Skocz do zawartości

montaż paralaktyczny ...


maximus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy ktoś z grupowiczów jest w posiadaniu schetmatów/projektów montażu paralaktycznego w CAD'dzie ? W ostateczności mogą być dobre zdjęcia tegoż (zbliżenia itp)

Okazało się że 'tuż za rogiem' mam swietny zakład ślusarski (obrabiarki sterowane numerycznie). Gościu jest chętny na wykonanie mi takiego montażu w sensownej cenie.

 

Z astronomicznie szczerym pozdrowieniem,

maximus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciekaw jestem na jaki udźwig jest zaprojektowany ten montarz ?

Materiały wydają Mi się być dość słabe jak na wiekszy telep taki ok. 13 kg.

Pytam bo musiałbym wprowadzić odpowiednie poprawki, proporcjonalne do zwiększonej wagi tubusa.

 

Ściągam pierwsze rysunki, no i widzę że brak tu chyba regulacji pochylenia osi świata. A co będzie jeśli pojedziemy np. na północ 600 km ? Nie mamy jak wyregulować tego.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozwiązaniem takiej regulacji, lecz ciągle czuję niepewność stabilności i zwięzłości takiej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazana konstrukcja nie jest klasyczną głowica paralaktyczną ale głowicą astrofotograficzną z ręcznym prowadzeniem obiektu w obu osiach w ograniczonym czasie (chyba kilkadziesiąt minut). Po upłynięciu tego czasu trzeba głowicę przewinąć do początku aby kontynuować obserwacje. Ta konstrukcja nie nadaje się więc do przeniesienia wprost do montażu paralaktycznego choć wiele pokazanych detali może mocno inspirować do własnych konstrukcji. Poważnym mankamentem jest faktycznie brak możliwości ustawienia głowicy na gwiazdę polarną ale przy założeniu ręcznego prowadzenia obiektu ma to znaczenie drugorzędne.

el_jot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie,

głowica ta, była projektowana razem ze statywem, w którym każda noga ma regulację więc na terenie Polski nie ma problemu z ustawieniem osi. Głowica jest typowo astrofotograficzna lecz bez problemu można prowadzić obserwację. Jeśli chodzi o udźwig to nie wiem jaki on jest do tego projektu ale można wszystko sobie przeskalować na większe i będzie udźwig większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż który projektował mój brat Jerzy przeznaczony jest głównie do astrofotografi typowymi obiektywami fotograficznymi o niezbyt dużych gabarytach, z ogniskową do 1metra (MTO11CA). Obsługa ekspozycji odbywa się na siedząco i w zasięgu rąk muszą znajdować się wszystkie elementy montażu i obiektywu, stąd to jego naturalne(ale nie jedyne) ograniczenie pod względem wielkości użytego astrografu. Należy pamiętać że to konstrukcja typowo ekspedycyjna, do szybkiej i łatwej instalacji w terenie, w granicach terytorialnych Polski jeśli chodzi o kąt nachylenia osi godzinnej. Nie ma większego sensu bawić sie w długie naswietlanie pod latarniami, tylko trzeba wyjechać za miasto i w tym celu został on opracowany. Dla mniej zasobnych w pieniądze montaż ten jest jakaś alternatywą i w zupełności zaspokoi ich potrzeby, ALBOWIEM RĘCZNE PROWADZENIE ZAPEWNIA KONTROLĘ CAŁEJ EKSPOZYCJI PODOBNIE JAK AUTOGUIDER CYFROWY. Trzeba tylko być cierpliwym i wytrwałym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

I ja miałem sobie robić statyw z głowicą paralaktyczną, ale przypadkiem na Aukcji24, znalazłem kompletny statyw z głowicą Uniwersała za 150zł + 72zł przesyłka. Waży chyba z 30 kg. Ale jest super. Człowiek zrobił sobie montaż na tarasie z betonową podstawą i ten miał na sprzedanie. Poprostu trafiła mi się okazja. Czasem warto jest posiedzieć i poszukać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można wiedzieć maximus, ile konkretnie bierze ten ślusarz za zrobienie głowicy paral.  :?: Też szukam jakiejś taniej alternatywy  :|

He he... ŚLUSARZ NUMERYCZNY! :Boink:

 

Głowica Braci M jest OK. Bardzo prezyzyjna PRZY PRECYZYJNYM WYKONANIU!

Jej wadą - jeśli ktoś chciałby to motoryzować (a ja nad tym się zastanawiam!!!) jest niestała szybkość kątowa przy stałej szybkości napędzania. Trzeba by zastanowić się i policzyć, jaki czas przy jakiej ogniskowej byłby dopuszczalny przy założeniu stałej szybkości obracania pokrętłem przesuwu.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To nie jest jakiś tam Tak, czy inny Losmandy tylko Liftingowane EQ 2i3/8 Pro.

Liftingowanie polegało na wybieleniu zębów ślaimaka i ślimacznicy z zastosowaniem najnowszych technik stomatologicznych - to kosmiczna technologia stosowana też przez armię amerykańską oraz aktorów i prezenterów TV

 

Krzeszowice nie tak daleko, możesz sam sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja miałem sobie robić statyw z głowicą paralaktyczną, ale przypadkiem na Aukcji24, znalazłem kompletny statyw z głowicą Uniwersała za 150zł + 72zł przesyłka. Waży chyba z 30 kg. Ale jest super. Człowiek zrobił sobie montaż na tarasie z betonową podstawą i ten miał na sprzedanie. Poprostu trafiła mi się okazja. Czasem warto jest posiedzieć i poszukać. Pozdrawiam.

 

Sorry, ale ja bym powiedział, że po prostu wdepnąłeś w niezłe ... :kupa: Te montaże to najgorsze co może być, należy je omijać z daleka. Miałem do czynienia z jednym i nawet za dopłatą bym więcej czegoś atkiego nie wziął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Ja mam rysunki w autocadzie montażu paralaktycznego ale widłowego. Jeden złozeniowy w 3D a kilka wykonawczych. Sam je wykonałem ale trochę całośc jeszcze pozmieniałem ale nieznacznie. Mogę przesłać w razie potrzeby, może komuś się jakimś trafem przydzdzą. Jak skończę mój montaż to zrobię zdjecia i narysuje w "inventorze" więc będzie mozna gotowe plany sobie wziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

no to jest taki jakiś rzut montażu a przynajmniej ogólnego zarysu. kilka elementów uległo zmianie (głównie zamocowanie łożysk napędu osi RA). Nie wiem czy to wam coś daje ale generalnie jak ktoś chce coś wywnioskować z rysunków to powinien mieć AUTOCADA i mu wyślę rysunki które są w 3D w odpowiedniej skali i z zwymiarowanymi rysunkami wykonawczymi. ewentualnie mogę podesłać zdjęć trochę z opisami zmian

Edytowane przez Nergal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kliknąłem za szybko i poszło niedokładnie to co chciałem i w dodatku podwójnie.

 

Otóż, czy na poniższym schemacie dobrze umieszczone

są ślimacznice (myślę że domyślicie się gdzie one są :) ).

Czy moment gnący na oś godzinną nie będzie za duży?

Montaż_classic_Compact_fullprint.jpg

 

A tu na poniższym rysunku

czy wystąpi moment skręcający oś godzinną

i która "wersja" jest lepsza?

Analizowałem konstrukcje firmowe i ATMowe

i generalnie wychodzi to różnie - dlatego Was pytam.

Montaż_mixed_fullprint.jpg

 

Krótkie informacje:

średnica osi na górze (w najszerszym miejscu gdzie jest łożysko) 25, na dole 20 mm.

(na rysunku łożysk nie widać - to taki prosty ideowy sachemat)

odległość od łożysk - 90 mm

długość całej osi (z przeznaczonym miejscem na mocowanie

tubusa i ślimacznicy ze sprzęgłem) ok 140 mm.

Zastosowałem łożyska stożkowe (52/25 i 47/20)

Średnica zew. korpusu 60mm

Przeznaczeniem jest teleskop 150/750

w niedalekiej przyszłości lightowy (ażurowy?) 180/1320.

Może kiedyś 200/1200 Jak bedą za grosze :)

Ma być zastosowany system GOTO PL

Raczej do wizuala, astrofoto nie przewiduję

(przynajmniej nie na takim poziomie jaki prezentują tutaj koledzy na forum.

BARDZO proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.