Skocz do zawartości

Dodatkowa obstrukcja w słonecznych filtrach H-alpha?


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
W moje ręce wpadł ostatnio zestaw Coronado do obserwacji słońca w paśmie H-alpha. Jest to wersja o średnicy 40mm z diagonalem BF5 (do teleskopów o max ogniskowej 500mm). Zastanawia mnie, dlaczego fabrycznie na filtrach są naklejone srebrne kółka, coś na kształt obstrukcji centralnej. Takie 'lusterka wtórne' są chyba w większości filtrów tego rodzaju. Czy ktoś wie, jaki jest cel ich montowania? Na mój gust one tylko pogarszają zdolność rozdzielczą swoją dyfrakcją. Oto kilka zdjęć (z internetu, ale moje wyglądają podobnie).

835295-1.jpg

 

Coronado_SM60_30_SolarMax_60_H_Alpha_Sol

Pozdrawiam

Edytowane przez matpio7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że ten krążek trzyma jakieś wewnętrzne szkiełko. No ale w sumie, to można by je zamocować po bokach :)

 

 

tam nie ma żadnego wewnętrznego szkiełka a po bokach też jest zamontowane tylko inaczej ;) etalon to dwa elementy zespolone ze sobą, między nimi jest szczelina. Ważne jest zachowanie stałej szczeliny na całej powierzchni etalonu bo od niej zależy charakterystyka etalonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tam nie ma żadnego wewnętrznego szkiełka a po bokach też jest zamontowane tylko inaczej ;) etalon to dwa elementy zespolone ze sobą, między nimi jest szczelina. Ważne jest zachowanie stałej szczeliny na całej powierzchni etalonu bo od niej zależy charakterystyka etalonu.

Ale dla zachowania ściśle jednolitej szczeliny między elementami etalonu wystarczyłby o wiele mniejszy krążek w centrum (o ile w ogóle jest potrzebny). To wygląda jak celowo wprowadzona obstrukcja centralna, pytanie tylko, po co :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło które przechodzi przez obiektyw musi być przefiltrowane, czyli niepotrzebne długości fali światła muszą zostać usunięte. Ich usunięcie polega na odbiciu od określonego filtra z powrotem w stronę obiektywu. Za obiektywem światło zaczyna być skupiane i większość niechcianego zogniskowanego światła zostanie odbita na obiektyw i może tam powstać niechciane ognisko. Np. w PST na obiektywie odbija się mały krążek światła (taki mały obraz Słońca), tylko że tam nie problemu bo etalon jest w innym miejscu. Takie moje zdanie, może jest inaczej…

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czyli etalony firmy Lunt nie mają obstrukcji, bo tak jest lepiej. A coronado mają obstrukcję, bo ciężko uzyskać powtarzalną w masowej produkcji dokładność wykonania. Ale mimo wszystko z obstrukcją jest gorzej. No i z artykułu wynika, że obecnie etalony montowane są wewnątrz teleskopu. A ten patent Coronado jest swego rodzaju dodatkiem do normalnego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.