Skocz do zawartości

Kalkulator powiększenia i źrenicy wyjściowej


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wykorzystując jak zwykle przedłużające się panowanie chmurw nad naszym niebem, postanowiłem dopracować i udostępnić mój autorski kalkulator. Mam nadzieję, że mocno ułatwi on dobór odpowiednich okularów astronomicznych, zarówno początkującym jak i bardziej doświadczonym obserwatorom. Jednak... do rzeczy. :)

 

Działanie kalkulatora jest banalnie proste. Po wpisaniu w wyznaczonych miejscach ogniskowej i średnicy teleskopu, a także ogniskowych interesujących nas okularów, kalkulator oblicza powiększenie i źrenicę wyjściową po zastosowaniu konkretnego szkiełka. Wyświetla też informację o światłosile, powiększeniu rozdzielczym, i powiększeniu minimalnym/maksymalnym dla danego teleskopu.

Stworzone przeze mnie mini-narzędzie umożliwia również dobór okularu pod konkretne obiekty astronomiczne. Aby przenieść się do tego modułu, wystarczy kliknąć w nazwę odpowiedniej zakładki na dole strony. Uznałem, że tak będzie najbardziej przejrzyście.

Zachęcam do odwiedzin i korzystania z kalkulatora. Całość znajduje się pod tym linkiem: KLIK! :) Jednocześnie proszę o stosowanie się do instrukcji, która nie bez powodu jest zapisana na czerwono. :D

 

Czekam na opinie, polecając przy tym import pliku na własny Dysk Google lub pobranie go na własny komputer i używanie w trybie offline. W ten sposób, nie będziemy sobie przeszkadzać w kalkulacjach.

Astropozdrówko,
Snejk

 

PS. Proszę o wyrozumiałość, bo żaden ze mnie programista. Wręcz przeciwnie, entuzjasta kierunków humanistycznych. :D

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany, zmiany, zmiany. Nie trzeba już przełączać zakładki, by dobrać okular pod konkretne obiekty astronomiczne. Dodałem ten moduł do pierwszego arkusza pojawiającego się po otwarciu linka. Jednocześnie bardzo mi miło, że z kalkulatora korzysta kilka-kilkanaście osób dziennie. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiej popularności mojego pomysłu. Dziękuję i niezmiennie polecam! :)

 

LINK!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa i króciutki test OK.

Ale trochę mnie dziwi "powiększenie maksymalne".

Współcześnie uważa się, że ludzie nie mają zbyt dobrej zdolności rozdzielczej (oka), w obserwacjach "nocnych"/ciemnych nie wyłapują oddzielności detali odległych o 1 minutę. (raczej o ponad 2).

Może, gdy wykorzystujemy teleskop do obserwacji przyrody w słoneczny dzień w istocie nie warto zadawać większych (na jasnym tle oko łapie drobniejsze struktury).

 

Wydaje mi się, że warto przemyśleć to maksymalne powiększenie. Znany schemat postuluje maksymalne powiększenie równe apertura_w_mm * 1.6 (lub 2 dla lunet).

Powiększenie rzędu 0.9 x apertura może lepiej nazwać "zalecane maksymalne" i dodać powyższe jako "maksymalne sensowne"

 

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

w pierwszym polu gdzie wpisujemy dane okularów jest zły wzór na przelicznik "pola widzenia", albo do poprawy , albo omijać pierwsze pole ( albo odwrotnie tylko pierwsze pole jest prawidłowe a reszta jest walnięta -nie pamiętam w tej chwili wzoru na pole widzenia całkowite teleskopu).

W dziewiątym polu "powiększenie" nie jest zaokrąglany wynik.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.