Skocz do zawartości

NGC6543


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

A konstruktor i operator to co? :P

Ależ oczywiście! :)

Nie wiem dlaczego, ale dopiero przyszło mi na myśl aby powiększyć np. moją czerwcową M57 do ekwiwalentu 6m (400%) i zobaczyć co w trawie piszczy. ( czy jest jakiś translator, który to dobrze przetłumaczy?). Widać błędy kolimacji na pewno, ale z prowadzeniem chyba nie jest najgorzej. Zwłaszcza, że bez guidingu. 8x60" jeżeli dobrze pamiętam.

 

m57cze_2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, a jeszcze kilka lat temu bez trudu mogłem obserwować tarczę Urana przy powiększeniu powyżej 450x. Teraz jest to niemożliwe. Ciekawe czy to jakieś kwestie urbanistyczne, czy klimatyczne (albo jedno i drugie).

Ciekawe spostrzeżenie, dla mnie szczególnie. Być może faktem jest że sprzęt się jakoś zużywa ale od jakiegoś czasu nie mogę zejść z jakością gwiazd do poziomu która 4-5 lat temu po prostu się trafiała na wielu sesjach. Teraz tak raz na rok co utrzymuje mnie w przekonaniu że jednak nic się nie zmieniło w jakości sprzętu ale powtarzalne bardzo dobre sesje jak niegdyś gdzieś zniknęły :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe tylko dlaczego mamy podobne odczucia :)

Ekolodzy powiedzą, że to ocieplenie klimatu, spiskowcy wyciągną chemistrals.

Ja mam własne wyjaśnienie.

Otóż na wysokiej orbicie mamy całą masę zamaskowanych okrętów Klingonów ale ich clocking device nie do końca jest perfekcyjny i to właśnie my powinnyśmy ostrzec ludzkość.

Polecam kilka ostatnich sekund filmiku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=80ZK7cj84lA

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jednak nieśmiało zauważyć ^_^ że od ok 3 lat czytając na okrągło komentarze " nieostre zdjęcie" i wcale nie mam tu na myśli Wessela nie zauważyłem aby ktokolwiek inny wysuwał tezę seeingu a wręcz odwrotnie. Teraz za to nagle, wszystkim otwierają się oczy i każdy o tym pisze. Jeśli jestem w błędzie to proszę o linki do starych wypowiedzi (wyłączając moje i Jesiona) poruszających ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale fakt faktem, że obecnie to jakaś bryndza jest. Kiedyś bywało po kilka dni pogody albo niepogody, a teraz jak się trafi pół nocy czyste to i tak co chwila z jakimś cirrusem, albo co ostatnio u mnie w modzie, co 2-3 min uderzenie podmuchu wiatru rozp..go wszystko co robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.