Skocz do zawartości

Jak nałożyć mapę gwiazdozbiorów na zdjęcie?


krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak jak w tytule tematu - jak nakładacie linie gwiazdozbiorów na zdjęcie? Robiłem już coś podobnego ręcznie i zastanawiam się czy można to zrobić szybciej? Dodatkowo nakładając też np. siatkę ze współrzędnym astronomicznymi. Próbowałem złapać taki sam kadr w stellarium i zrobić printscreena ale w programie nie umiem wyłączyć poświaty słońca, która stopniowo rozjaśnia niebo. I jeszcze jedno pytanie - jak pod względem technicznym wygląda wykonanie zdjęcia, które pokazuje gwiazdozbiory dopiero po najechaniu kursorem na zdjęcie?

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jest zrobić plate solve na www.astrometry.net - bedziesz miał takie opisy jak na www.astrobin.com

 

Do poważniejszych siatek to jest jeszcze program autorstwa Piotra Brycha ale nie pamietam jak się nazywał. Pixinsight też robi plate solve i nakłada siatkę.

 

Do do najechania myszką i pokazanie siatki to już jest kwestia odpowiedniego oprogramowania fotki na stronie i wykorzystanie dwóch zdjęć gdzie to drugie z siatką wyświetla się dopiero po najechaniu myszką.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale w sumie to bardziej mi zależało na prostej mapce niż na programie do automatycznego nakładania informacji. Poradziłem sobie w stellarium, trzeba było ustawić na 0 jasność światła zodiakalnego żeby uzyskać czarne niebo.

Poniżej 2 fotki, zwykła i z zaznaczonymi gwiazdozbiorami. Nad horyzontem znajdowały się części innych gwiazdozbiorów, ale nie można znaleźć gwiazd a w ciemno nie chciałem ich tam rysować. Mocno zaszumione to zdjęcie z powodu wysokiego ISO, ale niebo nie było zbyt przejrzyste.

BMW E34 + orion

17/2.8, iso 3200, 20s

1.jpg

2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja druga, już raczej ostateczna, zbyt czasochłonne to jest. Mniej więcej o taki efekt mi chodziło, z automatu raczej czegoś takie nie osiągnę. Teraz pytanie jak to zrobić żeby te podpisy wyskakiwały po najechaniu kursorem ew. kliknięciu. Chyba jestem w stanie zrobić coś takiego w html5, ale wtedy musiałbym wrzucić to na jakiś serwer, szukam lepszego sposobu.

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.