Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii 1000-1300zł


TirexusDino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Konrad, jak można się domyślić jestem tutaj nowy.

Mam prawie 17 lat i interesuję się fotografią, ostatnio zafascynowałem się nocnym niebem i na wakacjach planuję zakup teleskopu do 1000-1300zł, który nadałby się zarówno do podpięcia lustrzanki jak i zwykłej obserwacji, myślałem nad sytną 8, ale może doradzicie mi coś innego?

Tylko proszę nie pisać, że w takim przedziale cenowym nic nie zdziałam. Zdziałam bo dla chętnego nic trudnego ;D Wiem, że zdjęcia mogą nie być jakieś powalające ale coś zawsze da się uchwycić. Myślę raczej o fotografowaniu układu słonecznego. A no i zapomniałem powiedzieć, że mieszkam na wsi i mam "czyste" niebo.

A więc podsumowując:

-cena 1000-1300zł

-zdjęcia układu słonecznego

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podziałać coś ze statywu na szerokim kadrze tak jak w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/page-46?do=findComment&comment=605708

Jak masz ciemne niebo można trochę się pobawić, potem zakupić jakiś jasny stałoogniskowy obiektyw, jakieś naprostsze prowadzenie i pójść trochę dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podziałać coś ze statywu na szerokim kadrze tak jak w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/page-46?do=findComment&comment=605708

Jak masz ciemne niebo można trochę się pobawić, potem zakupić jakiś jasny stałoogniskowy obiektyw, jakieś naprostsze prowadzenie i pójść trochę dalej

Kolegę interesuje US, a nie DS, a ze statywu i obiektywem wiele w tym temacie nie zdziała.

 

Synta to zły pomysł na US. Do fotografii musisz mieć prowadzenie. Nie musi być tak dokładne, jak do DS, ale jakieś być musi. Myślę, że pewnym kompromisem może być SW150/750 na EQ3-2 + napęd w jednej osi + barlow GSO 2,5x. Kupując na giełdzie powinieneś się zmieścić w budżecie. EQ3-2 nie jest za sztywny, ale przy odrobinie cierpliwości powinien wystarczyć. Przydałby się co najmniej EQ5, ale on sam zjadłby już cały budżet.

 

Do US najlepsze są kamery. Lustrzanka jest niestety wolna i robi wielkie zdjęcia. Do US potrzeba zebrać kilka tysięcy klatek i je zestackować. Z aparatu nie zrobisz więcej, jak 100-200, a wielkość plików będzie powodować spore problemy z przemieleniem tego. Do tego szkoda migawki. Niestety kamera to dodatkowy koszt i trudno będzie sie zmieścić w budżecie. Może spróbuj zacząć od webcama MS LUveCam Studio z giełdy (rzędu 200 zł). Taka tania kamerka już da Ci lepsze efekty, niż lustrzanka (wiem, że trudno uwierzyć). Potem możesz dokupić coś lepszego, jak ASI120MM lub PG Chameleon za ok 1000 zł.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć za pomocą lustrzanki to twoja ma chyba możliwość nagrywania filmów więc możesz oszczędzić migawkę nagrywająć krótkie filmiki. Pewnie format filmików to MOV. Możesz go przekonwertować na AVI za pomocą programu VirtualDUB i zestakować w Registaxie. Innym rozwiązaniem jest program Astro Photography Tool dzięki, któremu można przechwytywać serie JPGów z Live View i później je zestakować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć za pomocą lustrzanki to twoja ma chyba możliwość nagrywania filmów więc możesz oszczędzić migawkę nagrywająć krótkie filmiki. Pewnie format filmików to MOV. Możesz go przekonwertować na AVI za pomocą programu VirtualDUB i zestakować w Registaxie. Innym rozwiązaniem jest program Astro Photography Tool dzięki, któremu można przechwytywać serie JPGów z Live View i później je zestakować.

 

Tylko tu pojawia się problem rozdzielczości. Obraz z całej matrycy jest zmniejszany do maksymalnie fullHD (a z live view to nawet mniej) i przez to tracimy mnóstwo szczegółów. Trzeba bardziej wydłużać ogniskową, a efekt i tak nie będzie tak dobry, jak rejestracja 1:1 piksela. A aparaty nie obsługują ROI, chyba, że coś się zmieniło? Ale fakt, że filmowanie to jest propozycja warta rozważenia, choć trudno powiedzieć, co da lepszy efekt. Będzie więcej klatek, ale z mniejszym szczegółem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum kilka osób co bawi się (no bo nie jest to poważne fotografowanie, a prawdziwa pasja) w rejestrowanie planet za pomocą Synty 8 + webcam + platforma paralaktyczna. Miedzy innymi ja należę do tego grona :D Jeśli faktycznie będziesz to lubił to na pewno Cię to nie zniechęci. Co więcej, wcześniej jechałem bez platformy i też dało radę, oraz jak widać - nie zniechęciłem się tylko zrobiłem sobie platformę. Co więcej, gdybym wziął skądś tyle kasy, że kupiłbym sobie porządny sprzęt na EQ5 to wtedy prędzej mogłoby mi się to znudzić. Miło wspominam noce pełne walki z ostrością, uciekającym Jowiszem, zimnem i drganiami, mimo że doprowadzało mnie to wtedy do szału. Końcowy efekt w postaci widocznych pasów zachęcał mnie jednak do dalszego eksperymentowania. Czekam tego roku na Marsa, jestem ciekawy co uda mi się osiągnąć. Wydaje mi się, że najlepszy początek to trudny początek, bo wtedy można się sprawdzić czy to faktycznie jest "to". Opieram to jedynie na moim bardzo skromnym doświadczeniu.
Krótka historia z mojej zabawy:
http://astropolis.pl/topic/39023-jowisz-20122013/page-41?do=findComment&comment=515375
http://astropolis.pl/topic/39023-jowisz-20122013/page-42?do=findComment&comment=515902
http://astropolis.pl/topic/46418-jowisz-20142015/page-3?do=findComment&comment=552901
Miałem gdzieś jeszcze zdjęcie z księżycami i WCP, a w dodatku z dobrze ustawionym balansem bieli... Pod koniec sezonu na Jowisza 2014/2015 spróbowałem wsadzić barlowa 2x i super to wyglądało, jednak nawet nie zdążyłem nagrać avika bo zebrał się mocny wiatr co uniemożliwiało focenie przy takich powerach i kiepskiej platformy ze starego biurka... ;) Na koniec wstawiam zdjęcie zrobione sprzętem: Synta 8 + MS LifeCam Cinema + barlow x2 + platforma paralaktyczna. Oceń sam, czy warto się w to bawić. Jest to pewnego rodzaju szaleństwo, tak jak wizualne polowanie na bardzo ciemne galaktyki ledwo widoczne kątem oka ;)


Saturn jpg.jpg

Edytowane przez antwito
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 euro na astrofotografię? Odpuść bo się zniechęcisz.

 

NIE DA SIĘ.

 

Taaa jasne...

Nie wiem czy wiesz ale są ludzie, którzy są zadowoleni z fotek smartfonem przyłożonym do okulary SkyLuxa...

https://canadianastronomy.wordpress.com/2013/03/04/smartphone-astrophotography-how-to-photograph-the-moon-planets-with-your-phone/

 

PS - nie zniechęciło cię do astronomii posiadanie takiego cienkiego sprzętu jaki masz w stopce?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 600D Mateusz, to tutaj chyba jest najwięcej co udało się komuś wydobyć z niego:

 

http://www.cloudynights.com/topic/460183-planetary-cam-vs-dslr-video/

 

a co do 1100 to chyba kolega musi sprawdzić, czy ma taki 3x crop, jak tak, to pewnie pracuje podobnie.

Co prawda mam możliwość przybliżenia na zrobione już zdjęcia, ale w trybie Live View nie mam takiej możliwości.

@edit___________________________________________________________________________________________

 

250 euro na astrofotografię? Odpuść bo się zniechęcisz.

 

NIE DA SIĘ.

Po co to pisałeś? Jedynie straciłeś sobie czas, chyba wyraźnie napisałem, że nie chcę takich odpowiedzi. I mam wrażenie, że więcej frajdy będę miał z zabawy tanim sprzętem, ręcznym szukaniem itp., a nie teleskopami za kilka, kilkanaście tyś. zł, które same wyszukują co tylko chcesz.

 

Jest na forum kilka osób co bawi się (no bo nie jest to poważne fotografowanie, a prawdziwa pasja) w rejestrowanie planet za pomocą Synty 8 + webcam + platforma paralaktyczna. Miedzy innymi ja należę do tego grona :D Jeśli faktycznie będziesz to lubił to na pewno Cię to nie zniechęci. Co więcej, wcześniej jechałem bez platformy i też dało radę, oraz jak widać - nie zniechęciłem się tylko zrobiłem sobie platformę. Co więcej, gdybym wziął skądś tyle kasy, że kupiłbym sobie porządny sprzęt na EQ5 to wtedy prędzej mogłoby mi się to znudzić. Miło wspominam noce pełne walki z ostrością, uciekającym Jowiszem, zimnem i drganiami, mimo że doprowadzało mnie to wtedy do szału. Końcowy efekt w postaci widocznych pasów zachęcał mnie jednak do dalszego eksperymentowania. Czekam tego roku na Marsa, jestem ciekawy co uda mi się osiągnąć. Wydaje mi się, że najlepszy początek to trudny początek, bo wtedy można się sprawdzić czy to faktycznie jest "to". Opieram to jedynie na moim bardzo skromnym doświadczeniu.

Krótka historia z mojej zabawy:

http://astropolis.pl/topic/39023-jowisz-20122013/page-41?do=findComment&comment=515375

http://astropolis.pl/topic/39023-jowisz-20122013/page-42?do=findComment&comment=515902

http://astropolis.pl/topic/46418-jowisz-20142015/page-3?do=findComment&comment=552901

Miałem gdzieś jeszcze zdjęcie z księżycami i WCP, a w dodatku z dobrze ustawionym balansem bieli... Pod koniec sezonu na Jowisza 2014/2015 spróbowałem wsadzić barlowa 2x i super to wyglądało, jednak nawet nie zdążyłem nagrać avika bo zebrał się mocny wiatr co uniemożliwiało focenie przy takich powerach i kiepskiej platformy ze starego biurka... ;) Na koniec wstawiam zdjęcie zrobione sprzętem: Synta 8 + MS LifeCam Cinema + barlow x2 + platforma paralaktyczna. Oceń sam, czy warto się w to bawić. Jest to pewnego rodzaju szaleństwo, tak jak wizualne polowanie na bardzo ciemne galaktyki ledwo widoczne kątem oka ;)

 

 

 

Jak już napisałem ja chyba zostanę przy SW, ale dziękuję bo jesteś świetnym przykładem, że jeżeli się chce to można :D I jeszcze bardziej mnie "rozpaliłeś" do pierwszej nieprzespanej nocy przy zabawie z teleskopem :3

Edytowane przez TirexusDino
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Taaa jasne...

Nie wiem czy wiesz ale są ludzie, którzy są zadowoleni z fotek smartfonem przyłożonym do okulary SkyLuxa...

https://canadianastronomy.wordpress.com/2013/03/04/smartphone-astrophotography-how-to-photograph-the-moon-planets-with-your-phone/

 

PS - nie zniechęciło cię do astronomii posiadanie takiego cienkiego sprzętu jaki masz w stopce?

 

Zdjęcia z ww. linka to totalna kupa. Sorry, ale wstydził bym się je babci pokazać. Nie wiem do czego to porównać? Jest dwóch sąsiadów. Jeden ma wypasione auto bo pracuje i zarabia. Drugiemu wiedzie się gorzej i ma stare auto odpalane na korbe. Ten drugi jest troche zawistny i nie mogąc sobie poradzić że ten pierwszy ma lepiej chodzi wmawiając sobie i innym że jego auto jest równie dobre a może nawet lepsze od sąsiada.

 

Wyczuwam sporo jadu w twojej odpowiedzi. Cóż , to typowe na polskich forach. Czy mam cieńki sprzęt? Zależy do czego go porównać. Na tym forum są koledzy mający sprzęt po kilkadziesiąt tysięcy euro a poza forum są osoby w Polsce którzy mają wpakowane w sprzęt i obserwatorium po kilkaset. Dalej często nie są zadowoleni ze swoich osiągnieć i często przez cały rok mają może kilka udanych fotek. Oczywiście dużo zależy od tego, co komu wystarcza. Są tacy którym auto na korbę. Inni wolą chodzić na nogach...

 

 

Astrofotografia to b. drogie hobby. Oczywiście jeżeli ktoś sobie wmówi że swiecące kółko to jowisz, to ok.

 

 

Co prawda mam możliwość przybliżenia na zrobione już zdjęcia, ale w trybie Live View nie mam takiej możliwości.

@edit___________________________________________________________________________________________

 

Po co to pisałeś? Jedynie straciłeś sobie czas, chyba wyraźnie napisałem, że nie chcę takich odpowiedzi. I mam wrażenie, że więcej frajdy będę miał z zabawy tanim sprzętem, ręcznym szukaniem itp., a nie teleskopami za kilka, kilkanaście tyś. zł, które same wyszukują co tylko chcesz.

 

Jak już napisałem ja chyba zostanę przy SW, ale dziękuję bo jesteś świetnym przykładem, że jeżeli się chce to można :D I jeszcze bardziej mnie "rozpaliłeś" do pierwszej nieprzespanej nocy przy zabawie z teleskopem :3

 

To jest forum. Forum słuzy do wymiany poglądów każdemu zarejstrowanemu użytkownikowi. Moja opinia jest taka jak napisałem. NIE DA SIE. Nie możesz mi zabronić i nie przyjmować do wiadomosci mojej opinii bo tak sobie umysliles. Jezeli jestes przekonany ze sie da to nie zakladaj posta. Nie wiem co to jest ale kazdy milosnik astronomii zaraz chce byc astrofografem. Za kase ktora masz do wydania kup lornetke. Nie chce byc zlosliwy i nie jestem. Patrze na to realnie. Wspomnisz kiedys to co napisalem. Wrocisz do zdjec ktore zrobisz sprzetem ktory masz i porownasz do zdjec ktore zrobisz w przyszlosci dobrym sprzetem i sam przyznasz ze to byl shit. Tego ci zycze. bez urazy

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/EQ_TESTS/Canon_One_To_One_Pixel_Resolution.HTM

jest tabelka porównująca czy da się podczas nagrywania filmów uzyskać rozdzielczość 1:1 z matrycy. Korzystając z 450d (który ma live wiew ale nie ma nagrywania filmów), EOS camera movie record, SW150/750 na montażu paralaktycznym udało mi się coś takiego, a robiąc zdjęcia (w dzień, wieczorem) coś takiego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcia z ww. linka to totalna kupa. Sorry, ale wstydził bym się je babci pokazać. Nie wiem do czego to porównać? Jest dwóch sąsiadów. Jeden ma wypasione auto bo pracuje i zarabia. Drugiemu wiedzie się gorzej i ma stare auto odpalane na korbe. Ten drugi jest troche zawistny i nie mogąc sobie poradzić że ten pierwszy ma lepiej chodzi wmawiając sobie i innym że jego auto jest równie dobre a może nawet lepsze od sąsiada.

 

Wyczuwam sporo jadu w twojej odpowiedzi. Cóż , to typowe na polskich forach. Czy mam cieńki sprzęt? Zależy do czego go porównać. Na tym forum są koledzy mający sprzęt po kilkadziesiąt tysięcy euro a poza forum są osoby w Polsce którzy mają wpakowane w sprzęt i obserwatorium po kilkaset. Dalej często nie są zadowoleni ze swoich osiągnieć i często przez cały rok mają może kilka udanych fotek. Oczywiście dużo zależy od tego, co komu wystarcza. Są tacy którym auto na korbę. Inni wolą chodzić na nogach...

 

 

Astrofotografia to b. drogie hobby. Oczywiście jeżeli ktoś sobie wmówi że swiecące kółko to jowisz, to ok.

 

 

 

To jest forum. Forum słuzy do wymiany poglądów każdemu zarejstrowanemu użytkownikowi. Moja opinia jest taka jak napisałem. NIE DA SIE. Nie możesz mi zabronić i nie przyjmować do wiadomosci mojej opinii bo tak sobie umysliles. Jezeli jestes przekonany ze sie da to nie zakladaj posta. Nie wiem co to jest ale kazdy milosnik astronomii zaraz chce byc astrofografem. Za kase ktora masz do wydania kup lornetke. Nie chce byc zlosliwy i nie jestem. Patrze na to realnie. Wspomnisz kiedys to co napisalem. Wrocisz do zdjec ktore zrobisz sprzetem ktory masz i porownasz do zdjec ktore zrobisz w przyszlosci dobrym sprzetem i sam przyznasz ze to byl shit. Tego ci zycze. bez urazy

 

Ja wyczuwam sporo typowego buractwa w twoim poście. "Ja mam SCT 8", wiec mam najlepszy sprzęt pod słońcem i inni moga mi buty czyśćić. Patrzcie wszyscy - sytać mnie na to!" Wyobraź sobie że ludzie mają lepszy sprzet i robią lepsze obrazki od ciebie.

 

A z tymi samochodami to złe porównanie. Ja bym porównał nowy rower do nowego ferrari - ferrari będzie lepsze w każdych warunkach i dla każdego?

 

Astronomia to dla wielu po prostu hobby, które ma przynościć zadowolenie. Skoro przynosi także tym, którzy maja niedrogi sprzęt, to znaczy, że ten sprzet spełnia swoje zadanie. I nie muszą rezygnować ze swojego hobby tylko dlatego, że jakiemus burakowi chciało się podkreślić swój status majątkowy. I zaczyna rzucać lornetkami dla biedoty..., "bo biedota nie moze uzywac teleskopu, bo nie stac ich na to. A te wszystkie tanie teleskopiki to zabawki i powinny byc zakazane, bo tylko ja moge zobaczyc planety, bo wydałem na sprzęt kupe kasy i stać mnie na to!"

 

Wielu ludzi stać na lepszy sprzęt, ale mają właśnie taki z niższej półki bo radośc sprawia im wyciskanie wszystkich możliwości z niego (wiem, że możesz tego nie zrozumieć, więc nie oczekuje merytorycznej odpowiedzi).

 

Jeden robi takie zdjęcia (Skylux 70/900!) https://www.flickr.com/photos/67901606@N05/8268005512 :

8268005512_2a8fc78491_b.jpg

 

Inny ma lepszy sprzet i robi takie:

article-2047374-0E50248A00000578-409_964x739.jpg

 

Zarówno jednemu jak i drugiemu przynosi to frajdę.

 

Ja podziwiam zarówno tego pierwszego jak i drugiego. Zarówno ten pierwszy jak i drugi jest mistrzem, niezaleznie od sprzetu który posiada! I śmiało moze się chwalić swoimi obrazkami! Może nawet ten pierwszy bardziej mnie zadziwia - jak można z takiego teleskopu tyle wyciągnąć!?

 

A teraz pokaz swojego Jowisza - jest lepszy od tego na dole?

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że przedstawiam swoje opinie jeszcze nie pozwala ci nazywac mnie burakiem !!! Chłopcze. Sam sie dziwie sobie ze jeszcze z toba dyskutuje. Nigdzie nie napisałem, ze ma najlepszy sprzęt. Napisałem ?!

 

Jednych stać na auto za 10 tys a drugich za 500 tys. Smieszne jest to ze ci z autem za 10 tys chca startowac np w rajdzie Dakar.

 

Pierwszy post brzmi tak.

 

"Zrobilem zdjecie astronomiczne. Prosze o opinie ale tylko pozytywne. Prosze nie pisac ze sie da lepsze zrobic bo wiem ze nie. Moje jest bardzo dobre." - teraz autor liczy ze wszyscy napiszą ze jest sliczne i lepszego nie da sie zrobic. Ci co napiszą ze jest kiepskie sa nazywani burakami, chwalacymi sie ze maja lepszy sprzet.

 

Fajnie tu ... Szkoda czasu na dyskusje z kim kto nie przyjmuje uwag drugiej strony tylko twierdzi ze "moja racja jest najmojsza" Cos mi to przypomina ...

 

Nie pozdrawiam

 

Seb

 

Podkreslam jeszcze raz. Sprzetem za 250 euro NIE DA SIĘ robić dobrych zdjec US. To jest moja opinia i nikomu nie wolno nazywać mnie burakiem. Moje zdanie i wolno mi je przedstawiac bo od tego jest forum i nikogo tą opinią nie obrazam. Zapamietaj to sobie. Chłopcze.

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że takiego toku myślenia wychodzi na to, że jak ktoś napisze że ma 10 tyś zł na astrofoto to napiszesz mu że "nie da się" ? Bo inni mają sprzęt za 50-100 tyś i robią lepsze foty a te foty za 10 tyś " to totalna kupa" ?

W tym budżecie mając już lustrzankę można kupić lepszy obiektyw do niej, montaż EQ i jechać szerokie kadry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.