Skocz do zawartości

Sri Lanka


Rekomendowane odpowiedzi

Radek super zdjęcie!!!

 

Na Sri Lance w ostatnich dniach były awarie dostawy prądu, również w nocy... świeciły tylko pojedyncze punkty zasilane generatorkami. Wtedy to musiało być niebo :)

 

Przy okazji, też coś ze statywu ;) Fotka z 13 marca. Niestety wyrównanie kolorów na tym zdjęciu przerasta moje umiejętności, materiał był zbierany z obrzeży jasno oświetlonego miasteczka :(

!Startrails_avg_darks_PS_c_AP.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy wszyscy robicie na Sri Lance (oprócz świetnych zdjęć) ? :D

Macie tego więcej? Zastanawiam się nad wydzieleniem do nowego tematu bo to niecodzienna miejscówka ;)

 

Wiesz, tam jest ciepło (nawet za ciepło), non stop świeci słońce, a jak w nocy nie świeci, to widać prawie całe południowe niebo, pełno tam ptaków, gór, ostrego rice&curry, czyli tego wszystkiego co tygrysy lubią najbardziej. No i nie ma tam PiSu ;)

Niestety z astrofotek mam tylko tą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zrobiłem osobny temat, tym bardziej, że ciekawi mnie skąd pomysł, jakie koszty...jakieś inne wskazówki dla ewentualnych zainteresowanych.

Tylko bez polityki proszę ;)

 

Pomysł stąd, że lubię podróżować, a szczególnie lubię Azję. Na Sri Lance spędziłem miesiąc w 2003 roku i było dla mnie oczywiste, że jeszcze tam wrócę, zwłaszcza że moja małżowinka również kocha podróże, a na Sri Lance nie była. Tym razem nastawiłem się bardziej zawodowo do obserwacji ptaków i przyrody w ogóle, bo Sri Lanka jest prawdziwym rajem dla ptasiarza. Oczywiście oprócz ptaków jest zatrzęsienie innych atrakcji.

 

Koszty nie są wysokie jak na tak odległą i egzotyczną miejscówkę, jest niewiele drożej niż w Indiach. Samolot Praga-Dubaj-Colombo kosztował ok. 2000zł od osoby. Na miejscu jest bardzo tanio z kilkoma wyjątkami, które mogą być przykre dla osób z nałogami. Na szczęście rzuciłem palenie, bo paczka fajek kosztuje ok. 20zł, a butelka piwa 10zł. Bardziej opłaca się pić arrack, który kosztuje ok 35zł/0.75l. Za kilka złotych można się najeść do syta 'na ulicy', w restauracji pyszne rice and curry dla dwóch osób to ok. 20-30zł. Wypicie kokosa na ulicy kosztuje 1,50zł, a 1.5l butelka wody (artykuł pierwszej potrzeby w tamtejszym klimacie) - 2zł.

Przemieszczanie się pociągami i autobusami nie kosztuje prawie nic, często trzeba jechać tuk-tukiem - to koszt rzędu 2zł/km. Nocleg w tanich guesthouse'ach gdzie gekony biegają po ścianach to 50-70zł/pokój dwuosobowy, większy luksus w hotelu to ok. 150zł/noc. Złodziejskie są ceny biletów wstępu do niektórych atrakcji turystycznych i parków narodowych, gdzie często trzeba zapłacić ponad 50zł od osoby.

 

Jako że klimat jest tropikalny, to nie jest to kraj dla ludzi z kłopotami zdrowotnymi. Na nizinach temperatura po południu regularnie dochodzi do 33-35 stopni przy wigotności rzędu 60%, co daje istną saunę. Miałem porządny termohigrometr i najwyższa temperatura odczuwalna wynosiła 46°C. Późnym wieczorem temperatura nieco spada, ale za to rośnie wilgotność, co niewiele pomaga. Na szczęście centrum wyspy zajmują wysokie góry (najwyżej położone miasto to 1900m n.p.m.!), gdzie można odetchnąć.

Jeśli chodzi o astro, to trzeba pamiętać, że jest to kraj gęsto zaludniony. Na szczęście duży procent powierzchni zajmują rozległe parki narodowe, gdzie niebo jest całkiem dziewiczne. Nie we wszystkich parkach narodowych można spędzić noc, a tam gdzie można jest drogo. Są jednak urocze miejscówki tuż za granicą parku i za takimi warto się rozglądać.

 

To chyba tyle. Jakbyś jeszcze miał pytania, to chętnie odpowiem.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.