Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro sąsiedzi wywołali nas do tablicy już spieszę z wyjaśnieniami! Odnośnie naszej akcji.

Nie myśl Adam, że narażę naszą społeczność na łamanie prawa lub udział w przestępstwie podatkowym...

 

Chciałbym zakomunikować, że (zgodnie ze zdrowym rozsądkiem) chcieliśmy działać zgodnie z Ustawą z 14 marca 2014 r.

BTW Tu ciekawy art.

http://www.infor.pl/prawo/gmina/abc-gminy/696143,Jak-zorganizowac-zbiorke-publiczna-na-nowych-zasadach.html

 

Również rozmawiałem z prawnikami korespondowałem nawet z Ministerstwem w tej sprawie. Taka zbiórka powinna być zarejestrowana na

ZBIÓRKI.GOV.PL. ALE!!! wg interpretacji Ministerstwa Finansów Dep. Administracji publicznej zbiórka internetowa nie podchodzi pod tą ustawę. Czyli generalnie jak weźmiesz puchę i skrzykniesz ferajnę pójdziesz na ulicę...to jest OK ale jak zbierasz przez internet to nie ma na to paragrafu.

W ogóle ustawa nie precyzuje sytuacji w której kilkudziesięciu ludzi chce dać na utrzymanie portalu w którym pisuje i który uważa za dom..

Akcję chciałem zalegalizować wysłałem więc stosowny formularz, dokument do Ministerstwa pocztą gdyż internetowo w tej chwili nie można zgłaszać takich zbiórek . Miałem też telefon z Ministerstwa - odbyłem rozmowę z urzędnikiem, który poinformował mnie że nie może mi pomóc i mam szukać innego sposobu legalizacji. Tym czasem uzbieraliśmy kwotę ok 2500zł z czego za ok 1000 zł zakupiliśmy naszywki-cegiełki dla darczyńców a 1500zł przeznaczymy na hosting, domenę i półroczne odnawianie licencji IPB. Wszystko zaksięgowaliśmy transparentnie na forum i jest do wglądu w każdej chwili.

Moim zdaniem mamy ręce czyste. Byłą to prywatna zbiórka wpłat kilkudziesięciu znajomych. Nikt na tym nie zarobił a cel został osiągnięty. Forum ma zapewnione opłaty na 2017 rok.

p.s Posiadam też dokumenty mój formularz i odp. ministerstwa, świadczące że wszystko próbowałem załatwić z literą prawa, gdyby np. "życzliwy samarytanin" próbował zgłosić naszą akcję np. do prokuratury!

 

 

 

Edytowane przez ignisdei
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie jaki był ten inny sposób legalizacji zbiórki pieniędzy? A sama próba załatwienia sprawy to nie to samo co załatwienie. Jeżeli posiadasz dowody, że korespondowałeś z Ministerstwem a tam nie ma zgody na legalizację, to w razie czego to nic w rozprawie sądowej nie pomoże. Trzeba bardzo pilnować się, co jakiś czas słyszy się w mediach, jak nie kompetentni urzędnicy "załatwiają" porządnych ludzi, którzy opierali swoje działania na ich radach. Sprawy kończyły się w sądach z utratą interesów, majątków, o zdrowiu to nie wspomnę.

 

 

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mamy ręce czyste. Byłą to prywatna zbiórka wpłat kilkudziesięciu znajomych. Nikt na tym nie zarobił a cel został osiągnięty. Forum ma zapewnione opłaty na 2017 rok.

p.s Posiadam też dokumenty mój formularz i odp. ministerstwa, świadczące że wszystko próbowałem załatwić z literą prawa, gdyby np. "życzliwy samarytanin" próbował zgłosić naszą akcję np. do prokuratury!

 

Nikt nie zarzuca, że tych czystych rąk nie macie. Szukamy koncepcji na finanse więc informacja od kogoś, kto ma doświadczenie w takich zbiórkach jest niezwykle istotna.

Wynika z tego...że do końca nie wiadomo jak to prawnie wygląda. Kiedyś sam robiłem rozpoznanie odnośnie zbiórek internetowych i efekt był podobny - polskie prawo trochę za tym nie nadąża :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Ignis, że nie opisałeś, jak to wygląda formalnie (podmiot na który zbierasz, bo to jest kluczowe). Ja już umówiłem się na konsultacje prawne i jak się dowiem, to opublikuję poradę dla wszystkich, żeby wiedzieli, jak to formalnie i bezpiecznie zrobić. Myślę, że to jest ważna sprawa dla każdej społeczności, która musi wydawać pieniądze (a każda musi).

 

Nie można ot tak sobie wygenerować przychód na poziomie kilku tysięcy złotych i powiedzieć, że cel był zbożny (niestety, nikogo to nie obchodzi, szczególnie, jak będzie można pociągnąć grzywną).

 

PS. Czy możesz opublikować ten list z ministerstwa? Pewnie by nam pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie jaki był ten inny sposób legalizacji zbiórki pieniędzy? A sama próba załatwienia sprawy to nie to samo co załatwienie. Jeżeli posiadasz dowody, że korespondowałeś z Ministerstwem a tam nie ma zgody na legalizację, to w razie czego to nic w rozprawie sądowej nie pomoże. Trzeba bardzo pilnować się, co jakiś czas słyszy się w mediach, jak nie kompetentni urzędnicy "załatwiają" porządnych ludzi, którzy opierali swoje działania na ich radach. Sprawy kończyły się w sądach z utratą interesów, majątków, o zdrowiu to nie wspomnę.

 

 

 

Ja już przez Astropolis odwiedzałem Urzędy, miałem kontrolę skarbową (owszem, anonimowy donos "przyjaznego" miłośnika astronomii), a także proces o użycie map przez użytkowników forum. Niewiedza i dobre intencje niestety nie wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to podpiąć pod sprzedaż dostępu np. do aktualizowanych co miesiąc efemeryd planet. Sam chętnie kupiłbym dostęp na rok, ale mogą być i krótsze okresy ze stawką np. 1 zl za 1 dzień. Korzystnie by było gdyby te efemerydy były połączone z Forum (jako zamknięta podstrona).

Trzebaby jeszcze przemyśleć szczegóły (np. jaki podmiot miałby być właścicielem całości, może fundacja? albo podpiąć pod istniejącą dz.gosp.).

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego by tego nie zrobić w ramach działalności gospodarczej lub spółki (Adam ma oba te narzędzia, jak sądzę). Sprzedawać jakiś realny a bardzo tani w produkcji towar np. przypinki z logo Astropolis, których koszt wykonania wynosi powiedzmy 1 zł za 10zł (wersja srebrna) albo 50 zł (wersja złota). Uzyskany w ten sposób zysk przeznaczyć na utrzymanie forum. I wszystko prawnie czyściutkie.

 

Pomysł Gajowego też dobry - możnaby sprzedawać informację, np. efemerydy, na tej samej zasadzie co przypinki.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawać jakiś realny a bardzo tani w produkcji towar np. przypinki z logo Astropolis, których koszt wykonania wynosi powiedzmy 1 zł za 10zł (wersja srebrna) albo 50 zł (wersja złota).

Tutaj jest jednak więcej kłopotów, trzeba to wyprodukować, rozesłać itd. Przy usługach elektronicznych jest tylko koszt początkowy przygotowania systemu.

 

Co do formy, to trzebaby rozważyć dwie rzeczy:

a) opodatkowanie,

B) rodzaj ksiag, ewidencji i obowiązków formalno prawnych.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego by tego nie zrobić w ramach działalności gospodarczej lub spółki (Adam ma oba te narzędzia, jak sądzę). Sprzedawać jakiś realny a bardzo tani w produkcji towar np. przypinki z logo Astropolis, których koszt wykonania wynosi powiedzmy 1 zł za 10zł (wersja srebrna) albo 50 zł (wersja złota). Uzyskany w ten sposób zysk przeznaczyć na utrzymanie forum. I wszystko prawnie czyściutkie.

 

Pomysł Gajowego też dobry - możnaby sprzedawać informację, np. efemerydy, na tej samej zasadzie co przypinki.

 

To właśnie dobra koncepcja.

Tak działają portale reklamowe czy sprzedażowe, w których forum jest tylko elementem strony, prawnie nie ma

się do czego przyczepić, to znacznie łatwiejsze niż tworzenie wydumanych konstrukcji "strony finansowanej przez darczyńców".

 

Tak btw - chętnie by, nalepił coś na autko, skoro myśliwi i wędkarze mają swoje logo tożsamości to i nam wolno...;)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja propozycja jest taka. Pierwszy rok po zarejestrowaniu na Astropolis pobyt gratis, a po roku symboliczna opłata np. w wysokości 10 zł rocznie za przedłużenie "ważności" konta. I tak co roku. Kto nie opłaciłby takiej opłaty mógłby oczywiście przeglądać forum, ale nie mógłby np. korzystać z niektórych opcji, np. dodawania komentarzy, bądź prawo o byłoby istotnie ograniczone, np. do 10 postów miesięcznie albo wyłącznie do wątków merytorycznych bez możliwości korzystania z giiełdy. Oczywiście pozostanie problem zakładania kolejnych kont, żeby uniknąć tej opłaty, jednakże chyba mało komu chciałoby się w to bawić. Jak ktoś jest na forum dobrych kilka lat, to ma już określoną reputację i myślę, że aby z niej nadal korzystać, używając swojego, powszechnie znanego nicka (np. przy sprzedawaniu i kupowaniu na giełdzie sprzętu astro) chętnie zapłaci rocznie taką symboliczną opłatę. 10 zł w skali roku to zaledwie ok. 80 groszy miesięcznie, czyli tyle co jedna bułka w sklepie. Właśnie mi się wyświetliło, że w ciągu godziny forum odwiedziło 330 aktywnych użytkowników. Licząc 10 zł od każdego z nich, daje to kwotę ponad 3.000 zł. A przecież na Astropolis jest zarejestrowanych ponad 15.000 użytkowników. Nawet licząc, że przedłużenie pełnej funkcjonalności danego konta (Nicka) będzie kosztować śmieszne 5 zł rocznie, a zapłaci np. co 30. z zarejestrowanych użytkowników, daje to łącznie kwotę prawie 2.500 zł. Jednak myślę, że nawet 20 zł od zainteresowanej osoby w skali roku nie byłoby kwotą zaporową. Nie wiem jednak, jak wyglądałoby to od strony prawnej oraz technicznej.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie nawiążę współpracę w kwestii płatnej reklamy jeśli ''szefowie'' forum są na taką współpracę gotowi - bo wiadomo że zasady trzeba dokładnie przemyśleć.

 

 

Podrzucę Adamowi, bo chyba nie widział, chyba że już się dogadujecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.