Skocz do zawartości

Obiektyw fotograficzny jako teleskop


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

Odświeżam temat sprzed paru lat, bo może się komuś przyda. Znalazłem bardzo fajną przejściówkę u Chińczyka. Nazywa się to DSLR camera lens to 1.25" eyepiece adapter i kosztuje ok. 30 USD. Przejściówka pasuje do obiektywu perfekcyjnie. Obraz jest oczywiście odwrócony, ale zamierzam tego zestawu używać tylko do astro w dalekich krajach, więc to nie problem. A zestaw to lekka Sigma 100-400 i nagler 11mm . Obraz jest bardzo ostry na wszystkich ogniskowych i praktycznie w całym szerokim polu naglera, chociaż na 400mm siłą rzeczy dosyć ciemny, bo to już powiększenie 36x przy średnicy obiektywu tylko 60mm. Ale myślę że do okazjonalnego popatrzenia pod ciemnym niebem będzie git.

 

500_6921.JPG500_6922.JPG500_6916.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 31.01.2020 o 16:01, Radek Grochowski napisał:

Odświeżam temat sprzed paru lat, bo może się komuś przyda. Znalazłem bardzo fajną przejściówkę u Chińczyka. Nazywa się to DSLR camera lens to 1.25" eyepiece adapter i kosztuje ok. 30 USD. Przejściówka pasuje do obiektywu perfekcyjnie. Obraz jest oczywiście odwrócony, ale zamierzam tego zestawu używać tylko do astro w dalekich krajach, więc to nie problem. A zestaw to lekka Sigma 100-400 i nagler 11mm . Obraz jest bardzo ostry na wszystkich ogniskowych i praktycznie w całym szerokim polu naglera, chociaż na 400mm siłą rzeczy dosyć ciemny, bo to już powiększenie 36x przy średnicy obiektywu tylko 60mm. Ale myślę że do okazjonalnego popatrzenia pod ciemnym niebem będzie git.

 

500_6921.JPG500_6922.JPG500_6916.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zmyślna ta kombinacja pierścieni i tulejek... Zastanawiam się tylko co z przysłoną w sigmie 100-400, bo przed podłączeniem do aparatu jest ona domyślnie przymknięta na max. Czyli co? Cały czas podczas obserwacji obiektyw ma ustawione f22?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JHe napisał:

Na pewno... Mam Sigmę C 150-600 i Tamrona 100-400 do nikona. Właśnie na nie patrzę :) Sigma ma popychacz, a tamron nie (tak jak ta sigma 100-400 na Twoim zdjęciu). Odłączone, oba mają przysłonę przymkniętą na max.

Jeśli obiektyw do Nikona F jest bez popychacza, konieczny jest adapter z procesorem CPU, aby przysłonę otworzyć "software'owo"

Jeśli mechanizm przysłony ma mechaniczny popychacz, trzeba go - w równie mechaniczny sposób - zablokować w pozycji "popchniętej" - obiektyw otworzy się do pełnego otworu.

Na szczęście większość moich Nikkorów ma pierścień przysłon, więc problem nie istnieje

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Marcin_G napisał:

Jeśli obiektyw do Nikona F jest bez popychacza, konieczny jest adapter z procesorem CPU, aby przysłonę otworzyć "software'owo"

 

Odwrotnie, elektronika przymyka przysłonę, domyślnie jest otwarta na pełną dziurę. W każdym razie mój Tamron tak ma ;)

 

/Edit

Teraz to zauważyłem:

1 godzinę temu, JHe napisał:

Odłączone, oba mają przysłonę przymkniętą na max.

To jest fatalna opcja...

Nie wiedziałem, że Tamron G2 to jest jakiś wybryk natury w tej kwestii, myślałem, że to jest standard w rozwiązaniu z elektronicznym sterowaniem przysłoną.

Edytowane przez Zlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Marcin_G napisał:

A co to za obiektyw? EOS czy FD?

https://www.optyczne.pl/179-Canon_EF_600_mm_f_4L_IS_USM-specyfikacja_obiektywu.html

 

I akurat mam wsystko co potrzeba by to odpalić (eos ef - T2 + reduktor  T2-1.25'')

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Zlew napisał:

 

Odwrotnie, elektronika przymyka przysłonę, domyślnie jest otwarta na pełną dziurę. W każdym razie mój Tamron tak ma ;)

 

/Edit

Teraz to zauważyłem:

To jest fatalna opcja...

Nie wiedziałem, że Tamron G2 to jest jakiś wybryk natury w tej kwestii, myślałem, że to jest standard w rozwiązaniu z elektronicznym sterowaniem przysłoną.

Przysłona jest sterowana silnikiem krokowym więc ciężko powiedzieć czy elektronika przysłonę przymyka czy otwiera. W każdym razie tylko sygnal z CPU ją otworzy. Tak jest w Nikonie. A jak jest u producenta kserokopiarek - nie wiem.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin_G napisał:

Przysłona jest sterowana silnikiem krokowym więc ciężko powiedzieć czy elektronika przysłonę przymyka czy otwiera. W każdym razie tylko sygnal z CPU ją otworzy

Stara i zana metoda to ustawić żądaną przysłonę w aparacie, wcisnąć na aparacie przycisk podglądu GO i trzymając go wyłączyć zasilanie (jak nie idzie to odłączyć bagnet). Przysłona zostanie jak w podglądzie.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

Przysłona zostanie jak w podglądzie.

Ten jaki czarodziej! Działa to ;) Gdzie Ty byłeś z tymi poradami jak używałem mojego Tamrona do astrofoto i ubolewałem, że się go nie da mechanicznie przymknać o 1ev żeby mu się wady optyczne wyprostowały... :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.