Skocz do zawartości

Czy kamera QHY5V nadaje się do fotometrii gwiazd zmiennych?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Do tej pory przewidywałem, że przez kilkanaście miesięcy porobię fotometrię za pomocą mojej lustrzanki, Canona EOS 60D. W moim upgrade zamierzam po raz pierwszy używać guiding, do którego miałaby należeć kamera QHY5V. Po pewnym czasie dopiero przyszło mi do głowy - skoro to jest wysokoczuła kamera CCD, to czy mogę ją wykorzystać do fotometrii zamiast Canona? Jak tak, jakiej mogę oczekiwać dokładności pomiarów jasności gwiazd w stosunku do DSLR?

 

Odpowiedzi na to pytanie nie znalazłem w Internecie. Dlatego proszę o pomoc - czy kamerą QHY5V mogę liczyć na dokładniejsze wyniki pomiarów fotometrycznych niż w przypadku DSLR? Do pracy będzie używany GSO 8" lub SW 150/750, to jeszcze zależy. Celem są głównie gwiazdy o jasności pomiędzy 10 a 15 magnitudo.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydowałbym się na Canona.

1. FOV - tutaj Canon bije na głowę maleńką (1/2") matrycę QHY

2. Przetwarzanie 14 bit vs 10 bit QHY

3. Obszerna literatura i sprawdzona metoda wykorzystania kanału G matrycy Canona jako filtru V Johnsona.

 

Ale nic nie zastąpi eksperymentu. Próbowałem swoich sił w fotometrii Canonem 450 ale nie byłem zachwycony, ale do obróbki danych używałem Irisa. Z tym samym programem przesiadka na CCD ( ATik 314l+) to zupełnie co innego. Interesuję się obserwacjami zmiennych krótkookresowych w gromadach kulistych.

Jak na nasze warunki pogodowe to chyba optimum. Kilkanaście pogodnych nocy i materiał do obróbki na lata!.

Jednak moje doświadczenia są jeszcze bardzo, bardzo nikłe.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 314L+ to prawdziwy wymiatacz, który planuję zakupić najwcześniej za rok. Tak tylko zwróciłem uwagę czy jeszcze w 2016 dam radę mierzyć nieco dokładniej. Jak nie, to trudno :) Wysilę się troszkę, aby zdobyć nieco doświadczenia w tym kierunku.

 

Test na pewno wykonam. Tylko nie wiem czy mogę już napalić się o dokładniejsze wyniki, czy jednak potrzebuję cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie dopiero przyszło mi do głowy - skoro to jest wysokoczuła kamera CCD, to czy mogę ją wykorzystać do fotometrii zamiast Canona? Jak tak, jakiej mogę oczekiwać dokładności pomiarów jasności gwiazd w stosunku do DSLR?

 

QHY5V to nie CCD, tylko już stary CMOS. Na dłuższych czasach będzie bardzo szumieć, ale jako guider będzie robił swoje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie, wysokoczula to zle okreslenie na QHY5 :) Szum jest masakryczny i brak chlodzenia daje w kosc. Do tego akwizycja bedzie upierdliwa - chyba tylko maxim sie jakos dogada wygodnie z nia w celu focenia.

Z tymi 10 bitami tez bym uwazal bo moze sie okazac, ze soft i sterowniki nie zaoferuja niczego ponad 8.

Kolezanka probowala robic fotometrie na ASI120 mm. Niewiele z tego wyszlo. Najgorszy byl soft, bo Firecapture sie srednio nadaje i produkuje niekompatybilne fitsy. Rowniez tylko w 8 bit chciala dzialac i dawalo to slaba dokladnosc.

Jedyna zaleta kmerki to brak maski bayera, ale poza tym to same wady.

A co pd Atika 314, to niby fajna kamerka ale totalnie nieoplacalna. Chociaz trudno o CCD w tym zakresie cen.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.