Skocz do zawartości

Koniunkcja Wenus i Saturna (09.01. 2016)


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy ktoś miał pogodę o 5.30 rano, gdy koniunkcja była tak ciasna, że Wenus była oddalona od Saturna dosłownie o kilka minut kątowych, praktycznie jak Tytan. :icon_eek: Tylko wtedy ta parka była zaledwie 3o nad horyzontem.

Jeśli komuś się to udało to pewnie zobaczymy niedługo na apodzie. Te 3 stopnie nad horyzontem i aktualna pogoda na szczęście powodują że nie pluję sobie w brodę że nie sprawdziłem kalendarza ;)

 

Gratulacje za uchwycenie - przydała by się tylko większa ogniskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś miał pogodę o 5.30 rano, gdy koniunkcja była tak ciasna, że Wenus była oddalona od Saturna dosłownie o kilka minut kątowych, praktycznie jak Tytan. :icon_eek: Tylko wtedy ta parka była zaledwie 3o nad horyzontem.

Obserwowałem koło godziny 6. Parka gołym okiem nie do oddzielenia. Saturn ginął w blasku Wenus. W lornetce wyglądało to już zupełnie inaczej, ale oczywiście równie pięknie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój pierwszy post, a zarejestrowałem się głównie z powodu mojej dzisiejszej obserwacji. Była mowa o większej ogniskowej, więc 750 mm z soczewką Barlowa 5x powinno wystarczyć :)https://www.facebook.com/1478007875840128/photos/a.1479694035671512.1073741829.1478007875840128/1496198350687747/?type=3&theaterPozdrawiam Piotr Koziana

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj niestety rano do pracy i tylko 3 foty na szybko. Gołym okiem nie widać Saturna bo blask Venus przyćmiewał.

Godz. 6:30 canon 300D 80, 95 i 200. iso 200, 400 czas 2 s. aparat oparty na dachu samochodu żeby nie poruszyć foto :icon_cool:

Marcin, prawy górny róg, masz syf na matrycy. Na jednym zdjęciu albo go wymazałeś, albo się coś dziwnego zrobiło. Przeczyść, albo daj komuś, bo to spora plama i będzie potem wyłazić na pojedynczych klatkach. P.S. jak widać, w pasji nawet praca nie przeszkadza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 sierpień -Wenus 0.06st od Jowisza

Wiedziałem, że to zbyt piękne, aby było prawdziwe :) Zapomniałeś dodać, że zjawisko będzie "widoczne" 34 st pod horyzontem i 22 st od Słońca, a Wenus będzie blisko apogeum :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że to zbyt piękne, aby było prawdziwe :) Zapomniałeś dodać, że zjawisko będzie "widoczne" 34 st pod horyzontem i 22 st od Słońca, a Wenus będzie blisko apogeum :)

Świat mocno się skurczył... Może kolega będzie akurat wracał z wakacji z drugiej półkuli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że to zbyt piękne, aby było prawdziwe :) Zapomniałeś dodać, że zjawisko będzie "widoczne" 34 st pod horyzontem i 22 st od Słońca, a Wenus będzie blisko apogeum :)

 

optymalne warunki - ameryka południowa! :)

koniunkcja.png

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

optymalne warunki - ameryka południowa! :)

To może jakiś mały wypadzik? :D

 

Po tych zdjęciach zaczynam żałować, że nie chciało mi się wstać o 5 rano... Budzik zadzwonił, była pogoda, ale miałem takiego wyjątkowo dużego lenia, że poszedłem dalej spać :ermm: Co prawda położyłem się spać ledwie 3 godziny wcześniej, ale to i tak nie usprawiedliwia mojego lenistwa. A zdjęcia piękne!

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.