Skocz do zawartości

Dwa egzotyczne zakryciowe zjawiska w Układzie Słonecznym w ciągu najbliższych 12 lat


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz w życiu spotykam się z nazwą "Elara" :whaaaaa:

 

To tylko niepozorny zewnętrzny księżyc Jowisza, który oferuje nam możliwość zaobserwowania bardzo rzadkiego zaćmienia :)

 

Poprawka przy kolejnym (grudniowym) zjawisku w układzie Saturn-Iapetus. Przez przypadek przestawiłem wyrazy w zdaniu i później nie sprawdziłem. Zjawisko będzie widoczne bardzo słabo, gdyż będziemy mieli najwyżej dwie godziny, aby podjąć próbę obserwacji kilku przerw w pierścieniach Saturna, tych bliższych niż przerwa Cassiniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci chłopaku, że ambicje to ty masz nieziemskie :D
Mówiąc, że idziesz pod górkę pewnie bym Cię uraził, bo ty ewidentnie wchodzisz po pionowej ścianie.. oczywiście w przenośni.

Swoją drogą bardzo mnie ciekawi, jak wyglądałoby zakrycie o którym mówisz, że wydarzy się 25/26 kwietnia 2028 i widoczne będzie z "Elary", gdybyśmy właśnie z powierzchni tego Księżyca na nie patrzyli.

Ja kocham teoretyczne rozmyślenia, więc wybacz, że dręczę Cię taką odpowiedzią... chyba sięgnę po GIMP'a i sobie to zobrazuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To tylko niepozorny zewnętrzny księżyc Jowisza, który oferuje nam możliwość zaobserwowania bardzo rzadkiego zaćmienia :)

 

Teraz to już wiem :P Nawet jak przeczytałem Twój tekst, myślałem, że to niedawno odkryty księżyc, a tu się okazuje, że znamy go już ponad 100 lat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kto odkopie ten temat za 6 lat?

 

Nie no, na pewno ktoś kiedyś tym się zajmie! :)

 

Tymczasem przedstawię inny układ, który występuje wśród księżyców galileuszowych i... Amalthei :) Spadek jasności Io wynosi około 0.05 magnitudo. Dla dalszych księżyców amplituda będzie malała.

Amalthea.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kto odkopie ten temat za 6 lat?

 

dodałem do kalendarza - może ktoś zauważy jeżeli forum będzie jeszcze istnieć i nie nastąpi w miedzyczasie update który wyczyści kalendarz :)

 

http://astropolis.pl/calendar/1-kalendarz-astronomiczny/08-2022

http://astropolis.pl/calendar/1-kalendarz-astronomiczny/04-2028

 

hmmm a może by tak ramkę z wydarzeniami z kalendarza pokazywać gdzieś wyżej na forum? teraz rzadko na nią trafiam przeglądając stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zjawisku wejścia Iapetusa w cień Saturna i Iapetusa można poczytać dodatkowo tutaj:

http://articles.adsabs.harvard.edu/full/seri/MNRAS/0049//0000426.000.html

 

I okazuje się, że ponad 100 lat temu próbowano to zjawisko zaobserwować przez teleskop w Lick Observatory!

https://books.google.pl/books?id=Vk__eU_CVFQC&pg=PA141&lpg=PA141&dq=iapetus+enters+saturn+shadow&source=bl&ots=mM_gcYPnea&sig=Yuffv9vt4Xo14ElHBgF7gCc1pnM&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwj8ofTl1bDLAhVDVxoKHbLzDskQ6AEIXDAI#v=onepage&q&f=false

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Piszę aktualnie artykuł związany z rzadkimi zjawiskami zakryciowymi w Układzie Słonecznym, dlatego trzeba trochę uściślić :)

 

1) Iapetus jednak nie jest jedynym księżycem, który może być przesłonięty przez pierścienie. Wszystkie pozostałe (z wyjątkiem Hyperiona, który faktycznie leży "kantem") mają nieco nachyloną orbitę i czasem udaje schować się. Nie są to jednak bardzo dokładne obserwacje jak w przypadku Iapetusa, ale wzrost jasności na skutek odkrycia przez przerwę Cassiniego są dostępne u każdego. A w tych mniejszych (np. Enceladus, Tethys) prawdopodobnie też przerwa Enckego.

 

2) Tranzyt Io na tle tarczy Słońca z powierzchni Elary nie spowoduje tak dużego spadku jasności. Przewiduje się, że jasność spadnie o około 0.036 magnitudo. Teoretycznie do wyłapania, ale dla gwiazd jaśniejszych niż 16 mag. Dla Elary mającej 18 mag. to wydaje się być mało prawdopodobne. No chyba, że kamera ASI1600 już przekroczyła tę granicę i dałoby się spróbować :) Nie pamiętam skąd wziąłem te 14%. Jeśli bym zapomniał nawet o podniesieniu do kwadratu (licząc pole), to wciąż nie wychodzi 3.3%.

 

3) Co do kilkuset lat z podwójnym zjawiskiem, to zależy. Faktycznie mamy do czynienia z dwoma zakryciami naraz, z czego (punkt 2) jeden będzie raczej niedostępny do obserwacji. Tego typu przypadku zdarzają się znacznie częściej: 5 razy w XXI wieku, z czego tylko jedno w podwójnie widoczne w Polsce - w 2028. Jeśli weźmiemy pod uwagę również pojedyncze zjawiska (czyli np. sam Jowisz, bez żadnego księżyca), to kolejne nastąpi w 2083 roku (Himalia). Największy spadek wystąpi, gdy Ganimedes przejdzie na tle Słońca obserwując z Himalii (największa średnica kątowa). Spadek wyniesie kilkanaście setnych magnitudo. Ale takiego zjawiska nie ma w XXI wieku.

 

4) Spadek jasności Io na skutek tranzytu Amalthei na tle Słońca jest niedostępny do obserwacji, ale na odwrót już tak. Zapomniałem wziąć pod uwagę wielkość księżyca Io. Rzeczywisty spadek jasności wynosi nie 0.05, lecz poniżej 0.005 mag.

 

5) Na podstawie samodzielnych obserwacji, obserwowałem już Enceladusa w takim położeniu. Może być ciężko, ale i niekoniecznie. Kamera planetarna łapie mi go przy granicy z flarą Saturna, natomiast lustrzanka już ze znacznym odstępem (że zaraz złapie i Mimasa). Skala na piksel jest mniej więcej podobna. Nie wiem za bardzo od czego to zależy, ale ten temat pisałem wtedy, kiedy jeszcze nie posiadałem kamery.

 

Dlatego wkrótce zaktualizuję główny post o informacje zawarte w tej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mała aktualizacja, gdyż pracuję nad artykułem do Astronomii.

 

Lista przejść Iapetusa w cień pierścieni Saturna w XXI wieku:

 

Iapetus - zakrycia.png

 

Lista zaćmień zewnętrznych księżyców Jowisza przez planetę bądź księżyce galileuszowe:

Wygląda na to, że dla większości, rok 2028 będzie ostatnią szansą w życiu :(

 

Księżyce Jowisza - zakrycia.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za duzo nie mam czasu zeby sie w cały wątek wczytać, ale sorrry ja tego nie rozumiem.

 

Jak sie ma to:

Nigdy do tej pory nie były obserwowane, a będą widoczne z terenu Polski!

 

do tego:

 

27 sierpnia 2022 roku - zakrycie Słońca przez pierścienie Saturna i samą planetę oglądaną z powierzchni Iapetusa

 

tzn skąd będą widoczne te zakrycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj o zjawiska, które do tej chwili były obserwowane na świecie przez 0 osób. Artykuł trochę się miesza z postami, ponieważ później dodałem parę poprawek.

 

A co do zjawiska z Iapetusem, chodzi tutaj o zjawisko obserwowane z Ziemi. Iapetus jest zaćmiewany przez Saturna oraz jego pierścienie... i tutaj (na kuli ziemskiej) obserwujemy spadki jasności związane z zakrywaniem obiektu.

 

PS: W Astronomii tak chaotycznie nie będzie to wyglądało, więc spokojnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.