Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani, spójrzcie na gwiazdę węglową typu widmowego C8. Póki co, to najczerwieńsza gwiazda, jaką widziałam. Odcień jest chłodny, bez domieszki pomarańczowych czy żółtych kolorów. Szkic wykonany podczas zlotu, po obserwacjach przez 16-calowego Taurusa.

post-29939-0-78038000-1473632000.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio była mała rozmowa o kolorach Sadra (Gammy Cygni). Dlatego przyjrzałam się tej gwieździe po raz kolejny. Jest to bez wątpienia ciepły odcień. Ale bardzo delikatny, niewysycony, a nawet lekko mdły. Może jeszcze nie jest to typowy żółty, ale już nie biały. Po blisko godzinie upajania się widokiem Sadra, nasunęło mi się porównanie do trocin, albo do bladej skórki chleba.

Typ widmowy F8, to gwiazda nieco gorętsza od Słońca. A jeśli gorętsza, to mniej żółta od niego, a nieco bardziej biała. Tak też jest w rzeczywistości. Kolor z pozoru mało szczególny, ale mnie i tak urzekł :)

 

post-29939-0-61264100-1473893519.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, dzisiaj obserwowałam trzy gwiazdy położone w konstelacji Łabędzia. Z tego co wiem, nie są one wzajemnie powiązane grawitacyjnie. Ale urzekła mnie ich szczególna uroda oraz tak nietypowe zestawienie, które pozwala ujrzeć trzy gwiazdy o skrajnie różnych typach widmowych oraz kolorach. W dodatku możliwa jest obserwacja tych trzech gwiazd w obrębie jednego pola widzenia. Różnice kolorów są bardzo intensywnie widoczne. Serdecznie polecam.

post-29939-0-47614600-1473978412.png

post-29939-0-66473400-1473978734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Widać sporo czerwonych, starych gwiazd. I to blisko siebie (a przynajmniej wizualnie blisko). Stellarium potwierdza ich wysokie wskaźniki barwy. Niestety, nie przy wszystkich są oznaczone typy widmowe, ale z pewnością co najmniej późne K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie co dzisiaj znalazłam! Po skończonych obserwacjach czasem lubię jeszcze trochę pozostać przyglądając się słabszym gwiazdom tworzącym zarys konstelacji. Podobnie zrobiłam tej nocy z Pegazem. W miejscu symbolicznej szyi Pegaza znajduje się 3,4-magnitudowa gwiazda, która urzekła mnie swoją urodą. Jest bardzo intensywnie błękitna, a wokół niej roztacza się lodowo-niebieskawy blask. Jej typ widmowy to B8,5V.

Polecam sprawdzić :)

 

post-29939-0-44605400-1474676533.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HIP 6195 ma niedaleko (1' na północ) od siebie gwiazdkę o wskaźniku barwy 2.33! Ma prawie 10 magnitudo. Nie zapuści się tam ktoś, żeby zrobić szkic, albo fotkę? :)

I ciemniejsza (bo 11 magnitudo), ale o wskaźniku barwy prawie 3, niedaleko (1,5' na południe) HIP 8064. Też jakby ktoś się zapuścił :)

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zapragnęłam przyjrzeć się gwieździe, która pod względem typu widmowego byłaby identyczna jak nasza Dzienna Gwiazda. Jednym z takich przykładów jest Rastaban z konstelacji Smoka. Różni się ona tylko klasą jasności- nie należy do ciągu głównego, jest tzw. jasnym olbrzymem (klasa jasności II). Bliska towarzyszka cudnej Etamin jest jak Słońce, z tym, że odległe o blisko czterysta lat świetlnych stąd. Ma barwę białożółtą. Nie jest to już ecru, ale jeszcze nie żółty. Można by rzec, taki bananowy. Cudowny, subtelny, delikatny. I przede wszystkim nieziemsko kojący- sprawdźcie :)

post-29939-0-28144500-1475015655.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani moi, spójrzcie kogo odnalazłam: Siostry Gorgony. Gorgonea Secunda, Gorgonea Tertia oraz Gorgonea Quarta. Przecudne trojaczki Księcia Perseusza. Każda o innej barwie. G. Secunda zimnawa. Biała z lekkim odcieniem pudrowo-błękitnym. Momemntami miałam wrażenie, że przez ten blady chłód prześwituje subtelny kremowy odcień.

G. Tertia zdecydowanie najczerwieńsza z wszystkich trzech sióstr. Pomarańczowo-złota. Słabo nasycony kolor sprawiał wrażenie nieco wygasłego. Majestetyczny i smutny.

G. Quarta wygląda, jakby była spokrewniona z Sadalmelikiem (Alfa Aqr). Złota o przyjemnym słodkim żywym odcieniu.

 

A słuchajcie, kto z Was znajdzie czwartą, albo raczej (biorąc pod uwagę nazewnictwo) pierwszą z bliźniaczek, Gorgoneę Primę? :)

post-29939-0-96663500-1475166160.png

post-29939-0-11863700-1475166170.png

post-29939-0-84990400-1475166179.png

post-29939-0-55708400-1475166185.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, dzisiaj obserwowałam trzy gwiazdy położone w konstelacji Łabędzia. Z tego co wiem, nie są one wzajemnie powiązane grawitacyjnie. Ale urzekła mnie ich szczególna uroda oraz tak nietypowe zestawienie, które pozwala ujrzeć trzy gwiazdy o skrajnie różnych typach widmowych oraz kolorach. W dodatku możliwa jest obserwacja tych trzech gwiazd w obrębie jednego pola widzenia. Różnice kolorów są bardzo intensywnie widoczne. Serdecznie polecam.

post-29939-0-47614600-1473978412.png

Próbkowanie koloru mi wyszło tak, ale to nie jest zdjęcie stackowane, lecz jedna klatka poddana dziwnej obróbce dla pozyskania próby kolorystycznej gwiazd :P więc mi tu nie ten tego... no :)

 

30-31Cygcolor.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś pisałem o moich badaniach natywnej kolorystyki Titana przy użyciu odcienia zieleni trawy (świetnie pokazuje nam co się dzieje z podczerwienią) i kolorów znaków drogowych, większość pewnie się zastanawiała co mi odp... ^_^ ale jak widać wszystko kiedyś się przydaje, a w tym przypadku zdobyte wtedy doświadczenia pomagają mi przy fotografowaniu kolorów gwiazd. Nie wszystko potem wyrówna się balansem kolorów bo jeśli podczerwień rozwali ci całość lub niedobór którejś składowej wypaczy widmo masz pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

"wiecej informacji w linku"

Ale co z tym drugim zdjęciem? Napisz nam tutaj wprost co z nim. Czyżby trafili na inaczej barwną gromade gwiazd (autentycznie fioletową) czy tylko inaczej obsługiwane / pokazywane jest połapane od nich światło.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie co dzisiaj znalazłam. Tym razem to nie układ binarny, a po prostu dwie położone blisko siebie gwiazdy (oczywiście mam na myśli bliskość na "płaszczyźnie nieba", widzianą z perspektywy Ziemi, nie w kwestii realnego oddalenia gwiazd od siebie. Ta druga odległość się znacznie różni u obu gwiazd).

Dysponując sprzętem o niewielkiej aperturze (ja użyłam powiększenia 36x) warto przyjrzeć się ciekawej kompozycji utworzonej przez dwie gwiazdy z konstelacji Woźnicy: Beta Aurigae (Menkalinan) i Pi Aurigae. U mnie obie ledwie zmieściły się w polu widzenia, ale widok ich razem, blisko siebie robił spore wrażenie. Znaczna różnica wskaźnika barwy jest wyraźnie widoczna. Menkalinan to jasna (1,90 mag.) gwiazda typu A2. Wskaźnik B-V +0,07 sugeruje białą barwę, nieznacznie skierowaną ku ciepłym tonacjom. Tego "ciepła" nie widać. Zabarwienie gwiazdy określiłabym jako kość słoniową z delikatnym. słabo błękitnym poblaskiem. Kolor subtelny, ale zdecydowanie zimny.

Pi Aurigae to typowa emka. Głęboka czerwień chłodnej przeewoluowanej gwiazdy przywodzi na myśl skojarzenia z rdzą. Rdza pomarańczowo-czerwonawa. Kolor brudnawy, a na obrzeżach subtelnie podbarwiony krwistym odcieniem. .Miałam wrażenie, że gwiazda lekko migocze. Podczas tego migotania, rdzawy kolor przeświecał oliwkowo-brudno-brązowym poblaskiem. Barwa piękna, niespotykana i ujmująco smutna.

Oprócz kontrastu kolorów, wyraźny jest również kontrast w jasności obu gwiazd. Tak więc widok kremowo-błękitnawego jasnego Menkalinana w sąsiedztwie ciemnej rdzawo-krwisto-oliwkowej Pi Aurigae skutecznie działa na wyobraźnie i mocno zapada w pamięć. Serdecznie polecam zobaczyć! :)

post-29939-0-92421400-1477267756.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ochłonąć po tym, co zobaczyłam! Co prawda tylko w bazie danych, a nie na żywo, ale przyznacie, że wskaźniki barwy tych obu gwiazdek powalają :) (szkoda tylko że Krzyża Południowego nie widać od nas).

 

A tu link do artykułu, z którego dowiedziałam się o tych dwóch skarbach:

http://www.astronomy.com/~/media/import/files/pdf/9/b/e/september_2010_we_reddest_stars.pdf

 

post-29939-0-66499300-1477348037_thumb.png

post-29939-0-99392500-1477348048_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie gwiazdę T Lyrae, którą naszkicowałam podczas jesiennego zlotu, obserwując przez niutona 16''? Stellarium niestety mylnie podaje, że wskaźnik barwy T Lyr wynosi +3,50. A to jest nieprawda. Baza danych SIMBAD mówi, że ta gwiazda ma wskaźnik barwy B-V = +4,9. I jest to całkiem możliwe, gdyż T Lyr była nieziemsko czerwona. Bez kapki żółtego odcienia. Jej kolor przywodził na myśl miąższ przejrzałej czereśni. Poniżej zamieszczam skrina z bazy danych SIMBAD oraz mój szkic:

 

 

post-29939-0-89730500-1477349399.png

post-29939-0-22863300-1477349408.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapragnęłam przyjrzeć się gwieździe Menkar- Alfie Wieloryba. Wczesna "emka", wskaźnik barwy +1,64... wiedziałam, że to będzie uroczy widok. Ale nie przyjrzałam się dokładnie mapom nieba. Dlatego na obserwacjach czekała mnie niespodzianka: nieopodal Alfy Ceti znajduje się 5,6-magnitudowa gwiazda typu widmowego B7. Nie jest to układ podwójny, ale przy użytym powiększeniu (90x) obie gwiazdy znalazły się w jednym polu widzenia. To dopiero była uczta dla zmysłów: gwiazdę Menkar widziałam jako jasnopomarańczową, o łagodnym odcieniu. Kolorem swym przywodziła mi na myśl skórkę grejpfruta. Barwa pomarańczowa, ale nie płomienna ani krwista.

Druga z gwiazd, 93 Ceti, jest jasnobłękitna. Wskaźnik barwy -0,09 sugeruje dość głęboki kolor. Gwiazda jest raczej ciemna i nie zauważyłam wokół niej znacznej poświaty, ale zabarwienie jest rzeczywiście nasycone i wyraźne. Pudrowy, "matowy" błękit. Bez turkusowego ani fiołkowego zabarwienia.

Kompozycja obu gwiazd: Menkara oraz 93 Ceti jest warta zobaczenia. Należy jednak pamiętać o niewielkim powiększeniu (ja użyłam 90x).

post-29939-0-89066300-1477700212.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już Bellatrix napisała wczoraj w 3City była niezła pogoda, pstryknąłem kilka fotek. Trochę pociągnięte, ale walczę z nowym montem, w którym wszystko jest inaczej :-)

Tutaj 12 Lyr w wersji RGB i LRGB.

LRGB_1.jpg

RGB_1.jpg

Edytowane przez Bosman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.