Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

To będzie pewnie kontrowersyjny wątek, ale niestety/stety musimy zadać to pytanie. W tej chwili zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób powinno być finansowane nasze forum. To nie jest trywialne pytanie, choć zdaję sobie sprawę, że do tej pory ten temat w zasadzie nie istniał. W życiu jest tak, że jak coś działa sprawnie, to przestaje być widoczne i tracimy tego świadomość. Kiedyś forum utrzymywałem sam, potem dołączył do tej operacji Jacek. Dzisiaj nasze możliwości są mniejsze więc dlatego chcemy o tym ze społecznością porozmawiać. Zanim jednak zadam pytanie, małe FAQ:

 

1. Kto finansuje forum?

- finansowane jest z prywatnych środków właścicieli (Adam, Jacek)

 

2. Jakie rodzaje kosztów generuje dzisiaj forum?

- głównie serwer (1 sztuka, OVH), koszty administracji (nie są stałe, raczej doraźne), oraz konieczne prace programistyczne (poprawki, modyfikacje, update'y, etc.), oczywiście także kwestie związane z aspektami księgowo-prawnymi (plus licencje za soft)

 

3. Jakiej skali są to wydatki?

- po znaczącej redukcji kosztów dzisiaj forum kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie (5-10 tys. - w zależności od ilość problemów i interwencji), ostatnie 12 lat kosztowało nas ok. 200 tys. zł. (kiedyś koszty były znacząco wyższe)

 

4. Jakie źródła przychodów ma Astropolis?

- tylko reklamy Google, które dzisiaj przynoszą kilkadziesiąt zł. - można założyć, że są pomijalne.

 

5. Czy Jacek i Adam nie chcą już finansować forum?

- to nie jest prawda, chcą, ale uważają, że wnieśli już na tyle znaczący wkład, że chcieliby nim się podzielić z innymi, którym los forum nie jest obojętny.

 

6. Czy Astromarket zarabia na Astropolis?

- nie, wiele miesięcy temu usunęliśmy wszystkie powiązania sklepu z forum i aktualnie nie ma na nim żadnych oficjalnych linków do AM (istnieje na takiej samej zasadzie, jak wiele innych sklepów w Internecie). Nie jest także tajemnicą, że Astromarket dąży raczej do wyciszenia, niż korzystania z zasobów AP, co powinno wykluczać jakiekolwiek podejrzenia o konflikt interesów. Od zawsze priorytetem jest Astropolis.

 

7. Czy zależy nam na stagnacji i utrzymaniu podstawowych potrzeb, czy chcielibyśmy rozwijać platformę społeczności astronomicznej?

- zdecydowanie marzy nam się rozwój, a nie stagnacja. Uważamy, że forum jest dzisiaj w dobrej formie (nad czym ciężko pracuje m.in Paether) i może stanowić świetną podstawę do wprowadzenia Astropolis na kolejny poziom.

 

8. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania - to bardzo proszę, odpowiem.

 

A teraz proszę o udział w ankiecie. Pomoże nam zrozumieć, z czym tu mamy do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, wskazałeś opcje... ale czy jesteś w stanie powiedzieć że opcja 4 w dzisiejszym czasie, tu i tera - zagwarantuje rozwój forum?

 

Szczerze? Nie wierzę, żeby to się powiodło (nawet nie wiem, czy chciałbym, żeby tak działało i wyglądało forum). Na razie chciałbym zobaczyć, jakie są opinie, bez wskazywania moich pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglosowalem za 2 opcja, ale podsune propozycje jej modyfikacji.

 

Moze pozwolic nowym uzytkownikom na publikowanie np do 10 postow za darmo, a powyzej tej liczby symboliczna oplata 3zl/miesiac?

Ludzie szukajacy pomocy w temecie np "zakup pierszego sprzetu", albo "czy ten kamien to meteoryt" mogliby publikowac swobodnie, bo raczej te 20odpowiedzi na takie tematy starcza.

 

Zwiekszenie ilosci reklam raczej nie zaszkodzi forum, oby nie byly nachalne i nie wyskiwaly co kilkanascie sekund.

Odnosnie komercji to sie nie wypowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłosowałem na 2 ale sercem jestem za 1+2 plus jakieś spokojne pomysły w zakresie 4.

 

Po prostu liczę na to i wierzę, że Adam i Jazz nadal wspomagać będą forum, zwłaszcza w sytuacjach gdy podupadnie z braku środków ekonomicznych, a te inne formy wsparcia forum to będzie taka naturalna współpraca ludzi z nimi.

 

Pozdrawiam

p.s.

Jasna sprawa, że jakby Adam i Jazz całkiem kiedyś zapomnieli i nie mieli czasu na forum to każde rozwiązanie (nawet 3) byłoby opcją - opcją "z rozpaczy".

Nie ma nic gorszego niż zniknięcie forum - astronomia.pl znikła i ja widziałem jak wielu ludzi krwawiło serce co tam latami pisali.

Inaczej pisząc. Jakby kiedyś Adam i Jazz "mieli dość" finansowania forum to ... zgoda na wszystko - nie róbcie tego naglą decyzją cycuś takiego :)

p.s.

Tak trochę nawiązujac do obrazka co chciałem dać w innym temacie ale i tu ciut pasuje ...

Warto doceniać to co się ma bo jak się nie docenia to może nagle zniknąć; Ostatnio ćwiczę to w moim życiu osobistym ;):(

 

polak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja myślę, że nowych użytkowników powinno się przede wszystkim przyciągać, a nie odstraszać opłatami.

A jak ktoś jest już doświadczony w tej dziedzinie to powinien płacić? Uważam, że wkład intelektualny doświadczonych użytkowników jest wartością trudną lub wręcz niemożliwą do oszacowania. Wyszłoby na to, że osoba, która potencjalnie więcej wnosi do forum musi więcej płacić. To może niektórych zniechęcić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś jest już doświadczony w tej dziedzinie to powinien płacić? Uważam, że wkład intelektualny doświadczonych użytkowników jest wartością trudną lub wręcz niemożliwą do oszacowania. Wyszłoby na to, że osoba, która potencjalnie więcej wnosi do forum musi więcej płacić. To może niektórych zniechęcić.

 

Masz rację.

Też nie chciałbym, żeby ewentualne wpłaty w jakikolwiek sposób zależały od "statusu" na forum.

 

Zagłosowałem na "reklamę". I szczerze, to nie obraziłbym się, gdyby reklama na forum była bardziej inwazyjna, czy nawet ciut nachalna. Załóżmy, że co dziesięć postów pojawia się popup, który musiałbym najpierw kliknąć, a potem dopiero móc dodać post. Nie obraziłbym się też, gdyby przychodził mailing reklamowy na mojego maila raz w tygodniu, albo nawet wyskakiwał w formie popupa tu na forum. To chyba dobrze, gdybym sobie przy okazji rzucił okiem jakie to nowości ma dany sklep astro, albo jakie ma promocje. Fajnie by też było, gdybym sobie mógł określić, jaką reklamę mam dostać, np: interesują mnie nowinki na rynku komputerowym, to mi wyskakuje reklama z kartami graficznymi itp.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłosowałem na 2, ale jestem za 2+4.

Co do tzw. komercji, to może możliwe są również artykuły sponsorowane dot. nowości sprzętowych, nowości w ofercie sklepów itp.? Tak by choć trochę pogodzić reklamę z tematyką forum. Sprzęt astro to niestety wąski rynek, więc nie mam pojęcia, jak to w rzeczywistości może być.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zaskoczony, że koszt utrzymania forum jest tak duży (podsumowanie wszystkich lat). Pełen szacunek dla Właścicieli forum, że nadal je utrzymują. Pisząc szczerze, Astropolis to jedyne miejsce w sieci, w którym się udzielam. Z pewnością łączy się to z zamiłowaniem do Kosmosu ale też niewątpliwie to Forum ma swój wyjątkowy klimat i gdyby tak nie było, to i by mnie tu nie było. Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie żeby Astropolis mogło zniknąć z sieci. Jednak wiedząc teraz jak ogromne są koszty utrzymania - przynajmniej jak dla mnie - jeżeli Właściciele czują że muszą zamknąć to forum, nie będę czuł żadnych pretensji ani żalu do Nich, jednak jak dla mnie to jest opcja ostateczna.

Co do płacenia, osobiście na chwilę obecną, od siebie mógłbym wpłacić niewielkie sumy. To nie wynika z tego, że jestem skąpy tylko z innych powodów. Co do głosowania, nigdy nie mówię nikomu jak ma wydawać własne pieniądze - patrząc jeszcze jak duża to suma. Najlepiej jak znaczące środki wypływały by z reklam, jednak Astropolis to nie Facebook (choć samo porównanie jest nie właściwe) i nie sądzę żeby reklama stała się źródłem utrzymania forum. Abonament też pewnie się nie sprawdzi. Zapewne płaciła by tylko garstka osób. Temat jest dość trudny. Gdyby mnie było stać, to wpłaciłbym sumę na dalsze utrzymanie forum, na klika następnych lat. Ale takie gdybanie to nie przyniesie, żadnych realnych rozwiązań. W ankiecie nie zagłosuję ponieważ nie czuję się w żaden sposób "upoważniony" do tego, żeby cokolwiek dyktować Właścicielom forum, nawet jeżeli to jest zwykłe, teoretyczne rozeznanie sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko w ostatnim czasie coś na forum pisałem. Przesiadywałem tu pasywnie. Brak czasu. Wiem jednak, że w pszyszłym roku to się zmieni - rozpoczynam budowę astro budki - na powrót chcę się uaktywnić na forum i służyć pomocą, wrzucać zdjęcia i czerpać korzyści z forum dla siebie. Jestem za opcją 2 + 4. Nie da się zagłosować na dwie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie żeby Astropolis mogło zniknąć z sieci. Jednak wiedząc teraz jak ogromne są koszty utrzymania - przynajmniej jak dla mnie - jeżeli Właściciele czują że muszą zamknąć to forum, nie będę czuł żadnych pretensji ani żalu do Nich, jednak jak dla mnie to jest opcja ostateczna.

 

Hej, ale to nie jest sytuacja warunkowa. Nikt nie mówi, że jak się nie "dorzucicie", to zamykamy forum. Zupełnie nie o to chodzi. Potrzebujemy pomocy, ale jeżeli nic z tego nie wyniknie, to przecież nie znaczy, że ktoś wywali do kosza fantastycznych 12 lat.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko w ostatnim czasie coś na forum pisałem. Przesiadywałem tu pasywnie. Brak czasu. Wiem jednak, że w pszyszłym roku to się zmieni - rozpoczynam budowę astro budki - na powrót chcę się uaktywnić na forum i służyć pomocą, wrzucać zdjęcia i czerpać korzyści z forum dla siebie. Jestem za opcją 2 + 4. Nie da się zagłosować na dwie.

Nie da się, bo w życiu bym nie pomyślał, że będziemy stawiać na wariant 4. Problem z wariantem 4 jest taki, że jeżeli miałby przynieść znaczący wzrost przychodów to wymaga inwestycji (chociażby w czas i technologię) oraz ustawienia strategii (wymóg pilnowania sklepów, czy innych podmiotów, które wykorzystują społeczność do promowania swoich usług/produktów). Dlatego jestem sceptyczny. To są potencjalne napięcia i wciąganie społeczności w prowokacyjne wojny - to już przerabialiśmy nie raz.

 

Rozwiązanie które przyjmiemy powinno być systemowe i transparentne (także sprawiedliwe i wypełniające podstawowe potrzeby i cele statutowe Astropolis).

 

PS. Swoją drogą - czy jest tu ktoś, kto się zna na Google AdSense? Pewnie da się poprawić wyniki przychodowe, ale znowu - to jest praca i inwestycja w zmiany w forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by to wyglądało, gdyby koszty Forum podzielić przez ilość użytkowników. Pewnie koszty byłyby znikome. Dla zaczynających udzielać się na tym Forum byłby pakiet startowy tzn. pewna ilość postów bez "abonamentu" (ale to już ktoś poruszał wcześniej).

Reklama jak najbardziej, ale osobiście wyskakujące okienka wk......ą mnie na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w punkcie drugim "płacą chętni", skutek będzie taki, że odsetek chętnych będzie asymptotycznie dążył do zera :)

No właśnie.

Głosowałem na opcję trzecią i wcale sie tego nie wstydzę.

Zobaczcie co się dzieje - astrobin, astromart. Wydajemy tyle na sprzęt , wyjazdy że opłata 15 USD na astromart jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie opcja 3 odpada, bo zaraz po wszystkich forach zacznie krążyć info, że AP to jakieś elitarne, że zamyka się na nowych itd. Astrobin to tylko baza zdjęć, w dodatku rozpoznawalna na całym świecie, Astromart to chyba głównie giełda, nie korzystałem nigdy, więc mogę się mylić. Nasza społeczność jest zbyt mała, żeby blokować dostęp nowym użytkownikom do zgromadzonej już bazy wiedzy.

Ewentualnie można by się zastanowić nad dodaniem dla wspierających jakiegoś jednego działu, ale to też może się okazać dosyć kontrowersyjne. Ciężko oszacować, ile osób byłoby chętnych dobrowolnie wpłacić jakieś pieniądze, 5 tysięcy prawie na pewno nie zbierzemy, ale 1-2 tysiące optymistycznie patrząc chyba jest w naszym zasięgu. Pytanie, ile jesteśmy w stanie zebrać z różnego rodzaju reklam/artykułów sponsorowanych. Gdyby to było drugie tyle, co z wpłat, to już mamy niezłą bazę. O ile oczywiście jakieś firmy/sklepy będą chętne na taką współpracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.