Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Light pollution - mini reportaż

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

aldionx

aldionx

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 12 postów
Tak, Konary. Tylko ja mieszkam w Przepiórowie.
0

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 358 postów

Z plotek, które do mnie dotarły (pracuję na tej samej uczelni), to niestety nie jest do końca to, czego oczekiwalibyśmy my. Podobno głównie chodzi o to, żeby wtedy, kiedy jest jasno (np. podczas pełni Księżyca) lampy świeciły trochę słabiej (bo skoro Księżyc oświetla, to po co marnować prąd na oświetlenie :P).

W miarę możliwości postaram się dokładniej przyjrzeć temu tematowi.

też tak słyszałem cytuję : "inwestycje krakowskiego ZIKITu są mocno dyskusyjne. Nie tylko dobrali nieprawidłowy wysięgnik do opraw LED, ale ich barwa strumienia świetlnego w większości zawiera się w przedziale 5000-6000K, co oczywiście bardzo mocno pogarsza sytuację dla astronomii obserwacyjnej. Osobnym tematem jest dostosowywanie się tych źródeł światła do jasności nieba/nocy, czym chwalą się projektodawcy. Gdyby autorzy poczytali opracowania z krakowskiej pracowni na temat ucieczki światła znad Krakowa, zapewne bardziej zwróciliby uwagę na rodzaj dobieranych wysięgników, czujników czy też barwy strumienia świetlnego."

0

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 209 postów

Kiedy jeszcze nie umiałem zdjęć robić, a nad wioską latarnie zgasły: 

Załączone miniatury

• 11742797_512004142287499_6614632043402290147_n.jpg

+6
Post rekomendują: Misiekki, plesniak, antwito, astrokarol, napoleon, Pawcio,

nikon d 5200 Sw 150 -750 eq 3-2 http://nighstars.pl

aldionx

aldionx

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 12 postów

Kiedy jeszcze nie umiałem zdjęć robić, a nad wioską latarnie zgasły: 

Piękna fota
;)
+1
Post rekomendują: napoleon,

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 358 postów

Latarnie LED mogą wywierać niekorzystny wpływ na zwierzęta

http://kopalniawiedz...mas-Davis,25933

http://onlinelibrary.../gcb.13615/full

The dark side of street lighting

http://onlinelibrary.../gcb.13371/full

Użytkownik heweliusz edytował ten post 09 luty 2017 - 15:32

0

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 512 postów

Latarnie LED mogą wywierać niekorzystny wpływ na zwierzęta

Zapewne tak. Szkoda tylko, że przypomniano sobie o tym dopiero w odniesieniu do LED, tak jakby lamy sodowe były zupełnie nieszkodliwe.

Ogromną przewagą oświetlenia LED jest zarówno możliwość doboru barwy światła jak i możliwość dynamicznego dostosowania natężenia światła do aktualnych potrzeb, co w przypadku lamp sodowych jest niewykonalne.

0

szuu

szuu

:-)

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3368 postów

Zapewne tak. Szkoda tylko, że przypomniano sobie o tym dopiero w odniesieniu do LED, tak jakby lamy sodowe były zupełnie nieszkodliwe.

Ogromną przewagą oświetlenia LED jest zarówno możliwość doboru barwy światła jak i możliwość dynamicznego dostosowania natężenia światła do aktualnych potrzeb, co w przypadku lamp sodowych jest niewykonalne.

znowu chodzi o to samo co przy LP - o długość fali.

białe ledy emitują dużo niebieskiego a w naturze takie krótkie fale są jednoznacznym sygnałem pełni dnia i wpływa to na zachowanie wielu organizmów, w tym też i ludzi (wszyscy już znają "tryb nocny" w telefonie?)

lampy sodowe wysyłają bardziej łagodny sygnał "wieczór", stąd ich słabszy wpływ i dlatego dopiero teraz sobie "przypomniano", bo wcześniej ten rodzaj problemu nie istniał skoro nie stosowano na dużą skalę takich źródeł światła.

może w przyszłości nie będzie na ulicach białych ledów tylko pomarańczowe - w kolorze lamp sodowych? ^_^ oczywiście nawet takie ledy mogłyby dawać milszy dla oka obraz niż prawdziwe sodówki, bo mogłyby mimo tego koloru mieć szersze pasmo.

0

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 512 postów

znowu chodzi o to samo co przy LP - o długość fali.

białe ledy emitują dużo niebieskiego a w naturze takie krótkie fale są jednoznacznym sygnałem pełni dnia i wpływa to na zachowanie wielu organizmów, w tym też i ludzi (wszyscy już znają "tryb nocny" w telefonie?)

lampy sodowe wysyłają bardziej łagodny sygnał "wieczór", stąd ich słabszy wpływ i dlatego dopiero teraz sobie "przypomniano", bo wcześniej ten rodzaj problemu nie istniał skoro nie stosowano na dużą skalę takich źródeł światła.

może w przyszłości nie będzie na ulicach białych ledów tylko pomarańczowe - w kolorze lamp sodowych? ^_^ oczywiście nawet takie ledy mogłyby dawać milszy dla oka obraz niż prawdziwe sodówki, bo mogłyby mimo tego koloru mieć szersze pasmo.

Pewnie to moja indywidualna cecha osobowa, ale barwa lamp sodowych doprowadza mnie do szału. Szczególnie zimą w pochmurne, mgliste wieczory, kiedy światło zostaje uwięzione pomiędzy zalegającym śniegiem a warstwą chmur i wielokrotnie przez nie wzmocnione. Nie będę tutaj opisywał szczegółowo objawów jakie u mnie wtedy występują, bo być może zostałbym uznany za wariata i to niebezpiecznego dla otoczenia. O dziwo oświetlenie LED, czy metalohalogenkowe takich problemów mi nie przysparza, choć w pogodne noce ze zrozumiałych względów za nim nie przepadam. 

Może inni lubią ten wredny rudy kolor, ale na mnie on działa jak czerwona płachta na byka i nic na to nie poradzę :(

0

szuu

szuu

:-)

• Społeczność Astropolis
  • 3368 postów

Może inni lubią ten wredny rudy kolor, ale na mnie on działa jak czerwona płachta na byka i nic na to nie poradzę :(

może "lubią" to za dużo powiedziane, ale jeżeli mamy do wyboru LP wywołane światłem sodowym lub innym to chyba jednak "lubimy" światło sodowe bo można je łatwiej odfiltrować :D

jednak nie chodzi o lubienie tylko o oddziaływanie na wydzielanie hormonów i zegar biologiczny - tu światło białych ledów w nocy ma gorsze skutki niż światło sodowe, nawet jeżeli nie lubimy pomarańczowego!

0

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 358 postów

Taką informację od GDDKiA dostałem w odpowiedzi na pytanie czemu nasze węzły na autostradach i drogach ekspresowych (także MOPach) są tak gęsto oświetlone w porównaniu z niemieckimi np. z tym https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurter_Kreuz - gdzie nie widzę żadnej lampy (i zapewne w Niemczech jest bezpieczniej choć bez lamp). Choć z drugiej strony ostatnia część wiadomości może być krzepiąco-interesująca (jestem ciekaw jak to jest realizowane, jakie są szczegóły ?).

Załączone miniatury

• img0.png

+1
Post rekomendują: Pestek94,

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 358 postów

Dwie odpowiedzi jakie dostałem w sprawie inteligentnego wykorzystania światła na drogach i sprawie wyłączania, redukcji (= wyłączania/ zmniejszenia mocy) świateł w godzinach 23/0.00 do 4/5.00 rano w około 1200 osobowej wiosce z mojej okolicy (Skąd ludzie wiedzą i mają przekonanie, że rzeczywiście jest bezpieczniej świecić lampy całą noc we wsi gdzie życie i ruch uliczny zamiera po 23 -mają jakieś dane statystyczne na to ? - skąd taka mentalność - czy to dziedzictwo PRLu ?).

Trzeba będzie przyglądać się sprawie wprowadzania inteligentnych systemów oświetlania ulic.

Fajnie byłoby uzbierać wymaganą liczbę podpisów w sprawie poprawek w przestarzałych ustawach regulujących sprawy oświetlenia drogowego.

Załączone miniatury

• SKMBT.jpg
  • wojt.png

+1
Post rekomendują: MateuszW,

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 209 postów

Dwie odpowiedzi jakie dostałem w sprawie inteligentnego wykorzystania światła na drogach i sprawie wyłączania, redukcji (= wyłączania/ zmniejszenia mocy) świateł w godzinach 23/0.00 do 4/5.00 rano w około 1200 osobowej wiosce z mojej okolicy (Skąd ludzie wiedzą i mają przekonanie, że rzeczywiście jest bezpieczniej świecić lampy całą noc we wsi gdzie życie i ruch uliczny zamiera po 23 -mają jakieś dane statystyczne na to ? - skąd taka mentalność - czy to dziedzictwo PRLu ?).

Trzeba będzie przyglądać się sprawie wprowadzania inteligentnych systemów oświetlania ulic.

Fajnie byłoby uzbierać wymaganą liczbę podpisów w sprawie poprawek w przestarzałych ustawach regulujących sprawy oświetlenia drogowego.

Gmina Iwaniska pozdrawia.. wszedzie dookola pogaszone latarnie.. w centrum gminy sie swieca cala noc (bezpieczenstwo). Ja bezpieczenstwa przy zapalonych latarniach nie widze w nocy. Jak byly zgaszone to czlowiek sie wysypial przynajmniej. 

0

nikon d 5200 Sw 150 -750 eq 3-2 http://nighstars.pl

JSC

JSC

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 728 postów

wojt.jpg

Widać, że wójt nie ma żadnej świadomości co to takiego "zanieczyszczenie światłem".

Myślę, ze nie należy w petycjach rozpatrywać kwestii oszczędności, tylko walić  z grubej rury "zanieczyszczenie światłem". Może wówczas wójt zajrzy chociażby do internetu i się przekona jak bardzo ono wpływa na zdrowie i życie organizmów (w tym człowieka).

PS

U mnie na osiedlu lampy uliczne mają czujniki ruchu. Nawet jak jadę samochodem nie powoduje to żadnego dyskomfortu.

Użytkownik JSC edytował ten post 21 marzec 2017 - 08:57

0

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 358 postów

PS

U mnie na osiedlu lampy uliczne mają czujniki ruchu. Nawet jak jadę samochodem nie powoduje to żadnego dyskomfortu.

Jak to wygląda w rzeczywistości  ? (jest jakiś filmik to obrazujący ?)

Gmina Iwaniska pozdrawia.. wszedzie dookola pogaszone latarnie.. w centrum gminy sie swieca cala noc (bezpieczenstwo). Ja bezpieczenstwa przy zapalonych latarniach nie widze w nocy. Jak byly zgaszone to czlowiek sie wysypial przynajmniej. 

Bo to pewnie liczba mieszkańców decyduje, ma wpływ na bezpieczeństwo, a nie oświetlenie ulic w nocy (miasta oświetlone całą noc a są w nich kradzieże, zabójstwa i wypadki drogowe - tylko jak to wytłumaczyć wielkim panom wójtom, burmistrzom, prezydentom itd). Podobnie z samochodami ; im więcej aut tym więcej wypadków nawet na oświetlonych ulicach i w dzień.

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4324 postów

Wszelkie badania statystyczne mówią, że przy braku oświetlenia jest MNIEJ przestępstw! Niestety do opinii publicznej nigdy to nie dotrze i jak widać nawet na szczeblu władzy operuje się stereotypami i zabobonami, a nie faktami.

A te wszystkie powyższe pisma ja bym tak streścił: "Nie można nic zmienić, bo wszystko jest zrobione zgodnie z jakimś tam przepisem i innym rozporządzeniem, więc jest zrobione dobrze". No i z czym tu dyskutować, skoro wszystko jest zrobione zgodnie z przepisami?

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: lp, zanieczyszczenie światłem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników