Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop Do 2/2,5K Dla Początkującego - 2 Balkony Mam :)


HDTeam

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre tutaj dawane rady maja sens, a niektóre powodują, że łapię się za głowę:

- Po jakiego grzyba ustawiać EQ3-2 by symulował A-Z do obserwacji astro? Nonsens zupełny. To już lepiej kupić od razu AZ, będzie prościej, wygodniej i taniej.

-Ustawianie montażu EQ na balkonie, gdzie nie widać polarnej: żaden problem,o ile mówimy o obserwacjach wizualnych, a nie astrofoto. Wystarczy zablokować na stałe oś RA montażu pod kątem odpowiadającym naszej szerokości geograficznej i obrócić/ustawić montaż na oko w azymucie na linii południe -północ. Ewentualnie nieco wypoziomować statyw. Taka dokładność jest w zupełności wystarczająca, aby przy pow. 150x planeta na niebie pozostawała w polu widzenia przez 1-2 min. Autorowi uwag o problemie braku polarnej na balkonie przypominam, że z balkonu, na którym widać polarną, często nie będzie w ogóle widać planet ani Księżyca -albo wcale, albo przez większą część nocy, bo zwykle rezydują po południowej stronie nieba...

-Jak ktoś trzeźwo zauważył, zarówno balkony jak i montaże paralaktyczne są różne. Generalizacje typu "paralaktyk na balkon jest be" są nie do przyjęcia, bo takie uproszczenie fałszuje istotę problemu. Z praktyki wiem,że montaż klasy EQ3-2 (a zapewne EQ5 też) da się bez problemu eksploatować nawet na balkonie o głębokości ok. 1m (w moim przypadku miejscami nawet 0.85m), pod warunkiem, że zakładamy na niego krótką tubę (np. Mak lub S-C, Newton 150/750, 130/650, krótki refraktor z ogniskową do 700mm). Jest trochę ciasnawo, ale daje się przecisnąć między ścianą a sprzętem i usiaść na stołeczku za okularem w kątówce. Dodam, że balkon musi mieć też przyzwoitą długość >1.5m, bo inaczej manewrowanie sprzętem przy ustawianiu to rzeczywiście będzie koszmar.

-Co do Newtonów, to o ile ktoś miał na myśli Dobsony problem jest poważny, niski montaż vs. balustrada, a w drugiej kolejności manewrowanie grubą i dość długą tubą. ALE da się to obejść, stosując podstawę pod montaż o wys. 30-40cm. Zapewnia podniesienie czopów osi Alt montażu na wysokość balustrady lub tuż poniżej. Taką rzecz można zmontować np.z kawałków płyty OSB lub innego materiału. Zaimpregnować, tak aby mogła stale rezydować na balkonie i nie trzeba było jej wnosić za każdym razem z teleskopem. Ja w tej roli wykorzystywałem (z Dobsonem 130/650) ramę od fotela, która niestety była nadal za niska, no i jej wnoszenie na balkon nie było zbyt wygodne. Dedykowana podstawka powinna wg. mnie bez problemu zapewnić przyzwoitą eksploatację 6" Dobsona Synty . Posiadacze dużych balkonów walczyli nawet z 8", ale jeśli ma to być teleskop tylko na balkon, to zakup 8" wydaje mi się gruba przesadą. Zwłaszcza, że 6" łatwiej wynieść z domu "od święta", gdy na niebie dzieje się coś ekstra, ale poza naszym balkonowym sektorem obserwacyjnym.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.