Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji Świąt zrobiłem dla Was pokaz, jak wygląda u mnie pełna obróbka do animacji Jowisza, z ogniskowej 5875 mm. Czyli od avika niezdebayeryzowanego do gotowej animacji. Jeżeli chodzi o etap kosmetyki w Corel PaintShop Pro, to w zależności od jakości materiału, pewne funkcje są dodawane lub nie.


Film jest w HD i dla pełnej czytelności warto oglądać go na całym ekranie. Długość filmiku to 7,27 min.


Miłego oglądania :)!



  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problema. Ustawiając ostrość z kamerą ASI 120mm na kanale ir-pass a później zmieniając na RGB tracę ostrość. Używając soczewki PM2x lub też Barlowa 2x nie trzeba tego robić. Niby pierdoła a jednak traci się czas. Miał ktoś z tym do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, filtry na ogół nie są ze sobą parafokalne, więc przeważnie zmiana ostrości jest potrzebna. Parafokalne są często filtry w zestawach, jak pewnie Twoje RGB. Ale dziwne jest to, że z barlowami nie musisz przeostrzać. Być może wydaje Ci się, że ostrość się nie zmienia, a ona zmienia się po prostu mniej widocznie?

Z tym nie da isę za bardzo nic zrobić. Jak masz focuser, to można np w Firecapture zapisać pozycje dla każdego filtra i będzie się to samo zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Dokładnie jest tak jak Mateusz mówi. U mnie filtry R i G są prawie parafokalne, różnica jest mikroskopijna, natomiast z filtrem B zmiana ostrości jest już wyraźna. Tak samo wszystkie filtry typu Longpass nie są parafokalne z filtrami RGB.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też przypuszczałem. To brniemy dalej ;) Jeżeli zastosuję kamerę DMK21au618 czy z barlowem czy bez nie muszę ustawiać ostrości na poszczególnych filtrach. Robię to na ir-pass i pozostałe RGB również trzymają ostrość. CMOS ma inaczej niż CCD tak sądzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Ale nie możesz go ściągnąć bezpośrednio z YouTube? Np programem YoutubeGetDownloader1.2.4. Kiedy wejdziesz na stronę z filmikiem, kopiujesz cały adres z paska i wklejasz do tego programiku. Z prawej strony wybierasz klikasz Get. Potem wybierasz sobie jakość i klikasz Download.

 

Jeżeli to się nie uda to daj znać.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ... możesz podać jakiś link (do ściągnięcia) tego filmiku ... w celu archiwizacji.

Ja pobieram z YouTube tym programem 4K Video Downloader. Przechodzisz do filmu na kanale YouTube kopiujesz link z przeglądarki i go wklejasz. Wybierasz wersję jakościową i pobieranie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle ustawiona ostrość, ale po raz pierwszy się udało - cień księżyca na tle tarczy Jowisza. Sprawcą był Ganimedes.

 

Było ciężko, gdyż filmowałem za pomocą Canona EOS 60D z MAKiem 127 na statywie fotograficznym. Stackowane około 800 klatek. Czy ustawienie czasu naświetlania na krótszy + zwiększone ISO ułatwi dostrzec szczegóły przy dobrze ustawionej ostrości? Filmowałem przy 1/60s i ISO 200 (50 FPS).

Cien-Ganimedesa.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy mieć włączone takie opcje, na które wskazują żółte kreski w załączniku. Oczywiście trzeba mieć kolorową kamerkę. Kiedy włączy się funkcję ADC tuning wzrasta nasycenie barw - tak jak podpowiedział mi RIK. To nasycenie sprawia, że lepiej widać gdzie jest dyspersja. Wtedy tak ustawia się korektor, aż te barwy znikną. Jak pisałem wcześniej, przydałby się jakiś napęd do korektora. Ponieważ problem jest taki sam, kiedy ostrzymy bez napędu do wyciągu. Obraz drga mocno przy dużej ogniskowej.

Ta opcja jest tak prosta, że praktycznie idzie się połapać od razu. Oczywiście kiedy wiemy jak wygląda dyspersja i jak należy posługiwać się korektorem. Mnie na początku wydawało się to trudne. ale kilka prób i już wszystko wiadomo. Zresztą efekt widać od razu. Z mydlanego obrazu robi się "żyleta". Z moim korektorem o tyle jest kłopot, że jest trochę rozklekotany i muszę go dłużej ustawiać. Ale na szczęście nie jest popsuty.

 

 

Co do fotki Jowisza poniżej. Jest to fotka mono z funkcji demo FC. Normalnie tam powinien być kolor, ta opcja nie ma koloru. Ale wszystkie potrzebne informacje są.

1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dzisiejszej nocki.

 

Taka ciekawostka, 103 aviki niezdebayeryzowane w sumie ważą 46,8 GB. Po debayeryzacji już 140 GB!

 

103 klatki, 100% i 135% + najlepsza klatka 100%.

 

Ogniskowa 5875 mm.

Czas od 02.47.40 do 04.21.57.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Tele Vue Powermate 2,5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert v2.5.1.7, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

 

Jup_024740_20151230_100%.gif

Jup_014740_20151230_135 %.gif

Jup_034833_20151230_pipp_g3_ap26_conv.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.