Skocz do zawartości

1000 ciekawostek astronomicznych


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawostek poszukaj kiedy był widoczny Krzyż Południa w Egipcie ,a kiedy w Jerozolimie , w jakich latach ? :

 

Analogicznie kiedy ostatnio był widoczny z terenów Polski. :)

 

Było już takie coś :)

https://www.facebook.com/1000CiekawostekAstronomicznych/photos/pb.1413456252227236.-2207520000.1455738552./1432609590311902/?type=3&theater

 

Z precesją wiąże się wiele interesujących faktów, dlatego często do tego tematu wracam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ruchy własne gwiazd też nie są Ci obce :)

Co ciekawe, wspomniany dwa razy Arktur, w momencie kiedy był gwiazdą biegunową, był o ok 0,5 mag ciemniejszy niż obecnie. W momencie "spotkania" ze Spicą, też już trochę zbladnie (coś ok 0,4 mag).

 

Rok temu złapałem Gwiazdę Barnarda z 300mm i mam nadzieję, że latem ruch będzie już wyraźnie widoczny :) Teoretycznie mam teraz do dyspozycji jeszcze 1500mm, jednak SW Virtuoso wymaga jeszcze jednego upgrade do takiej pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dokładnie za 13.500 lat (czyli połowa pełnego okresu precesji) fragment gwiazdozbioru Oktanta będzie widoczny na terenie naszego kraju.

 

 

takie sformułowanie podkreśla wagę tego konkretnego roku, czyli że za 13499 lub 13501 lat oktant nie będzie widoczny.

 

lepiej napisz albo dokładnie w jakich latach będzie widoczny lub albo używając sformułowania przybliżonego - po prostu za kilkanaście tysięcy lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz Szuu! Po prostu zbędne było tam słowo "dokładnie".

 

Natomiast niektóre z tych ciekawostek są ryzykowne.

Faktycznie zmuszają do przeszukania internetu żeby zrozumieć o co chodzi. Czemu nie napisano co to jest ta Anna Lema tfu Anal Emu

albo jak umierają komety?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele ciekawostek wymaga własnego przemyślenia. Większość odkrytych komet to Kreutzy, które zostały odkryte za pośrednictwem sondy SOHO. Wyparowały one ze względu na zbyt bliską odległość od Słońca.

 

Ta o analemmie jest dość powszechna (wyjaśnienie co to jest), a ja podchodzę do tych "dalszych", mniej znanych.

 

Nie podam dokładnego roku, bo moment ujawnienia się może być różny o wiele lat ze względu na cykle Milankovicia i nutację. Zresztą "13.500 lat" ma tutaj inne znaczenie, bo skupiłem się na długości całego okresu precesji osi Ziemi :) Jeśli mam podać dokładnie (według Stellarium), będzie to po 9055 roku.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 17.02.2016 o 21:02, Paether napisał:

Widzę, że ruchy własne gwiazd też nie są Ci obce :)

 

O! To może autor wątku lub ktoś inny wyjaśni mi względem czego oni podają tę prędkość (250 km/sek czyli 900 tys. km/godz.) w tym doniesieniu.

 

I drugie pytanie. Czy te pierwiastki to oni liczą ze światła od tej mgławicy czy ze światła tego karła (tak obstawiam) i czy nazwa "SDSS J1240 + 6710" oznacza

sam fakt supernowej czy tę mgławicę czy może tego karła?

 

Zarazem jest to ciekawostka, nowy typ wybuchowego zjawiska w kosmosie, które możesz opublikować tam, ewentualnie nawet żywcem kopiując mój poniższy "konspekt"

(jak widzicie napisałem go tak "dyplomatycznie" że nie rozstrzygnąłem tego co nie uważałem za oczywiste dla mnie):

 

 

Połowiczny, niepełny wybuch (pierwszy raz zaobserwowana przez naukę taka "niedokończona supernowa") pozostawił małą gwiazdę, białego karła,  
który pędzi przez kosmos z prawie niespotykaną u gwiazd prędkością bo aż 250 km/sek.

 

SDSS J1240 + 6710 ma zaskakujący skład gdyż nie zawiera wodoru, helu, żelaza, niklu, chromu i manganu.
Stwierdzono tlen, neon, magnez i krzem, a ostatnio - dzięki HST - węgiel, sód i aluminium.

Zakłada się, że zjawisko zaszło na jednej z dwóch gwiazd w układzie podwójnym.

 

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-53415294

 

Siema
Linki

 

_113397032_ejected_star_-_v2b.jpg

 

_99609770_mediaitem99609769.jpg

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W Pasie Asteroid znaleziono 2 czerwone obiekty. Nie powinno ich tam być.

Oba mają ten nietypowy kolor.
Obiekty w wewnętrznym Układzie Słonecznym mają tendencję do odbijania więcej niebieskiego światła,
ponieważ są pozbawione materii organicznej – takiej jak węgiel i metan
– podczas gdy obiekty w zewnętrznym Układzie Słonecznym są bardziej czerwone,
ponieważ zawierają dużo substancji organicznych, być może jak dawne cegiełki życia na Ziemi.

Okazuje się, że te dwie skały są niezwykle czerwone - bardziej czerwone niż cokolwiek innego widocznego w pasie asteroid.
Chociaż znaleziono wstępne ślady innych czerwonych asteroid, te dwie wydają się być wyjątkowe.

Okrążają one około 2,7 i 2,6 razy odległość Ziemia-Słońce, dobrze w pasie asteroid.
203 Pompeja, mająca około 70 mil średnicy, wydaje się być strukturalnie nienaruszona,
podczas gdy 269 Justitia, mająca tylko 35 mil, jest prawdopodobnie fragmentem kolizji.
Obie mają stabilne orbity kołowe, co oznacza, że musiały osiągnąć to miejsce dawno temu.

Odkrycie, jeśli jest poprawne, dostarczyłoby dowodów na migrację planet we wczesnym Układzie Słonecznym,
stanowiąc poparcie idei zwanej Modelem Nicejskim.

Model nicejski, nazwany na cześć miasta we Francji, w którym pierwotnie opracowano model,
opisuje możliwą wczesną ewolucję Układu Słonecznego i wyjaśnia wiele obserwowanych właściwości Układu Słonecznego,
które obserwujemy dzisiaj. Postuluje, że gdy gigantyczne planety powstały po raz pierwszy, znajdowały się bliżej Słońca,
a obecne orbity osiągnęły potem. Planety wchodziły w interakcje ze sobą i z otaczającymi małymi ciałami,
aż w końcu uległy niestabilności, w której Neptun, Uran i Saturn przesunęły się na zewnątrz,
a Jowisz nieco do wewnątrz (możliwe nawet, że istniała dodatkowa planeta podobna do Neptuna,
która była wyrzucony z Układu Słonecznego!)
Podczas tej niestabilności wiele asteroid z zewnętrznego Układu Słonecznego było rozrzuconych między planetami,
a niektóre z nich zostały uwięzione w populacji trojańskiej wszystkich planet olbrzymów.
Ponieważ Jowisz jest największą planetą, stabilne regiony wokół jego punktów Lagrange'a są największe,
więc uwięził większość asteroid z zewnętrznego Układu Słonecznego.

Sprawę definitywnie wyjaśniłaby misja kosmiczna badawcza ku nim.

https://www.nytimes.com/2021/07/28/science/red-asteroids-belt.html

Siema

 

arrra.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.