Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

10 typów astronomów

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

McGoris

McGoris

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 597 postów

*
Popularny

1. DSiarz.

Jak nazwa wskazuje, interesuje się obiektami głębokiego nieba. Teleskop to najczęściej Newton. Conajmniej 12". Zależy mu głównie na detalach obiektów.

2. Astrofotograf.

Człowiek potrafiący usiedzieć godzinami na mrozie w celu zbierania fotonów z odległych mgławic i galaktyk. Zdjęcia robi lepsze niż teleskop Hubble'a, niesamowicie zna się na obróbce dająć skróty, które mało zna. Jego najgorszą zmorą jest ustawienie montażu na biegun.

3. Ubogi astrofotograf.

Taki jak astrofotograf z tym że nie posiada napędu. Jedynie co może to pofocić niebo przy 20s i ISO 1600, albo księżyc/jupka w ognisku głównym.

4. Planeciarz

Astrofotograf robiący zdjęcia planet. Jego sprzęt to najczęściej jakaś kamerka. Robi xxxx klatek po czym stackuje zdjęcia, które przy dobrym seeingu mogą równać się ze zdjęciami z sondy Voyager.

5. Słonecznik

Za cel sobie stawia naszą rodzimą gwiazdę - Słońce. Robi zdjęcia w każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego, robiąc zdjęcia plam, granulacji czy protuberancji na Słońcu.

6. Gwiazdor

Jego zainteresowanie to najczęściej gwiazdy zmienne. Potrafi wrzucać setki wykresów jasności każdej gwiazdy. Dość rzadko spotykany.

7. Zaliczacz

Osobnik bardzo podobny do DSiarza, z taką różnicą, że mniej skupia się na detalach a więcej na ilości. Potrafi ustrzelić bez problemu galaktyki +13 mag, a na wiosnę spokojnie ustrzeli 100+ galaktyk i 50+ gromad.

8. Zorzownik

Człowiek, który zajmuje się zorzami. Bardzo często pisze na wszystkich forach : Alarm zorzowy! KP 6! Pisze cały czas jakie jest KP i jaka jest szansa zobaczenia zorzy w Polsce.

9. Handlarz

Człowiek siedzący w handlu sprzętem astronomicznym. Możliwe, że handlarz nie zawsze zna się nawet na astronomii, chodzi często o samą sprzedaż.

10. Strzelec wyborowy

Człowiek robiący za system GoTo. Potrafi bez pomocy mapy nieba/stellarium nacelować 100+ obiektów w ciągu kilku sekund. Ma cechy zaliczacza.

A ty? Jakim typem astronoma jesteś?

+20

Alice

Alice

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1002 postów

11. Lorneciarz

Wizualowiec, który uznaje jedynie lornety i patrzenie dwuoczne. Na cel stawia co się da - nawet planety w 10x go cieszą, chociaż przeważnie narzeka, że jednak przydałoby się przy nich więcej "mocy".

+7
Post rekomendują: McGoris, Pwojtek, Loxley, Ura, Norbert.N, Maciek7373, Krater,

JSC

JSC

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 808 postów

Podtyp gwiazdora - Gwiazdor podwójny - Potrafi badać odległość pomiędzy składnikami gwiazd przez dziesiątki lat i finalnie rysuje ich orbitę. Sprawa się nieco komplikuje jak okres obiegu wynosi tysiące lat, wówczas posiłkuje się egipskimi hieroglifami na piramidach lub zapiskami Majów ;)

+5
Post rekomendują: McGoris, Loxley, Norbert.N, don Pedro, Krater,

JaLe

JaLe

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5521 postów

Ja znam jeszcze jednego typka  bajarz - chwalipięta ;)

+4
Post rekomendują: wimmer, Norbert.N, McGoris, Krater,

Moja galeria       Facebook  
do obserwacji
Columbus 500

Koziołrogacz

Koziołrogacz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 515 postów

Dodał bym jeszcze Astropejzażystę - swoisty gatunek astrofotografa, dla którego gwiaździste niebo musi mieć ziemską podstawę, a krajobraz ziemski bez nieba gwiaździstego w tle, nie ma racji bytu.

W iście karkołomny sposób dąży do osiągnięcia utopijnego ideału, w którym pięknie oświetlony krajobraz ziemski współistnieje z nieskażonym sztucznym światłem firmamentem niebios. :icon_rolleyes:

Użytkownik Koziołrogacz edytował ten post 20 marzec 2016 - 12:24

+7
Post rekomendują: Loxley, Paether, McGoris, Norbert.N, antwito, Żerard, Krater,

LibMar

LibMar

Kanopus

• Moderator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1938 postów
Czemu mnie opisałeś w punkcie 8? :D Tak się składa, że w większości przypadków nie mam wtedy możliwości spojrzenia w niebo. Rozmawiając z kilkoma osobami naraz kontroluję sytuację, aby po wysłaniu powiadomienia zorzę dostrzegła jak największa ilość osób :)

Myślę, że zaliczam się do 3 i 6, bo faktycznie zmienne mają u mnie duże znaczenie :)
+3
Post rekomendują: zbyszekzz, McGoris, Krater,

Ciekawostki astronomiczne i obserwacje nieba na żywo...

https://www.facebook...stronomicznych/

Pwojtek

Pwojtek

Alnitak

• Astroamator
  • PipPip
  • 74 postów

Ja się zaliczam do Lorneciarza, ale ewoluowałem z DSiarza (nie mylić z dresiarzem  :D). 

+2
Post rekomendują: McGoris, Krater,

Paether

Paether

Saiya-jin

• Administrator
  • 6187 postów

Ciemniak - z pozdrowieniami dla Panasamarasa ;)

+4
Post rekomendują: McGoris, Loxley, panasmaras, Krater,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB

wimmer

wimmer

Gość od tabeli

• Społeczność Astropolis
  • 4159 postów

Kiedyś popularni byli jeszcze "Szkicownicy" albo "Szkicerzy" :)

+4
Post rekomendują: Loxley, McGoris, zbyszekzz, Krater,

SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7.4mm, SWA58 9mm, LVW 13mm, SWAN 20mm, Meade 5000 HD-60 25mm, Ultima 35 (rare;), barlow 2x, Baader Moon&SkyGlow, UHC-S i kolorowe
Tabela Wimmera v3.1Obserwacje miejskie | Szkice astronomiczne | Szkicowy katalog Messiera |
www.astro-art.com.pl

Loxley

Loxley

Moonwalker

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 490 postów

4 i 5, a także - lunarysta.

Dostrzegam też jeszcze inny typ: australopitek :yes: - tęskni za niebem południowym (obejmujący typy: 1, 2, 7)

+3
Post rekomendują: McGoris, Krater, PiotrTheUniverse,

MAK150/1800, TS 152/900, ED 80/600, Lumix G3, ASI 120 MM CMOS camera, EQ3-2.

Ura

Ura

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1104 postów

Ja podobnie jak Loxley jestem 4 i 5 i Lunarysta może to jakiś osobny podtyp.

i jeszcze mam dodatek typu 11.

0

zbyszekzz

zbyszekzz

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Witam.

Lubię patrzeć w nocne niebo gołym okiem i przez szkiełko. Zarówno DS jak i planety. Ale jestem fanem Słońca.

Ciągle notuję, rysuję(wykresy) i patrzę jak zmienia się aktywność naszej Gwiazdy. Ponieważ zbliżają się moje rubinowe gody ze Słońcem to zdecydowanie typ 5 jednak jako wizualowiec. Ostatnio coś ciągnie mnie do typu 11. Pozdrawiam Zbyszek.

0

Charon_X

Charon_X

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • 1161 postów

*
Popularny

Pozwoliłem sobie na bardziej realne podejście do tematu

Astroamator/astromiłośnik (ogólnie) - przez większą część czasu osobnik ponury lub nerwowy. Zajmuje się obserwowaniem zdjeć satelitarnych, prognoz i wykresów pogodowych. Czasem miota się od okna do okna patrząc posępnie w górę. Sporadycznie pod wpływem warunków atmosferycznych osobnik ten zmienia się nie od poznania - staje się radosny uśmiechnięty i pełen energii - wtedy jedzie na obserwacje lub astrofoto.

Rodzaje:

Wizualowiec - znawca  topografii najbliższej okolicy pod względem zaświetlenia, specjalista od rodzajów lamp ulicznych. Będąc na swojej miejscówce zajmuje się głównie oceną nieba pod wzgledem wilgotności, zamglenia, zmętnienia i zaświetlenia, przez które nie może znaleźć wyznaczonych przez siebie obiektów.

Ciekawą odmiana wizualowca jest lornetkowiec:

Lornetkowiec - buntownik z wyboru, wróg teleskopów i jednoocznego patrzenia. Nie zainteresuje się nawet newtonem 30", chyba, że na końcu drabinki do wyciągu będzie leżała lornetka

Astrofotograf - ma cieżki i drogi sprzęt, przez 1 część nocy zajmuje się ustawianiem montażu, podłączaniem sterty kabli i ustawianiem oprogramowania. Przez 2 część nocy plącze się wokół sprzętu zerkając co chwilę nerwowo na laptopa, ze coś znowu nie działa, albo nie wychodzi. Astrofotograf jest typem mało przyjaznym - każdy intruz moze przecież nadepnąć na kabel, szturchnąć montaż, wywołać drgania mocniejszym tupnieciem lub w najgorszym razie zaświecić laserem lub latarką. Stąd czuje się dobrze  tylko w środowisku innych astrofotografów, którzy jego rozumieją. 

Sprzętowiec - astroamator, który cześciej zmienia sprzęt niż obserwuje. Miłośnik szukania dziury w całym.  Potrafi w każdym sprzęcie znaleźć dyskwalifikujące go wady, które utrudniają obserwacje na tyle, że musi go wymienić na coś innego. Nigdy nie jest wystarczająco zadowolony z teleskopu lub lornetki, którą aktualnie posiada, zawsze lepszy był jego sprzęt poprzedni, ktory niepotrzebnie sprzedał. 

+20

Charon_X

Synta 8", SCT 5", Achro 120/600, Tento 10x50

panasmaras

panasmaras

Barnardyn

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1973 postów

Ciemniak - z pozdrowieniami dla Panasamarasa ;)

Ekh, khekh, hymm... preferuję szlachetniejszą nazwę Barnardyn ;)

...chyba, że na końcu drabinki do wyciągu będzie leżała lornetka

:D

Choć tak naprawdę, nie znam lornetkowca, który byłby wrogiem teleskopów. Chodzi tu nie o postawę przeciw czemuś, a raczej docenienie szerokiego kontekstu wokół obiektu i przyjemności płynących z naturalnego patrzenia.
Poza tym, nasza Galaktyka naprawdę prezentuje się piękniej w małym powiększeniu :)

Użytkownik panasmaras edytował ten post 21 marzec 2016 - 15:25

+5
Post rekomendują: jutomi, McGoris, Krater, M@ciek, Krawat,

Maciek7373

Maciek7373

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 155 postów
Ja również zaliczył bym się do grupy "lorneciarzy", może warto by takową dopisać?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników