Skocz do zawartości

Light pollution - mini reportaż


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Do końca przyszłego tygodnia chcę zrobić mini reportaż o light pollution, jakie ograniczenia powoduje w astronomii oraz jakie zagrożenia niesie w świecie zwierząt i ludzi. Czy znalazło by się kilku śmiałków z Lublina na udzielenie wypowiedzi do mikrofonu? Jestem na dziennikarstwie i praca na zaliczenie ale chciałbym również nadać jej większy obieg (blog, fan page, może uda się uderzyć do radia). Jak zacząłem mówić o problemie zanieczyszczenia światłem na zajęciach mina była pod tytułem: WTF? COŚ TAKIEGO ISTNIEJE?

Jest oczywiście również opcja rozmowy przez skypa i nagranie w ten sposób gdyby ktoś był chętny (jak cała Polska wzdłuż i w szerz zanieczyszczona), jednak to inna jakość dźwięku.
Czekam na kontakt :)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca przyszłego tygodnia chcę zrobić mini reportaż o light pollution, jakie ograniczenia powoduje w astronomii oraz jakie zagrożenia niesie w świecie zwierząt i ludzi. Czy znalazło by się kilku śmiałków z Lublina na udzielenie wypowiedzi do mikrofonu? Jestem na dziennikarstwie i praca na zaliczenie ale chciałbym również nadać jej większy obieg (blog, fan page, może uda się uderzyć do radia). Jak zacząłem mówić o problemie zanieczyszczenia światłem na zajęciach mina była pod tytułem: WTF? COŚ TAKIEGO ISTNIEJE?

Jest oczywiście również opcja rozmowy przez skypa i nagranie w ten sposób gdyby ktoś był chętny (jak cała Polska wzdłuż i w szerz zanieczyszczona), jednak to inna jakość dźwięku.

Czekam na kontakt :)

 

Odezwij się do mnie na PW w czwartek, postaram się pomóc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czy Szanowne/Szanowni użytkownicy Astroforum nie uważają, że temat ochrony ciemnego nieba jest za mało obecny w mediach i że "Brakuje nam takiego "medialnego ambasadora" tematu..." ?

A jeśli tak - to co możemy w tej sprawie zrobić - czy 15875 zarejestrowanych użytkowników to za mało, aby odświeżyć ten temat w polskich mediach (może trzeba zrobić taki mały czarny-ciemny protest ? :)

Kto mógłby być (lub choć trochę jest) takim medialnym ambasadorem ?

Może w Centrum Nauki Kopernik (Planetarium) trzeba wystawić listę do podpisania petycji (obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej) do władz-ministerstw w sprawie ochrony ciemnego nieba w Polsce ? -

(A gdyby 10000 członków AF zwerbowało minimum 10 osób to takiej inicjatywy ?)

A może da się jakoś powiązać walkę ze smogiem z walką o ciemne niebo w Polsce ?

Co proponujecie ?

P.S

Z przymrużeniem oka: a może tak walczyć ? http://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/juz-pozno-gasze-swiatlo-idziemy-spac-mleczko.jpg :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(A gdyby 10000 członków AF zwerbowało minimum 10 osób to takiej inicjatywy ?)

A może da się jakoś powiązać walkę ze smogiem z walką o ciemne niebo w Polsce ?

Obawiam się, że w najlepszym przypadku jakieś 1000 użytkowników jest tak na prawdę aktywnych, jak nie mniej.

Hmm, jak dla mnie nie ma co mieszać LP ze smogiem - to prawie rozłączne zagadnienia... Nie widzę zupełnie, jak redukcja LP miałaby się przyczynić do zmniejszenia smogu (no może jakiś promil by spadłą emisja z elektrowni, to wszystko). Zmniejszenie smogu natomiast zmniejszyłoby LP (przynajmniej dla tych, co siedzą w smogu) i dlatego mamy dodatkowy argument do walki ze smogiem, ale tylko w tą stronę, nie w drugą.

 

A co do samej sprawy - jestem gorącym zwolennikiem wszelkiej formy walki z LP, jednak organizacyjnie ze mnie żaden pożytek.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie robienia reportażu niestety mama poważnie zachorowała i go zaniedbałem. Ale przedstawiałem go dziennikarzom, jest nawet szansa puszczenia tego na antenie. Bardzo ładnie i składnie opowiedział mi Adam z PTMA Lublin o problemie. Teraz jeszcze przydał by mi sie jakiś weterynarz, który opowie z punktu widzenia zwierząt problem (zaburza się ich naturalny rytm dnia) oraz psycholog/psychiatra, z którym już byłem umówiony i akurat tego dnia przyszło choróbsko. A jestem niemalże pewny, że ludzie z powodu latarni mają zaburzenia snu i sie leczą. Jeśli macie jeszcze jakieś aspekty, do których można odnieść problem to piszcie :) Nie można problemu zawężać do astronomii. Mam trochę wolnego czasu, to może uda mi się to zrobić do końca lutego, ale nic nie obiecuje, bo miałem awarie dysku i ze wszystkim do tyłu jestem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem organizacje ekologiczne tylko pogorszą sprawę vide Puszcza Białowieska i inne akcje, nie mają pojęcia te dzieciaki o czym mówią i walczą, obcuje za kampanią w lokalnych mediach, a później ogólnokrajowe same zajmą się tematem podchwytując go. Choć z drugiej strony zbliżają się wybory samorządowe można to wykorzystać ale kto wyda x tysięcy na nowe klosze które faktycznie są bardzo efektywne nie rozpraszają tak światła jednakże wątpię ażeby ktoś miał odwagę na taką inwestycje przed wyborami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Auron, ale po co wydawać pieniądze na nowe lampy? Tymbardziej, że im do głowy coś strzeli i kupią ledy. Poprostu wyłączyć latarnie na noc. W mojej okolicy dookoła są kopalnie i nieźle dają, ale.. 13 km stąd jest małe miasto, w którym latarnie się nie świecą. Podkreśle, miasto.. to na wsi liczącej 2 tys mieszkańców latarnie są potrzebne w środku nocy? Wystarczy gasić o 22 i około 4.30 - 5.00 zapalać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem organizacje ekologiczne tylko pogorszą sprawę vide Puszcza Białowieska i inne akcje, nie mają pojęcia te dzieciaki o czym mówią i walczą, obcuje za kampanią w lokalnych mediach, a później ogólnokrajowe same zajmą się tematem podchwytując go. Choć z drugiej strony zbliżają się wybory samorządowe można to wykorzystać ale kto wyda x tysięcy na nowe klosze które faktycznie są bardzo efektywne nie rozpraszają tak światła jednakże wątpię ażeby ktoś miał odwagę na taką inwestycje przed wyborami.

Może warto połączyć zainteresowanie ochroną - parkami - ciemnego nieba z tworzeniem astrobaz, który to projekt udał się w kujawsko-pomorskim http://www.astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/

(astrobazy jako czynnik wpływający na rozwój turystyki w regionie i edukacji wśród dzieci i młodzieży)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrobazy są świetnym pomysłem kolega z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach korzysta z funduszy unijnych rozwijających obszary wiejskie dzięki temu zbudował obserwatorium oraz miejsce pamięci Mikołaja Kopernika. Można wykorzystać potencjał Astronarium szkoda że mało o nim się wypowiadają ludzie na forum jak również w Uranii.

 

Wysłane z mojego GT-I9305

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie robienia reportażu niestety mama poważnie zachorowała i go zaniedbałem. Ale przedstawiałem go dziennikarzom, jest nawet szansa puszczenia tego na antenie. Bardzo ładnie i składnie opowiedział mi Adam z PTMA Lublin o problemie. Teraz jeszcze przydał by mi sie jakiś weterynarz, który opowie z punktu widzenia zwierząt problem (zaburza się ich naturalny rytm dnia) oraz psycholog/psychiatra, z którym już byłem umówiony i akurat tego dnia przyszło choróbsko. A jestem niemalże pewny, że ludzie z powodu latarni mają zaburzenia snu i sie leczą. Jeśli macie jeszcze jakieś aspekty, do których można odnieść problem to piszcie :) Nie można problemu zawężać do astronomii. Mam trochę wolnego czasu, to może uda mi się to zrobić do końca lutego, ale nic nie obiecuje, bo miałem awarie dysku i ze wszystkim do tyłu jestem.

Warto też poprosić o wypowiedź p. Piotra Nawalkowskiego z http://www.ciemneniebo.pl/pl/, http://www.polaris.org.pl/.

Rzeczywiście, gdyby wszystkie miejscowości tak do 10 tys mieszkańców gasiły światła tak od 22.30 do 5 to były już bardzo dobrze - a jaka (?) oszczędność dla gmin !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka obserwacja "z pierwszej ręki". Od kilku miesięcy mam przyjemnośc wychodzić w nocy z psem na spacer i uświadomiłem sobie, jak ten nocny ruch tak na prawdę wygląda :) Wieliczka - miasto ok 20 tyś graniczące z Krakowem. Po godzinie 22 spotykam jeden samochód na kilka minut na jednej z najgłówniejszych ulic w mieście! A człowieka na chodniku nie każdej nocy spotkam. Czasem jest jeden, czasem dwóch, a najczęściej nikogo. A to jest miasto i to główna ulica!

Natomiast na wsi, gdzie czasem obserwuję statystyka jest taka, że w czasie obserwacji drogą przejeżdża max jeden samochód (czasem żaden). Natomiast człowiek zdarza się tak ze 2x rzadziej. A lampy a jakże - świecą całą noc.

 

Jakby tak chociaż co drugą wyłączyć...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry moment na podniesienie tematu LP z dwóch powodów.

Po pierwsze nastąpił nieunikniony proces przechodzenia na oświetlenie Led'owe. I z tym nie ma co walczyć, tylko trzeba pilnować żeby było to zrobione z głową.

Po drugie mamy dostęp do mierników LP o naukowej wartości danych. Tu już nie będzie dyskusji "było lepiej - będzie gorzej", tylko normalne naukowe pomiary, wyniki i wnioski z nich płynące. Choćby zmiana jasności nieba po wyłączeniu sztucznego oświetlenia, po włączeniu do ruchu nowej drogi, po zmianie oświetlenia itp.

 

Trzymałbym sie z dala od wszelkich ruchów "ekologicznych". To zakamuflowany sposób wyciągania kasy pod stołem. Wykorzystają okazje, wezmą kasę "żeby sie odczepić" a my zostaniemy z niczym.

 

No i najważniejsza rzecz. Odbiór publiczny. Niestety tu jest problem - ludzie generalnie kojarzą mocne sztuczne oświetlenie z kwestią bezpieczeństwa. Im jaśniej tym bezpieczniej. I obawiam sie że to jest nie do ruszenia.

 

Dlatego to jest walka bardziej na polu:

- opraw oświetleniowych,

- parków ciemnego nieba,

- czasowego wyłączania nieużywanego oświetlenia (czujniki ruchu itp).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jeszcze podpiąłbym pod temat zwykłego zanieczyszczenia powietrza.

Mniej zbędnego światła to mniej zużytej energii, której pozyskiwanie przyczynia się do problemu zanieczyszczeń.

Związek niewielki ale temat ostatnio mocno chwytliwy, więc jako jeden z wielu argumentów mógłby się znaleźć ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, o problemie mówi wielu gdzieś w osobnych wątkach (np zdjęć), gdy przyjdzie co do czego, wypowiada się kilku.. jak heweliusz zauważył. Bo dla wielu to jak walka z wiatrakami, a czytałem (chyba na astropolis), że ktoś zamontował sobie na latarni wyłącznik po uzgodnieniu z włodarzem gminy i dostawcą prądu. Widać jak się chce, to można.. więc skoro problem jest, równie poważny jak smog bo ma poważne skutki zdrowotne (niedobór snu itp.. ) to trzeba ruszyć gminy. Robiłem mini sondę na temat lp do reportażu, nikt o zanieczyszczeniu światłem nie słyszał..

Edytowane przez Pestek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jeszcze podpiąłbym pod temat zwykłego zanieczyszczenia powietrza.

Mniej zbędnego światła to mniej zużytej energii, której pozyskiwanie przyczynia się do problemu zanieczyszczeń.

Związek niewielki ale temat ostatnio mocno chwytliwy, więc jako jeden z wielu argumentów mógłby się znaleźć ;)

Pisałem o tym wcześniej, jak dla mnie to już takie zbyt odległe powiązanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to okrutnie nie zabrzmiało - trzeba działać jak reklama, przekonać ludzi czym się da, nawet jeśli niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością (ale jednak powiązanie jest).

Chyba wpływ LP na zdrowie i samopoczucie będzie mocnym argumentem, bo dotyczy każdego człowieka niezależnie od tego czy choćby w najmniejszym stopniu interesuje go astronomia, czy chociażby los dzikich zwierząt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większości osób robi duże wrażenie ten giff (chociaż przydałby się jeszcze świeższy); widać na nim wyraźnie jaki postęp w ciągu osiemnastu lat zrobiła Polska w dziedzinie wzrostu LP na tle innych państw europejskich:

Europa - zanieczyszczenie światłem 1992-2010.gif

 

Dla kontrastu warto zerknąć na środkową i wschodnią Słowację.

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka obserwacja "z pierwszej ręki". Od kilku miesięcy mam przyjemnośc wychodzić w nocy z psem na spacer i uświadomiłem sobie, jak ten nocny ruch tak na prawdę wygląda :) Wieliczka - miasto ok 20 tyś graniczące z Krakowem. Po godzinie 22 spotykam jeden samochód na kilka minut na jednej z najgłówniejszych ulic w mieście! A człowieka na chodniku nie każdej nocy spotkam. Czasem jest jeden, czasem dwóch, a najczęściej nikogo. A to jest miasto i to główna ulica!

Natomiast na wsi, gdzie czasem obserwuję statystyka jest taka, że w czasie obserwacji drogą przejeżdża max jeden samochód (czasem żaden). Natomiast człowiek zdarza się tak ze 2x rzadziej. A lampy a jakże - świecą całą noc.

 

Jakby tak chociaż co drugą wyłączyć...

To prawda, Światło świeci się nie wiadomo komu na wsiach. Dlatego przydałoby się wdrożyć taki program pilotujący na kilku wsiach lub małych miastach w którym oświetlenie uliczne włączałoby się tylko w przypadku przejazdu pojazdu. Ciekawi mnie jak przedstawiają się wyliczenia, dane liczbowe które prognozowałyby oszczędności będące wynikiem wyłączania światła od 23 do 5 rano - to już byłby mocny argument dla władz lokalnych pokazać im ile pieniędzy można przeznaczyć na inne cele w gminie. Tylko czy tu nie chodzi o mentalność - ludzie świecą bo wydaję im się że są bardziej bezpieczni i/lub żeby pokazać jaka ta nasza gmina, wieś małe miasto bogate (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć oświetlenia ulicznego z centralnym sterowaniem i monitoringiem statusu lamp

http://elektronikab2b.pl/technika/25626-siec-oswietlenia-ulicznego-z-centralnym-sterowaniem-i-monitoringiem-statusu-lamp#.WJhTq4WcGUk

Bełchatów inwestuje w nowoczesne oświetlenie uliczne

http://elektronikab2b.pl/biznes/23407-belchatow-inwestuje-w-nowoczesne-oswietlenie-uliczne#.WJhTFIWcGUk

 

Co do pliku pdf to w tym przypadku można by zrobić Węgry w Polsce jak chce el-Comendante=Prezes

lampy.pdf

LiCS_Outdoor_Imagebroschuere-2014_PL.pdf

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozwazaniach o LP warto pamietach o jednej rzeczy - to, ze ciemne niebo ma dla nas (osob interesujacyh sie astronomia) znaczenie w zadnym razie nie znaczy, ze ma dla kogokolwiek innego. Tak naprawde dla wiekszoci ludzi nie ma zadnego. Przekonany jestem, ze zadne raporty o tym jak (z roku na rok) sie zwieksza zaswietlenie nic tu nie dadza i niczego nie zmienia. Kazdy popatrzy, pokiwa glowa i ... bedzie robil dalej po swojemu. Podobnie jak raporty o tonach smieci i toreb foliowych wylawianych z morza niespecjalnie wplywaja na decyzje zakupowe wiekszosci z nas i torbe foliowa kazdy przeciez wezmie - bo wygodnie. A co :)
Nawet jezeli pokazemy komus, ze zaswietlenie jest 100 % i nie ma nawet jednego punktu w calym kraju gdzie widac nocne niebo, odpowiedzia bedzie najczesciej wzruszenie ramionami i "no i co z tego". I patrzac na to z punktu widzenia osoby, ktora w ogole astronomia nie jest zainteresowana, taka odpowiedz ma niestety (dla nas) sens. Ludzie lubia swiatla w nocy i tyle. Latwiej sie jezdzi, czesto ladnie to wyglada, czuja sie bezpieczniej, mozna noca w pilke pograc, na nartach pojezdzic, po parku polazic, kamera wyraznie nagra co sie przed domem/garazem dzieje etc. O ile nie okaze sie, ze jest jakis bezposredni (i wyrazny) zwiazek pomiedzy swietleniem i np. stanem zdrowia to srednio optymistycznie to wszystko widze. Innymi slowy, szanse na to, ze bedzie lepiej sa male. Zwlaszcza tam gdzie skupia sie duza liczba ludzi (czyli tam gdzie jest praca etc).
Jezeli juz mam cos robic (mimo wszystko warto), to wedlug mnie do problemu trzeba podejsc - jak to juz ktos wspomnial - od innej strony.
- pokazywac i zachecac do "uprawiania" astronomii
- jako, ze wiekszosc ludzi ma tak naprawde gdzies nocne niebo, trzeba skupiac sie na tym na czym ludziom naprawde zalezy - zdrowie, pieniadze (oszczednosc), wygoda. Jak uda nam sie przekonac lokalna spolecznosc, ze ciemnosc za oknem sprawia, ze organizm potrzebuje np. 2 godziny mniej snu, aby funkcjonowac tak samo dobrze - to jestesmy w domu :) Jest to cos, po co warto "sie schylic".
- finansowac badania nad wplywem zaswietlenia na nasze zdrowie (bedac gotowym na to, ze takiego zwiazku moze nie byc i nasze organizmy szybko sie do zaswietlenie przystosowuja)
Sam nie wiem co jeszcze ....
Marcin
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.