Skocz do zawartości

Light pollution - mini reportaż


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Apropo bezpieczeństwa; W mojej gminie większość latarni jest wygaszana pomiędzy 22:30 a 4:30. Świeci się raptem kilkanaście latarni, czyli bank, oczyszczalnia ścieków, jeden zakład pracujący całą dobę i dwa sklepy. I to jak na ironię właśnie te dwa sklepy, przy których świecą się latarnie, są notorycznie okradane. Przypadek?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo bezpieczeństwa; W mojej gminie większość latarni jest wygaszana pomiędzy 22:30 a 4:30. Świeci się raptem kilkanaście latarni, czyli bank, oczyszczalnia ścieków, jeden zakład pracujący całą dobę i dwa sklepy. I to jak na ironię właśnie te dwa sklepy, przy których świecą się latarnie, są notorycznie okradane. Przypadek?

A sa inne sklepy, przy ktorych latarni nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musimy uderzyc do mediow i juz. Ale juz pod jednym moim artykulem o LP mi ktos zarzucil ze jestesmy ruchem ekologicznym.

To prawda bez mediów ciężko się dziś przebić (choć ta strona https://pl-pl.facebook.com/ciemneniebo/ma chyba dość małe zainteresowanie) - najlepiej jakby była to jakaś gazeta codzienna np. Wyborcza, Rzeczpospolita ...itd.

Może takiemu artykułowi pomogłaby się przebić do prasy codziennej redakcja Uranii (?). Przydałby się patronat prezydenta RP i ministra nauki dla organizacji typu Ciemne Niebo. Ciekaw jestem w jakim czasie społeczność miłośników astronomii w Polsce zdobyłaby min 100tys podpisów do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmian przepisów oświetlenia w RP (?) -może warto już zacząć (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

O tym mówisz?

Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

33_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym mówisz?

Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

O takie własnie kwiatki chodzi. A przecież można z głową i w dobrym guście.

Dla przykładu oświetlenie wieży kościoła farnego w Krośnie przed modernizacją; http://michalurbanek.pl/wp-content/uploads/2010/10/inne_3_1.jpg

i po modernizacji; https://wredotek.pl/wp-content/uploads/2015/09/Krosno-noc%C4%85-8.jpg

Myślę, że komentarz jest zbędny.

Edytowane przez Koziołrogacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

I co w takiej sytuacji robić ?

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

I co w takiej sytuacji robić ?

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

Nie artykulem a reportazem radiowym :D Rusze to w tym tygodniu. Ale zanim zmontuje to zeby bylo dobrze... Mam dobre uklady z sekretarz gminy, wiec jak nie bedzie mi machlojek robila a wylozy kawa na lawe stan faktyczny rachunkow za prad to bedzie baaardzo dobrze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

5. Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem http://noc.edu.pl/

Jak słusznie podnosi to Marek_N :

  • Marek_N

    Coś cokolwiek wynika z tych Konferencji? Bo wygląda to na "doktoryzowanie" się po raz 1000-czny na temat szkodliwości LP. Gdzie są przedstawiciele części "realizacyjnej"? Tj. Producenci oświetlenia, urząd miasta / gminy, zarząd dróg itd.

    Są w ogóle do pobrania jakieś materiały po-konferencyjne?

 

dlatego też może Astropolis wysłałoby tam swojego przedstawiciela (np Właściciela i Twórcę) ?

 

a ze swej strony mogę powiedzieć, że to pytanie do organizatorów.

Może trzeba im powiedzieć, aby wytyczne z takiej konferencji trafiły do urzędów powiatowych i wojewódzkich. 

Być może "przedstawiciele części "realizacyjnej"? są zaproszeni do udziału i dyskusji ale nie mają zamiaru wybierać się na konferencje.

Ja ostatnio wysyłam emaile do GDDKIA by przypilnować ich we wprowadzaniu inteligentnych systemów oświetlenia ulic (bo niby mają je wprowadzać), bo niestety w Polsce jest tak że światła na ulicach o małym lub zerowym natężeniu ruchu świecą się całą noc (niby dla bezpieczeństwa) a w Niemczech ruchliwe skrzyżowanie autostrad  nie ma ani jednej lampy i też jest bezpiecznie. 

Można też się na konferencji  opowiedzieć o zapale Polaków do oświetlania pustych ulic przez całą noc.

Edytowane przez heweliusz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jestem ciekaw jaką Wy dostalibyście odpowiedź od GDDKIA (lub inne instytucje) na zapytanie kiedy efektywniej zacznie wprowadzać inteligentne systemy oświetlenia ulic, dróg, węzłów drogowych i czy dla czyjego bezpieczeństwa często całą noc oświetlane są puste ulice (mały ruch nocą) a nawet węzły drogowe na obwodnicach niektórych miast (np Wieluń). Ciekaw jestem jak odpowiedziałaby Wam GDDKIA (lub inne instytucje) jak to możliwe że bezpieczne jest  np takie skrzyżowanie autostrad w Niemczech bez żadnych świateł, a u nas w Polsce często światła muszą się świecić całą noc (niby ze względów bezpieczeństwa) bez względu na to czy jest na nich jakikolwiek ruch pieszych czy aut.

I wreszcie jaki jest koszt tego wszystkiego ?

Warto też spytać czy GDDKIA ma statystyki, dane potwierdzające, że nieoświetlone skrzyżowanie autostrad w (bogatych) Niemczech jest mniej bezpieczne od podobnego skrzyżowania w Polsce.

 

Zachęcam Was do pisania i powiadomienia na forum jakie dostaliście odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał dostać do ręki nie pismo od GDDKiA ale dowiedzieć się jakie układy są z dostawcami energii, że palenie latarni całą noc się "opłaci"... bo chyba chodzi tu nie o oszczędności ale właśnie by ktoś zarabiał kosztem głupoty i zobaczyć umowę np między UG a dostawcą.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 10.06.2017 o 22:11, Pestek94 napisał:

Ja bym chciał dostać do ręki nie pismo od GDDKiA ale dowiedzieć się jakie układy są z dostawcami energii, że palenie latarni całą noc się "opłaci"... bo chyba chodzi tu nie o oszczędności ale właśnie by ktoś zarabiał kosztem głupoty i zobaczyć umowę np między UG a dostawcą.. 

Czy takie umowy nie powinny być do wglądu "publicznego"  (a może są tylko nikt nie pyta o te sprawy) ?

 

Odnośnie artykułu Uranii (3/2017) pt. Porozmawiajmy o ciemności oraz inspirując się słowami Marek_N:

"Coś cokolwiek wynika z tych Konferencji? Bo wygląda to na "doktoryzowanie" się po raz 1000-czny na temat szkodliwości LP. Gdzie są przedstawiciele części "realizacyjnej"? Tj. Producenci oświetlenia, urząd miasta / gminy, zarząd dróg itd.

Są w ogóle do pobrania jakieś materiały po-konferencyjne?"

 

Wysłałem do Uranii i na kontakt konferencji http://noc.edu.pl/

taką wiadomość:

"Szanowna Redakcjo, Szanowny Panie Kotarba,

Cieszymy się z informacji o ogólnopolskiej konferencji nt. zanieczyszczenia światłem, (OKZŚ) ale zwykli miłośnicy astronomii w Polsce chcą wiedzieć co może wyniknąć z tej konferencji i dlatego też chciałbym spytać:

1) Czy wnioski OKZŚ zostaną przedstawione odpowiednim organom, instytucjom zajmującym się oświetleniem ulicznym ?

2) Czy na konferencji będą aktywnie uczestniczyli producenci oświetlenia, urzędy miast/gmin, zarząd dróg GDDKIA itd.

3) GDDKIA w programie budowy dróg krajowych w latach 2014-2023 "zapewniło wprowadzenie systemów sterowania oświetleniem pozwalające na obniżanie poziomu oświetlenia w zależności od aktualnej sytuacji drogowej" - czy uczestnicy konferencji wiedzą coś na ten temat lub czy ktoś z uczestników monitoruje tą sprawę czy rzeczywiście GDDKIA montuje na drogach takie systemy (np nowo otwarta obwodnica Wielunia na której jak sam widziałem lampy w nocy głównie całą mocą oświetlają pustą drogę. Co ciekawe skrzyżowanie autostrad w Niemczech może nie mieć żadnych lamp i jest bezpiecznie np: link a u nas mało ruchliwa nowa droga ma ich mnóstwo i w dodatku są one nie adaptacyjne) ?

4) Jak uczestnicy konferencji zamierzają dotrzeć do świadomości wójtów i burmistrzów małych miast którzy mają wpojone w świadomość, że lampy muszą się świecić całą noc bo w ich miejscowości będzie niebezpiecznie choć przez całą noc przez wieś lub małe miasto przejedzie co najwyżej parę samochodów nie mówiąc o ruchu pieszych.

5) Jako ostatnią rzecz chciałbym spytać czy organizatorzy OKZŚ mają gotowe szacunkowe obliczenia przedstawiające ile pieniędzy w skali kraju, w ciągu roku można zaoszczędzić (lub ile Polska marnuje) stosując inteligentne systemy oświetlenia adaptujące się do natężenia ruchu drogowego (może dopiero wiedza samorządów o tym ile marnują w ciągu roku pieniędzy na złe oświetlenie otworzy im oczy i pozwoli przełamać się do nowych systemów oświetlenia dróg).

6) Czy materiały po konferencyjne będą ogólnie dostępne ?"

 

Dodatkowo jeszcze raz chciałbym powtórzyć z poprzednich postów i zaproponować aby

1) Astropolis wysłałoby tam (konferencję) swojego przedstawiciela (np Właściciela i Twórcę) ?

2) abyście wysyłali do GDDKIA z zapytaniem jak idzie im "wprowadzenie systemów sterowania oświetleniem pozwalające na obniżanie poziomu oświetlenia w zależności od aktualnej sytuacji drogowej"

 

 

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W walce z niepotrzebnym oświetleniem (skutkującym light pollution) zyskaliśmy sprzymierzeńców ze świata biologii, ogrodnictwa czy też rolnictwa.
Istnieją owady zapylające pewne rośliny nocami i one znacznie obniżają aktywność gdy roślinność (łąkowa) jest w rejonie ze znaczącym zanieczyszczeniem świetlnym.

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-40803960

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć na mapy LP, żeby zorientować się, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone światłem niebo w Europie. A przecież nie jesteśmy najbogatsi. Z tego wynika, że najmądrzejsi niestety też nie. Wokół jest pełno bez sensu rozświetlonych budynków - potężne reflektory świecące w niebo (...), latarnie z kulistymi kloszami i oczywiście ulice po których nic prawie nie jeździ - a oświetlenie jest jak w odpust...:). W Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech ( tu trochę gorzej) można znaleźć niebo kategorii pierwszej. U nas już nie!.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że musi się zmienić pokolenie które teraz obsadza stanowiska burmistrzów i wójtów.  Oni uparcie twierdzą że pomimo braku ruchu (znikomego) na drogach całonocne świecenie latarni ulicznych poprawia bezpieczeństwo w ich miejscowościach. Zbyt mała jest też świadomość o inteligentnych systemach oświetlenia które dostosowywały by moc oświetlenia do warunków drogowych.

Co z tego że w Polsce nawet małe ronda są bardzo dobrze oświetlone (nawet bardziej niż węzły autostradowe w Niemczech) jak i tak nie wpływa to na bezpieczeństwo ruchu drogowego :

http://infografika.wp.pl/title,W-Europie-liczba-ofiar-wypadkow-spada-w-Polsce-rosnie,wid,18739807,wiadomosc.html

Pewnie ktoś dawno temu wymyślił  jakieś wysokie normy oświetleniowe które pewnie nigdy nie były korelowane z rzeczywistością a stawiający latarnie się ich trzymają choć nie potrafią podać danych statystycznych które by potwierdzały rzeczywisty pozytywny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, węzłach itp.

Poniżej przedstawiam wiadomość jaką otrzymałem od GDDKiA na zapytanie czemu w Polsce nawet mało ruchliwy węzeł obwodnicy Wielunia jest bardziej oświetlony niż węzeł na autostradzie w Niemczech oraz na namowy aby stosowano na takich węzłach inteligentne systemy oświetlenia gdzie przerwa w ruchu w nocy czasami wynosi ponad 5 minut. Ciekaw jestem jak to wprowadzanie systemów sterownia oświetleniem ulicznym będzie wyglądać w praktyce. Wciąż brakuje obliczeń które w skali roku i całego kraju wykazałyby oszczędności wynikające z zastosowania inteligentnych systemów oświetlenia ulic, dróg.

Najgorsze jest to że mamy przecież mamy XXI wiek i potrafimy manipulować atomami i latać w kosmos, ale nie potrafimy wprowadzić prostych systemów które by dostosowywały oświetlenie do natężenia ruchu na drogach.

list1.png

list2.png

list3.png

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Wystarczy spojrzeć na mapy LP, żeby zorientować się, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone światłem niebo w Europie. A przecież nie jesteśmy najbogatsi. Z tego wynika, że najmądrzejsi niestety też nie. Wokół jest pełno bez sensu rozświetlonych budynków - potężne reflektory świecące w niebo (...), latarnie z kulistymi kloszami i oczywiście ulice po których nic prawie nie jeździ - a oświetlenie jest jak w odpust...:). W Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech ( tu trochę gorzej) można znaleźć niebo kategorii pierwszej. U nas już nie!.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=6386034&lon=1692744&layers=B0FFFTFFFF

Wg tej mapy wcale nie jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym światłem krajem.  Zobacz np. Włochy czy Belgię. A np. Austrie czy część Francji "ratują" góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2017 o 22:14, heweliusz napisał:

Wysłałem do Uranii i na kontakt konferencji http://noc.edu.pl/

taką wiadomość:

"Szanowna Redakcjo, Szanowny Panie Kotarba,

Cieszymy się z informacji o ogólnopolskiej konferencji nt. zanieczyszczenia światłem, (OKZŚ) ale zwykli miłośnicy astronomii w Polsce chcą wiedzieć co może wyniknąć z tej konferencji i dlatego też chciałbym spytać:

Paweł, a dostałeś jakaś odpowiedź na to pismo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marek_N napisał:

Paweł, a dostałeś jakaś odpowiedź na to pismo?

Marek,

Odpowiedź w Uranii jeśli się pojawi to pewnie w następnym numerze,

a P. Kotarba napisał mi cytuję:

"Problem zanieczyszczenia światłem jest faktycznie problemem, w którym ogromną rolę do odegrania mają samorządy i zarządcy dróg. Tak – problem leży nie w technice, bo tak dopasowuje się do naszych, ludzkich decyzji, ale właśnie w tych decyzjach. I to przekonanie ludzi podejmujących decyzję jest ważne dla poprawy sytuacji. Mamy tego świadomość, stąd zaproszenie na konferencje skierowane jest do wszystkich – nie tylko naukowców, ale i samorządowców, czy firm z branży oświetleniowej. Materiały z konferencji, w formie naukowej, jak i popularnonaukowe, będą upublicznione i nagłaśniane tak szeroko, jak tylko się da. Liczymy na wsparcie takich osób jak Pan! Serdecznie też zapraszamy do udziału w konferencji."

Dziękuje za wszelkie sugestię i słowa wsparcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sytuacja z wczoraj. Od czerwca tylko na mojej działce i sąsiadów nie świeciła się latarnia. Skakałem z radości.. nie powiem kto wpadł na pomysł, żeby zgłosić to w gminie.. bo bezpiecznie. Przyjechali elektrycy i tak sobie rozmawiamy - a gość z tekstem: były żarowki 50 W teraz dajemy 70 W. .............  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.