Skocz do zawartości

Archiwum Fotografii Komet


MikolajSabat

Rekomendowane odpowiedzi

Sekcja Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii Kosmosu do udziału w nowej akcji.

 

Niedawno uruchomiliśmy pierwsze w Polsce archiwum fotografii komet - miejsce, w którym każdy będzie mógł podzielić się ze światem wykonanym przez siebie zdjęciem dowolnej komety. Niezależnie od tego, czy na naszym ujęciu widzimy jednie niewyraźną, zaszumioną plamkę, czy dzieło dorównujące pracom prezentowanym w najlepszych galeriach sztuki, to pamiętajmy, że zdjęcia komet mają także niebagatelną wartość naukową. Zbiór fotografii danego obiektu mówi nam wiele o jego ewolucji w czasie i jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla danych z obserwacji wizualnych.

 

W jaki sposób przesłać własne zdjęcie komety do archiwum? Wystarczy wejść w zakładkę "Prześlij zdjęcie komety" na stronie SOK PTMA (TUTAJ) i wypełnić znajdujący się tam formularz. W formularzu wpisujemy: swoje imię i nazwisko, nazwę fotografowanej komety oraz podstawowe dane na temat sposobu jego wykonania (dokładna data, użyty sprzęt, informacje o naświetlaniu). Następnie należy tylko wybrać zdjęcie z dysku komputera i kliknąć "Wyślij zdjęcie". Jeśli operacja się powiedzie, powinno pojawić się potwierdzenie wysłania.

 

Gdzie można znaleźć wszystkie zdjęcia? Fotografie, tworzące nasze archiwum znajdują się na stronach poświęconych danym kometom, podobnie jak dane z obserwacji wizualnych. Aby wyszukać interesujący nas obiekt, należy posłużyć się listą ponad 200 komet obserwowanych w ramach SOK PTMA (zakładka "Obserwacje" - TUTAJ) lub posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: http://sok.ptma.pl/nazwakomety/ – dla komet krótkookresowych wystarczy oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie.

Fotografie są prezentowane w rozwijanym menu - wygląda to w ten sposób (na przykładzie 153P/Ikeya-Zhang):

 

153p.thumb.jpg.135216a0bedc20bbc39d53065

 

 

Zachęcamy do przesyłania własnych zdjęć dowolnych komet, niezależnie od czasu ich wykonania. Przyjmujemy także zdjęcia w formie zbiorczej! Każdy może się przyczynić do powstania największego w Polsce zbioru fotografii komet! :)

Edytowane przez MikolajSabat
  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam też do przesyłania obserwacji wizualnych jak i zdjęć. Mamy sporo zdjęć na forach, ale było by miło jak by zasiliły nasza bazę. Mielibyśmy wszystkie zdjęcia w jednym miejscu.

Właśnie zaktualizowałem mapki i dodaliśmy dwie komety do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1997-03-27 Hale'a-Boppa (Zenit+obiektyw 50mm, ISO400, ok 60s), skanowane, jedno z moich pierwszych astro zdjec :-)

1997-03-20 Hale'a-Boppa2.jpg

 

2007-11-03 17P HOLMES (Sony H9, 1x30s)

2007-11-03-17P HOLMES2.JPG

2007-11-03-17P HOLMES.JPG

 

2015-08-14 C/2015 F4 JACQUES (Księzyc bliski pełni)

C_2015_F4_JACQUES.gif

2015-08-14-C_2015_F4-podpis2.jpg

 

2015-10-08 C/2014 Panstarrs S2

2015-10-09-C2014 S2-podpis3-ok.jpg

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z wysłaniem zdjęcia .jpg (plik 2,9mb) Wyskakuje komunikat: "Nie udało się przesłać pliku. Wystąpił błąd. Wystąpiły błędy. Sprawdź wszystkie pola formularza i spróbuj wysłać ponownie." Macie pomysł co jest nie tak?

 

Edytowane przez BlackAdder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia muszą być jeszcze zaakceptowane przez admina.

W ustawieniach nie ma ograniczeń wielkości, ani rozszerzenia pliku, stąd nie wiem dlaczego niektórym przechodzą większe zdjęcia, a niektórym nie. Jeszcze raz poszperałem w opcjach pola do załączników i wszystko powinno iść jak trzeba - piszcie, jeśli problem nadal będzie się powtarzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za przesłanie zdjęć, a tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, gorąco zachęcam. Ich liczba przekroczyła moje oczekiwania, dlatego proszę o wyrozumiałość - na pewno wszystkie otrzymane fotografie znajdą się w archiwum. Po pierwszym dniu od rozpoczęcia tej akcji widzę, że trzeba wprowadzić jakiś limit czasu, w którym zdjęcia w bazie będą aktualizowane. System nie jest automatyczny i wymaga trochę pracy od administratora. Tydzień to na pewno optymalna ilość czasu, w której zobowiązujemy się dodać wszystkie zdjęcia, jednak może nastąpić to szybciej. Te, które otrzymaliśmy dzisiaj, w większości są już w archiwum.

 

Teraz w sprawie błędów...

Okazuje się, że wtyczka odpowiedzialna za formularz była domyślnie skonfigurowana na maksymalny rozmiar 1MB. Pogrzebałem trochę w php i udało mi się przesunąć tę granicę do 2MB. Próbowałem dla bezpieczeństwa wprowadzić 10MB, ale niestety z jakiegoś powodu taka liczba nie działa - pomimo jej wpisania, realna największa dozwolona wielkość wynosi 2MB. Postaram się jeszcze znaleźć sposób na przesył większych plików. Jednak ze względu na coraz większe braki czasu, nie jestem w stanie powiedzieć, czy zmiany nastąpią szybko. Może jutro uda mi się jeszcze przysiąść nad tym problemem, bo w dalszej części tygodnia naprawdę ciężko.

 

Pojawiają się pytania, co z obiektami, których nie ma na liście archiwum obserwacji. Na liście PAOK znajdują się tylko te obiekty, dla których mamy dane z obserwacji wizualnych lub fotometrycznych, stąd nie znajdziecie tam np. Komety Polonia.

Jeśli nie znajdę lepszego pomysłu na rozwiązanie tej sprawy, to najprawdopodobniej równorzędnie powstanie druga lista - jedynie z obiektami fotografowanymi, choć jej przygotowanie będzie kosztować sporo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże pliki można wrzucić na np. dropboxa albo google dysk.

 

Z tego co mam:

 

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.