Skocz do zawartości

Mars 2016/2017


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Newtonik maly, ale daje swietne obrazy, mam LG z Orion UK z p/v 1/8L oraz minimalistyczne LW (29mm).

Poza tym karbonowa tubka i ultra sztywny wyciag. W wizualnu znacznie lepiej niž w stokowych makowkach.

Taki balkonikowy ATM wylacznie pod planetki :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars nawet nieźle dziś się prezentował na jeszcze jasnym niebie, więc z ciekawości sprawdziłem jak wyjdzie... mały ale jest 5640dc6dbc8ce_01Smile.png

Sprzęt:

SW ED 80/600, projekcja okularowa Hyperionem 5 mm, film w formacie.MOV kręcony Nikonem D3200, ISO 400, 1/40 sek. Godz.21.30 CEST

800 klatek z ponad 5000, przycięte w PIPP, stackowane AutoStakkert 2.6.6, wyostrzone w Registaxie 6. Końcowa obróbka FastStone Image Viewer 5.5

3.jpg

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Wczorajszy Mars z refraktora 102/1000 + barlow x3, Canon 550D. Jaki on teraz malutki, ma prawie trzy razy mniejszą średnicę niż podczas opozycji w czerwcu. Wczorajsza średnica to już tylko 6,7" łuku, a w czerwcu miał 18,8". Odległość od Ziemi wzrosła z 75.729 mln km w czerwcu, do 208.158 mln km w dniu wczorajszym.

MVI_0154_pipp_g3_ap1 stack 6x.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście winowajcą mógł być zły seeing ale ...

Niektóre są tak ostre jakby były robione z korzystniejszej szerokości geograficznej (a może i wysokości nad poziomem morza).

U nas raczej niewysoko się wznosił w tym roku?!

Pozdrawiam

p.s.

Mogła zaszkodzić też burza pyłowa/piaskowa tam obecna

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście winowajcą mógł być zły seeing ale ...

Niektóre są tak ostre jakby były robione z korzystniejszej szerokości geograficznej (a może i wysokości nad poziomem morza).

U nas raczej niewysoko się wznosił w tym roku?!

Pozdrawiam

p.s.

Mogła zaszkodzić też burza pyłowa/piaskowa tam obecna

Raczej niedoskonałość mojego sprzętu. Ustawienie ostrości w tym moim refraktorze przy ogniskowej 3000 mm to jest loteria ze względu na zwykły ,zębatkowy wyciąg. Odbywa się to na zasadzie trafię albo nie trafię.Czasami mi się uda trafić w ostrość i wtedy stack wychodzi dobry. Kwestia seeingu też ma duży wpływ. Zdjęcia robię w centrum miasta, a Mars był w tym roku bardzo nisko i dosłownie prześlizgiwał się ponad dachami pobliskich kamienic. Wszystkie te dachy pokryte są smołowaną papą i podczas dnia nagrzewają się od Słońca, a wieczorem ciepło z nich unosi się do góry i obraz bardzo faluje. Najlepsze warunki były wtedy, kiedy w dzień były chmury, a dopiero wieczorem niebo się rozpogadzało. Wtedy obraz był stabilny i można było obserwować i robić zdjęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszy Mars.

To mój pierwszy stak w AS!.

SCT 6", TeleXtender 3x (łączna ogniskowa 4,5m), Baader Moon&SkyGlow, DFK 21AU618, 1000kl.

 

(spróbuję jeszcze zestakować wszystkie aviki i złączyć w WinJuposie)

Dużo zarejestrowało się szczegółów jak na tak małą tarczę Marsa. Też zrobiłem film moim Canonem 550D i refraktorem 102/1000 mm z telekonwerterem x3, ale na moim zdjęciu ledwie coś tam majaczy. Jednak większa apertura swoje robi. Muszę składać na większy teleskop i lepszą kamerę :)

MVI_0197_pipp_g3_ap1 stack x4.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.