Skocz do zawartości

Obiektyw fotograficzny jako teleskop


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, kubaman napisał:

Stara i zana metoda to ustawić żądaną przysłonę w aparacie, wcisnąć na aparacie przycisk podglądu GO i trzymając go wyłączyć zasilanie (jak nie idzie to odłączyć bagnet). Przysłona zostanie jak w podglądzie.

Dzięki z radę. Rzeczywiście działa :) Tylko różnie... W sigmie c 150-600 trzeba także ustawić ogniskową bo ruszanie czegokolwiek na obiektywie po odpięciu od korpusu przywraca maksymalne przymknięcie. A w tamronie 100-400 bez problemów, przysłona taka jak przy odpięciu bez względu na późniejsze manipulacje. Troche frustrująco-skomplikowana metoda zmiany przysłony i pewnie potencjalnie niebezpieczna, elektronika nie bardzo lubi takie gwałty, ale umożliwia zastosowanie tulejki z postu, od którego zacząłem. Ciekawe w jaki sposób radzi sobie z tym problemem kolega Radek Grochowski, bo nie bardzo mi się chce wierzyć że sigma ma różne mechanizmy w swoich telezoomach... chociaż tamron jak się okazuje ma...

Edytowane przez JHe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie dziwi. Jesli masz zooma ze zmienną jasnością i otworzysz pełną  dziurę na krótkim końcu, to mechanicznie musisz przysłonę poruszyć jeśli pojedziesz na długi koniec.  Nie ma tu nic zaskakującego, nawet nie może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dzisiaj testy mojego obiektywu 600/4

sukces jest połowiczny

ostrzy z okularem 20mm ale już ani z 14mm ani z 10,5mm nie ostrzy, oczywiście z bino też nie ostrzy.

 

W 20 mm jest piękne i bardzo ostre szerokie i jasne pole. Świetna sprawa. Jedno in minus, to mocno wychodzi aberracja chromatyczna, zwłaszcza na jasnych obiektach, ale mniejsze też mają widoczny problem.

Zrobiłem z ciekawości coś, co niby nie powinno dać efektów - wkręciłem filrt UV/IR cut i nieco zmienił się kolor, jakby mniej wysycony, ale aberracja została bardzo znacząco zredukowana, do przyzwoitego poziomu.

Ciekaw jestem czy to aberracja właśnie odpowiadała za plackowate puchate gwiazdki jakie z niego miałem jak usiłowałem nim focić.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.