Skocz do zawartości

Koszty utrzymania Astropolis - Twoja opinia


Adam_Jesion

W jaki sposób powinno być finansowane forum?  

151 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mo?liwe opcje finansowania?

    • P?aci dalej Jacek i Adam ze swoich prywatnych ?rodków
      6
    • Forum finansuj? ch?tni u?ytkownicy forum poprzez coroczne dobrowolne zbiórki
      80
    • Zamykamy forum i wymagamy p?atno?ci od wszystkich
      6
    • Zwi?kszamy udzia? reklamy i zmuszamy komercyjn? dzia?alno?? do op?acania kosztów forum
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Mogę coś jako świeżak?

 

 

Zobaczcie co się dzieje - astrobin, astromart. Wydajemy tyle na sprzęt , wyjazdy że opłata 15 USD na astromart jest bez znaczenia.

Ale to będzie forum tylko dla zaawansowanych. Zapomnijmy wtedy o nowych osobach, bo te działają raczej na zasadzie "Jaki teleskop za 1000/500/300zł?" Ja przykładowo tych 15$ nie wydam, bo dla mnie to dużo chyba, że faktycznie wkręcę się mocno w astro. Na razie montażu ciągle nie mam. :/

Patrząc na ilość swoich postów i gdzie je pisałem, bym zrobił forum płatne od jakiś 200 postów, lub... wydzielić subforum dla zupełnie początkujących, gdzie można pisać za darmo.

Reklamy też bym tolerował, byle nie mailowe, bo z takich miejsc się wynoszę. I tak mam dosyć spamu.

 

Nie głosowałem, bo jestem za 3 pod powyższymi warunkami a i 4 dopuszczam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wprowadzenie abonamentu, czy innej formy oplaty, moze nie od razu, ale doprowadzi do upadku formu. Zauwazcie, ze tak na prawde aktywna, w taki czy inny sposob, jest tylko bardzo waska grupa osob i moim zdaniem tylko ona zdecyduje sie na wykupienie abonamentu. Zreszta, z tego samego powodu przepowiadam, ze astrobin tez dlugo nie pociagnie, bo ludzie maja do wyboru inne, moze nie tak fajne, ale darmowe strony do zamieszczania swoich zdjec.

 

Jedynym, nie grozacym upadkiem forum wyjsciem jest znalezienie sponsora. Reklamy google nie maja sensu bo na 100% nie pokryja one kosztow - to nie facebook, czy youtube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie opłat za możliwość pisania na forum nie rozwiąże problemu, nawet jeśli będzie to kilkuzłotowa kwota. To nie kwestia ekonomiczna tylko psychologiczna. Ludzie generalnie nie lubią płacenia za coś co ich zdaniem powinno być darmowe i co w innym miejscu mogą za darmo dostać. Na forum aktywnie pisze góra kilkuset użytkowników. Przy wprowadzeniu opłat ta liczba jeszcze spadnie, a "milcząca większość" co będzie miała przeczytać to przeczyta a jak będzie chciała o czymś napisać po prostu pójdzie tam gdzie zrobi to bez formalności i opłat.

 

Na różnotematycznych forach gdzie jestem zarejestrowany problem opłat zazwyczaj rozwiązany jest przez połączenie dwóch opcji. Płatnych reklam wykupywanych przez reklamodawców i dobrowolnych datków użytkowników. Większość chętniej dobrowolnie wykupi "cegiełkę" na rozwój i utrzymanie forum niż skłonna będzie do ponoszenia opłat obowiązkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacun panowie Jacek i Adam :respect: Tyle kasy wydaliście na NAS.

Warto dywersyfikować źródła finansowania. W rozsądnych proporcjach każda z zaproponowanych opcji jest do zaakceptowania. Nie możemy oczekiwać że, forum w całości będzie finansowane obecnej formie. Na początek wpuśćmy na forum nie nachalna komercję. Zobaczymy ile z tego da się wyciągnąć kasy. Wszak nie na darmo jesteśmy największym forum astronomicznym w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle Każdy ma rację.

Finansowanie "hybrydowe" (ostatnio modne słowo) tzn. reklama/komercja oraz cegiełki. Określcie proszę ile kosztowałaby cegiełka i nowa ankieta (anonimowa oczywiście) kto chciałby wykupić cegiełkę o określonej wartości. Wtedy można z grubsza oszacować wpływ.

Takie moje 3 grosze jak zwykle. Proszę nie sugerować się tymi groszami :rofl:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro są osoby chętne wesprzeć, to nie można rozpocząć takiej zbiórki? nawet jeżeli nie będzie to kwota wystarczająca to i tak będzie to dla Was administratorow wsparcie i chyba nikt ze wspierających nie będzie żałował tych pieniędzy nawet jeśli to nie będzie nawet połowa potrzebnej kwoty. troche nas tu jest kto z grubszym a kto z mniej grubszym portfelem, ale coś się uzbiera na pewno. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jakie rodzaje kosztów generuje dzisiaj forum?

- głównie serwer (1 sztuka, OVH), koszty administracji (nie są stałe, raczej doraźne), oraz konieczne prace programistyczne (poprawki, modyfikacje, update'y, etc.), oczywiście także kwestie związane z aspektami księgowo-prawnymi (plus licencje za soft)

 

3. Jakiej skali są to wydatki?

- po znaczącej redukcji kosztów dzisiaj forum kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie (5-10 tys. - w zależności od ilość problemów i interwencji), ostatnie 12 lat kosztowało nas ok. 200 tys. zł. (kiedyś koszty były znacząco wyższe)

 

4. Jakie źródła przychodów ma Astropolis?

- tylko reklamy Google, które dzisiaj przynoszą kilkadziesiąt zł. - można założyć, że są pomijalne.

 

ad.2 i 3

Możesz mniej więcej rozpisać procentowo koszty na konkretne aspekty?

 

ad. 4

W takim razie reklamy Google nie mają sensu. Skoro to taka mała kwota, to czy nie lepiej byłoby spróbować znaleźć np jednego/dwóch astronomicznych reklamodawców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie temat dla opłacających, ale funkcja: np. taka możliwość dodania do zdjęć sprzętu, czasu i tych wszystkich innych metadanych z późniejszą możliwością wyszukania po danych parametrach - coś na wzór astrobin. Nie wiem na ile to możliwe technicznie, ale za taką opcję warto zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ad.2 i 3

Możesz mniej więcej rozpisać procentowo koszty na konkretne aspekty?

 

ad. 4

W takim razie reklamy Google nie mają sensu. Skoro to taka mała kwota, to czy nie lepiej byłoby spróbować znaleźć np jednego/dwóch astronomicznych reklamodawców?

 

Nie ma potrzebny określać procentowo, jeżeli można określić dokładnie - bezwzględnie ;) W załączniku faktura za ostatni miesiąc. Tyle kosztuje serwer per miesiąc. W tej chwili admin/programista nie powinien kosztować więcej, niż kilkaset zł miesięcznie (uśrednione w skali roku). Do tego kilkaset dolarów za licencję (IPB, moduły, etc.).

 

Zakładam, że nie będziemy prowadzili żadnych działań promocyjnych (płatnych google/fb).

faktura_PL1286112.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż miałem dylemat opcja nr 2 czy 4 , z lekka przewazyła opcja nr 4 ale jestem jak najbardziej za systemem mieszanym.

Dodałbym do tego :

1. Gadżety, jakieś wypasione astrokoszulki - zysk wspierałby działalnośc forum (w tej opcji zapewne astromarket spełniałby rolę platformy sprzedażowej - ale pewnie tego nie chcecie :) ) .*

 

2. "Dobrowolna" opłata za handel na giełdzie , zniknąłby problem z tematem handlu ,przykładowo:

- drobiazgi do 50 zł bez opłat,

- do 100-200 zł datek 2% od transakcji,

- 200-1000zł to 1%,

- powyżej 1000zł np. 0.5% itd.

 

(jak ktoś notorycznie nie płaci to zakaz handlu -czytać i pisać mógłby dalej ) - przy kilkuset tysiącach obrotu rocznie stanowiłoby to znaczny udział w kosztach. Mogłoby pokrywać ponad połowę kosztów forum.

 

3. Datki dobrowolne - tu np. paypal mógłby się sprawdzić, szybki i bezpieczny system + umowa z serwisem płatniczym obslugjącym inne banki - na wzór sklepów internetowych.

 

4. Wydzielone działy dla sklepów - każdy producent lub sklep mógłby do woli reklamować swój biznes, tworzyć watki, odpowiadać na pytania klientów, itp. - zysk w formie stałej rocznej opłaty abonamentowej proporcjonalnej do wielkości sklepu, tu widzę do 20-30% rocznych kosztów.

 

A ewentualne zyski - przeznaczyć na nowe konkursy i nagrody:)

 

* Kiedyś dużym wsparciem były zyski z koszulek i gadżetów na zlotach w Jodłowie

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze jednej opcji - znalezienie inwestora strategicznego. Może np firma DO będzie chciała przejąć AP. Czym to uzasadniam ?

Skoro Astromaniak - który jest tak naprawdę oddziałem DO daje radę z utrzymaniem forum, to może firma matka jaka jest DO potrafi udźwignąć koszty AP. Ten pomysł nie jest idealny, ale można byłoby spróbować. DO ma reklamę, forum działa, użytkownicy swoją wiedzą ubogacają DO. Koło się zamyka i forum funkcjonuje :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż miałem dylemat opcja nr 2 czy 4 , z lekka przewazyła opcja nr 4 ale jestem jak najbardziej za systemem mieszanym.

Dodałbym do tego :

1. Gadżety, jakieś wypasione astrokoszulki - zysk wspierałby działalnośc forum (w tej opcji zapewne astromarket spełniałby rolę platformy sprzedażowej - ale pewnie tego nie chcecie :) ) .*

 

3. Datki dobrowolne - tu np. paypal mógłby się sprawdzić, szybki i bezpieczny system + umowa z serwisem płatniczym obslugjącym inne banki - na wzór sklepów internetowych.

 

AD1.

z checia kupilbym gazety z logo forum, nawet z przebitka 100% z wiedza, ze wtedy wspieram forum. koszulki, polary, bluzy - do 100-150zl.

 

AD3.

dobrowolne datki - popieram

===========================================

 

gdyby nie to forum i rady zyczliwych kolegow, na pewno nie bylbym w tym miescu ze swoim astrfoto co dzis.

wiele spraw okazalo sie sciana, ktora na forum szybko zburzylem i pokanalem.

 

logowalem sie na innych alternatywnych forach, ale tu otrzymalem bardziej sensowane i trafione odp, wiec dzialam tylko tutaj.

 

===============================

 

moze jakas forma gratisow dla stalych userow:

- za dlugi staz (kilka lat) jakis gazet,

- co 1000 postow jakis gazet - dlugopis z logo?

to sa moje luzne przemyslenia...

 

uznanie/pochwaly to bylby mily gest, ale oczywiscie kosztujacy kilka zl, wiec to chyba nie ten watek... :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony max 10 tys na rok to niecały 1 tys na miesiąc, a więc w praktyce pewnie jakieś 2 zł na głowę przy założeniu, że mamy 500 aktywnych użytkowników. Ja bym tyle spokojnie zapłacił i czułbym się dobrze, że wspieram forum. Bo te symboliczne 2 zł to nic w porównaniu z tym, ile oferuje dla mnie forum.

Jest jednak druga storna medalu. Na własnym przykładzie wiem, że każdą stronę, która żąda opłat omijam szerokim łukiem (chyba, że jestem zmuszony do korzystania). Zawsze znajdzie się darmowa alternatywa. Po prostu tak jest, że jakakolwiek opłata odstrasza i wzbudza we mnie myśli, że to oszuści i naciągacze. Pewnie jest to głównie spowodowane tym, że wszędzie piszą "Darmowe konto", a jak klikam w rejestrację, to wyskakuje "wyślij sms za 10 zł + vat". I już widzę, że to oszuści, bo miało być darmowe, a nie jest i do tego nie wiem, czy mnie nie naciągają i nie będę dostawał tego sms za 10 zł co tydzień, czy coś. Gdyby tutaj wprowadzić jasne zasady, nie pisać bzdur, że darmowe, tylko jasno wyjaśnić, ile się płaci i powiedzieć, dlaczego tyle jest potrzebne (napisać, ile forum kosztuje), to na pewno ludzie inaczej bo do tego podeszli. Ale z pewnością zniechęciło by to część osób, szczególnie, że będzie darmowa alternatywa.

Niestety, świeżak nie wie, czym jest takie forum astro, nie wie, ile ono mu da. Nie wie, że dzięki forum i tej symbolicznej opłacie kilku zł oszczędzi 5 tys na sprzęcie, który chciał kupić, a okazałby się złomem. Nie wie, jak wiele bezinteresownej pomocy odstanie, jak wiele życzliwych osób pozna. Ja po trzech latach wiem, że to forum jest warte tej opłaty i ją zaakceptuję bez problemu. Ale niestety zahamujemy napływ nowych i forum powoli upadnie.

Tak więc w teorii stałe, symboliczne opłaty są dobre, ale w praktyce odstraszają.

Druga sprawa to dobrowolne datki. Moim zdaniem, patrząc np na ostatnią akcję Wimmera mogłoby się to udać. Na pewno jest wśród nas wielu życzliwych ludzi, którzy bez problemu przyczyniliby się do rozwoju forum. Na pewno mamy wśród nas bardziej zamożnych ludzi, dla których taki datek nie stanowi żadnego problemu i chętnie by go ofiarowali. Jednak pewnie faktycznie nie pokryje to całych kosztów, choć myslę, że w sporej części. Można by co roku organizować akcję zbiórki, zrobić temat, przedstawić rozpiskę kosztów, co się poprawiło przez ten rok, co jest nowego, co chcemy zrobić w roku przyszłym, ilu doszło użytkowników, ile tematów. Jak ludzie zobaczą, że te pieniądze są dobrze wykorzystane, to nie będzie problemu z zapłatą. Może by zrobić też jakieś gadżety, np koszulki, kubki, czerwone latarki, naklejki na teleskop, czy coś innego, co przy wpłacie jakiejś kwoty by się otrzymywało. Ja bym bardzo chętnie dostał taką koszulkę z logiem astropolis :) To by zachęciło ludzi.

Jeśli chodzi o reklamy, to jak dla mnie można zwiększyć ich nasilenie, jednak nie nachalność. Reklamy co któryś post, czy na pasku z boku są ok. Jeśli tylko nie będzie wrednych, niemożliwych do zamknięcia wyskakujących okien, to jestem za! Albo reklama przy wysyłaniu posta. Byleby tylko te reklamy nie spowolniły korzystania z forum (jak konieczność zamykania okien), bo ja już teraz za długo tu siedzę i ie mam czasu na jeszcze zamykanie reklam :) Spam na email to niekoniecznie dobry pomysł. Mi to w sumie by nie przeszkadzało, skoro to w szczytnym celu, jednak nie wiem, czy to coś daje. Bo takie reklamy usuwam odruchowo i na mnie one nie działają (najwyżej odstraszają). Nie wiem, jak inni.

Jeśli chodzi o kwestie powiązania z Astromarketem, to moje zdanie jest takie, że absolutnie nie przeszkadzałoby mi, żeby sklep się tutaj reklamował, zachęcał itp. Jestem za promowaniem polskich firm związanych z astronomią w każdej formie. Nie przeszkadzają mi np reklamy w Astronomii Delty, Teleskopów.pl, czy Astromarketu, a wręcz przeciwnie - cieszę się, że dzięki temu te sklepy mają większe zyski, rozwijają się i oferują coraz więcej dla nas. Wszystko, co w jakikolwiek sposób promuje astronomię lub firmy z nią związane uważam za coś wspaniałego. Bo rozwój jakiejkolwiek instytucji związanej z naszym hobby prędzej, czy później przyniesie większe, czy mniejsze korzyści dla nas wszystkich. Poza tym jakby utożsamiam się z tą działalnością i cieszy mnie, gdy się rozwija. Jeśli dacie mi koszulkę Astromarketu, to będę w niej chodził po mieście z dumą i za darmo :)

Dlatego uważam, że promowanie sklepu na forum jest rzeczą dobrą, bo pozwala Astropolis na siebie zarabiać. Zwiększa obroty sklepu, a wiec przynosi zyski. Tylko przydałoby się z drugiej strony, żeby Astromarket działał prawidłowo - sprawnie, był z nim dobry kontakt itp. Bo trochę głupio polecać coś, co działa kiepsko. Nie wiem, jak jest faktycznie, ale z postów na forum wydaje mi się, że do ideału trochę brakuje (i że dawniej było lepiej).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Kiedyś dużym wsparciem były zyski z koszulek i gadżetów na zlotach w Jodłowie

 

W sumie na zloty przyjeżdżało zazwyczaj co najmniej 60-70 osób, na wiosenne zloty Adamo jest jeszcze więcej osób. Koszt takiego zlotu to zazwyczaj było ok. 300 zł, więc gdyby udało się w końcu zorganizować oficjalny, wrześniowy zlot, to wystarczy podnieść cenę o 15 zł i już mamy tysiączka. Tylko warunek jest taki, że zlot musi się w końcu odbyć! Nie wiem, kto się będzie zajmował organizacją, ale jak chcemy zrobić w Natura Park, to trzeba by już pytać o miejsca powoli.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, obawiam się , że z egzekwowaniem symbolicznej opłaty mógłby być problem. W sumie nawet 40,- od głowy na rok to nie problem. Nie każdego jednak na to stać, bo chyba nie myślisz, że np najmłodsi tez będą mieć obowiązek płacenia. Szkoda takiego miejsca jak AP i tego by przepadło - przez lata wypracowaliśmy sposób działania, komunikowania się. Oczywiście są inne fora, ale należy sobie odpowiedzieć dlaczego właśnie tutaj jesteśmy.

Ponieważ jestem prostoliniowy odpowiem, że jestem na AP bo na każdym innym forum zawsze znalazł się jakiś człowiek, który je niszczył. Tutaj tak nie ma i mam nadzieję, że nie będzie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niezależnie od stosowanych rozwiązań finansowania zawsze dodatkowo możemy wprowadzić instytucje dobrowolnych datków i niezależnie od uzyskiwanej z tego tytułu kwoty zawsze ona się przyda. Można by organizować coroczną zbiórkę, najlepiej zimą kiedy siedzimy w domach a nie latamy po świecie, najlepiej przelew bankowy na wskazane konto, bo zrobienie takiego zajmuje 3 min. Można by wśród darczyńców np. powyżej 20zł rozlosować nagrodę, np. niedrogi filterek czy okular, zawsze to jakiś upominek, który jeśli nie przyda się nam zawsze możemy odstąpić komuś innemu. Oczywiście jak pisano wyżej, jakiś specjalny do tego celu temat, z opisaniem przeznaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie płacił abonament, bo dostajemy super platformę do rozwijania naszego hobby za darmo.

Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że taka opcja byłaby samobójstwem dla forum, trzeba znależć coś pomiędzy.

Byłbym za darmowym dostępem do forum w obecnej formie (być może z pewnymi ograniczeniami typu wielkości załączników czy coś w tym stylu), a chcący wykupić abonament powinni dostać coś extra. Nie wiem, jakie jeszcze możliwości daje silnik forum, może Adam by się wypowiedział.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy wniosek - skoro reklama google jest warta kilkadziesiąt zł rocznie to najwyższy czas ją wyłączyć!

 

drugi mój wniosek, może błędny, to skoro googlowi nie udało się ugrać w ten sposób sensownej kwoty to dla sklepu, który by się tu reklamował też nie będzie to złoty interes.

(choć nie mam nic przeciwko żeby ktoś spróbował)

pomysł wimmera z mailingiem chyba dobry, to powinno być bardziej wartościowe niż reklama na forum na którym nikt nie chce klikać w reklamy.

 

ale jakoś najbardziej wierzę w składki (opcja 2).

w końcu do dzisiaj forum utrzymuje się właśnie ze składek :P

 

może to nieuniknione w tak małym środowisku.

 

natomiast zadziwia mnie wysoki koszt funkcjonowania, technologie internetowe tanieją, zainteresowanie astronomią spada, obsłużenie wszystkich chętnych powinno więc być coraz tańsze!

 

dla obniżenia kosztów hostingu można dogadać się z drugim forum i umieścić oba serwisy na jednym serwerze - rzadko potrzebna jest pełna moc a cena spadnie dwukrotnie :D

 

 

Z jednej strony max 10 tys na rok to niecały 1 tys na miesiąc, a więc w praktyce pewnie jakieś 2 zł na głowę przy założeniu, że mamy 500 aktywnych użytkowników.

 

bardziej wiarogodnym licznikiem aktywnych użytkowników jest liczba głosów w ankiecie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani Astromart nie jest wyłącznie giełdą ani Astrobin nie jest wyłącznie zbiornikiem zdjęć. Zależy kto i jakie funkcjonalności chce wykorzystywać.

Adam odpowiedział tak jak się spodziewałem- z opcji czwartej forum nie da się utrzymać. Jakby na to nie patrzeć to jednak nadal jest niszowe hobby i nikt dużej kasy w reklamę nie wpakuje. Uważam że podobnie jak Astromart może się to finansować w systemie mieszanym- komercja plus nieduże opłaty. Może być forma np. darmowego konta na 2 miesiące żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie płacił abonament, bo dostajemy super platformę do rozwijania naszego hobby za darmo.

Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że taka opcja byłaby samobójstwem dla forum, trzeba znależć coś pomiędzy.

Byłbym za darmowym dostępem do forum w obecnej formie (być może z pewnymi ograniczeniami typu wielkości załączników czy coś w tym stylu), a chcący wykupić abonament powinni dostać coś extra. Nie wiem, jakie jeszcze możliwości daje silnik forum, może Adam by się wypowiedział.

 

Ja akurat nie lubie abonamentów, wkurza mnie przymusowość, wieje zazwyczaj a mając sposobność dobrowolności zawsze jestem bardziej szczodry.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłosowałem na opcję nr 4, bo to jest pewnie najprzyjemniejsze gdyby było możliwe. Ale, jeżeli jedyną opcją będzie wspólne finansowanie forum, to jestem za. Być może powstanie pewna wąska grupa osób finansująca forum, przyłączę się chętnie, w końcu przez wiele lat tutaj pisywałem (często głupstwa...:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.