Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

 
         

Nietypowe barwy gwiazd

Autor: Bellatrix | kwi 23 2016 23:48 | 274 komentarze

Y-Canum_Ven_50pct.jpg

 

Cześć :)

 

W związku z propozycją Paethera oraz aprobatą wielu z Was wobec tego pomysłu, podjęłam próbę napisania artykułu o gwiazdach, które posiadają nietypowe kolory. Musze przyznać, że był to jeden z trudniejszych tematów, które opracowywałam. Jest to zagadnienie, nazwijmy to, niestandardowo zdefiniowane i mocno subiektywne, toteż znalezienie informacji w literaturze było nieproste. Pomocne okazały się wydania anglojęzyczne, do których na szczęście dostęp jest łatwy, dzięki e-bookom. 

Temat, nie ukrywam, bardzo przyjemny w odbiorze i ciekawy. Ale jest to jedynie namiastka, część artykułu, i wg mnie wymaga systematycznego rozwijania poprzez dopisywanie nowych "znalezisk". Proszę, dopisujcie przykłady gwiazdy, których Waszym zdaniem brakuje na tej liście, jak i również zwróćcie mi uwagę, jeśli w przygotowanym przeze mnie artykule są błędy lub nieścisłości.

 

 

 

NIETYPOWE BARWY GWIAZD

 

Zabarwienie gwiazd nie jest kwestią przypadkową, a jego wytłumaczenie oraz usystematyzowanie zawarte jest w diagramie Hertzsprunga-Russella. Obserwujemy gwiazdy białe oraz takie o różnym stopniu zabarwienia czerwonego, żółtego oraz niebieskiego. Oko ludzkie nie widzi gwiazd o barwie zielonej ani fioletowej. Jednak zdarzają się nieliczne wyjątki, a zielonkawy lub fiołkowy kolor widziany przez obserwatora jest wypadkową barw dwóch gwiazd układu podwójnego. Istnieje też możliwość, że nietypowe zabarwienie jest widoczne na skutek kontrastu pomiędzy pobliskimi gwiazdami. Np. gwiazda biała lub białoniebieska może wydawać się dla oka zielona, jeśli w jej bliskim otoczeniu znajdują się gwiazdy intensywnie pomarańczowe lub czerwone.

Przyjrzyjmy się gwiazdom, u których obserwatorzy zauważają nietypową, rzadko spotykaną barwę, jak i również tym, których niebieski lub czerwony odcień przybiera skrajny stopień nasycenia.

 

 

 1. Zubeneschamali (konstelacja Wagi)- jedna z niewielu gwiazd widocznych gołym okiem, która ma zielonkawe zabarwienie. Jej typ widmowy to B8 V. Sugeruje on zatem, że gwiazda powinna być jasnobłękitna. Zubeneschamali jest zielonkawa, gdyż zawiera dwa skladniki: intensywnie błękitny i żółty i widoczna barwa jest czymś w rodzaju wypadkowej obu barw.

  Literatura podaje, że kolor Zubeneschamali jest zielonkawy lub bladoszmaragdowy

 

 1. Izar (Epsilion Boo)- gwiazda podwójna. Jej składowe to: pomarańczowa gwiazda typu widmowego K (2,5 magnitudo) oraz niebieskawa gwiazda typu A (4,6 magnitudo). Ten układ podwójny daje lekki efekt zielonkawej barwy.

   

 2. 24 Comae Berenices- jeden ze składników, 24 Com A jest jaśniejszy (5,1 magnitudo) i ma barwę pomarańczową (typ K2 III), a drugi, 24 Com B jest mniej jasny (6,6 magnitudo), o barwie lekko błękitnawej (A7m). Oba składniki są blisko siebie Dzieli je odległość 20 sekund kątowych. Można je zatem bez trudu rozdzielić nawet przez niewielki teleskop. Kiedy dwie gwiazdy o różnych kolorach znajdują się względnie blisko siebie, mózg obserwatora zamiast dwóch osobnych gwiazd widzi jedną o barwie wypadkowej będącej w tym przypadku kolorem lekko zielonkawym.

   

 3. Delta Crv (SAO 157323)- bardzo interesujący przykład gwiazdy podwójnej, o znacznym oddaleniu składowych (są one odległe o 24 sekundy kątowe). Jaśniejsza z gwiazd, o 2,9 magnitudo ma barwę niebieską, a składnik mniej jasny, 8,5 magnitudo, ma barwę pomarańczową. Oglądając tę gwiazdę podwójną przez teleskop, bez można bez problemu zauważyć ogromny kontrast pomiędzy kolorami gwiazd składowych. Mniejsza z gwiazd jest widoczna nie jako pomarańczowa, ale jako fioletowa lub liliowa.

   

 4. Antares- gwiazda w konstelacji Skorpiona. Ma przepiękną ognisto-czerwoną barwę, która jest dobrze widoczna nieuzbrojonym okiem. Typ widowy Antares, to M1 Ib, a więc jest ona czerwonym nadolbrzymem. Jednak należy wiedzieć, że ma ona drugi składnik, Antares B, który jest gwiazdą niebieską o typie widmowym B2,5 V. Odległość między dwiema składowymi wynosi około 2,8 sekund kątowych. Jest to bardzo niewiele, i rozdział na składniki można dostrzec przy pomocy większego teleskopu (>6''). I być może na skutek kontrastu, a możliwe, że z racji dostrzegania przez oko ludzkie fuzji barw obu gwiazd, wielu obserwatorów określa kolor Antares B jako zielonkawy.

   

 5. Sarin- w gwiazdozbiorze Herkulesa. Typ widmowy A3 IV sugerowałby biało-błękitną barwę. Jednak bardzo nietypowy i zaskakujący jest fakt, iż Sarin jest opisywany przez obserwatorów w pełnym przedziale barw, a między innymi: zielonkawa, bladofiołkowa, zielona, popielato-biała, bladożółta, zielonkawo-niebieska, lazurowa, żółta, a nawet fioletowa. Jaki kolor Wy widzicie?

   

 6. 54 Hya- gwiazda podwójna z konstelacji Węża Wodnego. Separacja składników wynosi 8,5 sekund kątowych, wiec jest wystarczająca do zaobserwowania rozdziału przy pomocy niewielkiego teleskopu. Zabarwienie gwiazd 54 Hya jest żółte: jeden ze składników jest blado, drugi intensywnie żółty.

   

 7. Rasalgethi (alfa Her)- gwiazda podwójna w konstelacji Herkulesa. Cudowny kontrast pomiędzy barwami składników, ciemniejsza gwiazda (5,4 magnitudo) jest widoczna jako błękitnawo zielona, a jaśniejsza (3,5 magnitudo) jest pomarańczowa.

   

 8. Ro Cap- gwiazda podwójna z konstelacji Koziorożca. Kontrastowo zabarwione składowe, z których jedna jest żółta, a druga sprawia wrażenie lekko fioletowawej.

 

 

Gwiazdy czerwone o wysokim wskaźniku barwy:

 

 1. VY Uma- gwiazda węglowa o wyjątkowej ciemnopomarańczowej barwie. Jej wielkość gwiazdowa wynosi blisko 6 magnitudo, a wskaźnik barwy 2,40. Typ widmowy to C5 II

 

 1. X Cnc- gwiazda węglowa w gwiadozbiorze Raka. Jest ona gwiazdą zmienną (jak wszystkie gwiazdy węglowe), a jej jasność waha się w przedziale 5,7- 6,9 magnitudo. Posiada głęboki ceglasty, pomarańczowo-czerwony kolor.

   

 2. T Lyr- gwiazda węglowa w konstelacji Lutni. Posiada wybitnie wysoki wskaźnik barwy (3,5), a kolor gwiazdy jest ciemno pomarańczowy, niekiedy też określany jako rubinowy. T Lyrae jest gwiazdą zmienną i jej jasność zmienia się w zakresie 7,5-9,8 magnitudo.

   

 3. La Superba (YCnV)- gwiazda węglowa w konstelacji Psów Gończych. Można ją zobaczyć nawet gołym okiem, ma jasność 5,5 magnitudo. Najjaśniejsza z gwiazd węglowych. Posiada bardzo wysoki wskaźnik barwy: 3,0. Typ widmowy C7 Iab, czyli jest czerwonym nadolbrzymem. W klasyfikacji Keenana-Morgana, typ C7 oznacza bardzo chłodną gwiazdę węglową o temperaturze powierzchni 3000K.

  Barwa La Superby jest pomarańczowo-czerwona, bardzo głeboka i jakby "matowa". Gwiazda nie wykazuje typowego dla wielu gwiazd migotania (choć jej jasność podlega okresowym zmianom, gdyż jest to gwiazda zmienna). Wyraźnie odznacza się swoim kolorem na tle reszty gwiazd.

 

 

Gwiazdy węglowe zawierają wiele węgla, który jest w nich syntezowany na drodze fuzji termojądrowych. Na skutek działania prądów konwekcyjnych, węgiel (oraz jego związki) przemieszczają się do zewnętrznych partii atmosfery. Węglowa otoczka pochłania zielone i niebieskie światło, pozostawiając widoczne barwy cieplejsze, a więc czerwoną i pomarańczową. Gwiazdy węglowe są zazwyczaj ciemne i sprawiają wrażenie „zadymionych", „matowych”.

Z racji, że wszystkie gwiazdy węglowe są zmienne, wykazują one spadki i wzrost jasności. W apogeum jasności, gwiazda węglowa jest mniej czerwona niż przy minimum jasności, kiedy to czerwień wyraźnie się pogłębia.

 

 1. Do gwiazd o pięknej ciemnoczerwonej barwie, ale nie będących gwiazdami węglowymi należą m.in. Ruby Star (119 Tau)- typ widmowy M2 Ib, wskaźnik barwy 2,05, maksimum jasności 4,3 magnitudo. Jasność ulega wahaniom o amplitudzie 0,3 magnitudo w cyklu 165-dniowym. Przepięknie kontrastuje z pobliską 120 Tau o niebieskiej barwie (typ widmowy B2)
 2.  Inną czerwoną gwiazdą niewęglową jest Gwiazda Granat (SAO 33693, w konstelacji Cefeusza), typ widmowy M2 Ia, wskaźnik barwy 2,24, jasność waha się w przedziale 3,45- 5,1 magnitudo w cyklu 730-dniowym. Gwiazda ta jest widoczna gołym okiem, nawet na dość zanieczyszczonym miejskim niebie. Przez niewielki teleskop jest dobrze widać jej ciemnopomarańczową barwę.

 

 

Wybrane gwiazdy typu widmowego O mające intensywnie błękitną barwę) :

 

 

 1. Naos- gwiazda z konstelacji Rufy. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 2,2 magnitudo. Typ widmowy O5 sprawia, że Naos ma barwę wyraźnie niebieską (wskaźnik barwy -0,28). Jest widoczna z południa Polski, ale wznosi się zaledwie 1 stopień nad horyzont.

 

 1. Meissa (Lambda Orionis), typ widmowy O4, wskaźnik barwy wynosi -0,19.

   

 2. a Camelopardalis- gwiazda typu widmowego O9 Iab, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Żyrafy, jej wielkość gwiazdowa wynosi 4,3 magnitudo.

 3. Regor- najjaśniejsza gwiazda konstelacji Żagla. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 1,75 magnitudo. Regor jest układem szcześciokrotnym, w skład którego wchodzi m.in. gwiazda typu widmowego O9 oraz gwiazda Wolfa-Rayeta.

 4. W Wielkim Obłoku Magellana obecna jest niezwykła gwiazda typu widmowego O2V. Jest to gwiazda oznaczana jako BI 253 i należy do ciągu głównego. Jest ona najjaśniejszą, najmasywniejszą i jedną z najgorętszych gwiazd w swojej klasie jasności (V). Temperatura jej powierzchni wynosi 50.000K, a masa równa jest osiemdziesięciu masom Słońca.

 

 

Źródło:

 1. "Urania" styczeń 1792, nr 1

 2. Michael Inglis "A Field Guide to Deep-Sky Objects"

 3. Nale Monks "Go-to telescopes under suburban skies", str. 111-113

 4. "Sky&Telescope" December 3, 2014


+71

Zdjęcie

Nietypowe barwy gwiazd

* * * * * 9 głosy

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
274 odpowiedzi w tym temacie

#16
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Piotrze, dziękuję za miłe słowa uznania :) Artykuł o nietypowych barwach gwiazd planuję systematycznie uzupełniać. Zarówno o dodatkowe przykłady, jak i o zdjęcia (których zamieszczenie zasugerował Jutomi).

Nie ukrywam, że JSC zaintrygował mnie informacjami o Syriuszu, tak więc na ten temat też sprobuję znaleźć wiecej informacji i napisać oddzielny artykuł. Czasami dłużej obserwując Syriusza, odnosiłam wrażenie, że ta gwiazda jest najbardziej wyjątkowa pod względem koloru, gdyż ma wszystkie barwy. Niby biała, ale tak pięknie połyskuje. Trochę mi pod tym względem przypomina diament. Powertuję w bibliotekach na uczelni oraz w reprintach starodruków, bo bardzo bym chciała dokopać się do dawnych zapisków odnośnie Syriusza. 


0#17
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6290 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

A o Dogonach to słyszała? ;)

Chociaż to najprawdopodobniej był zwykły wał, to jednak ciekawa historia :D


0

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#18
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

A o Dogonach to słyszała? ;)

Niestety nie. A co (kto?) to jest?


0

#19
ryszardo

ryszardo

  Kanopus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1513 postów

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum...  :flirt:  ).

Mam zamiar sfotografować wszystko co będzie w zasięgu mojego teleskopu i dobrze skalibrować kolory!


+2
Post rekomendują: wimmer, Krater,

#20
Ura

Ura

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1144 postów

Bardzo fajne opracowanie o gwiazdach w dziwnych kolorach, muszę sobie kiedyś poszukać co ciekawszych obiektów z tej listy i zobaczyć jak te kolory się prezentują, postrzeganie barwy jest często osobnicze w zależności od jednostki, ale to można sobie swobodnie wypracować po prostu dużo obserwując, albo  dużo razy porównywać barwy np w paletach NCS czy Pantone, i wtedy wyrabia się oko na te niuansowe zabarwienia - jak to napisał Jutomi że mężczyźni niby nie widzą takich subtelnych barw, widzą widzą tylko trzeba trenować - chyba że chodzi o nazewnictwo, to tak bywa z tym różnie.

 

Warto sobie jeszcze poczytać o mechanizmach widzenia barwy przez człowieka i o łączeniu się barw - są dwa typy substraktywne i addytywne :)

ja miałem takiego skila w rozpoznawaniu domieszek barwy że wyłapywałem 3% składowej w danym zabarwieniu paleta NCS - z uwagi na zajęcie, musiałem takie testy robić na kolorach.

 

Tutaj w gwiazdach występuje mieszanie addytywne barw.


Użytkownik Ura edytował ten post 24 kwiecień 2016 - 22:49

+1
Post rekomendują: Krater,

#21
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Mam zamiar sfotografować wszystko co będzie w zasięgu mojego teleskopu i dobrze skalibrować kolory!

 

Deltę Crv też? :) A jej drugi składnik (8,5 magnitudo) też się da sfocić?


0

#22
ryszardo

ryszardo

  Kanopus

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1513 postów

Deltę Crv też? :) A jej drugi składnik (8,5 magnitudo) też się da sfocić?

Bez problemu przy tej separacji...:)


+1
Post rekomendują: Bellatrix,

#23
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

"Warto sobie jeszcze poczytać o mechanizmach widzenia barwy przez człowieka i o łączeniu się barw - są dwa typy substraktywne i addytywne :)

 

ja miałem takiego skila w rozpoznawaniu domieszek barwy że wyłapywałem 3% składowej w danym zabarwieniu paleta NCS - z uwagi na zajęcie, musiałem takie testy robić na kolorach.

Tutaj w gwiazdach występuje mieszanie addytywne barw."

 

Ura, wspaniale to wytłumaczyłeś.

Literatura zagraniczna podaje dwa powody obserwowania nietypowych zabarwień: ciasne ukałdy wielokrotne (np gwiazda podwójna, gdzie składniki są bardzo blisko siebie) oraz złudzenie optyczne, które ma miejsce, gdy jest dana gwiazda i gwiazdy sąsiednie mają skrajne, przeciwne typy widmowe (ale nie tworza one żadnych układów binarnych) , tylko po prostu stanowią pobliskie otoczenie obserwowanej gwiazdy i kontrastują z jej kolorem)

A takie addytywne mieszanie barw dotyczy, jak rozumiem, tylko układów binarnych? W sensie, że tylko gdy skladniki sa bardzo blisko siebie, prawda?

 

 


+1
Post rekomendują: Ura,

#24
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6290 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Niestety nie. A co (kto?) to jest?


Nawet w Wiki w artykule o Syriuszu jest wzmianka o nich ;)
0

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#25
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Nawet w Wiki w artykule o Syriuszu jest wzmianka o nich ;)

Ciekawe :) Ale nie sądzę, żeby mieli wiedzę o Syriuszu B nie dysponując solidnym sprzetem. Czytałam też kiedyś, że podobno składnik B jest bardzo trudny do zaobserwowania, nawet przez dobry teleskop (z uwagi na mały ozmiar, niską jasność i silnie eliptyczną, mimośrodową orbitę).

Mówiąc, że zasięgnę wiedzy o Syriuszu w starych źródłach, miałam na myśli oczywiście zapisy z obserwacji gołym okiem, wiadomo :) Bardzo zaintrygowalo mnie to, co JSC przeczytał o Syriuszu, że ponoć "krwawił" co jakiś czas. I zastanawia mnie, czy chodzi o to migotanie w rożnych kolorach, gdzie Syriusz raz błyska na błękitno, chwilę potem na czerwono itd, czy raczej jest to sprawa grubszej wagi, gdzie Syriusz np co kilka lat stawał się bardziej czerwony. Muszę się dokopać do starych zapisów.


0

#26
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Spójrzcie, tutaj jest fotka Delty Corvi (ta, którą publikacje opisują jako lekko fioletowawą). Autor zdjęcia napisał, że mniejszy składnik ma barwę brązowawo-szarą. Ale ja tutaj dostrzegam również kolor fiołkowy. Przepraszam za wymyślne porównanie, ale jak dla mnie to barwa kwiatów wilczej jagody. Taki brudno-szarawo-brązowawo-fioletowy ;)

Załączone miniatury

 • Delta Corvi.jpg

0

#27
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Ciekawe :) Ale nie sądzę, żeby mieli wiedzę o Syriuszu B nie dysponując solidnym sprzetem. Czytałam też kiedyś, że podobno składnik B jest bardzo trudny do zaobserwowania, nawet przez dobry teleskop (z uwagi na mały ozmiar, niską jasność i silnie eliptyczną, mimośrodową orbitę).

Mówiąc, że zasięgnę wiedzy o Syriuszu w starych źródłach, miałam na myśli oczywiście zapisy z obserwacji gołym okiem, wiadomo :) Bardzo zaintrygowalo mnie to, co JSC przeczytał o Syriuszu, że ponoć "krwawił" co jakiś czas. I zastanawia mnie, czy chodzi o to migotanie w rożnych kolorach, gdzie Syriusz raz błyska na błękitno, chwilę potem na czerwono itd, czy raczej jest to sprawa grubszej wagi, gdzie Syriusz np co kilka lat stawał się bardziej czerwony. Muszę się dokopać do starych zapisów.

A propos Syriusza B i początków jego odkrycia: zanim go zobaczono, jego istnienie zostało przewidziane na podstawie analizy ruchu Syriusza A. Ale to dopiero w XIX wieku. Tutaj jest link do pełnego artykułu z Uranii (zaczyna się pod koniec strony 303):

 https://books.google... urania&f=false

Załączone miniatury

 • Syrek.jpg

0

#28
ekolog

ekolog

  Astropolis.pl

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 5721 postów
 • Skąd:Wrocław

Wydaje mi się, że w tym artykule pominęłaś system gwiezdny Almach (gamma Andromedy), w którym widuje się zieloną (jakby) gwiazdę.

 

Przy okazji przypomniałem sobie, że znajomy astrofizyk polecał ewidentnie "zieloną jak trawa" gwiazdę, którą jako taką obserwował przez lornetkę.

Twierdził, że Antares lub gdzieś blisko. Trochę mnie to zastanawia bo lornetka słabo rozbija tak ciasny układ wielokrotny (a wszystko wskazuje na Antares B o którym napisałaś).

Tu już tylko praktyk lorneciarski nam pomoże.

 

Pozdrawiam


Użytkownik ekolog edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 01:38

0
Z pierwszą lornetką astronomiczną lub teleskopem kup latarkę diodową czerwoną (o mapkach szukaj na forum)
WSZYSTKIE WSZECHŚWIATY SĄ WIECZNE
Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości

#29
JSC

JSC

  Wega

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 820 postów
 • Skąd:Gdańsk/Słupsk

Ciekawe :) Ale nie sądzę, żeby mieli wiedzę o Syriuszu B nie dysponując solidnym sprzetem. Czytałam też kiedyś, że podobno składnik B jest bardzo trudny do zaobserwowania, nawet przez dobry teleskop (z uwagi na mały ozmiar, niską jasność i silnie eliptyczną, mimośrodową orbitę).

Mówiąc, że zasięgnę wiedzy o Syriuszu w starych źródłach, miałam na myśli oczywiście zapisy z obserwacji gołym okiem, wiadomo :) Bardzo zaintrygowalo mnie to, co JSC przeczytał o Syriuszu, że ponoć "krwawił" co jakiś czas. I zastanawia mnie, czy chodzi o to migotanie w rożnych kolorach, gdzie Syriusz raz błyska na błękitno, chwilę potem na czerwono itd, czy raczej jest to sprawa grubszej wagi, gdzie Syriusz np co kilka lat stawał się bardziej czerwony. Muszę się dokopać do starych zapisów.

 

Przepraszam, ze napiszę tak na szybko, bez sprawdzenia, ale nie chę aby umknęło...

Z tego co pamiętam, jeszcze 100 000 lat temu powinna być widoczna mgławica planetarna po wybuchu Syriusza B. Jest podejrzenie, że to wszystko działo sie jednak bliżej naszych czasów, a mgławica została wessana przez któryś ze składników, moze Syriusza A, a może mitycznego Syriusza C? Stąd nie obserwujemy jej pozostałości dzisiaj.

 

Ciekawe jest, ze Chińczycy opisywali Syriusza podobnie jak my widzimy go dzisiaj. Tak wiec informacje o "krwawiącym" Syriuszu mogą pochodzić z czasów wcześniejszych niz Homer... Od Atlantydów? ;) :D

 

EDIT

znalazłem cos - artykuł jest "mocno" paranaukowy ;), ale warto poczytać http://thor.megather...e=A&item_id=413

 

W rozdziale XXII Iliady takze jest odniesienie do Psa Oriona- czyli Syriusza. Tam porównano lśnienie pancerza z brązu do blasku Syriusza (w różnych tłumaczeniach, różnie ten werset jest napisany). I tu chyba też miano na myśli Syriusza tuz nad horyzontem, bo przecież brąz nie jest biały!

 

EDIT2

Znalezione w necie wszystkie kolory Syriusza ;) :

i poszczególne klatki:

Sirius-twinkle-panel.jpg


Użytkownik JSC edytował ten post 25 kwiecień 2016 - 08:58

+3
Post rekomendują: Bellatrix, DuRuS, Krater,

#30
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

"Wydaje mi się, że w tym artykule pominęłaś system gwiezdny Almach (gamma Andromedy), w którym widuje się zieloną (jakby) gwiazdę."

Dzięki za przykład.

Rozumiem, że chodzi o Almaak, czyli 57 And? Ona w Stellarium podpisana jest jako gamma 1 Andromedy. Ale faktycznie, mniejszy składnik lekko błękitny i wielkość gwiazdowa 2,15 magnitudo. A drugi pomarańczowy, 5,0 magnitudo. Pozatym dość blisko siebie leżą, może być szansa na lekką zieleń, taki szmaragd może. A powiedz, przyglądałeś się tej Almaak pod kątem zabarwienia? Lepiej przez telepa czy lornetką? Ja dzisiaj, jak pogoda pozwoli, to coś koło 22 spróbuję ją wyhaczyć. Tylko szkoda, ze będzie nisko nad horyzontem i tuż po zachodzie słońca.

 

"Przy okazji przypomniałem sobie, że znajomy astrofizyk polecał ewidentnie "zieloną jak trawa" gwiazdę, którą jako taką obserwował przez lornetkę.

Twierdził, że Antares lub gdzieś blisko. Trochę mnie to zastanawia bo lornetka słabo rozbija tak ciasny układ wielokrotny (a wszystko wskazuje na Antares B o którym napisałaś).

Tu już tylko praktyk lorneciarski nam pomoże."

To ciekawe, bo 2,8 sekund kątowych, to strasznie mało. Ale z drugiej strony, Fred Schaaf w podręczniku pt.: "The brightest Stars" opisuje, że niewielki 4,25'' teleskop jest w stanie rozdzielić Antares a od Antares B. Ale jednocześnie zaznacza, że niezbędny jest dobry seeng.

http://www.noojum.co...htest-Stars.pdf(od strony 218).


0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, barwy gwiazd, typy widmowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników