Skocz do zawartości

Okular Sky-Watcher SWA Plossl 6 mm


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem taki okular 7mm i zdecydowanie lepszym krokiem byłoby dołożenie 20-30 zł i kupno zamiast niego TS HR Planetary 7mm - okularu z lepszymi warstwami i dającego bardziej kontrastowe obrazy. Co wiecej, moim zdaniem trochę lepszy od niego, pomimo dużo niższej ceny jest nawet SW WA 6mm 66*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem akurat ten ze względu na 12 mm żrenicy od oka i 66 stopniowe pole. Ortho ktos tez proponował ale uparłem sie na ten. Zawsze mozna wymienić jak sie coś nie spodoba. W sumie do planet bardziej go chcę. Kiedys mogę też inny kupic np 15 mm. I na takich 2-ch sie góra skupię plus 2 kitowce 10 i 25 mm wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular SW SWA 6mm, ma pole 58*. Uzywam go w Newtonie 150/f6. Ten okular moze na spokojnie zastapic zwykle Plossle, ale trzeba sie liczyc z bardziej miekkim obrazem. Jednak polem, odstepem zrenicy wyjsciowej i troche lepszym kontrastem, jest lepszym wyborem od zwyklego Plossla. Jenak, o ile w Newtonie spisuje sie dobrze, to juz w refraktorze 90/910mm sw, daje juz wyraznie gorszy obraz, pewnie za sprawa zbyt duzego powiekszenia. Ma pewne wady / odblaski / ale jako ekonomiczny okular, spisze sie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie teleskop Newtona dlatego go brałem pod uwagę. Oczywiście wybrał bym jakiegoś Vixena czy tam inny okular droższy i lepszy. Niestety kolejne 200 zł nie posiadam. Stać mnie jedynie w tej kwocie 200 zł. Ale moim zdaniem dając 200 zł za taki okular to nie jest on kiepskim wyborem. Pokaże mi to co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc nadszedł ten dzień kiedy mi przyszedł ten okular. Pierwsze wrażenie wielkie wow. Te w zestawi co były to są mniejsze, lżejsze w porównaniu z tym. Nie spodziewałem się że tak wielki będzie ten okular. Jest to 1-szy z jakim mam do czynienia dlatego mam chyba takie odczucia.Po włożeniu go w wyciąg okularowy fakt im większe powiększenie daje okular tym ciemniejszy obraz będzie. Do 1309eq2 nie ma sensu kupować okularu 5 mm. 6-cio. mm to moim zdaniem max w tym teleskopie.

DSC01726.JPG

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie teleskop Newtona dlatego go brałem pod uwagę. Oczywiście wybrał bym jakiegoś Vixena czy tam inny okular droższy i lepszy. Niestety kolejne 200 zł nie posiadam. Stać mnie jedynie w tej kwocie 200 zł. Ale moim zdaniem dając 200 zł za taki okular to nie jest on kiepskim wyborem. Pokaże mi to co trzeba.

 

Można kupić na giełdzie używany SW WA 6mm 66*, który jest według mnie lepszym okularem (ponieważ ma większe pole widzenia i jest jaśniejszy, przy bardzo dobrym kontraście oraz mniejszych gabarytach) już w cenie 100 zł.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=38838

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny zakup kolejnego okularu jaki będę chciał zakupić będzie to 15 mm. Posłucham moich kolegów z forum jaki mi doradzą. Macie większe doświadczenie z okularami. A ja jestem osoba która od grudnia stała się posiadaczem teleskopu i dopiero wchodzę w ten świat. Ale mam nadzieje że na tym sky-watcher się nie zawiodę. W sumie obserwowałem obiekt naziemny jak nie będzie pogody w nocy. Test przeszedł jak dla mnie ok na obiekcie oddalonym 10 km. od mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie sprawdzal okularu, ktory daje duze powiekszenie, na tak odleglych obiektach. Lepiej bedzie ogladac obiekty / chropowate mury, kominy, brzozy, ktore maja ciekawa strukture kory itp. / i sprawdzac subtelne struktury, na granicy dostrzegalnosci. Dysponujac okularami dajacymi pow. rozdzielcze oraz okularem ktory daje 2x wieksze pow. / w przyblizeniu / mozemy stwierdzic w ten sposob, ze dalsze zwiekszanie pow. juz nic nie wnosi do obrazu, a tylko obraz staje sie coraz ciemniejszy i bardziej rozmyty.

Z mojej strony; gratuluje zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drzewach tez sprawdzałem ten okular. I widać na brzozach kolor kory szyszki na drzewach jak tu margor55 piszesz.Dałem kellera 10 mm z zestawu potem Sky-watcher 6 mm to ta 10 -tka już raczej leżeć sobie tylko w pudełku będzie :). A jaki polecacie np 15 mm okular do 1309eq2??? Czy może jakiś 20 mm do DS-ów???

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miałem okazje oglądnąć Jowisza przez mój okular sky-watchera 6 . Tylko mam pytanie pewnie to wina tego że obserwowałem go nisko jeszcze nad horyzontem po 2-gie okropny dziś wiatr i jest to możliwe że dlatego nie widziałem atmosfery Jowisza w zakresie mojego teleskopu(jakiś tam różowawy kolor był widoczny). Po za tym jeszcze jedna sprawa jak tarczę Jowisza podkręciłem wyciągiem okularowym za bardzo zaczął się pokazywać pająk w okularze. Czy to normalne???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warunki na obserwacje Jowisza sa fatalne / wiatr, seeing /. Dopiero wrocilem z balkonu, bylem zeby wlasnie luknac na Jowisza przez refraktor 90mm. Widac pasy rownikowe, ale wiatr bardzo szarpie tuba i wszystko skacze.

Jak rozogniskujesz obraz / przed albo za ogniskiem / to bedzie widac pajaka. Wszystko jest w porzadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już się martwiłem że rozkolimował mi się teleskop uffff :) A jeżeli zauważyłem jakieś kolorki na tarczy planety to przy dobrym seeingu powinno być szczegóły widać chmur jakiekolwiek. Czyli wiem że seeing to ruchy powietrza. A zrobiłem również test z soczewką Barlowa. Więcej tego nie próbuję na Jowiszu może na księżycu jedynie przetestuje. Taki eksperyment jak za duże powiększenie się zrobi to co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorki, to aberracja atmosferyczna, planeta byla za nisko. Bedzie na pewno lepiej okolo 22;30- 23;00 i pozniej, kiedy Jowisz bedzie wyzej. Z barlowem to bedzie juz 300x, troche duzo, wiecej szczegolow jak przy 150x nie bedzie, ale kratery na Ksiezycu beda robic wrazenie. Warunek; stabilna atmosfera. Na Jowiszu juz tak dobrze nie bedzie, tu obserwujemy atmosfere, a nie stala powierzchnie. Lepiej przy tym powiekszeniu bedzie na Saturnie / pierscienie i przerwa Cassiniego /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku przygody z astro też miałem teleskop 130/900 Eq2 i używałem takiego samego okularu tylko 4mm aby wyciągnąć maksymalne możliwe do zniesienia powiększenie x225 (teoretyczne max to ~x260, niektórzy uważają, że x200). Z powodzeniem udało się obserwować Jowisza, Saturna i Księżyc oraz trapez w Orionie. Teleskop znalazł nowego właściciela ale 4mm zostały. Mam też z tej serii 2,5mm który dostałem od kolegi i nawet czasem go używam z 10" dobsonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy tym teleskopem jest szansa jakiekolwiek pasy na Jowiszu zobaczyć czy to raczej niemożliwe???? Akurat się tym aż tak nie martwię tylko z ciekawości chce wiedzieć. Oczywiście księżyc pewnie będzie ślicznie wyglądał w nim i Saturn.

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy tym teleskopem jest szansa jakiekolwiek pasy na Jowiszu zobaczyć czy to raczej niemożliwe???? Akurat się tym aż tak nie martwię tylko z ciekawości chce wiedzieć.

Tym teleskopem z okularem, który zakupiłeś będziesz w stanie dostrzec nie tylko pasy na Jowiszu, ale nawet WCP (Wielka Czerwona Plama).

Oczywiście musisz trafić na dobry seeing i obserwacje prowadzić kiedy Jowisz jest w górowaniu, czyli w praktyce pomiędzy godziną 0:00 a 3:00. Teraz jest dobry okres na obserwowanie Jowisza, bo zbliża się do Ziemi, a jago rozmiary kątowe jeszcze rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja go widziałem jako małą kulę średnica może 3 mm to wystarczy??? Chyba że coś źle robię. Ale jak pisałem wczoraj jest to okular 6 mm czyli daje powiększenie 150 x. Wczoraj wieczorem okropnie wiało i pewnie to dlatego było tak kiepsko z jego widocznością poza tym był jeszcze nisko nad horyzontem a była godzina chyba 20.00. A można dokupić tez jakiś filtr do tego teleskopu tylko jaki?? Chodzi o obserwacje planet

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tym gorowaniem. Refraktorem 90/910mm obserwowalem WCP i pasy, kiedy Jowisz byl okolo 10* nad horyzontem. Nie polecam obserwacji w tak ekstremalnych warunkach, ale wydaje sie ze 20* nad horyzontem wystarczy, zeby podjac obserwacje planety, a z czasem bedzie juz tylko lepiej, o ile seeing pozwoli. Jednak, jak Jowisz bedzie coraz wyzej, bedzie tez jasniejszy, a to moze spowodowac wrazenie, ze na tarczy nic nie widac, wiec wskazana jest cierpliwosc i dluzsze wpatrywanie sie w okular, a szczegoly beda coraz lepiej widoczne. Ja w swoim N150/f6 stosuje max. pow. 150x i 180x. Czesciej uzywam tego pierwszego / okulary SW SWA 58* 6mm i BST ED Explorer 5mm /.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.