Skocz do zawartości

M42 i M45 z SW 80/400


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby to jeszcze pociągnąć w Photoshopie to wydaje mi się, że byłoby coś więcej widać , w szczególności w M42.

Bardzo podoba mi się kolorystyka mgławicy, w przeciwieństwie do wszystkich innych różowo-czerwonych :)

Ciekawe, skąd ta różnica? Wydaje się, że wygląda bardziej naturalnie i ciekawie w ten sposób...

 

PS

Zauważyłem takie delikatne rysy ukośne w całym kadrze M42, ciekawe, czy tylko ja? Jakby ktoś porysował skrobaczką do lodu na szybie :)

Miałem podobne problemy jak sam robiłem podobne zdjęcia tylko z mniejszej ogniskowej.

Doszedłem do wniosku, że to Księżyc takie coś robi, czy to możliwe?

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem takie delikatne rysy ukośne w całym kadrze M42, ciekawe, czy tylko ja? Jakby ktoś porysował skrobaczką do lodu na szybie :)

Miałem podobne problemy jak sam robiłem podobne zdjęcia tylko z mniejszej ogniskowej.

Doszedłem do wniosku, że to Księżyc takie coś robi, czy to możliwe?

Te ukośne rysy to efekt dryfu kadru w czasie focenia. Zdjecie było przecież bez prowadzenia. Po stackowaniu takiego ruchomego materiału pojawiają się zauważalne trendy.

 

Bardzo podoba mi się kolorystyka mgławicy, w przeciwieństwie do wszystkich innych różowo-czerwonych :)

Ciekawe, skąd ta różnica? Wydaje się, że wygląda bardziej naturalnie i ciekawie w ten sposób...

O gustach się nie dyskutuje, więc podobać się może każdemu, co chce. Ale poprawna kolorystyka mgławicy to taka, która jest zgodna z rzeczywistością. A ta tutaj nie jest na pewno zgodna. "Niestety", M42 jest właśnie taka różowo-czerowna :) (ja bym powiedział bardziej, że różowo-niebieska). Ta kolorystyka, która Ci się nie podoba to właśnie ta poprawna. A skąd różnica między tym zdjęciem? Zapewne kolega emeł nie przyłożył się należycie do balnasu kolorów lub miał z nim zwyczajnie problem, albo podobnie, jak Tobie jemu również taka kolorystyka bardziej odpowiada i dla tego ją zostawił. Ale moje zdanie (nie tylko moje) jest takie, że nie należy tworzyć "sztuki" i zakłamywać rzeczywistości pod własne upodobania, tylko dążyć do wiernego oddania wyglądu obiektu. Można stosować drobne odstępstwa/poprawki, ale wtedy, gdy jest to sensownie uzasadnione, lub potrzebne do uzyskania konkretnie zdefiniowanego celu. Zmieniać rzeczywistość można świadomie i odpowiedzialnie, a nie dla swojego "widzi mi się".

 

A co do samego zdjęcia, to bardzo fajne, jak na brak prowadzenia. Pokazuje to, że można uzyskać rozsądne rezultaty nawet ze statywu. Ja bym popracował jednak nad kolorystyką i wyrównał tło. Szkoda, że aberracja tubki SW daje się we znaki. Przydałoby się więcej klatek, no ale bez prowadzenia to obiekt jednak ucieka z kadru.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorystyka M42 spowodowana jest podbiciem saturacji w DSS. Po zestackowaniu zdjęć mgławica była czarno-biała. Zaznaczyłem przed stackowaniem automatyczny balans kolorów w DSS, więc jeśli zrobił to prawidłowo, to powinno być ok. Tak zresztą wywnioskowałem z zakładki RGB/K Levels w programie - słupki RGB nakładały się na siebie.

Wcześniej przeglądałem zdjęcia M42 i spotkałem ją w dwóch wersjach: różowo-czerwono-niebieskiej (o której pisze Behlur_Olderys i MateuszW) oraz tej z HST (Pav1007), czyli zielono-żółto-niebieskiej. Pomijając już moje osobiste preferencje odnośnie wersji, która bardziej mi się podoba - zostawiłem w ten sposób, bo nie sądziłem, że to błąd :) Także Mea Culpa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HST ma inną kolorystykę, bo to inna technika i filtry. Także nią się nie sugeruj :) Nie mówię, że Twoja kolorystyka to błąd, tylko bardziej na moje oko niedopracowanie, które można poprawić. Autobalans w DSS niekoniecznie da naturalny kolor, większość (w tym ja) obór zaleca nie używać takich rzeczy.

Chyba DSS Cię oszukał, bo słupki nie pokrywają się. Niebieskiego jest zdecydowanie za mało, a do tego jest lekko wycięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję od początku przewałkować zrobione zdjęcia. Sprawdzę chyba ustawienia DSS zgodnie z tym postem i instrukcjami. Bo obecnie, poza zaznaczeniem balansu RGB w DSS, niczego tam nie zmieniałem. Aha, nie wspomniałem o tym wcześniej, ale do każdej fotki zrobiłem po 10 darków i biasów (zgodnie z tym poradnikiem). Flatów niestety nie.

W czym najlepiej później obrabiać zdjęcie? PS nie mam. Z darmowych, może GIMP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem użyłem DSS tylko do stackowania. Następnie w PixInsight wydobyłem Oriona wg tego poradnika. Poległem niestety na balansie kolorów, więc zapisałem plik .tif i wrzuciłem do Registaxa. Tam program zrobił balans automatycznie. Zapisałem i znów otworzyłem w PixInsight. Tam wyrównałem tło wg tego. Jako, że tło było bardzo jasne z delikatnie czerwonym przebarwieniem, w FastStone Image Viewer zwiększyłem kontrast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wersja "jednokrotnie" poprawiona ładniej wygląda... na tyle, na ile się znam, więc niewiele :)
W necie jest gdzieś do znalezienia legalna (chyba, bo link znalazłem na Yahoo! Answers), darmowa wersja Photoshopa CS3 czy coś takiego, mam zainstalowany na drugim kompie i chyba wszystko ok śmiga, podstawowe funkcje są :)

 

PS

Zdjęcia robiłeś w mieście, na wsi, w Bieszczadach? :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.