Skocz do zawartości

Ogródkowa Roseta na szeroko


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Star Adventurer + 40d + 55mm 1.8 (przymkniety do f4) + filtr UHCS-II. Nisko, duże LP od strony Warszawy, ale jestem zadowolony że coś wyszło pomimo braku klatek kalibracyjnych. 40 klatek po 120 sek

 

rozeta_3.jpg

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pawle. Napisałem o tych klatkach kalibracyjnych bo wedle wszelakich opisywanych tutoriali powinno się dbać o Darki i Flaty. Ja czasem robię darki ale flaty niestety tylko sztuczne w fittsworku. Balans kolorów to moja słaba strona ale powoli coś tam czytam w przerwach od pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak darków widać na pierwszy rzut oka, więc nie możesz mówić, że są zbędne. Flaty to już inna sprawa. Jeśli większości pola nie zajmuje obszar mgławicowy, to sztuczny flat wystarcza. Czasem nawet jest lepszy, bo przy szerokim kadrze pojawiają się gradienty od różnicy wysokości i jakości nieba. Ale jak masz Cały kadr pokryty mgławicami, to sztuczny flat je popsuje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem troche niebieskiego bo raczej było jego za dużo. Będę napewno zbierał dalej materiał bo troche go mało.

Histogram, ludzie, histogram!

 

W pierwszej wersji jest właśnie nieco za mało niebieskiego, a za dużo czerwonego! W nowej wersji jeszcze bardziej pogłębiłeś różnicę i teraz zdjęcie jest zielono - czerwone. Popatrz na histogram (rozbity na RGB) obu zdjęć. Kanały RGB muszą być na histogramie wyrównane, wtedy będziesz miał dobry kolor. Tu nie ma miejsca na subiektywizm, patrzysz na histogram, wyrównujesz go i masz dobry kolor (najczęściej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam spieprzone kolory w monitorze. Teraz pacze na komorce I faktycznie zupelnie czerwono zielone...masakra. To gdzie obrabiac ?

 

Odpuść sprawdzanie na wszelkich urządzeniach przenośnych, bo to nie ma sensu. Zacznij od kalibracji monitora, jest dużo tutoriali i tablic testowych do znalezienia w guglu. Windows ma też wbudowaną funkcję kalibrowania i spróbuj od niej zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V1- Towja pierwsza,

V2 - Twoja druga

V3 - po zastosowaniu moich rad.

Zdaje sobie sprawę że nie jestem żadnym astrofotografem, ale staram się pomóc w tym co potrafię i na ile potrafię.

 

(kliknij aby otworzyc aminacje)

rozeta.gif

 

 

na komorce nie oceniamy astro zdjec!

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega nie ocenia zdjęcia na telefonie, a tylko użył go do porównania, bo pewnie nie miał nic innego pod ręką.

 

Skoro na Twoim monitorze to wygląda ok, to faktycznie musisz mieć mocno rozwaloną kalibrację. To PC, czy laptop? Na laptopie, na których obrabiałem zdjęcia swego czasu był taki perfidny ekran, że wszystko zaniebieszczał. Balans bieli totalnie przesunięty na zimne kolory. Najbardziej było to widać po podłączeniu lapca pod monitor z w miarę poprawnymi kolorami - różnica była kolosalna, kolory się zupełnie nie zgadzały. Niestety ten wbudowany ekran (jak to wbudowane ekrany mają do siebie) nie posiada żadnej regulacji kolorów, a kalibracja w systemie nie była w stanie tak mocno zmienić kolorów. Wydaje mi się, że cała przestrzeń barw monitora jest przesunięta na niebieski i nie da się na nim oddać ciepłych kolorów. Odkąd pierwszy raz zobaczyłem, jak różni sie zdjęcie na monitorze wbudowanym i tym od PC, to już nigdy nie obrabiałem na laptopie :). Być może masz u siebie podobną przypadłość, ale może nie jest źle. Niestety większość nowych monitorów ma kolory przesunięte w kierunku niebieskiego - to chyba modne :) Faktycznie jakoś tak "nowocześnie" wygląda niebieski, oczojebny monitor w porównaniu do stonowanego, pomarańczowego. Ale to ten drugi wiernie oddaje rzeczywistość. Mnie osobiście drażnią te nowe ekrany i pod względem kolorów i jasności (telefon zawsze ustawiam na minimum, a i tak w nocy "wali po gałach"). Gdy pracuję na nowym komputerze "publicznym", np na studiach, to w 90% przypadków monitor jest za jasny, żeby się dało komfortowo patrzeć.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) poszukam w lokalnym sklepie. Ja nie oceniam zdjec na telefonie tylko zorientowalem sie telefon pokazuje poprawnie to czego ja nie widze na laptopie. Bede kalibrowal monitor pod wieczor na swoim komputerze glownym bo naprawde bardzo falszuje. Dopiero telefon mi pokazal ze mieliscie racje z tym czerwonym ze jest go za duzo. Na monitorze bylo odwrotnie i ciagle odejmowalem niebieski zeby to wyrownac. Kolejna nauka. No i w koncu Tayson - nikt nie ujmuje Ci checi pomagania, wrecz przeciwnie - chcialbym miec takie postepy jak Ty. Poprawilem kalibracje na drugim laptopie szybko i obrobilem raz jeszcze kolory - lepiej?

rozeta flat_9.jpg

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrabianie na laptopie to najczęściej zły pomysł. Chyba, że to jakiś wypaśny laptop z dobrym ekranem, ale po takim zafałszowaniu raczej się na to nie zanosi. W większości laptopów producent nie przykłąda żadnej wagi do jakości ekranu (wierności). Jeśli "komputer główny" to PC, to obrabiaj na nim. A i jeśli masz kartę zintegrowaną intela, to wyłącz w opcjach "technologia zmniejszania poboru energii przez ekran". To strasznie kaszani obraz.

 

Poprawilem kalibracje na drugim laptopie szybko i obrobilem raz jeszcze kolory - lepiej?

Lepiej, ale nadal nie całkiem dobrze. Mówiłem, histogram! Nie oceniaj koloru na oko, tylko popatrz na wykresy, a wszystko stanie się jasne. Histogram ostatniego zdjęcia wygląda tak:

Przechwytywanie.JPG

Te słupki mają być równo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie idealnie :) Jeszcze ok 1% przyciąć zielonego i 0,5% niebieskiego i będzie ideał. W czym obrabiasz? Polecam darmowy PixInsight LE, ten histogram który wrzuciłem pochodzi właśnie z tego programu.

Obrabiam w Photoshop portable, potem fittswork (sztuczny flat), potem znowu PS balans kolorow :)

 

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Dziki. Jeszcze troche przyciemnilem poziomami jak radził tayson i delikatnie odszumiłem, ale nie wiem czy nie jest za bardzo wycięte tło teraz...

rozeta flat small_3.jpg

albo troche mniej wycięte tło:

rozeta flat small.jpg

 

Gdyby ktoś chciał pomeczyc material to stack z flattem i wstepna edycja tutaj

https://www.dropbox.com/s/8l134vk4sd78er7/rozeta%20flat_9.tif?dl=0

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.