Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zenon, Jowisz świetny !

 

Mi Adam rozłożenie wszystkiego też zajmuje ok 30 min ale czasem w akcie desperacji widząc idące przejaśnienia rozstawiam się jeszcze za chmur, aby jak dotrą być już gotowym, ile razy jednak przejaśnienie nigdy nie dociera i po dodatkowej godzinie czekania zwijam się sprzęt. Żartuje wtedy, że przynajmniej po całym dniu pracy w pracy przy kompie rozruszałem się trochę na świeżym powietrzu a i zjedzony obiad też się lepiej trawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon, Jowisz świetny !

 

Mi Adam rozłożenie wszystkiego też zajmuje ok 30 min ale czasem w akcie desperacji widząc idące przejaśnienia rozstawiam się jeszcze za chmur, aby jak dotrą być już gotowym, ile razy jednak przejaśnienie nigdy nie dociera i po dodatkowej godzinie czekania zwijam się sprzęt. Żartuje wtedy, że przynajmniej po całym dniu pracy w pracy przy kompie rozruszałem się trochę na świeżym powietrzu a i zjedzony obiad też się lepiej trawi :)

Dzięki. Na świeżo testuję ADC ZWO i chyba również po trochu jego w tym zasługa ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon-priest, witam w klubie miłośników ADC :). Z każdym razem jego użycia, będziesz dostrzegać, jakie to dobrodziejstwo w foto i wizualu. Poczekaj na Marsa i Saturna.

Tez chciałem nabyć, ale jest Out of stock. Po za tym na dalekim wschodzie mają dwutygodniowe noworoczne święta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moja odpowiedź dla Adama na PW. Ale dam ją też tutaj. Może z niej skorzystacie :).

 

W SCT i refraktorach jest łatwiej z ustawieniami. W Newtonie gorzej, bo tam trzeba brać poprawkę na LW.

Więc do rzeczy. Z mojego doświadczenia. Najpierw popatrz dokładnie jak wygląda Jowisz na krawędziach, bez korektora. Potem wsadź korektor. Ustaw śrubę kontrującą ADC poziomo, równolegle do podłoża. Suwaki mają być na zero. Potem przesuwaj je równomiernie, pomału i zwracaj uwagę czy barwy dyspersji znikają. Oczywiście patrzysz przez okular. Kiedy barwy nie chcą zniknąć całkowicie, powiedzmy suwaki są na pozycji dwóch kresek od zera, to poluźnij korektor w wyciągu i obróć go lekko w jedną stronę a potem w drugą, sprawdzając w ten sposób czy barwy nie znikną całkowicie. Jeżeli zniknęły, to znalazłeś to ustawienie do horyzontu. Jeżeli masz koło filtrowe, to najpierw trzeba je dać od strony wyciągu. A jak jeszcze z Barlowem to też trzeba go dać od razu. Jeżeli najpierw ustawisz korektor a potem będziesz chciał robić RGB, to wyciągając go stracisz dokładne ustawienie. Więc najlepiej od razu ustawiaj razem z kołem i Barlowem, patrząc przez otwór bez filtra. Jest taka zasada, że ADC musi być pierwszy przy kamerce albo okularze. Jak coś nie jasne to pytaj.

Poniżej fotka, ze strony Rika.

adc_corrector.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Jowisz. Seeing nędzny. Nagrałem 58 avików, ale materiał słaby.

 

Ogniskowa 5875 mm, 50%.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Tele Vue Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert v2.5.1.7, Corel PaintShop Pro X7.

Jup_235952_20160206.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również lipa totalna a dodatkowo cirrus i musiałem mocno podbić czas ekspozycji. Okazało się jeszcze ze mam mocno rozkolimowaną tubę a jak poprawiłem kolimacje to zaczęła szybko spadać temperatura i pojawiły się prądy termiczne w tubie. Jestem załamany, pogody jak na lekarstwo a jak już jest to seeing z du....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy trudno mi określić jaki był seeing, bo fotografowałem przez chmury. Na aviku to nawet WCP nie było widać tylko burze pixeli :(

Do animacji wybrałem trzy aviki i dopiero na nich widać jak zmieniała się pokrywa chmur - oczywiście tych ziemskich ;)

 

I jeszcze pojedyncza klatka po której było już tylko gorzej :/

jj.gif

Jowisz 060216.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko z dzisiejszej nocy. Ogniskowa 4500 mm

 

Mak 150/1800, QHY5L-IIc, barlow GSO 2,5x

 

Na tarczy Jowisza widoczny cień Io, a po lewej stronie planety - Europa. Wydaje mi się, że sam Io również się uwiecznił, ale nie mam pewności. Może to siła sugestii.

 

 

 

No pewnie, że widać Io i to nie jest siła sugestii :-)

post-25898-0-38546900-1454807991.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I animacja z wczorajszo-dzisiejszej sesji. Jak pisałem, seeing fatalny i coś jeszcze musiało być w powietrzu, ponieważ Gain miałem na 96 a kiedy są dobre warunki, to mam ustawiony na 40. Gołym okiem patrząc, to Jowisz świecił mocno, jak Led na choince ;). Kosmetyki nie robiłem. To są tylko przycięte, surowe stacki i trochę rozjaśnione.

 

56 klatek, 100%, ogniskowa 5875 mm.

 

Czas od 23.30.03_2016.02.06 do 00.36.19_2016.02.07.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Tele Vue Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert v2.5.1.7, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

Jup_233003_20160206-100%.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon miażdżysz zazdroszczę seeingu no i świetnej kolimacji, jest moc! Robisz w tym sezonie najlepsze fotki Jowisza, mam nadzieję, że zbliżę się poziomem do Twoich fotek, jak na razie nie mogę się wstrzelić w seeing :( Coś mam pecha do Jowisza. Jedyne do czego mogę się przyczepić to kolorystyka, trochę dziwna ta czerwień. Potem wrzucę moją dziadoską fotkę jako poglądową jak u mnie wychodzą kolory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon miażdżysz zazdroszczę seeingu no i świetnej kolimacji, jest moc! Robisz w tym sezonie najlepsze fotki Jowisza, mam nadzieję, że zbliżę się poziomem do Twoich fotek, jak na razie nie mogę się wstrzelić w seeing :( Coś mam pecha do Jowisza. Jedyne do czego mogę się przyczepić to kolorystyka, trochę dziwna ta czerwień. Potem wrzucę moją dziadoską fotkę jako poglądową jak u mnie wychodzą kolory.

Z kolorystyką to wiem ale przyczyną mogą być filtry. Przypuszczam że Astronomik tak ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.