Skocz do zawartości

Losmandy dr 125 guide scope rings - SPÓR ZAKUPOWY


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie techniczne. Czy w skład obejm Losmandy DR 125 guide scope rings wchodzą adaptery do przymocowania do dovetaila czy trzeba je dokupić a w zestawie otrzymujemy gołe obejmy ze śrubkami? Dałbym link do zdjęcia ale telefon nie chce ze mną współpracować ;)

Wpisując nazwę w Google od razu wyskakują. Proszę was o szybką odpowiedź bo to bardzo pilna sprawa. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, przed chwilą dostałem jeszcze potwierdzenie od mojego znajomego, który takie objemy posiadał. Kupiłem te objemy od użytkownika Fremdo, nie prosiłem o zdjęcia bo miały być w idealnym stanie. Sprzedawał przedmiot o nazwie Losmandy DR 125 Guide Scope Rings, a dostałem gołe objemy + dodatkowy coś ala dovetail (profil alu), nic nie wspomniał, że w zestawie nie ma tych adapterów do dovetaila! Teraz facet próbuje odwrócić kota ogonem i nie chce przyjąć zwrotu. Czyżby to był celowy zabieg? Zarzuca mi jeszcze brak profesjonalizmu. Za gołe obejmy + aluminową płytkę, która jednak dovetailem nie jest (wygląda jak grupy profil. ścianki nie są ścięte pod kątem) zapłaciłem 250 zł. Obejmy z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/52386-losmandy-dr-125-guide-scope-rings/

 

Sprzedawca pisał, że to mniej niż 50% ceny tak więc tym bardziej myślałem, że adaptery będą w cenie. Podczas gdy obejmy 125 mm od ADM (które nie są gorsze od Losmandy) kosztują 69$: http://www.admaccessories.com/Miscellaneous_Adjustable_Rings.htm

 

Co więcej Losmandy nie sprzedaje samych obejm. W sklepie ich jakoś nie widzę: http://www.losmandy.com/v-series.html

 

Cena obejm, które myślałem, że kupuję czyli Losmandy DR 125 wynosi w sklepie Losmandy 95$ czyli cena, która podawał sprzedawca, różni się o 1 dolara! Tak więc mogłem przyjąć, że ten zestaw jest właśnie sprzedawany. Sprzedawca się tym jednak nie przejmuje i podaje mi jakieś ceny z kosmosu....

 

Nie mogę znaleźć pierwszej wiadomości wysłanej do tego Pana ale spytałem czy może poczekać ze sprzedażą ok 10-14 dni bo chwilowo nie mam kasy i czekam na rentę. Reszta konwersacji jest w linkach. Czy możecie Panowie pomóc ocenić sytuacje i stwierdzić czy to ja gdzieś popełniłem błąd (po za tym, że nie prosiłem o zdjęcie) czy to sprzedawca wprowadził mnie w błąd pisząc, że sprzedawał Losmandy DR 125 Guide Rings.

Proszę was o pomoc!

 

Historia konwersacji:

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/1.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/2.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/3.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/4.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/5.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/6.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/7.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/8.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/9.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/10.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/11.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/12.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/13.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/14.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/15.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/16.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/17.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/18.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/19.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/20.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/21.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/22.jpg

www.adam.poa.com.pl/spor_losmandy/23.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ja to widzę w ten sposób.

 

Nie prosiłeś o zdjęcia, bo "zaufałeś" sprzedawcy, że wie co sprzedaje. Fremdo opisał towar jako obejmy + specjalnie dorobiona płytka alu. Po tym opisie nie wiadomo czy jest to mocowanie do dovetaila losmandy czy vixena, czy to dovetail jakikolwiek. Wg mnie - dobrze by było się dowiedzieć co ktoś sprzedaje. Jak widzisz zawsze trzeba się upewnić

 

Z drugiej jednak strony, ton w jakim ten Pan zwrócił się do Ciebie po Twojej prośbie o zwrot pieniędzy jest bardzo niefajny. Jesteśmy hermetycznym środowiskiem i wiele tego typu odzywek czy akcji nie zostaje zapomniane na długo.

Wg mnie było by fair gdyby Fremdo zwrócił Ci pieniądze za ten zakup. Jednakże nie wiem jak to wygląda od strony prawnej - teoretycznie (i praktycznie) jest to umowa kupna/sprzedaży na odległość (udokumentowana) więc masz prawo odstąpić od tej umowy w terminie 14 dni.

 

Niech się wypowiedzą Ci co znają prawo bardziej niż ja.

 

Paweł

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach w każdym sklepie w którym sprzedają te obejmy jak i na stronie losmandy są z mocowaniem. Tyle że zdjęcia to nie wszystko, miałem już dość nieprzyjemną sytuację z tym związaną. Na zdjęciu oaga była złączka, w opisie wspominano o złączce więc do zamówienia dodałem notatkę jaką złączkę chcę by mi wysłali. Po jakimś czasie od otrzymania przesyłki sklep zaczął upominać się o pieniądze za złączkę.. Ostatecznie sprawę rozpatrzyli na moją korzyść oraz zmienili opis i zdjęcie ;)

 

Ale! W opisie obejm na stronie losmandy jest wyraźnie napisane:

 

 

DVR90 Guide Scope Rings. Works with both Losmandy D Style and V Series Vixen Style plates.
90mm (3.5") I.D. rings with three point adjustment. Adjustment screws made of 7075 aluminum (85% stronger then 6061), with machined 1/4" Delrin tips.
Wt. 25.5 oz. per set, 2 rings per set, dovetail mounted, no tools needed. I.D. size from 2.48" TO 3.78"
Ht. from top of dovetail plate to center of rings:
D plates=3.265"
V plates=3.015"

 

Można to jeszcze potwierdzić mailem do samej firmy. Albo celowo próbuje Cię oszukać (bo faktycznie można kupić samo mocowanie), albo źle opisał towar. Dziwne to, nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ludzie się tak zachowują, ale niestety częste to zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nauczka dla Ciebie i przestroga dla Nas, żeby przed zakupem dokładnie się wypytać o towar i żądać zdjęć. Bez nich uważam, że zakup to wielkie ryzyko. Co do ogłoszenia, to zostało tak sformułowane, że do końca trudno stwierdzić, czy te obejmy miały zawierać chwytaki. Co innego gdyby sprzedający powiedział Tobie, że są te uchwyty. Wtedy oszustwo oczywiste.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, mam nauczkę na przyszłość. Ja wychodzę z założenia, że jeżeli sprzedaje się przedmiot o nazwie " Losmandy DR 125 guide Scope Rings" (i nie ma tam informacji o braku uchwytów) to są one w zestawie. To jakby napisać, że sprzedam teleskop 200/1000 Orion Optics UK za mniej niż 50% ceny a kupujący dostałby gołą tubę bez luster. Fakt, że to trochę większy kaliber pomyłki ale sytuacja jest identyczna.

 

Jeszcze jedno pytanko. Czy ktoś może potwierdzić to co napisał Paweł? Czy mam prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy/kupna sprzedaży?

 

pozdrawiam,

Adam

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach te obejmy występują jako komplet ze stopkami (adapterami) umożliwiającymi połączenie z devetailem V lub losmandy.

Jeśli obejmy to sa gołe pierścienie z dorobionym dovetailem to przydałoby się, żeby Sprzedający to wyraźnie napisał...

Osobiście gdybym kupował taki zestaw, to raczej z myślą, że kupuję całość ze stopkami oraz dodatkowo - dorobioną szynę.

Sprzedający raczej nieświadomie (to zakładam) wprowadził Ciebie w błąd i powinien zwyczajnie zwrócić kasę, tym bardziej że

nie są to relatywnie duże środki.

 

Z drugiej strony - warto się dopytać co się dokładnie kupuje, bo z opisu wynika że sa to po prostu pierścienie z dorobioną szyną.

 

A.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś wygooglowałem: http://www.konsument.gov.pl/pl/faq/jakie-prawa-ma-konsument-kupujac-rzecz-uzywana.html

 

W ostateczności jak nic nie zdziałam spytam mojego prawnika jak wygląda to z prawnego punktu widzenia.

 

Generalnie sprawę dobrze opisał Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym wypadku nie ma możliwości odstąpienia od umowy kupna sprzedaży.

A możesz napisać z czego wynika brak takiej możliwości? Dopytuję żeby zrozumieć, "dlaczego nie" :)

 

Adam, ja z fremdo miałem do czynienia raz, osobiście, kupował ode mnie jakiś drobiazg. Pozytywne wrażenie jakie wyniosłem z tego spotkania, zostało w 100% zatarte przez ten incydent, który opisujesz. Myślę, że oboje trochę "nie dopełniliście" tematu, sprzedawca powinien być bardziej precyzyjny, Ty mogłeś dopytać... ale moim zdaniem (niezależnie od litery prawa) racja jest po Twojej stronie. To nie allegro, grupa jakkolwiek niemała, jest hermetyczna. Trzeba się dogadywać a nie zarzucać brak profesjonalizmu, szantaż czy grożenie Ci (tak, z jego strony), że "może się to kiepsko skończyć".

 

Wpisuję imć frendo na swoją prywatną czarną listę. Tak się nie postępuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko bo uciekam do pracy:

 

Przepisy prawa konsumenckiego mają zastosowanie tylko i wyłącznie, gdy sprzedającym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą (kupujesz od firmy). Chodzi tutaj o Ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i Ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów.

Dlatego w tym przypadku nie ma mowy o odstąpieniu od umowy na gruncie tych przepisów.

 

W przypadku transakcji między dwiema osobami prywatnymi, można zastosować prawo cywilne - dokładnie art. 556 Kodeksu Cywilnego (rękojmia za wady fizyczne).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak: osoby z pewnym stażem i doświadczeniem, które poszukują konkretnych przedmiotów widząc taki opis wiedzą co to jest i co jest w zestawie. Proszę tak z ręką na sercu przyznać się, który by tu z Was uznał, że sprzedający pisząc "sprzedam Losmandy DR 125 Guide Scope Rings" będzie sprzedawał niekompletny zestaw? Szczerze gdybym to ja poszukiwał takich obejm to sam też bym się na to nabrał bo skoro wiem, że występują w komplecie a sprzedawca nic nie pisze o ich braku to wiem, że wszystko jest kompletne!

 

Uważam, że sprzedający zachował się bardzo nie fair. Pójdę o krok dalej i powiem, że wygląda to tak jakby chciał się pozbyć problemu, bo sam może "nieświadomie" też się nabrał i postawił na takie samo zachowanie i przerzucił problem na kupującego. To już jest indywidualna sprawa sprzedającego i jego samej osoby ale ja uczciwie zwróciłbym pieniądze. Tak się powinno zachować skoro nie wie się co się sprzedaje. No ale sprzedający kasę już zgarnął i cieszy się, że już nie musi się z tym tematem "bujać". Apelować można ale takie osoby raczej nie posiadają sumienia i mało to co da. Temat ten na pewno wielu osobom zapadnie w pamięci a co za tym idzie mniej chętnych będzie do kupowania u tej osoby. Szkoda, że takie sytuacje się zdarzają :(

 

P.S. Może po takich oficjalnych tematach z opisem sytuacji z oczywistą winą sprzedającego (lub kupującego) stworzyć przypięty temat na giełdzie byłby zawarte informacje z ostrzeżeniami przed kupowanie/ sprzedawaniem konkretnym osobom?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja właśnie napisałem, że bez fotek to większe ryzyko zakupu. Nic złośliwego nie miałem na myśli. Nawet jeżeli 99% osób na giełdzie to uczciwi Ludzie, to zawsze znajdzie się przypadkowy "oszust". Dlatego warto wypytywać się dokładnie o to co kupujemy. Chyba, że kupuje się od osoby którą już znamy.

Adam a czy te obejmy posiadają logo Losmandy? Jeżeli nie, to mogą być jakiejkolwiek firmy. Chyba, że masz 100% pewności, że to te.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zapodaj do tematu zdjęcia tych obejm. Jak czytałem ogłoszenie jeszcze wcześniej i szukając po nazwie tez bym się dał nabrać że jest wszystko w komplecie.

Też kilka razy się dałem złapać co innego w opisie a towar inaczej wyglądał. Więc obecnie nic nie kupuje od mało znanych osób i sprawdzam czy to typowy handlarz jak ten z twojego tematu same tematy sprzedam na astromaniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawa wygląda tak, na stronie Losmandy.com:

- w dziale "V series dovetail systems" obejmy figurują z ceną 95 dolarów,

- w dziale "D series dovetail systems" są po 115 dolarów.

 

W obu przypadkach po przejściu do strony zamówienia widnieje cena 115 zielonych.

 

Fremdo widząc różnice cen (i być może nie znając języka) stwierdził, że skądś ta różnica musi się brać, wiec pewnie nie ma tych uchwytów do dovetaila w tańszej wersji (w korespondencji powołał się na cenę "samych" obejm - $96). Idąc dalej wykombinował sobie że, w takim razie sprzeda same obejmy, a uchwyty sobie zostawi (ew. kupił na rynku wtórnym same obejmy i wydaje mu się że nowe są warte $95).

 

Dlatego proponuje:

- napisać do Fremdo żeby wskazał strone Losmandy, na której można kupić same obejmy,

- napisać do Losmandy i poprosić o oficjalną odpowiedź o zawartość produktu pt. "DVR125 Guidescope Rings".

 

Może to pozwoli Fremdo zrozumieć że popełnił (nie)świadomie błąd i kto jak kto, ale na pewno nie Adam będzie ponosił konsekwencje tego błędu. Więc albo przyjmuje zwrot towaru albo dosyła uchwyty.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście dziwi podejście sprzedającego, jesteśmy tak kulturalnym i dojrzałym środowiskiem, że nawet prośba typu "kupiłem pod wpływem chwili, czy mogę się wycofać" z lekkim fochem, ale powinna być rozpatrzona pozytywnie, z rekompensatą finansową za wysyłkę oczywiście.

 

Zyska niewiele, straci sporo na lata, jak ktoś już pisał.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprzedawca zapadł się pod ziemie. W panelu na astromaniaku widzę, że odczytał wiadomości ale na nie nie odpisuje. Podejrzewam, że już się nie odezwie. Co do obejm to wyglądają bardzo podobnie do tych na stronie Losmandy, śrubki mają troszkę dłuższy łepek ale wzór radełkowania jest identyczny. Co do samych obejm to wyglądają identycznie ale mają dodatkowe otwory na śrubki tak żeby dopasować sobie rozstaw. Wrzucam na szybko zrobione fotki.

 

obejmy1.jpg

obejmy2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście dziwi podejście sprzedającego, jesteśmy tak kulturalnym i dojrzałym środowiskiem

Chciałbym, ale niestety nie wszyscy :(

 

Niestety sprzedawca zapadł się pod ziemie. W panelu na astromaniaku widzę, że odczytał wiadomości ale na nie nie odpisuje. Podejrzewam, że już się nie odezwie

Odezwie się, odezwie. A nawet jeśli nie do Ciebie, to na giełdzie na pewno - on handluje dość często. A jak chce dalej to robić, bez ciągnącego się za nim smrodu, to powinien się dogadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną sytuację. Tyle że na allegro. Po moim telefonie, w którym poinformowałem sprzedającego, że sprawę kieruję do swojego prawnika, a dalej jeśli wina będzie po jego stronie, domagał się będę zwrotu wszystkich kosztów, wraz z zadość uczynieniem, poprzez odpowiednie organa.

Sprzedający przemyślał. Zwrócił pieniądze wraz z kosztami przesyłki, ja zaś odesłałem przesyłkę którą wcześniej dostałem, i po temacie.

Ja nic nie sugeruje, myślę tylko, że sprawę powinniście rozwiązać w sposób- zwrot pieniędzy, zwrot obejm. Swoją drogą uważam, że dobrze byłoby móc sprawdzić czy sprzedawca, kupujący są ok.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.