Skocz do zawartości

Planetarki z planetarnej


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Darx po twojej M64 to już pewne - składam na Newtona ! Gdyby Ktoś miał takiego 250/1250 to proszę pisać :)

 

Jeszcze tylko mała uwaga - bo zdjęcie jest naprawdę nad podziw dobre ! Proszę pokazujcie jakoś normalnie te galaktyki, a nie rzucone byle jak np robi to MaPa i widzę że jeszcze Ty do niego chcesz dołączyć ;)

post-22342-0-56138800-1465672435.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas nie jest pedantami w zakresie kształtu gwiazd, jednorodności tła i innych widokówkowych wymagań, dlatego jak się tylko ludziska połapią, że zamiast orać godzinami CCD z filtrami i guidowaniem rozbudowanymi zestawami na drogich montażach mogą kupić CMOS-a i na swoim średniej klasy montażu dokonać tego co Ty 700x7s i uzyskać skalę i detal lepszy od wyrafinowanych CCD-kowców od razu pójdą tą drogą.

 

Zrób Atikiem OSC dla porównania foto tych obiektów z identycznymi parametrami a moja teoria sama się obroni :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas nie jest pedantami w zakresie kształtu gwiazd, jednorodności tła i innych widokówkowych wymagań, dlatego jak się tylko ludziska połapią, że zamiast orać godzinami CCD z filtrami i guidowaniem rozbudowanymi zestawami na drogich montażach mogą kupić CMOS-a i na swoim średniej klasy montażu dokonać tego co Ty 700x7s i uzyskać skalę i detal lepszy od wyrafinowanych CCD-kowców od razu pójdą tą drogą.

 

Zrób Atikiem OSC dla porównania foto tych obiektów z identycznymi parametrami a moja teoria sama się obroni :)

Dużo racji, ale szerokie kadry z H-alfa wybronią koszmarnie drogie ccd.

Jeżeli do takich kadrów sprawdziłyby się tanie kamerki planetarne to faktycznie duże puchy powędrują do lamusa - czego z całego serca im życzę :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miną 2 lata a będą szły po cenie złomu aluminiowej obudowy ;)

 

Z pewnością szykuje się rewolucja, ale to potrwa trochę dłużej, chyba, że sterowniki niedługo zaczną wyciągać 14 lub 16 bitów, bo ilością klatek wszystkiego się nie nadgdoni... szczególnie dynamiki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z nas nie jest pedantami w zakresie kształtu gwiazd, jednorodności tła i innych widokówkowych wymagań, dlatego jak się tylko ludziska połapią, że zamiast orać godzinami CCD z filtrami i guidowaniem rozbudowanymi zestawami na drogich montażach mogą kupić CMOS-a i na swoim średniej klasy montażu dokonać tego co Ty 700x7s i uzyskać skalę i detal lepszy od wyrafinowanych CCD-kowców od razu pójdą tą drogą.

 

Zrób Atikiem OSC dla porównania foto tych obiektów z identycznymi parametrami a moja teoria sama się obroni :)

 

Co takiego jest w tych kilku(nasto) sekundowych czasach, że oczekujecie że atmosfera w tym czasie nie zdążyła rozmazać detalu? Podobno poniżej 2 sekund guiduje się seeing i po naświetlaniu klatek z takimi czasami oczekiwałbym nieco lepszego detalu, ale 7? Pewnie zostanę nazwany hejterem, ale te teorie mi się kupy nie trzymają. Rozumie dziesiąte części sekundy, ale przekraczając czas kilku sekund zwyczajnie nie widzę przewagi nad długo-czasowym naświetlaniem. Tak czy inaczej intrygujecie mnie na tyle, że następne zdjęcie wykonam w "waszej" technice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co takiego jest w tych kilku(nasto) sekundowych czasach, że oczekujecie że atmosfera w tym czasie nie zdążyła rozmazać detalu? Podobno poniżej 2 sekund guiduje się seeing i po naświetlaniu klatek z takimi czasami oczekiwałbym nieco lepszego detalu, ale 7? Pewnie zostanę nazwany hejterem, ale te teorie mi się kupy nie trzymają. Rozumie dziesiąte części sekundy, ale przekraczając czas kilku sekund zwyczajnie nie widzę przewagi nad długo-czasowym naświetlaniem. Tak czy inaczej intrygujecie mnie na tyle, że następne zdjęcie wykonam w "waszej" technice ;)

Wg tego kryterium w ciągu 6 sekund będziesz maił 3 "poruszenia". Natomiast w czasie 5 minut, aż 150 więc przewagę powinieneś zauważyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co takiego jest w tych kilku(nasto) sekundowych czasach, że oczekujecie że atmosfera w tym czasie nie zdążyła rozmazać detalu? Podobno poniżej 2 sekund guiduje się seeing i po naświetlaniu klatek z takimi czasami oczekiwałbym nieco lepszego detalu, ale 7? Pewnie zostanę nazwany hejterem, ale te teorie mi się kupy nie trzymają. Rozumie dziesiąte części sekundy, ale przekraczając czas kilku sekund zwyczajnie nie widzę przewagi nad długo-czasowym naświetlaniem. Tak czy inaczej intrygujecie mnie na tyle, że następne zdjęcie wykonam w "waszej" technice ;)

Tyle co ja natrzaskałem i 0,3s i 1,3s i 7s i 12s i 24s i 42s i 62s i 120s i 600s i 3600s i 7200s zawsze znacznie lepszy detal uzyskiwałem im krótsze klatki stosowałem i choćby przyszło 1000 atletów i zjadło.. ;) mogą mnie przekonywać że nie mam racji ale efekty dowodzą czegoś innego. Dodatkowo wiele osób nieprawidłowo guiduje swoje klatki a potem się dziwi że nie ma detalu a ziarnistość prowadzenia (pojęcie wprowadzone przez Jesiona) psuje im całą robotę. Dodatkowo przy niskiej jakości mechanicznej naszych amatorskich montaży każda zaoszczędzona sekunda jest cenna i sprawia że skumuluje się mniej błędów w czasie zbierania klatki. Od zawsze byłem zwolennikiem krótkich ekspozycji, CCD o niskiej sprawności słabo się do tego nadawały dlatego nikt nie miał do tego przekonania ale teraz myślę że wreszcie ruszy maszyna a stare kamerki o niskiej sprawności odejdą do lamusa. Pozostaje jeszcze kwestia palety wąskopasmowej HST nie wiem jak się rozwinie ale myślę że wiele osób które do tej pory ciągle czytały "o astrofotografii na razie zapomnij bo to droga zabawa i wymaga drogiego montażu, ruszy teraz nawet po zwykłe OSC jasnych obiektów a radość czerpana z tego co uzyskają niejednokrotnie deklasując starych wyjadaczy i skalą i detalem na kilka lat im wystarczy.

 

Czy to nie zadziała tak samo dla lustrzanek z ustawionym wysokim iso ? Np 12800 i zrobieniu 300 ekspozycji? Tylko wtedy chyba migawka szybko się zużyje, czy te wasze kamerki mają to coś w sobie?

Kamerki w większości mają elektroniczne migawki.

http://www.fotopolis.pl/opinie/analizy/17969-abc-migawki-elektronicznej

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerki w większości mają elektroniczne migawki.

http://www.fotopolis.pl/opinie/analizy/17969-abc-migawki-elektronicznej

 

Wiem, kamerki tego nie mają, ale zwykła lustrzanka już tak, no i jakby robić krótkie czasy lustrzanką z wysokim iso szybko by się nabiło dużą ilość zamknięć migawki. Ale co do waszego tematu, to jestem pełen podziwu co potraficie wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem, kamerki tego nie mają, ale zwykła lustrzanka już tak, no i jakby robić krótkie czasy lustrzanką z wysokim iso szybko by się nabiło dużą ilość zamknięć migawki. Ale co do waszego tematu, to jestem pełen podziwu co potraficie wyciągnąć.

To filmuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza innymi - zbieram luminację do M27. Zdjęć było 150x10s. Niestety ponad 50 wypadło ponieważ włączyłem w FireCapture opcję AutoAlign i obraz strasznie skakał, przeciwnie do swojego zadania. Ostatecznie na stack weszło 60x10s. Nie mogę ustalić kolejności działań w procesie obróbki: ostrzenie, odszumianie, rozmywanie, histogram ?

I to samo zdjęcie robione w innej kolejności ...

 

M27_1.jpg

M27_2.jpg

Edytowane przez Bosman
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego popraw to w końcu na M51, bo Messier sie przewróci w grobie ;)

Oooo faktycznie. Dziękuję! Tak to jest - 3 doby bez snu...

 

Ja stakuję tak samo jak planety - tyle że tu mam, kilkaset a nie kilkanaście tysięcy zdjęć. Prowadzenie jest nieco mniej ważne - jedno zdjęcie Ci nie "pojedzie" przez kilka sekund. Jednak jak robię serię 700 x 7s to albo A) mam dobre prowadzenie i mogę iść na mecz... albo B) robię co jakiś czas przerwę (normalna pauza w FireCapture) - koryguję i jadę dalej. Wersja B powoduje powstanie naturalnego crop'a ponieważ przy stackowaniu część klatki się nie pokrywa.

Edytowane przez Bosman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M92, 130x4.5s, L. Robię bibliotekę darków to jeszcze poprawię.

Trochę kiepskie prowadzenie było stąd "otoczki" gwiazd i na dole pojaśnienie. Ale to nie ampglow - tam po prostu było mało wypełnionych klatek.

M92_1.jpg

Edytowane przez Bosman
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M27 - w najkrótszą noc, przy blasku księżyca. Śmiesznie wyszło błękitne niebo ... RGB. To raczej nieudany przykład, pokazuje jednak, że nawet pod tak jasnym niebem można złapać coś tak zwiewnego. Pozdrawiam w burzową noc.

 

M27 to istna żarówa i dobrze wybrałeś na taką noc ale to co pokazałeś nie ma nawet wyrównanych kanałów nie mówiąc o kalibracji koloru - gdybyś się trochę przyłożył to zdjęcie wyglądałoby całkiem normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.