Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

ASI była zajęta, odpaliłem starą Philips ToUcam Pro :) zawsze coś :)

 

JUP-PTP.jpg

Gdzieś ty, człowieku, znalazł tego Jowisza poprzedniej nocy w północno-zachodniej Polsce?! W Stargardzie (a właściwie koło Suchania, gdzie mam ciemną miejscówkę) w miarę dobry seeing był tylko do 20:30, im Jowisz był wyżej, tym mniej go było widać :wassat: O 21:30 zawinąłem się do domu, bo nie tylko Jowisz, ale Syriusz, Rigel i nawet Betelgeza znikały mi z oczu.

A tak na marginesie - widział ktoś ostatnio Catalinę? Nie jestem do końca pewien, czy ją namierzyłem, trochę chyba za ciemne to coś było i niepodobne do komety, ale nic innego nie pasuje :uhm:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać od razu, że po zmianie sprzętu, wskoczyłeś na lepszy poziom foto Planet.

 

Marzy mi się jeszcze jakiś detal na powierzchni Marsa. Ale nie wiem, czy to osiągalne z tym teleskopem. Wczoraj zrobiłem swoje pierwsze (w ogóle) podejście do Czerwonej Planety i widzę, że będzie raczej ciężko w tej kwestii. Inna sprawa, że nagrywałem go, gdy był jeszcze bardzo nisko i cały pływał, aż ciężko było ustawić ostrość. Czas pokaże. Na pewno mu nie odpuszczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam moje badziewia z wczorajszej nocy. Dzisiaj oczywiście już chmury :/

 

1 fotka przed kolimacją

2 fotka po kolimacji ale przy jeszcze gorszym seeingu, mimo wszystko wyszło lepiej, to tylko pokazuje ile znaczy kolimacja. Teraz przed każdą sesją będą ją sprawdzać.

 

Zenon zobacz jak u mnie wyglądają kolory z filtrami Baadera. Fotka to R-R-G-B. Nawet nie derotowałem bo i po co ale chodzi o pokazanie kolorów.

Generalnie jak na razie porażka.

jowisz1.jpg

jowisz2.jpg

RRGB_2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, jesteś za surowy dla siebie. To wcale nie takie badziewie. Wiadomo, że chcemy jak najlepsze fotki robić, ale seeingu nie przeskoczymy.

 

Naprawdę, uważam że efekt jest tragiczny, ale to prawda seeingu nie przeskoczymy, trzeba korzystać z każdej możliwej okazji na avikowanie bo w naszym klimacie trafić w dobre warunki i bezchmurne niebo to prawie jak szóstka w totka :wassat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam moje badziewia z wczorajszej nocy. Dzisiaj oczywiście już chmury :/

 

1 fotka przed kolimacją

2 fotka po kolimacji ale przy jeszcze gorszym seeingu, mimo wszystko wyszło lepiej, to tylko pokazuje ile znaczy kolimacja. Teraz przed każdą sesją będą ją sprawdzać.

 

Zenon zobacz jak u mnie wyglądają kolory z filtrami Baadera. Fotka to R-R-G-B. Nawet nie derotowałem bo i po co ale chodzi o pokazanie kolorów.

Generalnie jak na razie porażka.

Same księżyce widać że nie są okrągłe . To pokazuje jakie miałeś fatalne warunki . Jednak detal pasów Jowisz nie najgorszy. Trochę faktycznie kolor jak na takie super filtry odwzorowany jest nie najlepiej . Trza poczekać na lepsze warunki może lepiej wówczas RGB będzie ogniskować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chwilowo była dziura w chmurach, to nagrałem 5 avików. Seeing leciutko lepszy od ostatniego i przejrzystość też lepsza. Dzisiaj Gain maiłem na 70 a nie jak ostatnio 96. W normalnych warunkach powinien być na 40 - w mojej kamerce.

 

Najlepsza klatka i animacja.

 

Ogniskowa 5875 mm, 100%

5 klatek

Czas od 00.06.02 do 00.10.31.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Tele Vue Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert v2.5.1.7, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

Jup_000602_20160209.jpg

Jup_000602_20160209_100%.gif

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety paskudny seeing jest ostatnio- Jowisz wysoko, teoretycznie warunki idealne.

SCT 8, kamera ASI 120 MC na Takahashi EM-10.

AVI 800/2500 klatek,bez derotacji. 7.02.2016 ok. 1:00 CET

Księżyc widoczny po prawej stronie to Europa,Io jest w tym momencie za Jowiszem.

 

Jupiter 7_02_2016 1 CET.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany Waszymi animacjami zajrzałem raz jeszcze do materiału zebranego z soboty na niedzielę. Znalazłem tylko trzy aviki, które udało mi się wykorzystać. W pozostałych odstęp czasu pomiędzy kolejnymi filmami jest zbyt duży. Ale lepsze to, niż nic. Oto moja pierwsza animacja :) Ogniskowa 4500 mm.

 

Edit: Dorzuciłem jeszcze dwie klatki.

attachicon.gifJowisz_ani3_7.09.16_4500mm.gif

 

 

moje pierwsze słowa "osz Ty " :) świetny naturalny Jowisz, zupełnie jak na żywo w okularze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pierwsze słowa "osz Ty " :) świetny naturalny Jowisz, zupełnie jak na żywo w okularze :)

 

Cieszę się na taką reakcję :D Chociaż daleko mu do ideału patrząc na zdjęcia pozostałych forumowiczów :)

Przy każdej obróbce toczę ze sobą walkę i szukam złotego środka. Chciałbym wydobyć więcej detali, ale wtedy często pojawia się paskudna pikseloza. Z drugiej strony takie delikatnie rozmyte też mają swój urok, ponieważ jak napisałeś - podobne są do obrazów, które widać w okularze. Ale domyślam się, że nie jestem osamotniony w tego typu rozterkach.

Muszę jeszcze zaprzyjaźnić się z WinJuposem i tematem derotacji. Może uda się dzięki temu wydobyć coś więcej z materiału. Tylko czasu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny wyszedł, a warunki są - jednej chmurki u mnie nie ma niebo kryształ Jowisz daje po oczach aż miło, seeing też dobry, ale jak jest pogoda to niestety ja w pracy. Połowa lutego a ja jeszcze planety w tym roku nie miałem okazji poavikować. Jak pogoda ja w pracy, jak pochmurno albo leje to ja w domu :(

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo męczyłem Jowisza Atikiem color i mam jedną uwagę do *Wojtek* nagrywasz zbyt niebiesko czerwonego Jowisza, wtedy on po obróbce będzie taki jakby jałowy, musisz tak dobrać filtr IR cut aby JUŻ nagrywać go w tonacji emeł-a, lepsza jakość takich nagrań tłumaczę sobie pokryciem matrycy RGB w 50% zielonymi pixelami i to czego już na etapie nagrywania nie złapiesz zmianą tonacji potem nie wyciągniesz.

Ja mam kilka różnych filtrów z różnym miejscem odcięcia podczerwieni ale najlepsze efekty uzyskiwałem oryginalnym malutkim okrągłym filtrem z kamerki ToUcam Philips Pro a następnie IR UV cut Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nagrywam bez debayeryzacji. Jest to uzasadnione tym, że komputer wolno działa na nagrywaniu z kolorami i taki jeden avik waży prawie 2 GB. Więc dopiero kolory robię po zdebayeryzowanym aviku w PIPP. Ale sprawdzę czy można ustawić kolory w PIPP przed dabayeryzacją. Ta jałowość wynika również ze słabego seeingu i mojego upodobania. Ale dzięki za uwagi. Z filtrem IR nie będę kombinować. Ta kamerka ma porządny filtr, więc nie widzę sensu. Tonacja emeł-a nie do końca mi odpowiada. Więc pozostaje jedynie sprawdzić ustawienia w PIPP.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nagrywam bez debayeryzacji. Jest to uzasadnione tym, że komputer wolno działa na nagrywaniu z kolorami i taki jeden avik waży prawie 2 GB. Więc dopiero kolory robię po zdebayeryzowanym aviku w PIPP. Ale sprawdzę czy można ustawić kolory w PIPP przed dabayeryzacją. Ta jałowość wynika również ze słabego seeingu i mojego upodobania. Ale dzięki za uwagi. Z filtrem IR nie będę kombinować. Ta kamerka ma porządny filtr, więc nie widzę sensu. Tonacja emeł-a nie do końca mi odpowiada. Więc pozostaje jedynie sprawdzić ustawienia w PIPP.

Ale kolor bez debayeryzacji ? To przecież RGB się nie da, albo ja nie znam takiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość kolorów wygląda tak, przed debayeryzacją - fotka. Ale taki Jowisz po debayeryzacji wychodzi zielony i muszę później robić balans RGB w RegiStax. A jak dam automat RGB w PIPP przed debayeryzacją, to można ustawiać tylko takie same wartości dla każdego kanału. Kiedyś robiłem aviki na zielono, ale przy kilkudziesięciu albo ponad 100 to odechciało mi się ustawiać w każdym osobno RGB. chyba, że PIPP ma funkcję ustawiania osbno wartości dla każdego kanału?

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.