Skocz do zawartości

Filtr polaryzacyjny BST


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Zachwycony ostatnimi widokami Księżyca, przez okular Vixen SLV 10 mm, postanowiłem w końcu nabyć odpowiedni filtr. Wcześniej miałem kilka różnych, kolorowych. Miałem też pojedynczy jasny i bardzo ciemny ND Baadera. Ale brak możliwości regulacji, przepływu światła, zawsze pozostawiał niesmak z obserwacji. W ostatnim czasie pozostałem tylko z czerwonym filtrem. Jednak Księżyc na czerwono nie wygląda za dobrze i czasami za mocno przyciemnia obraz.

Wybór padł na filtr polaryzacyjny BST. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Jakość, estetyka na poziomie filtrów Baadera. Wygląda na to, że to ta sama fabryka. Miłym zaskoczeniem jest też odpowiednie pudełeczko na ten filtr. Jedna rzecz, nie traktuję tego jako wadę, ale nie Każdemu może odpowiadać. Filtr obraca się bardzo lekko. Jak dla mnie za lekko. Ale nie zmienia samoistnie położenia.

Filtry można odkręcić od siebie i mamy wtedy dwa pojedyncze. Z tym, że w jednym jest przykręcony pierścień obrotowy. Nie próbowałem go odkręcać, bo i po co. Ten filtr traktuję jako całość. Ale gdyby zaszła konieczność, to można mieć dwa identyczne filterki.

 

Na obecną chwilę 100% satysfakcji. Jak najbardziej polecam. Teraz czekam na Księżycową noc :).

 

Poniżej fotki. Później wrzucę filmik.

Filtr polaryzacyjny (1).jpg

Filtr polaryzacyjny (2).jpg

Filtr polaryzacyjny (3).jpg

Filtr polaryzacyjny (4).jpg

Filtr polaryzacyjny (5).jpg

Filtr polaryzacyjny (6).jpg

Filtr polaryzacyjny (7).jpg

Filtr polaryzacyjny (8).jpg

Filtr polaryzacyjny (9).jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy filmik, pokazujący jak filtr odcina światło lampy w pokoju. Jutro wrzucę inny filmik. Jeżeli chodzi o tą niebieską barwę. To raz ona jest a raz jej nie ma. Z tego co wiem, to tak się robi. Nawet chyba można łapać inne barwy, okręcając filtr wokół własnej osi.

 

 

 

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem obserwować Księżyc. Filtr spisuje się doskonale. Jest tylko jeden mankament. Zanim trafi się odpowiednie ustawienie, trzeba kilka razy wyciągać okular. Żeby móc ustawić filtr na odpowiedni poziom. Już zastanawiam się nad pewną przeróbką. Czyli dwie tulejki tak wytoczone, żeby w każdej był jeden filtr. Całość wkładamy do wyciągu i okręcamy tylko jedną tulejką. W ten sposób można łatwo dobrać ustawianie filtra. Filtry te mogą być praktycznie oddalone od siebie na wiele centymetrów i też działają razem. Sprawdziłem.

 

Zrobiłem na szybko schemat o co mi chodzi. Oczywiście to nie jest konieczne. Tu chodzi wyłącznie o samą wygodę stosowania filtra.

 

 

PS. Z tym filtrem to już nie problem w delektowaniu się widokami Księżyca, nawet w powiększeniu 587,5 x ! Przedtem mocne światło uniemożliwiało za bardzo dłuższe obserwacje.

1.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa produkowane filtry polaryzacyjne, ktore umozliwiaja oslabienie jasnosci obrazu / np. Ksiezyca / bez wyjmowania okularu z wyciagu. Ale jezeli gwinty sie zgadzaja, to na wlocie katowki wkrecamy przednia czesc filtru, a druga tylna wkrecamy w okular. I zeby zmienic natezenie swiatla, wystarczy obracac okularem. Ale warunek, ze gwinty pasuja w katowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że są takie filtry. Ale znacznie droższe. Kątówki nie mam, nie jest potrzebna. Mój SCT wisi 2 metry nad ziemią, więc nawet czasami muszę wejść na drabinkę (pierwszy stopień) żeby dobrze widzieć. Ale można jeden filtr wkręcić w Powermate a drugi w okular. Albo jeden w taką tulejkę, żeby nie było powiększenia. Tylko, że mi chodzi o takie rozwiązanie, żeby niejako te filtry też były razem, bez zabawy w wkręcanie i wykręcanie. Coś takiego jak narysowałem wyżej.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.