Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Light pollution - mini reportaż

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Tak, tylko inwazja ledów powoduje że może być dwa razy taniej i pięć razy jaśniej. Są w ogóle jakieś wyniki / pomiary jak się zmieniła jasność nieba po przejściu na ledowe oświetlenie uliczne?

Z jednej strony jest narzekanie, że to światło o widmie ciągłym z dużym pikiem w niebieskiej długości, fali mocno rozpraszającej sie w atmosferze.

Z drugiej strony max. intensywność przypada dla długości fali ~550 nm, a nas najbardziej interesują okolice 500 nm (czułość pręcików) gdzie LED ma z kolei minimum. Do tego światło niebieskie mocno się rozprasza, ale też nie penetruje atmosfery (mocny spadek intensywności światła wraz z odległością), co z punktu widzenia pozamiejskich miejscówek jest pozytywne.

Gif z postu #19 daje pewien obraz takich zmian. Chodzi o teren wschodniej Słowacji, gdzie w wielu miejscowościach wymieniono oświetlenie uliczne na LED. Spadek LP jest znaczny. Nie bez znaczenia jest tez konstrukcja opraw kierująca światło w dół, oraz ich poprawne ustawienie. Tam ustawia się lampy by świeciły na jezdnię i chodniki. U nas "muszą" jeszcze oświetlać przydrożne drzewa i domy.

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4338 postów

A jeżeli chodzi o świadomość problemu LP to chyba wystarczy przejrzeć ten temat na forum dla miłośników latarek i oświetlenia: http://www.swiatelka...e niebo&start=0. Nic dodać nic ująć.

Błagam, ostrzegajcie przed takimi linkami, nie każdy ma odpowiednio silną psychikę i może popaść w depresję...

Do tego światło niebieskie mocno się rozprasza, ale też nie penetruje atmosfery (mocny spadek intensywności światła wraz z odległością), co z punktu widzenia pozamiejskich miejscówek jest pozytywne.

Wydaje mi się, że jest dokładnie odwrotnie - niebieskie światło lepiej penetruje atmosferę, mniej się rozprasza. To chyba jest zależne od 3, czy 4 potęgi długości fali. Piotrek Guzik o tym pisał kilka razy. Ale może to mi się pomieszało i jest zależność w tą stronę, co piszesz...

Moim zdaniem jedyna szansa jest w bardzo intensywnej kampanii informacyjnej. Czyli np spoty reklamowe w TV. Ale takie dobrze przemyślane, żeby nie wzięli nas za wariatów i żeby argumenty miały dla nich jakieś znaczenie - czyli kasa i zdrowie przede wszystkim. Ale kto za to zapłaci... Tak wiec to raczej nierealny pomysł... Pozostaje nam internet i bezpośrednia rozmowa. W internecie najczęściej piszemy na stronach o niewielkim zasięgu ("oglądalności"), które przeglądają głównie miłośnicy astronomii, którym problemu nie trzeba tłumaczyć. A bezpośrednio porozmawiać mamy szansę tylko z bardzo niewielką częścią ludzi. Tak więc głównym problemem jest zasięg informacji i trzeba nad tym pomyśleć.

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Krzychoo226

Krzychoo226

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1424 postów

Gif z postu #19 daje pewien obraz takich zmian. Chodzi o teren wschodniej Słowacji, gdzie w wielu miejscowościach wymieniono oświetlenie uliczne na LED. Spadek LP jest znaczny. Nie bez znaczenia jest tez konstrukcja opraw kierująca światło w dół, oraz ich poprawne ustawienie. Tam ustawia się lampy by świeciły na jezdnię i chodniki. U nas "muszą" jeszcze oświetlać przydrożne drzewa i domy.

Skąd te informacje? Tutaj: http://www.nature.co...icles/srep03789 można przeczytać, co delikatnie sugerowałem post wcześniej, że poprawa jest wynikiem wyłączania oświetlenia na noc ze względów ekonomicznych. W miastach gdzie wymienia się oświetlenie nie odnotowano spadku LP.

0

Orion Optics CT10 mod, EQ6, Atik 414EX, Lodestar X2
Lunt35, ES82

Idźcie, odpowiedział.
Idźcie jeśli macie siłę.
Tak długo jak człowiek jest w drodze,
jest dla niego nadzieja.

Krzychoo226

Krzychoo226

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1424 postów

Wydaje mi się, że jest dokładnie odwrotnie - niebieskie światło lepiej penetruje atmosferę, mniej się rozprasza. To chyba jest zależne od 3, czy 4 potęgi długości fali. Piotrek Guzik o tym pisał kilka razy. Ale może to mi się pomieszało i jest zależność w tą stronę, co piszesz...

Zastanów się dlaczego niebo jest błękitne, a zachodzące Słońce się czerwieni :)

+1
Post rekomendują: Piotrek Guzik,

Orion Optics CT10 mod, EQ6, Atik 414EX, Lodestar X2
Lunt35, ES82

Idźcie, odpowiedział.
Idźcie jeśli macie siłę.
Tak długo jak człowiek jest w drodze,
jest dla niego nadzieja.

Marek_N

Marek_N

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1007 postów

Oj Mateusz, Mateusz... :)

Rozpraszanie Rayleigh'owskie, pozwól że zacytuje z Wikipedii:

"Silna zależność intensywności rozpraszania od długości fali (~λ-4) oznacza, że światło niebieskie jest rozpraszane silniej niż czerwone. Przy przejściu promienia przez atmosferę będzie to oznaczać, że fotony niebieskie są rozpraszane silniej niż fotony o większej długości fali. W rezultacie rozproszone światło niebieskie dociera do nas ze wszystkich stron nieba, podczas gdy inne długości fal rozchodzą się prosto od słońca, rozpraszane w znacznie mniejszym stopniu."

0
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | Lumicon UHC, OIII | AstroTrac TT320X-AG

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Skąd te informacje? Tutaj: http://www.nature.co...icles/srep03789 można przeczytać, co delikatnie sugerowałem post wcześniej, że poprawa jest wynikiem wyłączania oświetlenia na noc ze względów ekonomicznych. W miastach gdzie wymienia się oświetlenie nie odnotowano spadku LP.

Skąd te informacje? Głównie spostrzeżenia własne. Widziałem te zmiany na własne oczy niejeden raz pokonując nocą drogi w wschodniej Słowacji. Widać to również z naszej strony głównie we wschodniej części Beskidu Niskiego, gdzie południowy horyzont jest obecnie najmniej zaświetlony.

Dobry przykład jakie są różnice w emisji i rozpraszaniu światła latarni ledowych i sodowych jest w Krośnie u zbiegu ulic Zręcińskiej i Podkarpackiej, szczególnie kiedy jest lekka mgła. Ul. Zręcińska oświetlona jest ledami i łuna urywa się na wysokości latarni, powyżej jest ciemno. Podkarpacka oświetlona jest lampami sodowymi i choć zastosowano tam stosunkowo nowe lampy, niskie, gęsto rozmieszczone i o mniejszej mocy, to i tak nad Podkarpacką unosi się jasna, pomarańczowa łuna.

+1
Post rekomendują: Krzychoo226,

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4338 postów

No dobra, jednak to ja pomieszałem i jest odwrotnie :)

Czyli LP od LEDów powinno być silniejsze blisko lamp (w mieście), bo się bardziej rozprasza, ale jego zasięg jest mniejszy, więc poza miastami powinno być mniejsze. Czyli łuny powinny stać się "wyższe i węższe".

Widać tu też jedną wadę ledów z punktu widzenia nieastronomicznego - światło gorzej się zachowuje podczas mgły, słabiej ją penetruje, więc dodatkowo spada widoczność na drodze.

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 209 postów

a gdyby tak zrobić zrzutke na kampanię ? Nie wiem czy dofinansowanie sie na to dostanie.. Przecież dla gmin to naprawdę same oszczędności :) 

+1
Post rekomendują: heweliusz,

nikon d 5200 Sw 150 -750 eq 3-2 http://nighstars.pl

Maćko8911

Maćko8911

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 327 postów

Fajna inicjatywa, jak coś, chętnie pomogę :) gdyby oczywiście takowej pomocy potrzebowali :)

Kiedyś, dawno temu marzyła mi się taka inicjatywa aby wyłączyć światło w dużych miastach i zobaczyć to co tłumi nocne światło. Ale patrząc na ograniczenia raczej to nigdy nie będzie możliwe ;)

Użytkownik Maćko8911 edytował ten post 07 luty 2017 - 17:18

0

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 361 postów

a gdyby tak zrobić zrzutke na kampanię ? Nie wiem czy dofinansowanie sie na to dostanie.. Przecież dla gmin to naprawdę same oszczędności :)

SOWA – dofinansowanie modernizacji oświetlenia ulicznego

http://www.siled.pl/...oswietlenia-led

0

Winter

Winter

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 615 postów

Do dyskusji dodam, że dobra oprawa LED to koszt około 2000-2500 zł i należy zaznaczyć, że  nie można wymienić samego źródła światła tylko całą oprawę. Dodatkowo strumień świetlny takiej oprawy jest bardzo wąski i w związku z tym należy je montować dużo gęściej niż zwykłe oprawy sodowe.
Popularna oprawa do oświetlenia drogowego SGS101 70W (ja projektuję z płaską szybą - większość projektantów nie zwraca na to uwagi i daje wypukłą) razem z wymienialnym źródłem światła kosztuje ok. 450 zł.
Gminy w Polsce są biedne i zazwyczaj zadłużone, rachunek jest prosty.
Żadne dofinansowanie do LEDów nie udźwignie kosztów eksploatacyjnych.

0

Aktualnie strzelam z : EQ6, Canon 700D, Canon 400L, Samyang 14 :)

szuu

szuu

:-)

• Społeczność Astropolis
  • 3372 postów

No dobra, jednak to ja pomieszałem i jest odwrotnie :)

Czyli LP od LEDów powinno być silniejsze blisko lamp (w mieście), bo się bardziej rozprasza, ale jego zasięg jest mniejszy, więc poza miastami powinno być mniejsze. Czyli łuny powinny stać się "wyższe i węższe".

widzę tu tendencję do zastosowania "zasady zachowania" ^_^ - "bardziej się rozproszy więc na mniej wystarczy"

ale chyba niestety niesłusznie, bo skoro bardziej się rozprasza to również światło, które teraz leci w kosmos, przy ledach pozostanie w atmosferze. według mnie nie ma tu "zasady zachowania", światła "w obiegu" będzie więcej i łuny nad miastami będą pod każdym względem gorsze.

tak jak niebieskość nieba, które otacza nas ze wszystkich stron, nawet gdy inne kolory słabną z dala od słońca.

i w dodatku nie od odfiltrowania, w przeciwieństwie do lamp sodowych.

niestety.

+1
Post rekomendują: Koziołrogacz,

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 513 postów

Do dyskusji dodam, że dobra oprawa LED to koszt około 2000-2500 zł i należy zaznaczyć, że  nie można wymienić samego źródła światła tylko całą oprawę. Dodatkowo strumień świetlny takiej oprawy jest bardzo wąski i w związku z tym należy je montować dużo gęściej niż zwykłe oprawy sodowe.
Popularna oprawa do oświetlenia drogowego SGS101 70W (ja projektuję z płaską szybą - większość projektantów nie zwraca na to uwagi i daje wypukłą) razem z wymienialnym źródłem światła kosztuje ok. 450 zł.
Gminy w Polsce są biedne i zazwyczaj zadłużone, rachunek jest prosty.
Żadne dofinansowanie do LEDów nie udźwignie kosztów eksploatacyjnych.

Skąd wziąłeś takie ceny opraw LED? Pytam, bo taki pierwszy lepszy z brzegu przykład pokazuje, że można kupić znacznie tańsze; https://www.gitmarket.pl/drogowe-led/

Przecież nie wszędzie potrzebne są lampy o bardzo dużej mocy u dużym strumieniu świetlnym. Jest potrzeba oświetlania chodników, ścieżek parkowych, ścieżek rowerowych, uliczek osiedlowych, gdzie spokojnie można zastosować mniejsze i dużo tańsze lampy LED. Właśnie ten duży wybór nowoczesnych źródeł światła daje pole do popisu projektantom, a samorządom duże możliwości zmniejszenia kosztów energii zużywanej do oświetlenia. Ważne by ktoś usiadł i mądrze pomyślał. Chyba pora pożegnać czasy kiedy wszędzie gdzie była potrzeba zainstalowania oświetlenia upychało się te potężne sodówki klepane od dziesięcioleci na jedną i to bardzo głupią modłę.

+2
Post rekomendują: Marek_N, Piotrek Guzik,

Kajetan

Kajetan

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 226 postów

U nas w szkole na praktykach elektryk wymieniał oświetlenie na ledowe. Dokładnie to wygląda tak, ze jest rząd ledów z soczewkami. Tylko ze ta lampa jest ustawiona pod katem 45 stopni, i ponoć miała świecić tylko w ziemie dzięki soczewkom, a wali też ostro w niebo...
I tak jeszcze spytam, czy takie coś jest zgodne z prawem (jakieś normy itp.)? Niedaleko mnie jest jakiś zakład który ma takie ,,piękne'' oświetlenie...

Załączone miniatury

• Screenshot_1.png

0

Canon 600D + statyw + kit + helios 44M + Pallas 135mm
Pozdrawiam.

Winter

Winter

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 615 postów

Wymiana istniejących opraw na istniejących słupach to mrzonka. Są normy PN odnośnie średniego natężenia oświetlenia danego terenu i dana wartość ma pozostać taka jaka była.
Można to osiągnąć dając mocniejszą oprawę LED niż sodową co mija się z oszczędnością. Najtańsze oprawy LED to chińskie gówno nie warte nawet rozpatrywania.

+1
Post rekomendują: Darek_B,

Aktualnie strzelam z : EQ6, Canon 700D, Canon 400L, Samyang 14 :)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: lp, zanieczyszczenie światłem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników