Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

10 typów astronomów

- - - - -

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#16
HAMAL

HAMAL

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6401 postów
 • Skąd:Szczecin

Niegłupie i warte dopracowania przy użyciu uwag Kolegów :)


0

Baner2.jpg#17
McGoris

McGoris

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 597 postów
 • Skąd:Białka Tatrzańska

Jak Hamal mówi - warte dopracowania, to przedstawiam bardziej rozwiniętą wersję. Połączyłem swoje propozycje z waszymi :)

 

1. D(re)Siarz/Wizualowiec

 

Jak nazwa wskazuje, interesuje się obiektami głębokiego nieba. Znawca topografii najbliższej okolicy pod względem zaświetlenia, specjalista od rodzajów lamp ulicznych. Teleskop to najczęściej Newton. Conajmniej 12". Zależy mu głównie na detalach obiektów. Przez większą część czasu osobnik ponury lub nerwowy. Zajmuje się obserwowaniem zdjeć satelitarnych, prognoz i wykresów pogodowych. Czasem miota się od okna do okna patrząc posępnie w górę. Sporadycznie pod wpływem warunków atmosferycznych osobnik ten zmienia się nie do poznania - staje się radosny uśmiechnięty i pełen energii - wtedy jedzie na obserwacje lub astrofoto. Dla niego dobre niebo to takie, które conajmniej może dostrzec M33 gołym okiem. Znany jest jeszcze jeden dość rzadki przypadek DSiarza:

 

DSiarz Sprzętowiec - astroamator, który cześciej zmienia sprzęt niż obserwuje. Miłośnik szukania dziury w całym. Potrafi w każdym sprzęcie znaleźć dyskwalifikujące go wady, które utrudniają obserwacje na tyle, że musi go wymienić na coś innego. Nigdy nie jest wystarczająco zadowolony z teleskopu lub lornetki, którą aktualnie posiada, zawsze lepszy był jego sprzęt poprzedni, który niepotrzebnie sprzedał. Podczas obserwacji co 2 minuty kolimuje teleskop wraz z lustrem i więcej czasu spędza na kolimacji niż na obserwacji obiektów.

 

2. Astrofotograf.

 

Człowiek potrafiący usiedzieć godzinami na mrozie w celu zbierania fotonów z odległych mgławic i galaktyk. Zdjęcia robi lepsze niż teleskop Hubble'a, niesamowicie zna się na obróbce dając skróty, które mało zna. Istny szumofob. Jego najgorszą zmorą jest ustawienie montażu na biegun. Przez 1 część nocy zajmuje się ustawianiem montażu, podłączaniem sterty kabli i ustawianiem oprogramowania, a przez 2 część nocy plącze się wokół sprzętu zerkając co chwilę nerwowo na laptopa, ze coś znowu nie działa, albo nie wychodzi. Jest kilka typów astrofotografów:

 

*Ubogi astrofotograf.

 

Taki jak astrofotograf z tym że nie posiada napędu. Jedynie co może to pofocić niebo przy 20s i ISO 1600, albo księżyc/jupka w ognisku głównym. W niektórych przypadkach nawet robi zdjęcia M42 starą Nokią z aparatem 1.3 MPix.

 

*Astropejzażysta

 

Swoisty gatunek astrofotografa, dla którego gwiaździste niebo musi mieć ziemską podstawę, a krajobraz ziemski bez nieba gwiaździstego w tle, nie ma racji bytu. W iście karkołomny sposób dąży do osiągnięcia utopijnego ideału, w którym pięknie oświetlony krajobraz ziemski współistnieje z nieskażonym sztucznym światłem firmamentem niebios.

 

*Planeciarz

 

Astrofotograf robiący zdjęcia planet. Jego sprzęt to najczęściej jakaś kamerka. Robi xxxx klatek po czym stackuje zdjęcia, które przy dobrym seeingu mogą równać się ze zdjęciami z sondy Voyager.

 

*Słonecznik

 

Za cel sobie stawia naszą rodzimą gwiazdę - Słońce. Robi zdjęcia w każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego, robiąc zdjęcia plam, granulacji czy protuberancji na Słońcu. Wizualnie także je obserwuje.

 

3. Gwiazdor

 

Jego zainteresowanie to najczęściej gwiazdy. Potrafi wrzucać setki wykresów jasności każdej gwiazdy. Dość rzadko spotykany. Są 2 typy gwiazdorów: zmienny i podwójny. Zmienny zajmuje się gwiazdami zmiennymi, a podwójny podwójnymi. Potrafi badać odległość pomiędzy składnikami gwiazd przez dziesiątki lat i finalnie rysuje ich orbity. Sprawa się nieco komplikuje jak okres obiegu wynosi tysiące lat, wówczas posiłkuje się egipskimi hieroglifami na piramidach lub zapiskami Majów.

 

4. Ciemniak/Barnardyn

 

Ma dość nietypowe zainteresowanie - ciemne mgławice. Obserwuje je wizualnie jak i robi astrofoto. Zna na pamięć cały katalog Barnarda. Ciemniak także uwzględnia katalon LDN, zaś barnardyn uznaje tylko Barnarda.

 

5. Zaliczacz

 

Osobnik bardzo podobny do DSiarza, z taką różnicą, że mniej skupia się na detalach a więcej na ilości. Potrafi ustrzelić bez problemu galaktyki +13 mag, a na wiosnę spokojnie ustrzeli 100+ galaktyk i 50+ gromad.

 

6. Lorneciarz

 

Wizualowiec, który uznaje jedynie lornety i patrzenie dwuoczne. Na cel stawia co się da - nawet planety w 10x go cieszą, chociaż przeważnie narzeka, że jednak przydałoby się przy nich więcej "mocy". Ma zrażenie do patrzenia przez okular jednym okiem. Nie zainteresuje się nawet newtonem 30", chyba, że na końcu drabinki do wyciągu będzie leżała lornetka. Ma cechy głównie DSiarza i zaliczacza.

 

7. Zorzownik

 

Człowiek, który zajmuje się zorzami. Bardzo często pisze na wszystkich forach : Alarm zorzowy! KP 6! Pisze cały czas jakie jest KP i jaka jest szansa zobaczenia zorzy w Polsce. Najczęściej gdy jest widoczna zorza nawet na południu Polski, w całym kraju panuje zachmurzenie.

 

8. Australopitek

 

Osobnik okazujący tęsknotę za południowym niebem. Często podróżuje do Chile lub Afryki Południowej by poobserwować południowe niebo. Gdy zobaczył tamtejsze niebo, zaczyna gardzić niebem północnym.

 

9. Handlarz

 

Człowiek siedzący w handlu sprzętem astronomicznym. Możliwe, że handlarz nie zawsze zna się nawet na astronomii, chodzi często o samą sprzedaż.

 

10. Strzelec wyborowy

 

Człowiek robiący za system GoTo. Potrafi bez pomocy mapy nieba/stellarium nacelować 100+ obiektów w ciągu kilku sekund. Ma cechy zaliczacza.

 

11. Ekolog

 

Nietypowy miłośnik astronomii, który lubi wrzucać mnóstwo ciekawostek astronomicznych. Jednak tabloidalny wygląd odpycha innych astronomów. Czasem ma rubaszne myśli i lubi poobserwować sąsiadki.

 

 

 

 

A ty? Jakim typem astronoma jesteś?


Użytkownik McGoris edytował ten post 21 marzec 2016 - 23:59

+9

#18
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6187 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Ciemniak także uwzględnia katalon LDN, zaś barnardyn uznaje tylko Barnarda.

 

Śmiem twierdzić, że naczelny Barnardyn kraju mógłby się z tym nie zgodzić ;)

 

Dla mnie nie ma kategorii :(

Jestem teoretykiem/historykiem astronomii/poszukiwaczem nowości. Obserwacja jest wisienką na torcie - doświadczeniem tego, czego ciekawego wcześniej się dowiedziałem. To też sprawia, że jestem pogodo-odporny.

Trochę we mnie lorneciarza. 

Dostrzegam też objawy początkowych stadiów astropejzażysty i australopitka ;)


+2
Post rekomendują: Krater, McGoris,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#19
MateuszW

MateuszW

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 4437 postów
 • Skąd:Wieliczka

Ja bym jeszcze dorzucił: Chmurwiarz  :) Astroamator, który bez przerwy narzeka na złą pogodę, nigdy nie widzi czystego nieba. Zawsze na weekend i nów u niego leje, gdy inni obserwują. Codziennie woła w niebiosa: "O chmurwa!". Wygląd Słońca zna tylko z zapisków starożytnych Azteków i Majów. Codziennie, gdy sprawdza prognozy, widzi mniej więcej to:

masakra.jpg

:flirt:


Użytkownik MateuszW edytował ten post 22 marzec 2016 - 01:20

+6
Post rekomendują: HAMAL, McGoris, Ura, Pwojtek, Bellatrix, sq7ro,

SW CFP 200/800, NEQ6 Pro SynScan, Atik 383L+, PG Chameleon3, MPCC Mk3, IDAS LPS P2, Nagler 26, 9, 3.5mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon Action VII 12x50 CF

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

 


#20
szuu

szuu

  :-)

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3405 postów

ja znam jeszcze takie dwa typy!

 

Astronom kopułowy

Przemierza kraj w poszukiwaniu planetariów. Słyszał że w obserwacjach astronomicznych mogą przeszkadzać chmury ale osobiście nie zetknął się jeszcze z taką sytuacją.

 

Astronom medialny

Najwyższa forma astronoma medialnego prowadzi programy w telewizji, formy niższe propagują astronomię w internecie, na imprezach dla publiczności i w szkołach. Astronom medialny może okresowo przechodzić w fazę poczwarki, która w celu przejścia na wyższy poziom wymaga zebrania określonej kwoty na polakpotrafi.


+2
Post rekomendują: Krater, McGoris,

#21
Krater

Krater

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 113 postów

Ewidentnie zapomnieliście a są jeszcze:

 

Astronom teoretyk

Wie wszystko o wszystkim: sprzęt, niebo, ba czas i wszechświat nie mają dla niego zagadek. Zwykle brzydzi się obserwacjami. Najbardziej z braku czasu ponadto przez awersje do jakiegokolwiek ruchu, wysiłku i świeżego powietrza. (no i skoro wie, nie musi oglądać !)

 

Astronom mieszaniec, (kundel)

Nazwa mówi sama za siebie chociaż u psów kundelki potrafią być lepsze od rasowców.

Najczęściej astro mieszańce są po prostu w drodze i nie potrafią się zdecydować. Ale bywa, że rozdrabniają się na zasadzie chęci chwycenia kilku naraz  srok za ogon.

 

 

 


Użytkownik krater edytował ten post 22 marzec 2016 - 07:43

0

#22
Karol W.

Karol W.

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 106 postów
 • Skąd:Niedźwiady

ATMowiec
Taki co wciąż buduje sprzęty astro, przerabia, udoskonala (?). W zasadzie to podgrupa najczęściej wizualowca, astrofotografa, planeciarza


+3
Post rekomendują: Krater, McGoris, Robert41,

#23
Limax7

Limax7

  Syriusz

 • Zjawiska Astronomiczne
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 2401 postów
 • Skąd:Białystok
Ja chyba zaliczam sie do ,,golooczniaka'' czyli rajcuja mnie wszelkie zjawiska widoczne golym okiem, zacmienia, roje meteorow, zorze, jasne komety, obloki srebrzyste .
0
Pozdrawiam, Adam Hurcewicz
Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm, Uniwersał 150/900, lorneta 20x80 (rozkolimowana :/ )

Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m

#24
margor55

margor55

  Procjon

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPip
 • 744 postów
 • Skąd:Boguchwala

Sa jeszcze ''balkonowcy'', ktorzy chetnie poogladaliby niebo z ciemniejszego miejsca, ale sciagac teleskop z 10 pietra... tez pomysl :astronom:  :g:.


0

#25
PiotrTheUniverse

PiotrTheUniverse

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 119 postów
 • Skąd:Warszawa i okolice
Kapitalne, zwlaszcza 2ga wersja rozbudowana. A ode mnie: redaktor - patrzy kilka sekund, a przez wiekszosc czasu marznie sporzâdzajâc notatki, ktôre po sesji z zapalkami w oczach poprawia, zastanawiajâc siê, czy na pewno uzyl danych szkielek, jaka mogla byc widocznosc, jak trudny-jasny-ciemny byl to obiekt i ile przyslowiowych gwiazdek mu wystawic. Lubuje sie tez w mapie calego nieba i nanoszeniu tam obiektôw z ich podstawowymi ocenami. Podobne cechy do zaliczacza, Ds-iarza i Strzelca- ale to juz conajmniej 4 sroki za ogon, wiêc sorry - ciêzko o usmiechnietâ buzkê. W zimie narzeka, ze musi pracowac jak jest ciemno. W lecie choc cieplo i pogodnie- to zdecydowanie za widno.
+1
Post rekomendują: Paether,

#26
Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

  Astro-Forum.org

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPip
 • 436 postów
 • Skąd:Warszawa

Astronom medialny

Najwyższa forma astronoma medialnego prowadzi programy w telewizji, formy niższe propagują astronomię w internecie, na imprezach dla publiczności i w szkołach. Astronom medialny może okresowo przechodzić w fazę poczwarki, która w celu przejścia na wyższy poziom wymaga zebrania określonej kwoty na polakpotrafi.

 

To gupia zabawa. Nie bawię się w to.

 

;)


0
Planetarium Niebo Kopernika

#27
KrzychK

KrzychK

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 137 postów
 • Skąd:Stargard

4 i 5, a także - lunarysta.

 

Czemu w 2-giej wersji zabrakło ,,lunarysty"?

To bardzo powszechna odmiana ,,Astrofotografa" i bardzo zacna - robi zdjęcia podczas libracji pokazujące spory kawał niby niewidocznej z Ziemi strony Księżyca (Astrofotograf z podgatunku Lunarysta odmiana Librator), zestawia sekwencje zdjęć tego samego fragmentu powierzchni Księżyca w zmieniającym się wraz z fazą oświetleniu (gatunek: Astrofotograf, podgatunek: Lunarysta, odmiana: Światłocieniowiec), poluje na wyjątkowo korzystne warunki seeingu i fazy pokazujące na fotografiach szczegóły powierzchni Księżyca na ogół bardzo słabo lub w ogóle niezauważalne (Astrofotograf Lunarysta odmiana Światłocieniowiec wariant Eksplorator). Wszystkie te gatunki występują oczywiście analogicznie w królestwie Wizualowców (Wizualowcy jedynie nie robią zdjęć, bo nie mają czym i nie potrafią, poza tym mało różnią się od Astrofotografów), w ogóle królestwa Wizualowców i Astrofotografów są do siebie bardzo podobne.

 

No i chcę jeszcze zwrócić uwagę na to, że ogromna większość Astroamatorów wykluła się z poczwarki (jaja, embriona?) określającej się słowami ,,jestem totalnie początkujący/a i nie mam żadnego pojęcia o sprzęcie astro" i zakładającej na astroforum temat ,,Jaki pierwszy teleskop kupić za max 300 zł?".


+3
Post rekomendują: PiotrTheUniverse, MateuszW, Loxley,

#28
PiotrTheUniverse

PiotrTheUniverse

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 119 postów
 • Skąd:Warszawa i okolice

Wizualowcy jedynie nie robią zdjęć, bo nie mają czym i nie potrafią, poza tym mało różnią się od Astrofotografów


Nie zasnê dzisiaj😂 pozdro
0

#29
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6187 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

(Wizualowcy jedynie nie robią zdjęć, bo nie mają czym i nie potrafią, poza tym mało różnią się od Astrofotografów)

 

B-Z-D-U-R-A-!


+3
Post rekomendują: JSC, Alice, DuRuS,

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#30
PiotrTheUniverse

PiotrTheUniverse

  Regulus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPip
 • 119 postów
 • Skąd:Warszawa i okolice
Zaliczacz, podkategoria: ekstremista-marzyciel

Taki, ktôry wyjdzie ze swej kryjówki znalezc specjalnie wymierzone odludzie, ale majâc nad glowâ piêkne niebo, cudny seeing - setki cudnych obiektôw... Nie liczy siê to, gdyz od miesiaca bezskutecznie sciga jakiejs poludniowej galaktyki, gôrujâcej dzis 3,5 stopnia nad horyzontem. Jezeli bytuje w Australii - z rôwnâ pasjâ bedzie nakreslal sobie pod stopami aktualne polozenie Polaris.

Użytkownik PiotrTheUniverse edytował ten post 29 maj 2016 - 05:30

+1
Post rekomendują: McGoris,
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników