Skocz do zawartości

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop i mam dylemat. Czy taką zabawką: http://allegro.pl/teleskop-luneta-statyw-pow-675x-ekstra-gratisy-i5789048680.html będę w stanie cokolwiek zobaczyć? Czy inne planety będą wyglądać jak świecące plamki? Proszę o pomoc.

 

Edit: Jestem zielony w tym temacie, wiec jeśli nie da się takimi amatorskimi sprzętami zobaczyć choćby kształtu pobliskich planet proszę mnie oświecić :P

Edytowane przez dziki
przeniesione z wątku " Śmieszne aukcje - astrobuble z allegro"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop i mam dylemat. Czy taką zabawką: http://allegro.pl/teleskop-luneta-statyw-pow-675x-ekstra-gratisy-i5789048680.html będę w stanie cokolwiek zobaczyć? Czy inne planety będą wyglądać jak świecące plamki? Proszę o pomoc.

Unikaj tej "firmy" jak ognia! Wszystko jest lepsze, niż opticon. Tutaj ładnie podsumowałem sprawę na obrazkach :)

http://astropolis.pl/topic/7030-smieszne-aukcje-astrobuble-z-allegro/?p=602130

http://astropolis.pl/topic/7030-smieszne-aukcje-astrobuble-z-allegro/?p=602141

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brać to (lub jeszcze lepiej lornetkę 10x50 w cenie zbliżonej do 300 zł) do obserwacji gromad gwiazd i księżyca jeśli kasa do 300 zł

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk705-az2/1968s

 

 

Pozdrawiam

hhh.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop i mam dylemat. Czy taką zabawką: http://allegro.pl/teleskop-luneta-statyw-pow-675x-ekstra-gratisy-i5789048680.html będę w stanie cokolwiek zobaczyć? Czy inne planety będą wyglądać jak świecące plamki? Proszę o pomoc.

 

Edit: Jestem zielony w tym temacie, wiec jeśli nie da się takimi amatorskimi sprzętami zobaczyć choćby kształtu pobliskich planet proszę mnie oświecić :P

Patrzyłem przez coś podobnego. Jedyne co po zakupie tego można zobaczyć to brak dwóch stówek w portfelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie kupisz używany Bresser Skylux 70/700 przez który już coś da się pooglądać, z tym że nie będą to imponujące widoki, ale na Księżyc, jaśniejsze planety, gwiazdy podwójne, czy gromady otwarte można popatrzeć.

Jak dołożysz drugie tyle, to przy podrobinie poszukiwań uda Ci się nabyć używany refraktor Sky-Watcher 90/900 na AZ3, a przez to patrzy się już całkiem przyjemnie.

Oczywiście możesz też kupić lornetkę, z tym że nie traktuj lornetki jako zamiennik teleskopu, a najwyżej jako uzupełnienie. Obserwacje przez lornetkę a przez teleskop, to zupełnie inna para kaloszy. Oczywiście warto mieć jedno i drugie, a co kupisz jako pierwsze to już od Ciebie zależy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pojutrze wypłata, także chciałbym się pomału zabrać za zamawianie. Postanowiłem zwiększyć mój budżet na zakup do 500-600 zł. Interesuje mnie duże powiększenie, z w miarę dobrą jakością obrazu. Dodam, że wolałbym nowy teleskop niż używany, bo jak wspomniałem wcześniej jestem zielony w temacie i nie chciałbym, żeby ktoś mi wcisnął jakiś rozklekotany sprzęt :P Mieszkam w małym miasteczku, otoczonym wsiami oraz mam samochód, więc miejsca do obserwacji nie są problemem. Waga sprzętu również nie gra roli.

 

Ponownie proszę o pomoc i pozdrawiam.

 

 

Edytowane przez Charnelier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś już coś o teleskopach w necie? Masz jakąś książkę dla początkujących? Wiesz jak odnaleźć obiekty?

Ja na Twoim miejscu najpierw przewertowałbym neta, potem kupił jakąś księżkę. Potem wyszedłbym w pogodna noc i spróbował odszukać za pomocą mapek (np. obrotowej mapki nieba) jakichś obiektów, popatrzyłbym np. w program komputerowy Stellarium, gdzie są w danej chwili planety i próbowałbym je odszukać.

Nie może być tak, ze zaczynasz przygodę z astronomią kompletnie "zielony". Musisz posiąść jakąś wiedzę. Oprócz znajomości nieba, musisz wiedzieć jakie są rodzaje teleskopów, okularów, montaży... to nie są informacje na jeden post dla "zielonego".

 

Co do pytania czy da się małym teleskopem dostrzec szczegóły na planetach - tak - da się! Nawet SkyLuxem! Ale poniżej tego "sprzętu" nie warto schodzić ;)

 

PS Najlepiej pooglądaj szkice astronomiczne - to one najwierniej pokazują co autentycznie zobaczysz na żywo danym teleskopem.

Wybrałem taki - mniej więcej jak ze SkyLuxa

post-21324-0-00042400-1420457770.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - ja jak zwykle wtrąciłbym, ze do planet bedzie tym lepszy im dłuższa ogniskowa i do duzych powiekszeń to montaz EQ - wiec raczej ten:

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2245-teleskop-celestron-astromaster-90eq.html

Lub ten (mniejsza średnica, mniejsza siła zbiorcza i rozdzielczość, ale lepszy kontrast)

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2252-teleskop-celestron-astromaster-70eq.html

ew. podobny i sprawdzony przeze mnie https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-8211-lyra-70-900/336/

Jak się nie boisz kolimacji to może być Newton... Dedykowane do planet sa Maki. Ale długoogniskowe refraktory i Newtony też bedą dobre. Każdy z rodzajów teleskopów ma swoje wady i zalety...

 

BTW jak nie wiesz o czym piszę z tą "kolimacją", "siłą zbiorczą", "rozdzielczością" czy "kontrastem", to koniecznie przeczyrtaj o tym w necie zanim cokolwiek kupisz. Przeczytaj tez "źrenica wyjsciowa, powiekszenia" itd. Możesz przeczytac np to: http://www.celestia.pl/Okular_kr%C3%B3tkoogniskowy

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC

 

Niestety wiedzę mam marną, dlatego tu przyszedłem po radę :) Ale mapkę nieba już zamówiłem ostatnio, zastanowię się też nad książką. Wiem na pewno, że to nie będzie mój ostatni teleskop, więc wiedza przyjdzie z czasem. Dzięki za rady

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-6-mapa-nieba/1973s

 

http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

 

Kusi mnie ten dobson-6, jest znaczna różnica między tymi 2 sprzętami?

 

@Edit: JSC nie zawuażyłem twojego drugiego posta. Koniecznie przeczytam ten link który wysłałeś. Co sądzisz o tym dobsonie?

Edytowane przez Charnelier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie zauważalna. :yes:

Tylko przy tej cenie znów pojawia się ciekawa perspektywa. Mianowicie za taką kwotę można już upolować używaną Syntę 8".

Rozumiem Twoje rozterki odnośnie używek, ale takie teleskopy sprzedają najczęściej osoby obyte ze sprzętem i potrafiące o niego zadbać. Kupując na forumowej giełdzie ryzykujesz raczej niewiele.

No i ewentualna późniejsza odsprzedaż wiąże się z niewielką strata.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC

 

Niestety wiedzę mam marną, dlatego tu przyszedłem po radę :) Ale mapkę nieba już zamówiłem ostatnio, zastanowię się też nad książką. Wiem na pewno, że to nie będzie mój ostatni teleskop, więc wiedza przyjdzie z czasem. Dzięki za rady

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-6-mapa-nieba/1973s

 

http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

 

Kusi mnie ten dobson-6, jest znaczna różnica między tymi 2 sprzętami?

 

@Edit: JSC nie zawuażyłem twojego drugiego posta. Koniecznie przeczytam ten link który wysłałeś. Co sądzisz o tym dobsonie?

 

Ten Dobson jest idealny do planet... ale ja bym wolał na montażu EQ, bo łatwiej utrzymac planetę przy dużym powiekszeniu w polu okularu, mając mikroruchy w jednym pokrętle. Jeżeli weźmiesz natomiast takiego samego Newtona, ale na marnym EQ to wszystko beeeeeeeędzie sie trzęsło podczas oglądania (jak dojdziesz do pewnej wprawy to trzęsło się będzie jednak nieco mniej :))...http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2207-teleskop-sky-watcher-bkp15012eq3-2.html To są rozterki każdego astroamatora.

 

Do tego dochodzi sprawa wiekszej apertury (przy takiej samej ogniskowej), kosztem kontrastu na planetach, ale za to z większą rozdzielczością (w tym miejscu sprawdzć co to takiego "seeing") i przede wszystkim znacznie wiekszą siłą zbiorcza pozwalającą na lepsze dostrzeżenie obiektów mgławicowych, które zapewne z czasem także bedziesz chciał poogladać (stąd pomysł kolegi z powyzszego postu o Syncie 8").... Tutaj jednak znowu dochodzi problem mobilności i ciężaru teleskopu... Tak wiem - podpasowanie dla siebie teleskopu jest trudne ;)

 

Osobiście początkującemu poleciłbym jednak do planet refraktor, ze względu na jego bezobsługowosc i "pancerność" konstrukcji. No chyba, ze sam coś poczytasz, pooglądasz gdzieś na zlocie astronomicznym, może zainteresują cie takze DSy i dojdziesz do innych wniosków. Ja osobiście najbardziej cenie ze wszystkich dostępnych na rynku telskopów refraktor 100/900ED... z róznych powodów... Ktos inny powie, ze Mak, SCT, Newton/Dobson 12", albo jakis jeszcze inny - i mówimy tutaj tylko o obserwacjach wizualnych :).

 

PS koniecznie przeczytaj tez to http://astronoce.pl/artykuly.php?id=102, nawet jak czegos tam poczatkowo nie zrozumiesz.

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC

 

Kolega dziś nie napisał ze interesują go wyłącznie planety/księżyc tylko że lubi duże powiększenia - to niezupełnie to samo - mamy jeszcze gromady kuliste itp itd ;)

 

Wielu ludzi z tego forum pomykało dobsonem za planetami/księżycem więc przy takim budżecie nie ma co pchać się na lustra na eq (tani=kiepski) jakoby montaż EQ był super a dobson be.

 

Jeżeli stać Cię na to zwierciadło na dobsonie (6 cali) to bierz go bo to już o dwie klasy lepszy teleskop pod względem szczegółowości kraterów obserwowanych na księżycu wobec tego refraktora 90mm/900mm który faktycznie jest bezproblemowy ale coś za coś. W tym dobsonie masz w zestawie na okuluarze 10mm powiekszenie 120x czyli już jako tako planetarne. Powiększenie 90x dostępne w zestawowym okularze 10mm w tej lunecie 90/900mm jest nieco mniejsze - aczkolwiek dla bardzo młodego człowieka rzekłbym "wystarczające" . Osoby starsze już nie wychwycą ich biologiczno-optycznym systemem oko-mózg wszystkich detali planetarnych i pewnie dokupią sobie za około stówkę czy dwie okular 6mm lub Barlowa do owej lunety.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poscie pisał o planetach... ;)

W drugim faktycznie juz tylko o dużych powiekszeniach... jednakże domena dyżych powiększeń to mała światłosiła (długa ogniskowa w stosunku do średnicy) - bo tutaj dochodzi także możliwość stosowania okularów o dłuższej ogniskowej i prostszej konstrukcji (i co tu ukrywać znacznie tańszych niż do wymagających światłosilnych Newtonów np. f5). Ale to trudny temat... Chyba nie na posta dla nowicjusza.

BTW Nie zapominaj tez, że wileu ludzi pomykło o za mgławicami planetarnymi czy też gromadami kulistymi takze refraktorem 70/700... :)

 

Nie rozumiem tez zaciekłości przy polecaniu Dobsona... Jednemu może odpowiadać innemu nie... Weżmy Ekologu taki przykład. Idziesz na obserwacje z żoną, dziewczyną, dzieckiem... Nastawiasz Dobsona na Jowisza w dużym powiekszeniu... Wołasz do okularu ... Dzieciak podchodzi i Jowisza nie ma bo uciekł... W paralaktyku nawet na czuja kręcisz mikroruchem (jesli nie masz silniczka) i Jowisz cały czas jest w kadrze. A jak w szkicowaniu to się przydaje... Ja się nie upieram przy EQ, ze zawsze i wszędzie i dla kazdego... tylko stwierdzam fakt, ze dla mnie jest nieporównywalnie bardziej uzyteczny.

 

PS

Najlepiej przetestowac samemu wszystkie konstrukcje - to takze frajda :) - i wybrać najlepszą dla siebie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciekłość (za Dobsonem jako montażem) wynika z faktu ze za podobne pieniądze mimo drobnych strat na obstrukcji lustra wtórnego uzyskujemy teleskop ze znacząco lepszą zdolnością rozdzielczą - czyli widoczne detale i detaliki (przy w miarę dobrym ale nierzadkim seeingu rzędu 1 sekundy kątowej).

 

Ludzie bardzo zamożni kupują sobie lunetę apochromat triplet co najmniej 150 mm ;):)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak ale obstrukcja w 150mm nie jest już aż taka względnie duża żeby 150 mm teleskop zwierciadlany był porównywalny z 90 mm lunetą (która jest od niego jednak zdecydowanie gorsza)

 

Seeing 1 sekunda jest nierzadki

 

Pozdrawiam

 

Teleskop o średnicy 116mm ma rozdzielczośc 1 sekundy, po co wiec wiecej (kryterium Dawesa lepiej oddaje ten parametr niż Rayleigha). Przeciętny seeing to dwie sekundy (momentami)... to daje teleskop 60mm*, ale dajmy pokój bo nowicjusz zaraz się podda... ;)

 

* teleskopy z dużą obstrukcja centralną potrzebuja wiekszej srednicy (1,5x a nawet 2x) niż refraktor aby oddać ten sam detal. Do tego dochodzą aberracje w światłosilnych grubasach.... Podam obrazek (brakuje w nim chromatycznej - ale ta dotyczy w zasadzie refraktorów) - wtajemniczeni będoą wiedzieć o co chodzi ...

 

aberracje.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop o średnicy 116mm ma rozdzielczośc 1 sekundy, po co wiec wiecej (kryterium Dawesa lepiej oddaje ten parametr niż Rayleigha). Przeciętny seeing to dwie sekundy (momentami)... to daje teleskop 60mm*, ale dajmy pokój bo nowicjusz zaraz się podda... ;)

 

* teleskopy z dużą obstrukcja centralną potrzebuja wiekswzej srednicy niż refraktor aby oddać detal.

 

tak ale obstrukcja w 150mm nie jest już aż taka względnie duża żeby 150 mm teleskop zwierciadlany był porównywalny z 90 mm lunetą (która jest od niego jednak zdecydowanie gorsza)

 

Seeing 1 sekunda jest nierzadki

 

Pozdrawiam

seeing.jpg

90mm.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi Ekologu wiarygodny w tej chwili poziom seeingu :) Przeciez to nie jest mozliwe do określenia, dodatkowo w kazdym teleskopie wygląda inaczej. Mozna jedynie prówbowac rozdzielając gwiazdy podwójne. Na innym forum wczoraj "ktos" próbował rozdzielic Dobsonem 12" i zacnymi okularkami Gammę Arietis, która tego dnia była kresem możliwości - sprawdź sobie jaką ma separację ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponował bym najpierw popatrzeć przez kilka teleskopów aby znaleźć ten właściwy przeważnie jest to 3 lub czwarty zakup, popytaj lub sprawdź na mapce może ktoś w pobliżu mieszka i da popatrzeć www.google.com/maps/d/viewer?mid=z6gkjuXHkB6Q.kiTbk7D7xeNc lub tu na kolegów http://astropolis.pl/membermap/

a jak nie to proponuje ten program symuluje teleskopy i zobaczysz mniej więcej jak przez jaki teleskop widać planety http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś wcześniej mówił, omijaj Opticony szerokim łukiem! Kolega miał do czynienia z takowym (jego młodszy kuzyn dostał na gwiazdkę) i mówił, że to totalne badziewie (opticon, nie kuzyn). W tych opticonach wyciąg jest w standardzie 0.96", a w takim standardzie praktycznie nie da się kupić okularów. Minimum to 1,25". Dodatkowo okulary dodane w zestawie do archaiczne Huygensy. W poważniejszych konstrukcjach budżetowych dostaniesz ciut lepsze Kellnery lub nawet Plossle. Co do powiększenia ponad 600x, to faktycznie "da się" to osiągnąć tym optiocnem (stosując najkrótszy okular, barlowa i soczewkę odwracającą), jednak z tym wszystkim KOMPLETNIE NIC NIE ZOBACZYSZ! Maksymalne sensowne powiększenie teleskopu to 2*D, gdzie D to średnica soczewki/lustra wyrażona w milimetrach. Natomiast w takich budżetowych konstrukcjach o niepewnej powtarzalności skłaniałbym się do 1,5*D.

 

Do tego chwiejny montaż skutecznie utrudnia obserwacje czegokolwiek. Moim zdaniem ważniejszy jest stabilny montaż, niż dobrej jakości teleskop. Co z tego, że mamy cudowną tubę, która ukazuje najdrobniejsze detale obserwowanego obiektu, jak nie możemy na niczym skupić wzroku, by się tymi detalami nacieszyć?

Co do sporu AZ vs EQ vs Dobson, to się nie wypowiem. Sam mam montaż azymutalny (AZ4) na aluminiowym statywie i w powiększeniu 100x nie mam większych problemów ze śledzeniem Jowisza, aczkolwiek nie wiem, nie korzystałem z innych rodzajów montaży. Montaż Dobsona w połączeniu z Newtonem wydaje mi się mniej intuicyjny od klasycznego AZ.

 

Ja bym brał na początek jakiś refraktorek, będzie dość uniwersalny. Jeśli do tych 600zł, to Sky-Watcher 90/900 powinien być dobrym wyborem.

Swoją drogą, to świetne są te fora astronomiczne - kolega pytał o 50mm refraktor, a skończyło się na Syncie 200mm :D A to nie jest odosobniony przypadek.

Co do porównywania obserwacji Newtonem i refraktorem, to ktoś na tym forum twierdził, że Newton 150/750 dawał mu podobny detal, jak 102mm albo 90mm refraktor. Aczkolwiek to nie moja opinia.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, to świetne są te fora astronomiczne - kolega pytał o 50mm refraktor, a skończyło się na Syncie 200mm :D A to nie jest odosobniony przypadek.

 

Zauważ, że w tym przypadku kolega sam podniósł poprzeczkę.

Nawiasem mówiąc w przypadku sprzętu foto i astro wyznaję taką zasadę - wybierz najlepszy sprzęt na jaki cię stać, a potem jeszcze dołóż i kup :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* teleskopy z dużą obstrukcja centralną potrzebuja wiekszej srednicy (1,5x a nawet 2x) niż refraktor aby oddać ten sam detal. Do tego dochodzą aberracje w światłosilnych grubasach.... Podam obrazek (brakuje w nim chromatycznej - ale ta dotyczy w zasadzie refraktorów) - wtajemniczeni będą wiedzieć o co chodzi ...

 

attachicon.gifaberracje.jpg

 

 

To co najwyżej jakieś malutkie Newtoniki (gdzie lustro wtórne jest względnie wielgachne w proporcji do lustra głównego).

 

WTAJEMNICZENI WIEDZĄ, ŻE się mylisz i obstrukcja centralna niewiele pogarsza zdolność rozdzielczą, nie odsuwa dalej prażaka Airy'ego co najwyżej nieco go rozjaśnia.

Swego czasu (kilka lat temu) Zbyt wypowiadał się na ten temat (powołując na temat na wiki co masz na załączonym obrazku) i wynikało, że przesadzasz pisząc o rzekomym przeliczniku 1.5x lub 2x celem dorównania lunecie!

Nie jest tak źle z newtonami. Ten przelicznik to zdecydowanie mniej coś typu średnica lunety x 1.2 => średnica adekwatnego lustra w Newtonie.

 

Pozdrawiam

wtj.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.