Skocz do zawartości

SCT vs RC


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat.

 

Czytalem juz troche o nich w necie. Nawkladalem sobie teoretycznej wiedzy do glowy i teraz musze to przetrawic.

Z checia wyslucham informacji o nocnych bojach od doswiadczonych uzytkownikow majacych rozeznanie w porownaniu takiego sprzetu.

Rozmawiamy o urzadzeniach 6".

 

Co byloby dla mnie lepsze do planetek?

Który jest latwiejszy w opanowaniu?

Który wymaga mniej obslugi?

Czy to prawda, ze SCT jest o wiele latwiejszy w opanowaniu niz RC? Nigdy nie robiłem zadnej kolimacji i nie mam w tym polu zadnego doswiadczenia.

Zalezy mi na sprzecie typu "wsadz na montaz-użyj-zapakuj-wsadź na montaż..."

 

 

Czy ewentualnie MAK 6" jest godna polecenia konkurencja dla w/w sprzetu?

 

Z gory dzieki

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem MAKa 180 a teraz mam SCT 11. Na plus w MAKu jest zdecydowanie kontrast, zdecydowanie lepszy niż w SCT. Z kolei MAK to F15, więc przy planetarnym astrofoto barlow mocno ściemnia obraz wydłużając ekspozycję. SCT przy F10 jest trochę bardziej uniwersalny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat.

 

Co byloby dla mnie lepsze do planetek?

 

 

Jako użytkownik SCT i RC muszę zadać ci to pytanie do czego ma ci to służyć ?

zdaje sobie sprawe ze DSow na dlugiej ogniskowej moim montazem nie pociagne.

skala dla 1500mm+qhy8L= 1.07"/pixel, wiec jest to spore wyzwanie w porownaniu do obecnego 3.15"/pixel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem i SCT 8" i RC8" .

 

Mam wrażenie że SCT jest nieco jaśniejszy przy planetach ale nie nadaje się do DS.

 

RC ma większą obstrukcję na LW ale planety są w nim bardzo ładne i nadaje się do DS.

 

Gwiazdy w SCT są miękkie , w RC ostre jak szpilki .

 

Poniżej dwie fotki Jowisza z SCT i RC , Jowisz z plamą jest z RC .

 

Oraz film o RC - co on potrafi .

 

 

 

Większe RC - 12" mógł by być uniwersalny , z Barlowem do planet , z korektorem do DS .

RC.jpg

SCT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zdaje sobie sprawe ze DSow na dlugiej ogniskowej moim montazem nie pociagne.

skala dla 1500mm+qhy8L= 1.07"/pixel, wiec jest to spore wyzwanie w porownaniu do obecnego 3.15"/pixel

 

Ale gso rc 6 ma 1350mm i przy zastosowaniu reduktora 0,75 uzyskujesz znośne 1012 mm i sądzę ,że neq6 da sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale gso rc 6 ma 1350mm i przy zastosowaniu reduktora 0,75 uzyskujesz znośne 1012 mm i sądzę ,że neq6 da sobie radę.

Właśnie reż mi to chodzi po głowie. Celujac np w galaktyki w niedzwiedzicy guiding powinien pociągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niewielkie doświadczenie z sct 8 z reduktorem i heq-5 i w zależności od wiatru udaje się uzyskać jako tako prowadzonych klatek do 240s , Ilość szczegółu w porównaniu z małym apo jest przytłaczająca ,mimo niedoskonałości prowadzenia . Też rozważam zmianę sct 8 na gso rc6 . .

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

I bądź mądry bo w delta znalazłem taka odpowiedz: Ten akurat teleskop GSO systemu Ritchey-Chretien jest wyspecjalizowany w dziedzinie astrofotogfrafii, a nie w obserwowaniu. Po doposażeniu go w okular do obserwacji, można nim obserwować, jednak są lepsze i tańsze teleskopy o tej samej średnicy, które służą obserwacjom wizualnym, np. Tuby optyczne SCT Celestron C8, C9.25 czy C11 XLT lub tuby optyczne Newtona o światłosile f/5 (ale nie f/4).

Przecież można zejść z f do 6,3 i to juz blisko do oglądania czegoś więcej a Teraz do tego gdy widzisz taki film:

To zaczynasz sie zastanawiać. Chce kupić taki SCT 8" i właśnie do DS ale cos przenośnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bądź mądry bo w delta znalazłem taka odpowiedz: Ten akurat teleskop GSO systemu Ritchey-Chretien jest wyspecjalizowany w dziedzinie astrofotogfrafii, a nie w obserwowaniu. Po doposażeniu go w okular do obserwacji, można nim obserwować, jednak są lepsze i tańsze teleskopy o tej samej średnicy, które służą obserwacjom wizualnym, np. Tuby optyczne SCT Celestron C8, C9.25 czy C11 XLT lub tuby optyczne Newtona o światłosile f/5 (ale nie f/4).

Przecież można zejść z f do 6,3 i to juz blisko do oglądania czegoś więcej a Teraz do tego gdy widzisz taki film:

To zaczynasz sie zastanawiać. Chce kupić taki SCT 8" i właśnie do DS ale cos przenośnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rc i wizual się nie trawi.

 

Nie trawi się głównie z powodu wielkiej obstrukcji. Dla przykładu GSO RC 6" ma obstrukcję 50,7%. a wersja 8" niewiele mniej 47.8 %.

 

Według tego źródła http://www.apm-telescopes.de/en/telescopes/reflecting-telescopes-ota/ritchey-chretien/gso-ritchey-chrtien-6-f-9-optical-tube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie trawi się głównie z powodu wielkiej obstrukcji. Dla przykładu GSO RC 6" ma obstrukcję 50,7%. a wersja 8" niewiele mniej 47.8 %.

 

Według tego źródła http://www.apm-telescopes.de/en/telescopes/reflecting-telescopes-ota/ritchey-chretien/gso-ritchey-chrtien-6-f-9-optical-tube

 

http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=827 troche stare, ale...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest przewaga RC w porownaniu do o wiele tanszego Newtona z korektorem komy?

Na pewno zaleta sa aspekty konstrukcyjne - tuba jest krotsza i bardziej sztywna. Szczatkowa aberracja chromatyczna korektora komy dla Newtona nie powinna miec zadnego znaczenia.

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.