Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Light pollution - mini reportaż

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 382 postów

musimy uderzyc do mediow i juz. Ale juz pod jednym moim artykulem o LP mi ktos zarzucil ze jestesmy ruchem ekologicznym.

To prawda bez mediów ciężko się dziś przebić (choć ta strona https://pl-pl.facebo...om/ciemneniebo/ma chyba dość małe zainteresowanie) - najlepiej jakby była to jakaś gazeta codzienna np. Wyborcza, Rzeczpospolita ...itd.

Może takiemu artykułowi pomogłaby się przebić do prasy codziennej redakcja Uranii (?). Przydałby się patronat prezydenta RP i ministra nauki dla organizacji typu Ciemne Niebo. Ciekaw jestem w jakim czasie społeczność miłośników astronomii w Polsce zdobyłaby min 100tys podpisów do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmian przepisów oświetlenia w RP (?) -może warto już zacząć (?)

0

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 515 postów

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

0

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 216 postów

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

O tym mówisz? 
Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

Załączone miniatury

• 33_copy.jpg

0

nikon d 5200 Sw 150 -750 eq 3-2 http://nighstars.pl

Fotosnajper 12

Fotosnajper 12

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 292 postów
Witam.

Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

Na pewno na kolanach, w miešcie na "T". 😂
Polska nie jest krajem świeckim. I to wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam
0

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 515 postów

O tym mówisz? 
Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

O takie własnie kwiatki chodzi. A przecież można z głową i w dobrym guście.

Dla przykładu oświetlenie wieży kościoła farnego w Krośnie przed modernizacją; http://michalurbanek...10/inne_3_1.jpg

i po modernizacji; https://wredotek.pl/...sno-nocą-8.jpg

Myślę, że komentarz jest zbędny.

Użytkownik Koziołrogacz edytował ten post 23 marzec 2017 - 17:33

+1
Post rekomendują: Pestek94,

astrokarol

astrokarol

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 681 postów

Witam.
Na pewno na kolanach, w miešcie na "T". 😂
Pozdrawiam

Prosił bym bez takich komentarzy.

0

heweliusz

heweliusz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 382 postów

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

I co w takiej sytuacji robić ?

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

0

MateuszW

MateuszW

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4521 postów

"niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

Ja bym im powiedział, że sami są ciemni i zacofani, co byłoby święta prawdą :bash:   :zadek:  :sleepy:   :help:

0

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 216 postów

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

Nie artykulem a reportazem radiowym :D Rusze to w tym tygodniu. Ale zanim zmontuje to zeby bylo dobrze... Mam dobre uklady z sekretarz gminy, wiec jak nie bedzie mi machlojek robila a wylozy kawa na lawe stan faktyczny rachunkow za prad to bedzie baaardzo dobrze.. 

0

Pestek94

Pestek94

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 216 postów

Taki mem okazjonalny :)

Załączone miniatury

• dzień ziemii.png

+2
Post rekomendują: MateuszW, zbyszekzz,

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: lp, zanieczyszczenie światłem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników