Skocz do zawartości

TeleVue barlow czy Powermate


Przemek 1976

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

chciałbym zakupić dobrego barlowa do avikowania planet oraz księżyca. Moja kamerka ma piksel 5,86um, teleskop to Newton 8".

Większość Forumowiczów poleca TeleVue. Pytanie moje jest takie: Barlow czy Powermate...? Różnica w cenie ogromna a czy w jakości otrzymywanych obrazów również....?.

Z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam

Przemek

Edytowane przez Przemek 1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie polecam Powermate. Jeżeli szkoda pieniędzy, to kupić najlepszego Barlowa. Ale i one nie są tanie. Ale jest też dobra alternatywa http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=2298&lunety=Soczewka_Barlowa_Meade_S5000_TeleXtender_5x_(1,25%27%27)

Ten akurat jest 5x ale są też mniejsze krotności. Nie miałem jeszcze tych soczewek, ale wiem, że też są dobre. Ja zamówiłem teraz właśnie tą 5 x i osobiście się przekonam o ich jakości. A Powermate miałem wszystkie, oraz te tańsze Barlowy, więc mam duźą skalę porównawczą i ciekawi mnie jak wypadnie na tym tle Meade S5000 TeleXtender 5x.

 

W sieci znalazłem takie fajne porównanie, źródło: http://rb-star.cocolog-nifty.com/blog/2009/04/tele-vue-5x-pow.html

kms20090407pow5xmea5xkas2edtest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Televue jest polecany bo był wielokrotnie polecany...;)

Jest swietnie skorygowany z wyjątkiem najważniejszego -AC.

Wcale nie jest to taki ostateczny sprzet. Wprowadza fałszywe barwy w wizualu.

Odradzam równie apochromatyczne barlowy tzw. "ekonomiczne" - dramat. Miałem dwie sztuki GSO - porażka totalna.

Natomiast z czystym sumieniem polecam vixena deluxe (czasem bywa na giełdzie) - ale proponuje najpierw spróbować

użyć zwykłego okularu ortho - efekty sa bardzo dobre. Im mniej szkła tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, ile ludzi tyle opinii :) Ja dla odmiany mam Powermate 5x i 2,5x oraz miałem GSO2,5x APO. W żadnym z nich nie dostrzegłem AC i wszystkie świetnie się spisywały w foceniu planetek. Być może różne sztuki są różnie udane, być może jestem bardziej "tolerancyjny" :) Jak dla mnie Powermate do szkło docelowe, ale na pewno dużej różnicy względem innych, przyzwoitych barlowów nie ma. Powiedziałbym, że to tak max 10-15% różnicy względem dobrego barlowa za 300-600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Powermate do szkło docelowe, ale na pewno dużej różnicy względem innych, przyzwoitych barlowów nie ma. Powiedziałbym, że to tak max 10-15% różnicy względem dobrego barlowa za 300-600 zł.

 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi...:)

Czy mieliście doświadczenie z takimi soczewkami barlowa...?

1.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=3453&lunety=Soczewka_Barlowa_Explore_Scientific_Focal_Extender_3x_1,25%27%27

2.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=2298&lunety=Soczewka_Barlowa_Meade_S5000_TeleXtender_5x_%281,25%27%27%29

 

Są to 4- elementowe konstrukcje, jeśli byłyby dobrze skorygowane to obrazy nie powinny być gorszej jakości niż w Pawermatach. Cena natomiast dużo niższa.

 

Z barlowem Explore Scientific miałbym F18 a przy TeleXtender F30 ( to już max. w moim setupie).

 

Czy mieliście okazje avikować z tymi Barlowami...?

 

pozdrawiam

Przemek

 

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.