Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

post-19663-0-67190900-1461454012.jpg

 

Cześć :)

 

W związku z propozycją Paethera oraz aprobatą wielu z Was wobec tego pomysłu, podjęłam próbę napisania artykułu o gwiazdach, które posiadają nietypowe kolory. Musze przyznać, że był to jeden z trudniejszych tematów, które opracowywałam. Jest to zagadnienie, nazwijmy to, niestandardowo zdefiniowane i mocno subiektywne, toteż znalezienie informacji w literaturze było nieproste. Pomocne okazały się wydania anglojęzyczne, do których na szczęście dostęp jest łatwy, dzięki e-bookom.

Temat, nie ukrywam, bardzo przyjemny w odbiorze i ciekawy. Ale jest to jedynie namiastka, część artykułu, i wg mnie wymaga systematycznego rozwijania poprzez dopisywanie nowych "znalezisk". Proszę, dopisujcie przykłady gwiazdy, których Waszym zdaniem brakuje na tej liście, jak i również zwróćcie mi uwagę, jeśli w przygotowanym przeze mnie artykule są błędy lub nieścisłości.

 

 

 

NIETYPOWE BARWY GWIAZD

 

Zabarwienie gwiazd nie jest kwestią przypadkową, a jego wytłumaczenie oraz usystematyzowanie zawarte jest w diagramie Hertzsprunga-Russella. Obserwujemy gwiazdy białe oraz takie o różnym stopniu zabarwienia czerwonego, żółtego oraz niebieskiego. Oko ludzkie nie widzi gwiazd o barwie zielonej ani fioletowej. Jednak zdarzają się nieliczne wyjątki, a zielonkawy lub fiołkowy kolor widziany przez obserwatora jest wypadkową barw dwóch gwiazd układu podwójnego. Istnieje też możliwość, że nietypowe zabarwienie jest widoczne na skutek kontrastu pomiędzy pobliskimi gwiazdami. Np. gwiazda biała lub białoniebieska może wydawać się dla oka zielona, jeśli w jej bliskim otoczeniu znajdują się gwiazdy intensywnie pomarańczowe lub czerwone.

Przyjrzyjmy się gwiazdom, u których obserwatorzy zauważają nietypową, rzadko spotykaną barwę, jak i również tym, których niebieski lub czerwony odcień przybiera skrajny stopień nasycenia.

 

 

  1. Zubeneschamali (konstelacja Wagi)- jedna z niewielu gwiazd widocznych gołym okiem, która ma zielonkawe zabarwienie. Jej typ widmowy to B8 V. Sugeruje on zatem, że gwiazda powinna być jasnobłękitna. Zubeneschamali jest zielonkawa, gdyż zawiera dwa skladniki: intensywnie błękitny i żółty i widoczna barwa jest czymś w rodzaju wypadkowej obu barw.

    Literatura podaje, że kolor Zubeneschamali jest zielonkawy lub bladoszmaragdowy

 

  1. Izar (Epsilion Boo)- gwiazda podwójna. Jej składowe to: pomarańczowa gwiazda typu widmowego K (2,5 magnitudo) oraz niebieskawa gwiazda typu A (4,6 magnitudo). Ten układ podwójny daje lekki efekt zielonkawej barwy.

     

  2. 24 Comae Berenices- jeden ze składników, 24 Com A jest jaśniejszy (5,1 magnitudo) i ma barwę pomarańczową (typ K2 III), a drugi, 24 Com B jest mniej jasny (6,6 magnitudo), o barwie lekko błękitnawej (A7m). Oba składniki są blisko siebie Dzieli je odległość 20 sekund kątowych. Można je zatem bez trudu rozdzielić nawet przez niewielki teleskop. Kiedy dwie gwiazdy o różnych kolorach znajdują się względnie blisko siebie, mózg obserwatora zamiast dwóch osobnych gwiazd widzi jedną o barwie wypadkowej będącej w tym przypadku kolorem lekko zielonkawym.

     

  3. Delta Crv (SAO 157323)- bardzo interesujący przykład gwiazdy podwójnej, o znacznym oddaleniu składowych (są one odległe o 24 sekundy kątowe). Jaśniejsza z gwiazd, o 2,9 magnitudo ma barwę niebieską, a składnik mniej jasny, 8,5 magnitudo, ma barwę pomarańczową. Oglądając tę gwiazdę podwójną przez teleskop, bez można bez problemu zauważyć ogromny kontrast pomiędzy kolorami gwiazd składowych. Mniejsza z gwiazd jest widoczna nie jako pomarańczowa, ale jako fioletowa lub liliowa.

     

  4. Antares- gwiazda w konstelacji Skorpiona. Ma przepiękną ognisto-czerwoną barwę, która jest dobrze widoczna nieuzbrojonym okiem. Typ widowy Antares, to M1 Ib, a więc jest ona czerwonym nadolbrzymem. Jednak należy wiedzieć, że ma ona drugi składnik, Antares B, który jest gwiazdą niebieską o typie widmowym B2,5 V. Odległość między dwiema składowymi wynosi około 2,8 sekund kątowych. Jest to bardzo niewiele, i rozdział na składniki można dostrzec przy pomocy większego teleskopu (>6''). I być może na skutek kontrastu, a możliwe, że z racji dostrzegania przez oko ludzkie fuzji barw obu gwiazd, wielu obserwatorów określa kolor Antares B jako zielonkawy.

     

  5. Sarin- w gwiazdozbiorze Herkulesa. Typ widmowy A3 IV sugerowałby biało-błękitną barwę. Jednak bardzo nietypowy i zaskakujący jest fakt, iż Sarin jest opisywany przez obserwatorów w pełnym przedziale barw, a między innymi: zielonkawa, bladofiołkowa, zielona, popielato-biała, bladożółta, zielonkawo-niebieska, lazurowa, żółta, a nawet fioletowa. Jaki kolor Wy widzicie?

     

  6. 54 Hya- gwiazda podwójna z konstelacji Węża Wodnego. Separacja składników wynosi 8,5 sekund kątowych, wiec jest wystarczająca do zaobserwowania rozdziału przy pomocy niewielkiego teleskopu. Zabarwienie gwiazd 54 Hya jest żółte: jeden ze składników jest blado, drugi intensywnie żółty.

     

  7. Rasalgethi (alfa Her)- gwiazda podwójna w konstelacji Herkulesa. Cudowny kontrast pomiędzy barwami składników, ciemniejsza gwiazda (5,4 magnitudo) jest widoczna jako błękitnawo zielona, a jaśniejsza (3,5 magnitudo) jest pomarańczowa.

     

  8. Ro Cap- gwiazda podwójna z konstelacji Koziorożca. Kontrastowo zabarwione składowe, z których jedna jest żółta, a druga sprawia wrażenie lekko fioletowawej.

 

 

Gwiazdy czerwone o wysokim wskaźniku barwy:

 

  1. VY Uma- gwiazda węglowa o wyjątkowej ciemnopomarańczowej barwie. Jej wielkość gwiazdowa wynosi blisko 6 magnitudo, a wskaźnik barwy 2,40. Typ widmowy to C5 II

 

  1. X Cnc- gwiazda węglowa w gwiadozbiorze Raka. Jest ona gwiazdą zmienną (jak wszystkie gwiazdy węglowe), a jej jasność waha się w przedziale 5,7- 6,9 magnitudo. Posiada głęboki ceglasty, pomarańczowo-czerwony kolor.

     

  2. T Lyr- gwiazda węglowa w konstelacji Lutni. Posiada wybitnie wysoki wskaźnik barwy (3,5), a kolor gwiazdy jest ciemno pomarańczowy, niekiedy też określany jako rubinowy. T Lyrae jest gwiazdą zmienną i jej jasność zmienia się w zakresie 7,5-9,8 magnitudo.

     

  3. La Superba (YCnV)- gwiazda węglowa w konstelacji Psów Gończych. Można ją zobaczyć nawet gołym okiem, ma jasność 5,5 magnitudo. Najjaśniejsza z gwiazd węglowych. Posiada bardzo wysoki wskaźnik barwy: 3,0. Typ widmowy C7 Iab, czyli jest czerwonym nadolbrzymem. W klasyfikacji Keenana-Morgana, typ C7 oznacza bardzo chłodną gwiazdę węglową o temperaturze powierzchni 3000K.

    Barwa La Superby jest pomarańczowo-czerwona, bardzo głeboka i jakby "matowa". Gwiazda nie wykazuje typowego dla wielu gwiazd migotania (choć jej jasność podlega okresowym zmianom, gdyż jest to gwiazda zmienna). Wyraźnie odznacza się swoim kolorem na tle reszty gwiazd.

 

 

Gwiazdy węglowe zawierają wiele węgla, który jest w nich syntezowany na drodze fuzji termojądrowych. Na skutek działania prądów konwekcyjnych, węgiel (oraz jego związki) przemieszczają się do zewnętrznych partii atmosfery. Węglowa otoczka pochłania zielone i niebieskie światło, pozostawiając widoczne barwy cieplejsze, a więc czerwoną i pomarańczową. Gwiazdy węglowe są zazwyczaj ciemne i sprawiają wrażenie „zadymionych", „matowych”.

Z racji, że wszystkie gwiazdy węglowe są zmienne, wykazują one spadki i wzrost jasności. W apogeum jasności, gwiazda węglowa jest mniej czerwona niż przy minimum jasności, kiedy to czerwień wyraźnie się pogłębia.

 

  1. Do gwiazd o pięknej ciemnoczerwonej barwie, ale nie będących gwiazdami węglowymi należą m.in. Ruby Star (119 Tau)- typ widmowy M2 Ib, wskaźnik barwy 2,05, maksimum jasności 4,3 magnitudo. Jasność ulega wahaniom o amplitudzie 0,3 magnitudo w cyklu 165-dniowym. Przepięknie kontrastuje z pobliską 120 Tau o niebieskiej barwie (typ widmowy B2)
  2. Inną czerwoną gwiazdą niewęglową jest Gwiazda Granat (SAO 33693, w konstelacji Cefeusza), typ widmowy M2 Ia, wskaźnik barwy 2,24, jasność waha się w przedziale 3,45- 5,1 magnitudo w cyklu 730-dniowym. Gwiazda ta jest widoczna gołym okiem, nawet na dość zanieczyszczonym miejskim niebie. Przez niewielki teleskop jest dobrze widać jej ciemnopomarańczową barwę.

 

 

Wybrane gwiazdy typu widmowego O mające intensywnie błękitną barwę) :

 

 

  1. Naos- gwiazda z konstelacji Rufy. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 2,2 magnitudo. Typ widmowy O5 sprawia, że Naos ma barwę wyraźnie niebieską (wskaźnik barwy -0,28). Jest widoczna z południa Polski, ale wznosi się zaledwie 1 stopień nad horyzont.

 

  1. Meissa (Lambda Orionis), typ widmowy O4, wskaźnik barwy wynosi -0,19.

     

  2. a Camelopardalis- gwiazda typu widmowego O9 Iab, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Żyrafy, jej wielkość gwiazdowa wynosi 4,3 magnitudo.

  3. Regor- najjaśniejsza gwiazda konstelacji Żagla. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 1,75 magnitudo. Regor jest układem szcześciokrotnym, w skład którego wchodzi m.in. gwiazda typu widmowego O9 oraz gwiazda Wolfa-Rayeta.

  4. W Wielkim Obłoku Magellana obecna jest niezwykła gwiazda typu widmowego O2V. Jest to gwiazda oznaczana jako BI 253 i należy do ciągu głównego. Jest ona najjaśniejszą, najmasywniejszą i jedną z najgorętszych gwiazd w swojej klasie jasności (V). Temperatura jej powierzchni wynosi 50.000K, a masa równa jest osiemdziesięciu masom Słońca.

 

 

Źródło:

  1. "Urania" styczeń 1792, nr 1

  2. Michael Inglis "A Field Guide to Deep-Sky Objects"

  3. Nale Monks "Go-to telescopes under suburban skies", str. 111-113

  4. "Sky&Telescope" December 3, 2014

post-29939-0-30987500-1461451410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego obserwatorium, choćbym nie wiem jak się starał - nie zobaczę (tak jak trzeba) galaktyk i większości mgławic. Mogę je tylko fotografować ( też nie tak jak trzeba, ale jednak coś widać...). Light Pollution pozwala jednak wyłuskiwać wizualnie gromady gwiazd, gwiazdy podwójne ...no i obserwować kolory gwiazd!

A więc, dzięki Bellatrix!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe. Muszę koniecznie zapolować pogodnej nocy na kolorowe gwiazdy. Szczególnie że większość z nich jest widoczna przez lornetkę.

W szczególności proponuję Gwiazdę Granat. Bardzo łatwo ją odszukać i jest na tyle jasna, że wspaniale widać jej czerwoną barwę. Spokojnie wypatrzysz ją lornetką (gołym okiem też widać). A gdy Księżyc będzie bliżej nowiu, proponuję zerknąć na Zubeneschamali w Wadze. Lekka zieleń rzeczywiście jest widoczna, najlepiej koło północy, gdy Waga znacznie wzniesie się nad horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

Racja :) Postaram się o zdjęcia przynajmniej części opisanych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super zestaw nie omieszkam wszystkie odszukac i popodziwiac.

 

sugerujesz dopisywac swoje propozycje. nie wiem czy wstrzele w przyjete kryteria proponujac Albireo w Labedziu.

Powiem Ci, że Albireo to jedna z moich ulubionych gwiazd. Kontrast pomiędzy składowymi jest naprawdę mocny. A dodatkowo zaskakujące jest, że pomimo, iż widać dwie składowe, to w rzeczywistości są trzy, tylko że jaśniejsza żółta gwiazda jest bardzo ciasnym układem binarnym i nie da się jej "rozdzielić" przy pomocy teleskopu. Podejrzewam, że jest rozdzielna spektroskopowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musze podziekowac, jak wszyscy, za wspaniałe opracowanie tematu. Dzięki! :notworthy:

 

Zainteresował mnie ten Zubeneschamali i chciałbym dorzucić trochę spostrzeżeń i widomości, m.in. z angielskiej wiki i androidowego Celestron Navigatora.

Otóż tak jak piszesz - zielony kolor prawdopodobnie musi być związany z drugim czerwonym składnikiem tej gwiazdy. Sęk w tym, ze ten drugi składnik to bardzo słaba gwiazdka. Składnik podstawowy ma 2,60 mag, drugi odkryty składnik to 16,29 mag. To chyba trochę może być mało, aby zmienić kolor - takie moje przeczucie... ale... może istnieć jeszcze trzeci składnik - tak sobie myślę - o okresie obiegu rzędu tysięcy lat i obecnie znajdującym się za składnikiem głównym. Dlaczego go jednak jeszcze nie wyliczono?

Co ciekawe, Eratosthenes (ok. 200lat p.n.e) opisywał Zubeneschamali jako gwiazdę jaśniejszą od Antaresa, Ptolemeusz (II wiek n.e) już pisał o równej jasności z Antaresem. Antares podobno zwiększa swój blask, ale tak czy owak to spora różnica jak na dzisiaj - Antares ok. 1 mag Zubeneschamali 2,6 mag.

Przypomina mi się od razu historia z Syriuszem. Z pradawnych podań wynika, że kiedyś mógł być on czerwony lub, co bardziej prawdopodobne, "krwawił" co jakiś czas. Jak wiemy Syriusza A otacza Syriusz B, który nie tak dawno był czerwonym olbrzymem (obecnie jest białym karłem), ale "nie tak dawno" oznacza 100milionów lat! Jak ludzie mogli to zapamiętać? Może po prostu nie rozumiemy jeszcze dostatecznie fizyki gwiazd? Lub... Syriusz ma też trzeci, nieznany składnik C ;)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musze podziekowac, jak wszyscy, za wspaniałe opracowanie tematu. Dzięki! :notworthy:

 

Zainteresował mnie ten Zubeneschamali i chciałbym dorzucić trochę spostrzeżeń i widomości, m.in. z angielskiej wiki i androidowego Celestron Navigatora.

Otóż tak jak piszesz - zielony kolor prawdopodobnie musi być związany z drugim czerwonym składnikiem tej gwiazdy. Sęk w tym, ze ten drugi składnik to bardzo słaba gwiazdka. Składnik podstawowy ma 2,60 mag, drugi odkryty składnik to 16,29 mag. To chyba trochę może być mało, aby zmienić kolor - takie moje przeczucie... ale... może istnieć jeszcze trzeci składnik - tak sobie myślę - o okresie obiegu rzędu tysięcy lat i obecnie znajdującym się za składnikiem głównym. Dlaczego go jednak jeszcze nie wyliczono?

 

Dziękuje za miłe słowa :)

A jeśli chodzi o Zubeneschamali, źródła zagraniczne podają bardzo różne wyjaśnienia. Najczęściej sugerują właśnie wpływ drugiego żółtego (lub czerwonego) składnika. Ale tak jak mówisz, jest on tak niewielki i tak niewiele oddalony od Beta Librae, że nawet Stellarium nie pokazuje Zubeneschamali jako gwiazdy podwójnej. Przyjrzałam się dokładniej otoczeniu tej gwiazdy i zauważyłam, że gwiazdy obecne w najbliższym otoczeniu Zubeneschamali mają bardzo wysokie wskaźniki barwy, a więc są pomarańczowe lub czerwonawe. I widząc gwiazdę błękitną, a wokół niej liczne czerwone, ta błękitna wydaje nam się bardziej zielona (jako barwa dopełniająca, przeciwna do czerwonej).

A jeśli chodzi o Syriusza... cóż, przepiękny temat, nieziemsko intrygujący. Też kiedyś czytałam, że Syriusz podobno w dawnych czasach był opisywany jako krwawy, czerwony. Gdy jest blisko horyzontu, to rzeczywiście ma takie czerwonawe refleksy. Ale pewnie nie wschód/zachód gwiazdy mieli na myśli. Wybiorę się do biblioteki akademickiej i poszukam w starodrukach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przyjrzałam się dokładniej otoczeniu tej gwiazdy i zauważyłam, że gwiazdy obecne w najbliższym otoczeniu Zubeneschamali mają bardzo wysokie wskaźniki barwy, a więc są pomarańczowe lub czerwonawe. I widząc gwiazdę błękitną, a wokół niej liczne czerwone, ta błękitna wydaje nam się bardziej zielona (jako barwa dopełniająca, przeciwna do czerwonej).

 

Ha! I to może być najbliższe prawdzie wytłumaczenie.

Ci którzy obserwują w mniejszych powiększeniach widzą zieloną ze względu na czerwonych sąsiadów. Ci którzy oglądają w większym powiększeniu, a więc nie widząc sąsiadów gwiazdy, widzą ją niebieską/białą.

 

Jeszcze co do Syriusza - warto przytoczyć ów tajemniczy cytat z Iliady Homera:

"Hektor z ogromną tarczą śmiałym stąpa krokiem, jak odziany posępnym Syriusz obłokiem. Raz błyśnie krwawą tarczą, drugi raz się skryje..."

 

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

Znalazłem trochę fajnych fotek: http://www.damianpeach.com/binaries.htm

Szkoda, że u nast to tak mało popularne... :(

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ci którzy obserwują w mniejszych powiększeniach widzą zieloną ze względu na czerwonych sąsiadów. Ci którzy oglądają w większym powiększeniu, a więc nie widząc sąsiadów gwiazdy, widzą ją niebieską/białą."

To prawda- oglądając Zubeneschamali gołym okiem, widzialam lekką zieleń, przez lornetkę także, ale korzystając z teleskopu, tej zieleni jakby odrobinę ubyło.

 

"Znalazłem trochę fajnych fotek: http://www.damianpeach.com/binaries.htm

Szkoda, że u nast to tak mało popularne... :("

 

Dziękuję za linka ze zdjęciami. Są prześliczne. Przyznam się szczerze, że opracowując artykuł o nietypowych barwach gwiazd, sporo przeczytałam o układach podwójnych. Kilka z nich obejrzałam przez telepa i zakochałam się bez pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ballatrix, super tekst, gratuluję. Widać w nim subtelną kobiecą rączkę. Nie często na naszym forum, nie ma co ukrywać bardzo zmaskulinizowanym, zdarza nam się czytać opracowanie wykonane przez przedstawicielkę ładniejszej części społeczeństwa. Myślę, że wypowiadam się w imieniu większości astrospołeczności, prosimy o więcej tak miłych, rzeczowych i inspirujących tekstów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, dziękuję za miłe słowa uznania :) Artykuł o nietypowych barwach gwiazd planuję systematycznie uzupełniać. Zarówno o dodatkowe przykłady, jak i o zdjęcia (których zamieszczenie zasugerował Jutomi).

Nie ukrywam, że JSC zaintrygował mnie informacjami o Syriuszu, tak więc na ten temat też sprobuję znaleźć wiecej informacji i napisać oddzielny artykuł. Czasami dłużej obserwując Syriusza, odnosiłam wrażenie, że ta gwiazda jest najbardziej wyjątkowa pod względem koloru, gdyż ma wszystkie barwy. Niby biała, ale tak pięknie połyskuje. Trochę mi pod tym względem przypomina diament. Powertuję w bibliotekach na uczelni oraz w reprintach starodruków, bo bardzo bym chciała dokopać się do dawnych zapisków odnośnie Syriusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

Mam zamiar sfotografować wszystko co będzie w zasięgu mojego teleskopu i dobrze skalibrować kolory!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne opracowanie o gwiazdach w dziwnych kolorach, muszę sobie kiedyś poszukać co ciekawszych obiektów z tej listy i zobaczyć jak te kolory się prezentują, postrzeganie barwy jest często osobnicze w zależności od jednostki, ale to można sobie swobodnie wypracować po prostu dużo obserwując, albo dużo razy porównywać barwy np w paletach NCS czy Pantone, i wtedy wyrabia się oko na te niuansowe zabarwienia - jak to napisał Jutomi że mężczyźni niby nie widzą takich subtelnych barw, widzą widzą tylko trzeba trenować - chyba że chodzi o nazewnictwo, to tak bywa z tym różnie.

 

Warto sobie jeszcze poczytać o mechanizmach widzenia barwy przez człowieka i o łączeniu się barw - są dwa typy substraktywne i addytywne :)

ja miałem takiego skila w rozpoznawaniu domieszek barwy że wyłapywałem 3% składowej w danym zabarwieniu paleta NCS - z uwagi na zajęcie, musiałem takie testy robić na kolorach.

 

Tutaj w gwiazdach występuje mieszanie addytywne barw.

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar sfotografować wszystko co będzie w zasięgu mojego teleskopu i dobrze skalibrować kolory!

 

Deltę Crv też? :) A jej drugi składnik (8,5 magnitudo) też się da sfocić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Warto sobie jeszcze poczytać o mechanizmach widzenia barwy przez człowieka i o łączeniu się barw - są dwa typy substraktywne i addytywne :)

 

ja miałem takiego skila w rozpoznawaniu domieszek barwy że wyłapywałem 3% składowej w danym zabarwieniu paleta NCS - z uwagi na zajęcie, musiałem takie testy robić na kolorach.

Tutaj w gwiazdach występuje mieszanie addytywne barw."

 

Ura, wspaniale to wytłumaczyłeś.

Literatura zagraniczna podaje dwa powody obserwowania nietypowych zabarwień: ciasne ukałdy wielokrotne (np gwiazda podwójna, gdzie składniki są bardzo blisko siebie) oraz złudzenie optyczne, które ma miejsce, gdy jest dana gwiazda i gwiazdy sąsiednie mają skrajne, przeciwne typy widmowe (ale nie tworza one żadnych układów binarnych) , tylko po prostu stanowią pobliskie otoczenie obserwowanej gwiazdy i kontrastują z jej kolorem)

A takie addytywne mieszanie barw dotyczy, jak rozumiem, tylko układów binarnych? W sensie, że tylko gdy skladniki sa bardzo blisko siebie, prawda?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w Wiki w artykule o Syriuszu jest wzmianka o nich ;)

Ciekawe :) Ale nie sądzę, żeby mieli wiedzę o Syriuszu B nie dysponując solidnym sprzetem. Czytałam też kiedyś, że podobno składnik B jest bardzo trudny do zaobserwowania, nawet przez dobry teleskop (z uwagi na mały ozmiar, niską jasność i silnie eliptyczną, mimośrodową orbitę).

Mówiąc, że zasięgnę wiedzy o Syriuszu w starych źródłach, miałam na myśli oczywiście zapisy z obserwacji gołym okiem, wiadomo :) Bardzo zaintrygowalo mnie to, co JSC przeczytał o Syriuszu, że ponoć "krwawił" co jakiś czas. I zastanawia mnie, czy chodzi o to migotanie w rożnych kolorach, gdzie Syriusz raz błyska na błękitno, chwilę potem na czerwono itd, czy raczej jest to sprawa grubszej wagi, gdzie Syriusz np co kilka lat stawał się bardziej czerwony. Muszę się dokopać do starych zapisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.