Skocz do zawartości

Ile kg tak naprawdę jest w stanie udźwignąć EQ6?


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do Osób, które mocno obciążały głowicę EQ6. Ile kg tak naprawdę jest w stanie udźwignąć EQ6? Czyli waga teleskopu i osobno waga przeciwwag. Oraz maksymalna długość tuby. Zaznaczę, że teleskop do avikowania Planet. Wiem, że Ludzie wieszają na niej, np SCT 14" albo SW 300/1500, itp.

 

Moja głowica po tuningu. Wymienione łożyska i smary.

 

Bardzo proszę o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowym elementem jest śruba regulacji DEC. Jest cienka i się gnie.

Myślę że maks to 8-10 kg bez efektu uginania.

 

Śruba to najsłabszy element EQ6 i NEQ6

Po tuningu tego elementu, bez problemów można ładować do 18kg.

 

Trzeba pamiętać że gdy focimy w zenicie, śruba DEC jest obciążana podwójnie - zarówno przez przeciwwagi jak i optykę z kamerami.

 

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, o to chodzi. Bo Piotr coś o osi Dec pisał, a to ma niewiele wspólnego.

Tą śrubę od regulacji wysokości ja wymieniłem na bardzo twardą. Teraz się już nie wygina i pracuje wyśmienicie. Oryginalna śruba stała się łukiem już po pierwszym użyciu. Myślę, że taka modyfikacja załatwia sprawe tanio i skutecznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie tej śruby. Czy ona się gnie wyłącznie kiedy nią kręcimy, czy nawet wtedy jak jest nieruszana, pod obciążeniem? Ja tą śrubą kręciłem tylko raz, na początku kiedy zamontowałem głowice w obserwatorium i już jej nie ruszałem, więc nie mam żadnych uwag do tego czy się gnie, czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialem zrobic cos podobnego w polsce u tokarza. wycenil mi to na.... 1500-1800zl :-(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie korekty dokonuję na bieżąco, podczas avikowania.

 

Mógłbyś napisać coś więcej? Bo jestem w podobnej sytuacji. Nie widzę północy, a montaż za każdym razem muszę wynosić na balkon, więc nie ma siły, żeby zawsze ustawić go idealnie tak samo. Nawet odpuściłem sobie już próby jego ustawiania za każdym razem. Jak planeta wychodzi poza ROI, to po prostu koryguję pilotem. I tak w kółko. Trochę to upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak robię. Tylko pilotem podczas avikowania. Kiedy widzę, że Planeta za bardzo zbliża się do krawędzi kadru, naciskam odpowiednie guziczki na pilocie - nie przerywam avikowania - i kiedy już jest w odpowiednim miejscu to przestaję naciska guziczki. Tylko mam ustawioną najmniejszą prędkość, tak żeby za szybko Planeta się nie poruszała. I to tyle. Robię tak cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, o to chodzi. Bo Piotr coś o osi Dec pisał, a to ma niewiele wspólnego.

Tą śrubę od regulacji wysokości ja wymieniłem na bardzo twardą. Teraz się już nie wygina i pracuje wyśmienicie. Oryginalna śruba stała się łukiem już po pierwszym użyciu. Myślę, że taka modyfikacja załatwia sprawe tanio i skutecznie.

Ktoś Ci wytoczył nową śrubę czy zakupiłeś ją gdzieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie odnośnie tej śruby. Czy ona się gnie wyłącznie kiedy nią kręcimy, czy nawet wtedy jak jest nieruszana, pod obciążeniem? Ja tą śrubą kręciłem tylko raz, na początku kiedy zamontowałem głowice w obserwatorium i już jej nie ruszałem, więc nie mam żadnych uwag do tego czy się gnie, czy też nie.

Najgorsze jest gięcie przy regulacji, ale teoretycznie nawet jak nie ruszasz, to może powodować drgania. Bo siła działa na nią praktycznie prostopadle i działa jak twarda sprężyna. Trudno oszacować, ile to realnie przeszkadza.

 

Właśnie tak robię. Tylko pilotem podczas avikowania. Kiedy widzę, że Planeta za bardzo zbliża się do krawędzi kadru, naciskam odpowiednie guziczki na pilocie - nie przerywam avikowania - i kiedy już jest w odpowiednim miejscu to przestaję naciska guziczki. Tylko mam ustawioną najmniejszą prędkość, tak żeby za szybko Planeta się nie poruszała. I to tyle. Robię tak cały czas.

Ja bym Ci Wojtku radził jednak nastawić ta polarną, bo brak potrzeby korygowania na roi przez godzinę jest bezcenny :) Zrobisz ot raz i porządnie i masz na "całe życie".

 

Ktoś Ci wytoczył nową śrubę czy zakupiłeś ją gdzieś?

To jest zwykła śruba stalowa, ale o klasie twardości 10,9, czyli prawie najwyższej (tu jest tabelka na dole: http://www.bufmax.pl/wytrzymalosc_mechaniczna.htm).Śruba gdzieś leżała i nie kupowałem jej w sklepie. Trzeba było drobić "wihajster" do kręcenia, bo to była zwykła śruba na klucz. Jak znajdziesz śrubę o takiej lub wyższej twardości, to bądź pewny, że nic jej nie ruszy :) Warto też lekko nasmarować otwór w montażu, żeby się lepiej kręciło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykła śruba stalowa, ale o klasie twardości 10,9, czyli prawie najwyższej (tu jest tabelka na dole: http://www.bufmax.pl/wytrzymalosc_mechaniczna.htm).Śruba gdzieś leżała i nie kupowałem jej w sklepie. Trzeba było drobić "wihajster" do kręcenia, bo to była zwykła śruba na klucz. Jak znajdziesz śrubę o takiej lub wyższej twardości, to bądź pewny, że nic jej nie ruszy :) Warto też lekko nasmarować otwór w montażu, żeby się lepiej kręciło.

 

To jutro podejdę do odpowiedniego sklepu. Wymienię obydwie. Jedną mam już w łódeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję ten filmik z całkiem poważnym pytaniem. Czy taka waga sprzętu nie zarżnie montażu? Nie ukrywam, że właśnie taką tubę chciałem kupić. Ale jak się dowiedziałem dokładnie, że ona waży 26 kg i jak dodać do tego jeszcze przeciw wagi to wychodzi ogromna waga jak dla EQ6. Tylko dziwi mnie fakt, że wieszają taki sprzęt na EQ6 i to działa. Ale ja raczej nie zdecyduję się na tą tubę. Waga mnie przeraża i nie chcę zniszczyć głowicy, bo jest w bardzo dobrym stanie i po prostu szkoda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że ja u siebie nawiercilem otwory (chyba wiertlem 12) w jezyku, tak aby obie śruby pracowały prostopadle.

Pomysł zaczerpnięty z tad http://astropolis.pl/topic/42320-eq-6-zerwany-gwint-ruby-elewacji/

Tak, nawiercenie śrub lub dołożenie "mini klina" to najlepsze rozwiązanie, ale jest inwazyjne (trzeba odłupać boczne plastikowe kółka i chyba nie da się tego zrobić bez ich destrukcji).

 

Daję ten filmik z całkiem poważnym pytaniem. Czy taka waga sprzętu nie zarżnie montażu? Nie ukrywam, że właśnie taką tubę chciałem kupić. Ale jak się dowiedziałem dokładnie, że ona waży 26 kg i jak dodać do tego jeszcze przeciw wagi to wychodzi ogromna waga jak dla EQ6. Tylko dziwi mnie fakt, że wieszają taki sprzęt na EQ6 i to działa. Ale ja raczej nie zdecyduję się na tą tubę. Waga mnie przeraża i nie chcę zniszczyć głowicy, bo jest w bardzo dobrym stanie i po prostu szkoda.

Za sklepem:

 

 

Całkowity udźwig ocenia się na 24 kg.

Skoro tuba waży tylko minimalnie więcej, to moim zdaniem powinna się załapać. Nośność podaje się zawsze bez przeciwwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nawiercenie śrub lub dołożenie "mini klina" to najlepsze rozwiązanie, ale jest inwazyjne (trzeba odłupać boczne plastikowe kółka i chyba nie da się tego zrobić bez ich destrukcji).

u mnie chinczycy pozalowali kleju i puslily po lekkim podwazeniu.

gdyby ktos potrzebowalsobie druknac.

neq6-skala.jpg

 

w przyszlosci bede myslal nad klinem, ktory wczesniej podlinkowalem.

 

 

co sadzicie o obciazeniu z filmu YT?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.