Skocz do zawartości

Light pollution - mini reportaż


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, astrokarol napisał:

Wg tej mapy wcale nie jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym światłem krajem.  Zobacz np. Włochy czy Belgię. A np. Austrie czy część Francji "ratują" góry.

 

Wielka Brytania też nie błyszczy, to znaczy błyszczy aż za bardzo poza północną częścią Szkoci :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ryszardo napisał:

Wystarczy spojrzeć na mapy LP, żeby zorientować się, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone światłem niebo w Europie. A przecież nie jesteśmy najbogatsi. Z tego wynika, że najmądrzejsi niestety też nie. Wokół jest pełno bez sensu rozświetlonych budynków - potężne reflektory świecące w niebo (...), latarnie z kulistymi kloszami i oczywiście ulice po których nic prawie nie jeździ - a oświetlenie jest jak w odpust...:). W Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech ( tu trochę gorzej) można znaleźć niebo kategorii pierwszej. U nas już nie!.

A mógłbyś wskazać te miejsca? Bo ja na tej mapie nie widzę ani w Niemczech, ani w Hiszpanii, ani we Francji, ani we Włoszech miejsc ciemniejszych niż Bieszczady...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

A mógłbyś wskazać te miejsca? Bo ja na tej mapie nie widzę ani w Niemczech, ani w Hiszpanii, ani we Francji, ani we Włoszech miejsc ciemniejszych niż Bieszczady...

Spróbuję znaleźć - "badałem" to (chyba dwa lata temu) rzeczywiście tylko na mapach LP. We Włoszech faktycznie LP jest bardzo duże.

Być może jestem ostatnio trochę sfrustrowany pogodą i dlatego tak "ex cathedra" to napisałem. Ale: w Bieszczadach byłem pierwszy raz jako dziecko w 1965r. Potem jeździłem przez kilka lat regularnie w sierpniu i często wrześniu. Niebo tam było absolutnie wspaniałe. Spokojnie M33 na wprost...Pewnie wzrok mam teraz gorszy ( tj. na pewno), byłem w Bieszczadach w zeszłym roku i...to już co innego. Zresztą wszystkie miejsca z których obserwowałem w dzieciństwie (Brok n. Bugiem, Biel k. Ostrowi Mazowieckiej) są już bardzo zanieczyszczone światłem...

Bieszczady to teraz (przynajmniej wg. LP maps)  II klasa Bortla (Sqm ok. 21,91 - nawiasem mówiąc dopiero Twoje artykuły trochę mi rozjaśniły kwestie tych problemów).

Jeszcze takie niebo jest koło Sejn - Jezioro Zelwa - jadę tam za chwilę...). Rejon koło Dziatkowic to już III klasa. Jeszcze koło Kadzidła jest III. I pewnie niewiele więcej.

W "cywilizowanych" miejscach to już IV klasa. Oczywiście jak jest suche powietrze, nie zadymione i zapylone - to i u mnie coś widać (kl.VI, Sqm 19,40). Ale takich nocy jest w roku kilka.

Wieczorem popatrzę na te miejsca, które przywoływałem i dam znać...:Beer:.

P.S.

Wczoraj, pomiędzy chmurami widziałem u mnie (Wesoła) zarys Drogi Mlecznej !.

I co oczywiste: ja nie robiłem pomiarów - to tylko wg. LP maps. Pewnie zmierzone Sqm jest różne, może lepsze?!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tymczasem w Warszawie:

lFY0aUw.jpg

Zdjęcie robione ze Służewca. Jakiś czas nie było mnie w Warszawie ale mam wrażenie że pojawiło się toto dopiero niedawno. Już i tak jest problem z silnym słupem światła nad Śródmieściem świecącym gdzieś z okolic ronda ONZ, a teraz kto inny łechce sobie ego. Lokalizacja mniej więcej pasowałaby do Warsaw Spire.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2017 o 08:51, ryszardo napisał:

Być może jestem ostatnio trochę sfrustrowany pogodą i dlatego tak "ex cathedra" to napisałem. Ale: w Bieszczadach byłem pierwszy raz jako dziecko w 1965r. Potem jeździłem przez kilka lat regularnie w sierpniu i często wrześniu. Niebo tam było absolutnie wspaniałe. Spokojnie M33 na wprost...Pewnie wzrok mam teraz gorszy ( tj. na pewno), byłem w Bieszczadach w zeszłym roku i...to już co innego.

(...)

Bieszczady to teraz (przynajmniej wg. LP maps)  II klasa Bortla (Sqm ok. 21,91 - nawiasem mówiąc dopiero Twoje artykuły trochę mi rozjaśniły kwestie tych problemów).

Jeszcze takie niebo jest koło Sejn - Jezioro Zelwa - jadę tam za chwilę...).

Co do Bieszczadów, to nie ma co narzekać. Choć da się stamtąd wypatrzeć lekkie łuny, to jasność tła nieba jest niemal dokładnie taka sama jak 100 i więcej lat temu. Niebo w zenicie w najciemniejszej części Bieszczadów jest o mniej niż 5% jaśniejsze od naturalnego. To jest tak mała różnica, że gołym okiem z dala od horyzontu w tego nie zauważymy. 

Wg mapy o której mówimy, jasność nieba w Bieszczadach to nawet 21.95 mag/"2, przy założeniu że naturalna jasność nieba wynosi 22.00 mag/"2. W rzeczywistości naturalna jasność nieba zmienia się w bardzo dużym zakresie i w Bieszczadach w idealnie przejrzystą noc SQM-L może pokazać coś koło 21.5 mag/"2 albo i jeszcze jaśniej.

 

Kilka nocy temu (dokładnie 21/22 sierpnia 2017) byłem w jednej z najciemniejszych miejscówek w Beskidzie Niskim - na Przełęczy Beskid nad Czeremchą. Wg wyżej wspominanej mapy, w tamtym miejscu sztuczne światło stanowi w zenicie zaledwie 12% naturalnego (przy założeniu że naturalna jasność nieba to 22.00 mag/"2) i niebo ma mieć jasność 21.88 mag/"2 w idealne noce. Przejrzystość tej nocy była świetna, nisko nad horyzontem w kilku kierunkach było widać niewielkie i dość słabe łuny, a SQM-L i tak pokazywał 21.20 mag/"2, a później nawet 21.15 mag/"2. Choć początkowo myślałem, że coś jest nie tak z miernikiem, to po kilku minutach (kiedy oczy załapały "wstępną" adaptację) sprawa stała się jasna - tej nocy wyjątkowo silne było naturalne świecenie nieba (airglow), widoczne jako smugi dookoła horyzontu, sięgające miejscami wysokości około 30 stopni, a na zdjęciach mające wyraźnie zielonkawy kolor.

 

airglow.png

 

Swoją drogą, jedna z najjaśniejszych łun (i tak niewielka i praktycznie zupełnie nieszkodliwa) to była łuna od Krakowa (którego centrum było odległe o 153 km od miejsca obserwacji). Na poniższym zdjęciu łunę od Krakowa widać na lewo od samochodu:Krakow_z_Przeleczy_Beskid.png

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Znalezłem brochure o light polution po angielsku, sporo ciekawych rzeczy i uaktualnień o lampach itd, wrzuciłem link na dropboxa w pdf. waży ponad 360mb wiec sie powoli otwiera. Może sie komuś przyda. Pozdrawiam Michał.

https://www.dropbox.com/s/m6cz7m7trbsc6v9/light-pollution-brochure-high.pdf?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Po pobieżnym przejrzeniu forum wydaje mi się, że ten wątek będzie odpowiedni, by wkleić tutaj obszerną fotorelację z efektów rewitalizacji Parku Centralnego w Świdnicy pod kątem zanieczyszczenia nieba światłem. Interesujące jest to, że lokalny portal internetowy poprosił dwie pracownice naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu o opinię. Częstujcie się: https://swidnica24.pl/2018/11/park-centralny-jak-lunapark-oceniaja-pracownicy-naukowi-uniwersytetu-przyrodniczego/

Edytowane przez Stalker
poprawa linku
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Cytat z LEXa:

"Czy stosowanie oświetlenia zewnętrznego na budynku mieszkalnym lub przemysłowym podlega pod definicję wprowadzania energii?

Opublikowano: QA 1257476 Status: aktualne

Pytanie

Prawo Ochrony Środowiska określa zasady ustalania warunków wprowadzania substancji lub energii do środowiska.

Czy stosowanie oświetlenia zewnętrznego na budynku mieszkalnym lub przemysłowym podlega pod definicję wprowadzania energii?

Czy w rozumieniu ustawy za wprowadzaną energię należy także uznawać energię promieniowania elektromagnetycznego wynikającą ze świecenia lamp oświetlenia zewnętrznego na budynkach?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 799) – dalej p.o.ś. przez emisję rozumie się wprowadzane bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi:

a) substancje,

b) energie, takie jak ciepło, hałas, wibracje lub pola elektromagnetyczne.

Jeżeli w definicji sformułowania "takie jak" użyto zamiast "na przykład", to emisja światła mieści się moim zdaniem w definicji emisji p.o.ś. Według słowników synonimów tak powinno być rozumiane sformułowanie "takie jak".

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z 20.07.1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 1471) do zadań Inspekcji Ochrony Środowiska należy wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku.

Natomiast wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomów substancji lub energii występujących w środowisku nie jest celem samo w sobie. Pomiary wykonywane są wtedy, kiedy ich wynik możemy odnieść do wartości normatywnych ustalonych w przepisach prawa np. jako standardy emisyjne, standardy jakości środowiska, wartości odniesienia w powietrzu lub ustalonych w decyzjach określających warunki korzystania ze środowiska.

Nie są mi znane przepisy określające dopuszczalne emisje światła do środowiska, czy też standardy jakości środowiska ze względu na światło. Emisji światła dotychczas nie limitują także decyzje określające warunki korzystania ze środowiska (muszą mieć podstawę odniesienia). Nie ma również ustawowych metodyk referencyjnych dla pomiarów emisji światła do środowiska lub natężenia światła w środowisku. Dlatego inspekcja ochrony środowiska pomiarów takich nie wykonuje i nie posiada odpowiedniego sprzętu, ani akredytacji.

Zagadnienia tzw. zanieczyszczenia światłem, to problematyka dość nowa i związana z rozwojem ekonomicznym. Ze względu na coraz większe problemy będzie musiała być wcześniej czy później uregulowana."

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie obliczyli, że wydają rocznie aż 16 mld dolarów z powodu oświetlenia, które trafia niepotrzebnie w niebo.

http://www.administrator24.info/artykul/id7108,zanieczyszczenie-swiatlem

 

Ciekawe jaka kwota wyświetlana jest niepotrzebnie w niebo w Polsce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Zaśmiecanie światłem, w obecnym stanie prawnym w Polsce, nie jest szczególnie traktowane w przeciwieństwie do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii, gdzie jest niedopuszczalne prawnie (wykroczeniem). Regulacje Unijne w tym zakresie są opracowywane. Zanieczyszczanie światłem, z pewnością nawet w Polsce narusza standardy dobrego projektowania oświetlenia."

http://www.miedzianagora.eobip.pl/_gAllery/12/98/12982/Zal_3_Audyt.pdf

 

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto poczytać (gdyby sprawa light na astroforum była tak popularna jak astrofotografia :)

 

"Oprawy uliczne, z odbłyśnikiem o dużej asymetrii instalowane są pod kątem, znacznie przekraczającym 15°

Oprawy starego typu, z odbłyśnikiem o stosunkowo niskiej asymetrii takie jak np. OUS, OUSc, OUSd, instalowane są pod kątem większym niż 30°

Wszędzie tam, gdzie zainstalowane są oprawy typu "Kula" bez układu optycznego kierującego strumień świetlny w dolną półprzestrzeń - dotyczy to parków, skwerów i terenów otwartych.

Oprawy parkowe typu OCP, winne być wyposażone w specjalne rastry przeciwodblaskowe."

źródło http://www.miedzianagora.eobip.pl/_gAllery/12/98/12982/Zal_3_Audyt.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż za piękne stwierdzenia które można byłoby zastosować dla wielu polskich miast (tutaj cytat z audytu dla Miedzianej Góry - link post wyżej ):

Norma PN-EN 13201 pozwala na możliwość oszczędności energii w wyniku ściemniania oświetlenia w tej części nocy, w której ruch jest skrajnie niewielki – pod warunkiem spełniania przed i po ściemnieniu wymagań normy dla właściwych klas oświetleniowych. Pozwala na obniżenie parametrów oświetleniowych o jedną klasę oświetleniową (np. z ME3 do ME4) w sytuacji, gdy zmniejsza się natężenie ruchu na ulicach Miasta. Z naszych obserwacji wykonanych w trakcie pomiarów parametrów świetlnych, wynika, że znaczące zmniejszenie natężenia ruchu pozwalające na obniżenie parametrów świetlnych rozpoczyna się na większości ulic po godzinie 21.00 i trwa do godz. 6.00. Z tego względu w okresie między godz. 22 a 6 możemy zredukować strumień opraw oświetleniowych do 40-50%. Spowoduje to obniżenie parametrów oświetleniowych o jedna klasę w dół, co dopuszcza Polska Norma PN-EN 13201

Myślę że można się powoływać na powyższą normę i prosić organ zarządzający drogą o małym ruchu o wprwadzenie zmniejszenia światła ulicznego

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

The European Union Adopts New Guidance On Roadway Lighting Installations

"We are pleased to note some very good elements in the GPP criteria update. Chief among these is mindfulness about lighting levels, increasingly seen as key to a global reduction in both light consumption and skyglow. This involves the principle that the GPP calls ‘As Low As Reasonably Achievable‘ (ALARA) in determining appropriate illumination levels for all lighting designs.

Other important components of the guidance include the following:

  • SC1 and SC2 (Competencies of designers and installers): The design and installation of roadway lighting must be supervised by staff with certain minimum experience and qualifications.
  • TS2 (Dimming control compatibility): Lighting installations must be compatible with the use of active dimming controls that allow for the programmed switch-off of lights during times of night when road traffic volume is low.
  • TS3 (Minimum dimming performance): All light sources must be equipped with controls that allow dimming to at least 50% of the maximum light output, with a more ‘comprehensive’ dimming goal of 10% of maximum.
  • CPC4 (Commissioning and correct operation of lighting controls) and CPC6 (Compliance of actual energy efficiency and lighting levels with design claims): Tenderers, or contractors, who install and/or operate lighting systems must demonstrate positively that the installations are working properly and meet design goals. This is important in order to ensure that neither energy nor light are being unnecessarily wasted.
  • TS7 (Ratio of Upward Light Output (RULO) and obtrusive light): All lighting systems must be rated as 0% RULO, meaning that they emit no light above the horizontal plane. If new lighting is installed on existing poles, and the light fixtures are deliberately tilted or inclined to the horizontal, then additional shielding must be provided by the manufacturer or installer to ensure that the 0% RULO figure is maintained.
  • TS8 (Annoyance): To reduce the perceived impact of light considered ‘obtrusive’, the color temperature of lighting must be less than 3000 Kelvins in residential areas. Further, dimming or switch-off programs must be implemented according to the procurer’s specifications.
  • TS9 (Ecological light pollution and star visibility): Here, the GPP turns away from correlated color temperature (CCT), a standard approach to characterizing the blue light emission from lamps, and embraces an alternative metric called the ‘G-index.’ In ecologically sensitive places, the guidance recommends that the G-index of lamps be no less than 1.5, while near astronomical observatories it should be at least 2.0. The GPP also calls for dimming or switch-off schedules to limit the total nighttime light emission in these places.

Many of these elements are broadly consistent with the Low Impact Lighting (LIL) standard promoted by German, Italian and Slovenian members of the European Environmental Bureau in the past decade. If EU member states broadly adopt the GPP guidance, better agreement among roadway lighting practices across Europe would result. It could also be beneficial in reducing light pollution in some cases. We are especially gratified to see the GPP authors call for a new metric dealing with blue light. This appears to be a first for a major, international best-practice document." from https://www.darksky.org/eu-gpp-2018/

 

Ciekawe jakie u nas w Polsce są powiązania z monopolem państwowym w kwestii (nieprawidłowego) oświetlania do maksimum każdego miejsca gdzie się da:

https://www.nytimes.com/2017/12/12/world/europe/belgium-electricity.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, McGoris napisał:

W Krakowie w Bronowicach ze 2-3 lata temu wymienili oświetlenie głównej ulicy ze zwykłego na ledowe. Widać dość wyraźny spadek LP. Są one dobrze zaprojektowane, bo świecą tylko i wyłącznie w dół.

Hej z Ciekawości - o której ulicy mowa?

Niestety w Krakowie montują lepsze oprawy, ale te zdemontowane montują w innych miejscach, gdzie oświetlenia jeszcze nie było (np u mnie w miejscowości).

 

W marcu tego roku widziałem jakieś testy (lub może to była ciekawa awaria) na ulicy Opolskiej - od skrzyżowania z Prądnicką do skrzyżowania z Pleszowską były wyłączone co drugie latarnie.

Ewidentnie ktoś coś testował i mierzył - przyglądałem się temu z ponad pół godziny.

Na jezdniach było wystarczająco jasno a to zredukowane oświetlenie na tym odcinku pozwalało dostrzec lokalnie więcej gwiazd :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.