Skocz do zawartości

Nowe narzędzie do znajdowania tranzytów ISS


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne!

 

Mam pytanie, czy ten obrazek z lewej z trasą ISS i Księżycem to jest widok z mojej lokalizacji, ale będąc w pasie zaznaczonym na mapie tranzyt już będzie? Bo tranzyt to tranzyt, a nie koniunkcja :).

 

Proponuję dodać jeszcze liczenie tranzytów na tle planet. Szerokość pasa i czas trwania są malutkie i to są dopiero wyzwania! Raz polowałem na tranzyt na tle Wenus, ale nie udało się jej namierzyć, bo było jasno, a Wenus nisko :)

 

A film doskonały!

 

PS. No i czemu nie ma wersji po polsku? "Polacy nie gęsi, swój język mają!". Ten cytat muszę powtarzać niestety coraz częściej w ostatnich czasach. Tu oczywiście nie ma dużej filozofii i na pewno większość osób nie będzie miała problemów ze zrozumieniem, ale na pewno przyjemniej się patrzy na język Polski.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ten obrazek z lewej z trasą ISS i Księżycem to jest widok z mojej lokalizacji, ale będąc w pasie zaznaczonym na mapie tranzyt już będzie? Bo tranzyt to tranzyt, a nie koniunkcja :).

Jak naciśniesz na przycisk "Show on map" to Twoje wątpliwości się rozwieją :)

 

Co więcej możesz kliknać w dowolne miejsce w fioletowym pasie "tranzytu" i dostawać zaktualizowane dane wraz z mapką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy autor może planuje dodać flary Iridium? Bardzo brakuje mi mapek, na których (na przykład) kolorami oznaczono miejsca, gdzie flara osiągnie konkretną jasność. Czerwone to jaśniejsze niż -8 mag, pomarańczowo-czerwone to -7 mag, pomarańczowe to -6 mag i tak dalej aż do wybranego minimum. Tylko taka sugestia :)

 

A pomysł z tranzytem na tle planety jest bardzo dobry.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy autor może planuje dodać flary Iridium? Bardzo brakuje mi mapek, na których (na przykład) kolorami oznaczono miejsca, gdzie flara osiągnie konkretną jasność. Czerwone to jaśniejsze niż -8 mag, pomarańczowo-czerwone to -7 mag, pomarańczowe to -6 mag i tak dalej aż do wybranego minimum. Tylko taka sugestia :)

 

A pomysł z tranzytem na tle planety jest bardzo dobry.

 

Do flar Iridium zrobiłbym raczej osobną apkę, żeby nie wprowadzać zbytniego zamętu w opcjach. Wolę, jak interfejs jest maksymalnie prosty, żeby użytkownik mógł wprowadzić wszystkie ustawienia w kilka sekund ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy autor może planuje dodać flary Iridium? Bardzo brakuje mi mapek, na których (na przykład) kolorami oznaczono miejsca, gdzie flara osiągnie konkretną jasność. Czerwone to jaśniejsze niż -8 mag, pomarańczowo-czerwone to -7 mag, pomarańczowe to -6 mag i tak dalej aż do wybranego minimum. Tylko taka sugestia :)

 

A pomysł z tranzytem na tle planety jest bardzo dobry.

 

Aż dziw, że jeszcze coś takiego nie powstało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni będziemy mogli z Polski zobaczyć serię tranzytów na tle Księżyca. Zjawiska będą bardzo korzystne obserwacyjnie z kilku względów:

 

- Księżyc blisko pełni - możliwość stosowania bardzo krótkich czasów naświetlania.

- Stosunkowo duży rozmiar kątowy ISS - przy rozmiarze rzędu 50" kształt stacji można uchwycić optyką o ogniskowej nawet 200 mm.

- Większość zjawisk przypadająca w weekend przekłada się na większe możliwości obserwacji w środku nocy :)

 

Pamiętajmy, że stacja będzie w cieniu Ziemi, co oznacza, że nie zobaczymy jej na niebie przed tranzytem. Aby wykonać fotografię we właściwym momencie, musimy polegać na bardzo dokładnie nastawionym zegarku i aktualnych efemerydach obliczonych dokładnie dla miejsca obserwacji. Najlepiej uruchomić serię zdjęć na 3-4 sekundy przed czasem tranzytu. Zagwarantuje to, że złapiemy ISS na co najmniej jednym ujęciu.

 

Czas naświetlania

 

Prędkość kątowa ISS wysoko na niebie może zbliżać się nawet do 1 stopnia na sekundę, co oznacza, że potrzebujemy bardzo krótkiego czasu naświetlania, aby "zamrozić" ruch na tle Księżyca. Maksymalną ekspozycję obliczymy według wzoru:

 

1/t = prędkość ISS / skala obrazu

 

gdzie 1/t to odwrotność czasu naświetlania, a skala obrazu wyrażona jest w minutach kątowych na piksel.

Skalę obrazu możemy oszacować, dzieląc 30 (przybliżony rozmiar kątowy Księżyca) przez liczbę pikseli, jaki zajmuje on na fotografii.

Przykładowo, przy stacji poruszającej się z prędkością 45 minut kątowych na sekundę i skali obrazu wynoszącej 0,03 minuty kątowej na piksel, otrzymujemy 1/t = 45 / 0,03 = 1500. Zatem aby zamrozić ruch stacji w jednym pikselu, dla podanego przykładu musimy posłużyć się czasem naświetlania nie dłuższym, niż 1/1500 sekundy.

Edytowane przez bartoszw
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 02 2016 tuż po 15-tej z okolic Piotrkowa Trybunalskiego będzie można zobaczyć tranzyt ISS na tle Słońca a następnie na tle Księżyca (odstęp 4 min). Prognozy na m-c do przodu mogę jeszcze sporo zmienić w przebiegu pasów ale już dziś zwracam uwagę na tą nie lada gratkę tranzytową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna propozycja by dodać jak będzie wyglądała w dzień tranzytu tarcza księżyca i słońca w wypadku naszej gwiazdy aktualne rozmieszczenie plam słonecznych, które mogą okazać się pomocne w nastawie teleskopu na miejsce przelotu ISS

 

To fakt, CalSky oferuje taką opcję co zwłaszcza przy Słońcu jest mega użyteczne.

Gdyby tutaj też była taka możliwość to byłaby pełnia szczęścia ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jedna propozycja by dodać jak będzie wyglądała w dzień tranzytu tarcza księżyca i słońca w wypadku naszej gwiazdy aktualne rozmieszczenie plam słonecznych, które mogą okazać się pomocne w nastawie teleskopu na miejsce przelotu ISS

Mam WIELKĄ prośbę do autora! Podpisuję się rękami i nogami. Wygląd tarczy Księżyca z zaznaczoną linią przelotu jest wręcz niezbędny! Na takim poglądowym rysunku, jak jest obecnie niewiele można się wyznać. Miesiąc temu próbowałem upolować tranzyt z większej ogniskowej i poległem, bo za dużo czasu zeszło na ustawienie kadru na oko. Gdybym wiedział, koło jakich kraterów będzie tranzyt, to ustawiłbym to w minutę. Gdy mam w polu całą tarczę - oj, rysunek wystarcza. Ale jak robię coś ambitniejszego z wycinkiem tarczy, to już totalna lipa.

 

W przypadku Księżyca taki dodatek powinien być bardzo łatwy do zrobienia - dołożyć jakieś dobre zdjęcie i dać możliwość zmaksymalizowania go. Do Słońca będzie już więcej zabawy, ale na pewno da się jakoś elegancko dostać np do zdjęć umieszczanych codziennie na spaceweatcher z lewej strony. Ewentualnie jeszcze coś w Ha, ale to już na drugim miejscu.

 

O ile w CalSky jest taka dokładniejsza mapka, o tyle interfejs tej strony jest tak absurdalny, że nie byliśmy w stanie z kolegą wyświetlić mapki dla innej lokalizacji, niż podana pierwotnie w ustawieniach. Może ktoś wie, jak to zrobić? Z tego powodu również CalSky nic nie dał i owy tranzyt okazał się klapą :(

 

W przyszłości planuję napisać aplikację mobilną, w której znalazłyby się dodatkowe funkcje, jak tranzyty na tle planet lub automatyczne powiadomienia o zbliżających się zjawiskach.

Czy już coś wiadomo w temacie tej mobilnej apki? Pytam, bo nawet jak jest już dostępna, to mój prastary telefon jej nie pokaże w sklepie googla, a już nikt nie myśli o androidzie 2.3 :(

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.