Skocz do zawartości

NEWTON 320/9200mm - Teleskop modyfikowanego systemu newtona (minimalna obstrukcja)


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze jak myślałem o teleskopie planetarnym - to tylko o takiej konstrukcji. Teraz mam świetną optykę D=460mm - planowałem klasycznego Newtona , a teraz Hamal po Twoim poście i potwierdzeniu, że warto, kombinuję jak tu zrobić sprawnego duala...

P.S.

Jowisz świetny!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z kolimacją tego sprzętu,nie ma problemów ?

Najistotniejsze jest idealne osiowe względem osi optycznej LG ustawienie tulei Barlowa/LW bo każde minimalne przesunięcie spowoduje że barlow pracując sporo bo ok 26cm od kamerki będzie kosił obraz. Do tego celu używam specjalnie do tego celu zbudowanego kolimatora laserowego ^_^ Pudełko z dziurką tu się nie sprawdzi :)

 

Zawsze jak myślałem o teleskopie planetarnym - to tylko o takiej konstrukcji. Teraz mam świetną optykę D=460mm - planowałem klasycznego Newtona , a teraz Hamal po Twoim poście i potwierdzeniu, że warto, kombinuję jak tu zrobić sprawnego duala...

P.S.

Jowisz świetny!

Miałem obawy, ale z powodu braku zajęcia konstruktorskiego, a ja ciągle muszę coś budować ^_^ bo inaczej mi źle, poskładałem to, a i tak LG jest słabej jakości a LW chyba wymienię na (jak pisał w Swoim wątki Lysy) na dobre lustro z diagonala.

 

Hamal, połoźenie tego barlowa da się policzyć czy dobierałeś eksperymentalnie?

Na pewno da się jakoś lub jakimś programem policzyć, ja jednak jestem miłośnikiem zdejmowania wymiarów empirycznie, dodatkowo, posiadaną optykę znam na tyle (więcej czasem poświęcam czasu na próby w nocy niż focenie) że wiem gdzie mniej więcej co dla jakiej wartości siedzi.

 

Na marginesie tylko dodam, że choć użyty barlow z uwagi na swoje cechy do tego celu nadaje się doskonale to jednak pracując na tak dużej krotności ujawnia już swoje niedoskonałości kolorystyczne, co jednak przy pracy na filtrach nie stanowi aż takiego problemu a może nawet stanowić i pewna zaletę bo lekka domieszka innego koloru dodana do na RED może i psuć lekko seeing ale doda ładnie widoczne detale które normalnie w RED by były zbyt blade aby być w ogóle widocznymi. Tak czy inaczej, warto próbować, sprawdźcie na Waszych klasycznych Newtonach dokładając kartonowe krążki przed LW aby zobaczyć jak 6cm, czy 7cm lub 8cm kartonik powoli zjada nam detal planety, wtedy nabieramy przekonania że może jednak warto z tym walczyć, ja przynajmniej takiego przekonania nabrałem.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratrulacje HAMAL! Myślę o podobnym rozwiązaniu. Na sąsiednim forum sprzedają duże lustra 1652mm i miałem taki zamysł aby zamiast LW 70mm dać tulejkę pod 2" albo 1,25" rozpiętą na pająku i wkładać albo Barlowa x3 albo reduktor ogniskowej x0,5 + korektor komyi kamerkę - 55mm lub 43mm obstrukcja. Nie chciałem aby to był telep do wizuala bo przy takiej ogniskowej prawie 5000 dotykanie telepa wprowadza niepotrzebne drgania a i kręgosłup nie ten ;)

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sprawiedliwości dziejowej, nie uważam się za jedynego pomysłodawcę takiego rozwiązania, choć doszedłem do niego samodzielnie, nikt mi go nie podsunął, nigdzie go nie wypatrzyłem, co nie zmienia faktu iż wielu podobnie kombinowało, pisał nawet niedawno o tym rozwiązaniu tu http://astropolis.pl/topic/48130-minimalistyczna-obstrukcja-w-newtonie/?p=566856ryszardo :) Ja się porwałem to dziadostwo zbudować i tym samym spopularyzować, tyle mojego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, doprowadzenie LW do minimalnego minimum :)

Ja w moich sprzętach również resetuję LW, w newtonie 145 mam LW z małą osią 29mm co daje obstrukcję

20%.

 

To są wartości stosowane np. w end-userskich makach intesa i pomimo oczywistego mniejszego kontrastu

niż w makach to przy porządnym LG widzę autentycznie lepszego Jowisza w tym gówienku niż w makówce 150.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z innej beczki. Czy ktoś z naszego forum podejmie się napisać program do obsługi optyki adaptatywnej?. A może jest dostępny? - ja nic nie znalazłem.

Ale gdyby była realna możliwość uzyskania oprogramowania- to wtedy podjąłbym się zaprojektowania i skonstruowania mechaniki teleskopu powyżej 120cm średnicy + laser. To już miałoby chyba sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtedy podjąłbym się zaprojektowania i skonstruowania mechaniki teleskopu powyżej 120cm średnicy + laser. To już miałoby chyba sens.

Idea szczytna, ale z tym laserem to nie tak prosto (domyślam się, że chodzi o „sztuczą gwiazdę”, laser guide star). Tak się składa, że niedawno o tym czytałem. Żeby zaświecić naszą „gwizdę” na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, laser musi mieć dość sporą moc (np. VLT ma 10 W; cała optyka nadawcza i sterowanie trywialne nie są). Tu lista przepisów: link, które musi spełniać instalacja LGS na terenie USA. W Europie też ich pewnie trochę jest. I oczywiście trzeba wyłączać na czas pobliskiego (z grubym marginesem) przelotu samolotów (któryś z opisywanych przypadków miał dedykowany system kamer wykrywających zbliżające się samoloty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL, czy to nie ten regał, o którym pisałeś w statusie? Doskonały design, taki kosmiczny styl ;)

Tak się zastanawiam, czy dałoby się w ten sposób skrócić tubę przy okazji zachowując małą obstrukcję? Może byłoby to doskonałe rozwiązanie dla ATMowców budujących planetarne teleskopy. Cassegrain wydaje mi się, że jest dosyć skomplikowany (hiperboliczne, wypukłe LW jakoś mnie przeraża w szlifowaniu, ale mogę się mylić bo nigdy żadnego lustra nie zrobiłem), a tutaj mamy jednak "prostego" Newtona z małym dodatkiem w postaci Barlowa. Ogniskowa 9 metrów robi wrażenie ;) A co z Księżycem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod ciężkim wrażeniem.

Czy te rureczki zamiast kratownicy dają wystarczającą sztywność przy tak wyśrubowanych parametrach?

Rurki z Castoramy, cienkościenne o przekroju 25mm, trzymają sztywno a zasługa tu jest cybantów, bo co innego kiedy na końcu takiej rurki osadza się na klej śrubkę i wkręca ją w nakrętkę osadzoną w skrzyni a naprawdę zupełnie co innego kiedy jest mocno dociągnięta na znacznej długości cybantami do płyty skrzyni. Przez 4h sesji nie zauważam aby laser kolimujący tuleję barlowa zszedł ze środka LG, jedyne co ucieka pod czas sesji to LG ale ja wolę je luźne co godzinę poprawiać niż czymś zaciskać nawet najdelikatniej w celi. A rurki nie są aż takie cienkie i liche jak to może się ze zdjęcia wydawać, polecam wyprawę do sklepu i próby uginania zapartej o podłogę rurki.

 

HAMAL, czy to nie ten regał, o którym pisałeś w statusie? Doskonały design, taki kosmiczny styl ;)

Kuzyn będzie dumny? ^_^

 

HAMAL, czy to nie ten regał, o którym pisałeś w statusie? Doskonały design, taki kosmiczny styl ;)

 

Tak się zastanawiam, czy dałoby się w ten sposób skrócić tubę przy okazji zachowując małą obstrukcję? Może byłoby to doskonałe rozwiązanie dla ATMowców budujących planetarne teleskopy. Cassegrain wydaje mi się, że jest dosyć skomplikowany (hiperboliczne, wypukłe LW jakoś mnie przeraża w szlifowaniu, ale mogę się mylić bo nigdy żadnego lustra nie zrobiłem), a tutaj mamy jednak "prostego" Newtona z małym dodatkiem w postaci Barlowa. Ogniskowa 9 metrów robi wrażenie ;)

Nie ma chyba takiej konstrukcji optycznej co by spełniała takie kryteria.

 

co do ogniskowej, 6m daje za małą skalę, 12m którą robię planetarki to tu jednak przesada, 9m to optymalne maksimum a zawsze mogę wrzucić w ASI bin 2 i śmigam na 4500mm :)

 

A co z Księżycem?

Na Księżyc szkoda mi teraz czasu z tym telepem, bo Jowisza zaraz nie będzie a tamta gnida jest cały czas.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z innej beczki. Czy ktoś z naszego forum podejmie się napisać program do obsługi optyki adaptatywnej?. A może jest dostępny? - ja nic nie znalazłem.

Ale gdyby była realna możliwość uzyskania oprogramowania- to wtedy podjąłbym się zaprojektowania i skonstruowania mechaniki teleskopu powyżej 120cm średnicy + laser. To już miałoby chyba sens.

Masz pomysł, jak rozwiązać kwestię zmiany kształtu lustra? To raczej nie lada wyzwanie. Ja bym mógł w razie czego coś spróbować napisać, ale podejrzewam, że matematyczne modelowanie tego okładu by mnie pokonało. Zawsze mnie zastanawia, jak oni to robią, że im ta sztuczna gwiazda nie zaświetla całego zdjęcia. Czy świeci może w jakiejś określonej długości fal i jest wycinana filtrem, czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pomysł, jak rozwiązać kwestię zmiany kształtu lustra? To raczej nie lada wyzwanie. Ja bym mógł w razie czego coś spróbować napisać, ale podejrzewam, że matematyczne modelowanie tego okładu by mnie pokonało. Zawsze mnie zastanawia, jak oni to robią, że im ta sztuczna gwiazda nie zaświetla całego zdjęcia. Czy świeci może w jakiejś określonej długości fal i jest wycinana filtrem, czy jak?

Tak, z kształtem lustra nie ma problemu. Jest też trochę literatury na ten temat.

Gwiazda nie ma tak dużej jasności, 100hz próbkowania wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, to producenci podają "krotność" barlowa (oznaczmy jako "N") zakładając normalne położenie okularu w jego oprawie. Trzeba ustalić odległość diafragmy pola okularu od soczewki barlowa (oznaczmy jako "D"). Z kolei jako D1 oznaczmy odległość od soczewki barlowa do założonego położenia płaszczyzny ogniskowej w docelowym układzie.

Rzeczywista krotność barlowa w układzie to będzie (szacunkowo) "krotność fabryczna" x D1/D. Tak jest dla klasycznych systemów.

Ale inaczej jest w systemach (tych droższych) telekonwerterów TV. Tam ta krotność nie zależy (przynajmniej w pewnych granicach) od położenia detektora.

Mam nadzieję, że czegoś nie pomyliłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.