Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Jowisz z 30 kwietnia.

Modyfikowany Newton Minimo 300/1500 , TV Barlow 3x, ASI 120 MC na ASA 60.

Avi 15 % z 7000 klatek, bez derotacji. Muszę się nauczyć WinJuposa.

 

fe42b077d51427c38dee95d841b44e93.1824x0_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu się uporałem ale i tak będę robił normalnie na stacjonarnym. Animacja z 54 klatek oraz z 18.

Lubię ten obszar Planety. Widać ze prawie dwie godziny Walczyłeś na powietrzu :) Dobrze wyszło . A te ringi to pewnie przez gif-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cebulki trudno się pozbyć. To wynik niedoświetlenia, za mało Gain. Kolory i światło można dopracować. Ale to trzeba wybrać najlepszą fotkę i do niej dopasowywać resztę. To żmudna zabawa.

Zauważyłem, że teraz to wszystkim wychodzą cebulki, bez względu na sprzęty i kamery. Cóż, Jowisz co raz dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing był całkiem dobry, ale za to w powietrzu coś było. To tak jakby cała Polska grillowała cały dzień i cały dym z grilla poszedł w atmosferę. W wizualu obraz był fajny ale dla kamerki już warunki za trudne. I musiałem avikować w Bin 2x, żeby coś sensownego wyłapać. I pytanie do Was. Czy to co zaznaczyłem na fotce roboczej, czerwoną strzałką, to dość nowy twór na Jowiszu, czy stary? Obserwuję tą ciemną plamkę już kilka tygodni, ale nie pamiętam żeby ona była wcześniej. Oraz czy mała czerwona plama rośnie?

 

Ogniskowa 4500 mm, Bin 2x, 100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Jup_225904_20160501.jpg

1.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I pytanie do Was. Czy to co zaznaczyłem na fotce roboczej, czerwoną strzałką, to dość nowy twór na Jowiszu, czy stary? Obserwuję tą ciemną plamkę już kilka tygodni, ale nie pamiętam żeby ona była wcześniej. Oraz czy mała czerwona plama rośnie?

 

Cześć Wojtku.

Żółty owal lub być może pomarańczowy, leżący w Południowej Strefie Umiarkowanej [sTeZ] w trzeciej dekadzie marca mijał (może lepiej byłoby użyć określenia - przecinał) ciemne pasmo szczątkowego Południowego Pasa Umiarkowanego [sTeB]. To pasmo przypominało poziomo ułożoną literę V. Ten ciemny owal po wschodniej stronie żółtego owala to jest właśnie wierzchołek "V". Przypuszczam, że z czasem dostrzeżemy zwiększanie się separacji między tymi tworami.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj seeing był całkiem dobry, ale za to w powietrzu coś było. To tak jakby cała Polska grillowała cały dzień i cały dym z grilla poszedł w atmosferę. W wizualu obraz był fajny ale dla kamerki już warunki za trudne. I musiałem avikować w Bin 2x, żeby coś sensownego wyłapać. I pytanie do Was. Czy to co zaznaczyłem na fotce roboczej, czerwoną strzałką, to dość nowy twór na Jowiszu, czy stary? Obserwuję tą ciemną plamkę już kilka tygodni, ale nie pamiętam żeby ona była wcześniej. Oraz czy mała czerwona plama rośnie?

 

Ogniskowa 4500 mm, Bin 2x, 100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

 

Jurek dobrze to opisał zobacz foty.

 

Pierwsza to 26.03 2016 widać że to ciemne to materia porwana przez żółty owal a z czasem zrobił się z tego taki ciemny wir, co widać na mapce.

Pewnie ta ciemna plama z czasem się rozproszy.

 

A teraz tak przyglądam się foto BW ten ciemny wir już wcześniej miał jednak kulisty kształt .

 

Jowisz 26.03.2016 rozmiar nominał.png

post-25118-0-48462800-1462055088.png

2016-03-26-2230_6 gotowe.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowisz. W tym sezonie to już chyba lepszego Jowisza nie zrobię.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100% + Bin 2x 100%.

 

Animacja, czas od 22.50.00_2016.05.02 do 23.02.19_2016.05.02, 15 klatek, 100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,

FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

Jup_222844_20160502.jpg

Jup_223308_20160502.jpg

1.gif

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna animacja, żwawe tempo, wydaje mi się natomiast, że na obu filmikach ten księżyc ma jakby ogon (kometarno-podobny). Why?

Pozdrawiam

p.s.

ups nie policzyłem, że strona się złamie, sorry :-/

ogon.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że na obu filmikach ten księżyc ma jakby ogon (kometarno-podobny) why?

 

nic ci się nie wydaje, jest taki dziwny ogonek. To problem z teleskopem

do dzisiaj były dwa ogonki ale udało się jednego pozbyć :)

coś jeszcze siedzi w torze optycznym powodując takiego nietypowego spajka (a może odblask?). Rozbierałem teleskop już kilka razy i jeszcze tego nie znalazłem ... ale znajdę ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nic ci się nie wydaje, jest taki dziwny ogonek. To problem z teleskopem

do dzisiaj były dwa ogonki ale udało się jednego pozbyć :)

coś jeszcze siedzi w torze optycznym powodując takiego nietypowego spajka (a może odblask?). Rozbierałem teleskop już kilka razy i jeszcze tego nie znalazłem ... ale znajdę ;)

 

pozdrawiam

Jak u mnie na księżycu Jupka pokazują się ogonki w jedną stronę to strzał w dziesiątkę że muszę poprawić kolimację .

Kolega ZbyT ma spore doświadczenie i nie wydaje mi się że powód jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u mnie na księżycu Jupka pokazują się ogonki w jedną stronę to strzał w dziesiątkę że muszę poprawić kolimację .

 

nie odrzucam takiej możliwości ale wydaje się mało prawdopodobna

kolimowałem teleskop kilka razy, a ogonek jest zawsze w tym samym kierunku. Gdyby błąd kolimacji był przypadkowy to ogonek powinien zmieniać położenie ... chyba, że popełniam jakiś błąd systematyczny

zamierzam obrócić celę lustra i menisk o 90o żeby się przekonać czy ogonek zmieni kierunek. Zdiagnozuję ewentualne problemy z tubusem np. wystające śruby czy niedokładne wyczernienie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj piękne niebo. Pomimo tego, że to Warszawa mam zagwieżdżone niebo. Trochę wiało. Konfiguracja to SCT 9,25, Neximage5, pierwszy raz użyłem Baader Diamond Steeltrack z napędem, zrezygnowałem z Barlowa x3. Kamera bezpośrednio w teleskopie. Gain ustawiony na 7. Niestety nagrywane w iCap bo mi sie wiesza FireCapture. Reszta to PIPP, AutoStakkert i .... Snapseed na iPhone. Sam materiał wiem, że najlepszy jaki nagrałem ale nadal uczę się przy Waszej pomocy stackowac. Oto efekt. Wy wyciagnelibyscie z tego materiału wiecej. Przy okazji co to za cień, który to księżyc? Nagranie z ok 21:55 b930335e8f51ea9f77440529ea04bad8.jpgcdfac96f072c19bda66f9e29951136e0.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.