Skocz do zawartości

Astronomia - Pomóż rozwinąć skrzydła! [NIEAKTUALNE]


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi


Dzień dobry,
nazywam się Sławomir Matz –, jestem miłośnikiem nocnego nieba oraz lokalnym popularyzatorem nauki, jaką jest astronomia. W ramach tejże popularyzacji piszę artykuły astronomiczne do lokalnych mediów, za których pośrednictwem staram się uświadamiać tutejszą ludność o pięknie nocnego nieba. Od czasu do czasu zdarza mi się przewodniczyć w prelekcjach astronomicznych, a także przy większych wydarzeniach organizować masowe obserwacje z udziałem okolicznych mieszkańców oraz uczniów pobliskich szkół.

dscxd.jpg


Każde wydarzenie, możliwość podzielnia się wiedzą na temat danego zjawiska oraz zachwyt w oczach tych, którzy uczestniczą w moich wydarzeniach wprawiają mnie w istną euforię. Niestety dotychczas starając się przekazywać szarej ludności, co ciekawego kryje w sobie nieboskłon korzystałem ze sprzętu wypożyczonego ze szkoły, w której się aktualnie uczę. W mojej świadomości nieustannie znajduje się to, że możliwość ta kiedyś się zakończy. Ja pójdę kształcić się do szkoły wyższej, tymczasem sprzęt który dotychczas był mi wypożyczany będę musiał zwrócić.

Bardzo mi zależy na tym, by kontynuować swoją działalność popularyzatorską, a w tym celu potrzebne są mi odpowiednie środki. Już raz próbowałem je zdobyć uczestnicząc w kampanii „It's your life just take It”, która swoją drogą była dla mnie niezwykłą przygodą. Niemniej jednak nie udało mi się osiągnąć założonego celu, którym było podium we wspomnianej wcześniej akcji. W zamian za to zostałem niesamowicie wyróżniony tytułem finalisty akcji. Wszystko to osiągnąłem dzięki dobrej woli głosujących na mnie osób, których w plebiscycie zapewniającym mi dostanie się do finału było ponad 4 tysiące!!!

12196043_552424804912821_552370693671964

Uważam, że wielkim błędem byłoby marnowanie tego, jak wielkim zaszczytem mnie wyróżniono, dlatego każdy głos traktuję indywidualnie i cenię wysiłek włożony w jego oddanie. Chciałbym kontynuować walkę o spełnienie swoich marzeń dzięki portalowi „PolakPotrafi.pl” i za jego pomocą zebrać potrzebne do realizacji mojego pomysłu pieniążki.

 

ide.png


Nieboskłon widoczny w mojej okolicy każdej pogodnej nocy odkrywa przytłaczająco dużą liczbę obserwowalnych obiektów. Tutaj zanieczyszczenie światłem jest stosunkowo małe, a to z kolei sprawia, że obiekty do 5 magnitudo jasności bez problemu można dojrzeć nawet gołym okiem. Biorąc pod uwagę ogrom tego, czym obdarowuje nas – mieszkańców okolicy miasta Czarnków – nocne niebo, aż przykro się robi na samą myśl, o tym że niestety większość tutejszych mieszkańców tego nie docenia.

Moim zadaniem wobec tego jest zachęcenie okolicznej ludności do patrzenia w gwiazdy poprzez danie możliwości skorzystania z zaawansowanego sprzętu astronomicznego. Taki sprzęt na chwilę obecną jest jednak bardzo drogi, a mnie – ucznia technikum informatycznego – zwyczajnie na niego nie stać. W związku z tym kilka tygodni temu w mojej głowie powstał pomysł stworzenia czegoś nietuzinkowego, co pomoże podwyższyć świadomość na temat nocnego nieba wśród okolicznych mieszkańców.

 

moa.png


Na początku rozważałem budowę statycznego obserwatorium astronomicznego, które wyposażyłbym w troszkę bardziej zaawansowany, aczkolwiek wciąż amatorski sprzęt. Szybko, jednak odstąpiłem od planów z nim związanych z uwagi na gigantyczne koszty zarówno budowy, jak i wyposażenia oraz utrzymania takowego przedsięwzięcia. Jako młody człowiek, jestem w stanie zrobić dla tak szczytnego celu wiele – niestety inwestycja kilkudziesięciu tysięcy w coś takiego bardzo mnie przerasta.

Musiałem myśleć dalej … i tak, po dłuższym czasie prowadzonych przeze mnie rozważań wymyśliłem coś jeszcze lepszego: „stworzę mobilne obserwatorium astronomiczne, za pomocą którego popularyzował będę astronomię!”

Mam świadomość tego, że sama nazwa brzmi dość dziwacznie, a więc proszę pozwolić, że państwu wyjaśnię.

Mobilne obserwatorium astronomiczne to w moim zamyśle przyczepka samochodowa, w której pomieściłbym wszystkie z zaplanowanych do zakupienia sprzętów. Całą listę tego, w co chciałbym wyposażyć „MOA” znajdą państwo poniżej, tymczasem skupmy się na planie działania.

Mając do dyspozycji sprzęt umieszczony w przyczepce mógłbym oszczędzić mniej ambitnym ludziom czasu i fatygi potrzebnej by się dostać do nieruchomego obserwatorium. Wyjazdy takie byłyby organizowane po wcześniejszym zarezerwowaniu sobie miejsca przez daną osobę prywatną. Moim zdaniem spotkanie z nocnym niebem pod okiem osoby, która się na tym zna stałyby się świetnym urozmaiceniem przyjęcia urodzinowego, lub też innego rodzaju zjazdów rodzinnych.

Swoją działalność pragnę mimo wszystko skierować bardziej na placówki edukacyjne, ponieważ jako uczeń wiem, że astronomia podawana na lekcjach fizyki bardzo często ogranicza się do trudno przyswajalnej teorii. To kreuje w głowach uczniów negatywny obraz astronomii, jako nauki pełnej nieskończonych obliczeń i ultra trudnych pojęć. Bardzo zależy mi na tym, by ten zły obraz zamienić w coś pozytywnego. Swoją działalnością pragnąłbym ich uświadamiać, że astronomia to nauka pełna niezliczonych ciekawostek, która może przerodzić się w naprawdę wielką pasję. Bycie miłośnikiem astronomii to coś wspaniałego i bardzo mi zależy na tym by każdemu to pokazać.

W tym celu stanę się organizatorem wieczornych obserwacji astronomicznych, które przeprowadzał będę na terenie placówek edukacyjnych umożliwiając każdemu korzystanie z będących do dyspozycji sprzętów. Całość będę opatrywał w ciekawy komentarz na tematy związane z nocnym niebem i tym, co w danym momencie możemy zauważyć. Z doświadczenia wiem, że jest to niezwykle ciekawa forma spędzenia czasu, a także swojego rodzaju odskocznia od trudów codzienności.

Za dnia w ramach współpracy z lokalnymi placówkami edukacyjnymi będę prowadził prelekcje na tematy związane z astronomią. Zabiorę uczniów w niezwykłą podróż po kosmosie dostosowaną swoimi zagadnieniami do wieku słuchaczy. W trakcie takowych prelekcji organizował będę konkursy, w których do wygrania będą gadżety związane z moją działalnością i mobilnym obserwatorium astronomicznym.

Oczywiście mobilnego obserwatorium astronomicznego nie zabraknie również w pobliżu lokalnych imprez, gdzie gromadzić będzie się duża ilość osób. Danie możliwości spojrzenia w otchłań nocnego nieba przy wykorzystaniu dobrego jakościowo sprzętu astronomicznego z pewnością zaciekawiłaby nie jednego z gapiów.

Każda z przeprowadzonych obserwacji będzie relacjonowana w postaci informacji prasowych, a następnie rozsyłana do okolicznych mediów, a także do osób, które postanowiły wesprzeć mój projekt, tak aby mieli świadomość tego, że przyczynili się do powstania czegoś pożytecznego.

 

wyposazenie.png





a3c4a5efaec070a4eaab0f28186ac179.jpg

93e51a666f25c24317b0af1c7d93b5be.jpg

  • Canon EOS 6D(do astrofotografii oraz dokumentowania działalności)

24f0b22d40d412d4024b9c060c57614e.jpg

281893c77eb5ce37b8cbf02474d32815.jpg

Inne

Uwaga! Łączna wartość powyższego wyposażenia zamyka się w granicach 25 000 zł. Do kosztów wskazanego sprzętu należy doliczyć cenę przyczepki samochodowej, której wartość według moich szacunków nie przekroczy 3 000 zł.

Pozostałą kwotę wraz z zebranym nadmiarem (jeśli takowy będzie) potraktuję jako gotówkę "awaryjną" na zakup niezbędnych dodatków, na którezapotrzebowanie wyniknie w międzyczasie. Elementy oznaczone gwiazdką stanowią sprzęt drugorzędny tzn. taki, którego zakupu podejmę się, jeżeli będę posiadał odpowiednie środki nie stanowi on jednak niezbędnego wyposażenia.

 

partnerzy.png

 


km.pngastropls.jpg




„MOA” w mediach społecznościowych.


Facebook

http://facebook.com/StarRentingMOA

 

Instagram
https://www.instagram.com/starrenting/

 

YouTube

https://www.youtube.com/channel/UCG3t4_auKpcJ4Ip4uawyclw



Słowem końcowym

Drogi użytkowniku forum astropolis.pl – widzisz ten artykuł w ramach mojej współpracy z zespołem wspomnianej strony. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie odnośnie organizacji całego przedsięwzięcia oraz jego działalności. Szczególnie zależy mi na tym, by cała idea spodobała się akurat Tobie, który masz zamiar mnie wesprzeć.

Na chwilę obecną szukam ciekawych pomysłów na nagrody dla wspierających – coś skromnego, co wywołałoby uśmiech na twarzy każdego z nas. Jakieś sugestie?


KLIKNIJ, ABY ODWIEDZIĆ STRONĘ PROJEKTU NA POLAKPOTRAFI.PL

starrenting.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zacna inicjatywa, cieszę się, że takie powstają w Polsce :)

Mam tylko drobną uwagę, mianowicie skrót "MOA" jest używany przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach: http://moa.edu.pl/news.php. Obawiam się po prostu, że te dwie nazwy będą się ze sobą "gryzły", choćby nawet jeśli chodzi o wyszukiwanie w internecie, albo rozmawiając nie będzie wiadomo, o co chodzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zacna inicjatywa, cieszę się, że takie powstają w Polsce :)

Mam tylko drobną uwagę, mianowicie skrót "MOA" jest używany przez Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach: http://moa.edu.pl/news.php. Obawiam się po prostu, że te dwie nazwy będą się ze sobą "gryzły", choćby nawet jeśli chodzi o wyszukiwanie w internecie, albo rozmawiając nie będzie wiadomo, o co chodzi.

Dziękuję za sugestię.

MOA to po prostu skrót "mobilnego obserwatorium astronomicznego".

Nazwą obserwatorium będzie "StarRenting" i to jej będę używał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie potrafię ich tam znaleźć - dlatego napisałem to co napisałem; ile to roboty zresztą przekopiować coś tutaj lub dać bezpośredni link?

Pozdrawiam

Z całym szacunkiem, ale listę nagród znajdzie Pan po prawej stronie pod linkiem:

https://polakpotrafi.pl/projekt/astronomia-planetarium

 

Jest ona zbyt długa bym skopiował całość tutaj :]

To wyglądałoby niesmacznie :/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa, w istocie, pod wyższymi kwotami pojawiają się bardziej konkretne rzeczy. Zmyliły mnie te "maile" jako nagrody ;)

Pozdrawiam

Wiem, że nagrody mogą wydawać się śmieszne, ale sama ekipa portalu PolakPotrafi.pl poradziła mi by było one nietuzinkowe sugerując zastosowanie ich w taki sposób, jak już to zrobiłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie w odpowiedzi załączyć pewien obrazek będący zbiorem zrzutów ekranu z konwersacji z moim znajomym - autorem niniejszego projektu - Adamem Tuźnik.

Jak widać, nie zgadzam się na to by kopiował mój pomysł i zgłosiłem go ekipie PolakPotrafi.pl jako plagiat. Wystosowałem do Adama specjalne pismo w postaci wiadomości na facebooku i mam nadzieję, że dobrowolnie zejdzie mi z drogi.

 

Swoją drogą - jest to człowiek dość specyficzny. Startował w akcji "It's your life just take It", gdzie niestety nie udało mu się dostać do finału tak jak mnie, razem współpracujemy z Uranią z tym, że ja jestem na troszkę lepszej pozycji niż on. Człowiek ten podejmuje desperanckie kroki do wybicia się, niestety szkoda, że robi to depcząc mi po piętach! JESTEM ZNIESMACZONY!

 

Do autora tematu.

Znasz ten bardzo podobny projekt?

https://polakpotrafi.pl/projekt/przenosne-obserwatorium-popularyzujemy-razem-

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Adam T. całkowicie skopiował pomysł Sławka i prawdopodobnie jest to celowe działanie "odegrania się" z powodu braku możliwości dojścia do projektu. Mam stały kontakt ze Sławkiem (nie jestem uczestnikiem projektu, lecz pomagam), który od wielu dni opowiada jak Adam T. męczy go próbując o współpracę. Z powodu słabych znajomości, stosunkowo małej wiedzy wymaganej do podjęcia takiego stanowiska i dość poważnego projektu, nie dziwię się dlaczego odrzucił propozycję. Adam T. (jak widać) nie rezygnuje i postanowił zrobić "nieładną konkurencję". Bardzo nie lubię takiego współzawodniczenia, gdyż celem projektu jest przekazywanie wiedzy o astronomii. A sytuacja związana z Adamem T. pokazuje, że jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadzam się na to by kopiował mój pomysł i zgłosiłem go ekipie PolakPotrafi.pl jako plagiat

 

a to ciekawa sprawa, czy to znaczy że tam są zasady zabraniające zbiórki funduszy na cel podobny do innej istniejącej zbiórki?

czy bardziej chodzi o plagiat w sensie dosłownego kopiowanie opisu, zdjęć itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Szuu,

ale to rozstrzygnie administracja PolakPotrafi.pl - uważam, że Adam w myśl dobrego wychowania sam powinien pomyśleć, że nie powinien kopiować czyjegoś pomysłu. Znam Adama od kilku miesięcy i odkąd mam go w znajomych stale mi się naprzykrza. Ze zrozumieniem i pokorą traktowałem każdą wypowiedź, jaką do mnie kierował, ale teraz posunął się za daleko i nie mam ochoty tego tolerować.

 

 

 

a to ciekawa sprawa, czy to znaczy że tam są zasady zabraniające zbiórki funduszy na cel podobny do innej istniejącej zbiórki?

czy bardziej chodzi o plagiat w sensie dosłownego kopiowanie opisu, zdjęć itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam trochę inne zastrzeżenie. Może się czepiam za bardzo ale to sami ocenicie. Jak najbardziej wspieram takie inicjatywy, że młodym "się chce" ale strasznie mnie razi to StarRenting. Jeśli dobrze zrozumiałem opis to popularyzacja Astronomii będzie realizowana na terenie naszego kraju, tak? Bądź co bądź za pieniądze darczyńców z Polski. Jeśli nie masz zamiaru jeździć po Europie to jak Cię proszę zmień nazwę. Z dwóch powodów: po pierwsze z szacunku do tego kraju. Jeśli będziesz działał na naszym podwórku to nie ma sensu na silę wciskać zapożyczeń bo wszyscy to robią jakby myśleli, że dollars same fall do naszych pocket. Po drugie: mało kto będzie wiedział o co Ci chodzi widząc nazwę.

 

A co do kolegi :D ujmę to trochę brutalnie: jeśli Ty z zapleczem Astropolis nie uzbierasz swojej kwoty to on szans nie ma. Po tonie jego wypowiedzi coś czuje, że potraktował projekt jako łatwe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a to ciekawa sprawa, czy to znaczy że tam są zasady zabraniające zbiórki funduszy na cel podobny do innej istniejącej zbiórki?

 

Podobny może nie, ale praktycznie taki sam...;) Nie wiem jakimi kryteriami kieruje się administracja serwisu PolakPotrafi ale według mnie ta nieco nieudolna kopia kwalifikuje się do usunięcia.

 

Zapytałem o to, ponieważ dostałem informację, że "konkurent" poprosił o wsparcie na sąsiednim forum i tam czujnie zareagowali wyczuwając jakiś problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam trochę inne zastrzeżenie. Może się czepiam za bardzo ale to sami ocenicie. Jak najbardziej wspieram takie inicjatywy, że młodym "się chce" ale strasznie mnie razi to StarRenting. Jeśli dobrze zrozumiałem opis to popularyzacja Astronomii będzie realizowana na terenie naszego kraju, tak? Bądź co bądź za pieniądze darczyńców z Polski. Jeśli nie masz zamiaru jeździć po Europie to jak Cię proszę zmień nazwę. Z dwóch powodów: po pierwsze z szacunku do tego kraju. Jeśli będziesz działał na naszym podwórku to nie ma sensu na silę wciskać zapożyczeń bo wszyscy to robią jakby myśleli, że dollars same fall do naszych pocket. Po drugie: mało kto będzie wiedział o co Ci chodzi widząc nazwę.

 

A co do kolegi :D ujmę to trochę brutalnie: jeśli Ty z zapleczem Astropolis nie uzbierasz swojej kwoty to on szans nie ma. Po tonie jego wypowiedzi coś czuje, że potraktował projekt jako łatwe pieniądze.

Szanowny Ainar,

jestem Polakiem, ale nie uważam by moja nazwa była "antypolską" chociaż wiem, że nie miałeś tego na myśli. Swoją działalność owszem pragnę rozwijać na terenie Polski, ale nie wiem jak potoczy się moja życiowa ścieżka, dlatego też używam nazwy uniwersalnej. Wiedz, że mam ambitne plany na przyszłość, chociaż życie nie jest kolorowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tą uniwersalnością właśnie jest problem :D z kontaktów z ludźmi wiem, że SALE to oni kojarzą tylko w parze z -10% i jednak nasze inicjatywy lepiej mieć pod nasza banderą ku chwale i ogólnemu rozwojowi :) ale... tak jak pisałem może jestem przewrażliwiony, więc szczęścia życzę, lepsza dziwnie brzmiąca inicjatywa niż żadna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz informację, kiedy można się spodziewać rozpoczęcia akcji na "polakpotrafi" ?

Drogi Peather,

stale dopracowuję szczegóły.. niestety jestem perfekcjonistą i muszę mieć wszystko rozplanowane by mnie nic nie zaskoczyło. Czekam jeszcze na stosowne video od twórcy Kruger&Matz, które również umieszczę w akcji, jako czynnik zwiększający wiarygodność.

 

Bardzo duże wyzwanie stanowi dla mnie rozplanowanie nagród w taki sposób by nie przepłacić, albowiem pragnę rzeczywiście kupić cały rozplanowany sprzęt i muszę tak dostosować proporcje, aby zarówno na jedno, jak i na drugie nie zabrakło mi środków. Zależy mi też, by projekt Karola Wójcickiego uległ zakończeniu, gdyż wówczas będę ściągał uwagę 100% osób, które zainteresowane są wsparciem tego rodzaju inicjatyw.

 

Kolega Adam postanowił zrezygnować z konkurencyjnym projektem, ale mimo wszystko wywołał nim lekki chaos... teraz muszę udowodnić, że mam słuszne i prawdziwe, a przede wszystkim nie będące plagiatem czyichś zamiarów plany związane ze stworzeniem mobilnego obserwatorium astronomicznego.

 

Na chwilę obecną proszę o cierpliwość.

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.