Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Hej, istnieje możliwość wzbogacenia focusera o zapis aktualnej pozycji i przechowywanie jej po wyłączeniu urządzenia?

Chodzi o taki auto zapis, że masz pozycję np 2000 ustawioną i po ponownym uruchomieniu bez robienia dodatkowych czynności dalej jest 2000? A może zapis kilku pozycji typu "kamera", "okular1" itp i wybierania ich z listy, żeby się ustawił? Drugą rzecz chcę w najbliższym czasie dodać, a o pierwszej pisała mi już jedna osoba i nad tym też pomyślę. Z tym że pierwsza funkcja jest nieco problematyczna w dodaniu, ale spróbuję.

 

A przy okazji: Właśnie siedzę nad softem i próbuję zautomatyzować proces instalacji sterowników USB, tak żeby było ekstra wygodnie. Jeśli ktoś wie, jak zainstalować plik .inf z linii poleceń, to będę wdzięczny za wsparcie :) Próbuję różnych metod i coś nie idzie.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym robisz instalator. Bawiłem się kiedyś w Inno Setup i tam można było uruchamiać skrypty związane z dowolnym poleceniem systemowym lub wstawki pisane w Delphi więc powinno się udać z uruchomienie pliku inf z jakimś magicznym przełącznikiem ... Może przez polecenie systemowe https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb776886(v=vs.85).aspx ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym robisz instalator. Bawiłem się kiedyś w Inno Setup i tam można było uruchamiać skrypty związane z dowolnym poleceniem systemowym lub wstawki pisane w Delphi więc powinno się udać z uruchomienie pliku inf z jakimś magicznym przełącznikiem ... Może przez polecenie systemowe https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb776886(v=vs.85).aspx ?

To akurat ma być uruchamiane nie z instalatora, a sterownika ascom (czyli zwykłego kodu c#). Chciałem to zrobić na zasadzie stosownego polecenia cmd. A w Inno Setup też pewnie będę musiał coś podobnego dołożyć, ale to jeszcze nie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o taki auto zapis, że masz pozycję np 2000 ustawioną i po ponownym uruchomieniu bez robienia dodatkowych czynności dalej jest 2000?

 

Dokładnie o to chodzi. Obecnie bez zapamiętywania ostatniej pozycji używanie focusera na przemian manualnie i spod maxima jest super niewygodne. Załóżmy taką sytuację: wyciągam teleskop ze skrzyni transportowej. Następnie zakładam na montaż i chcę wysunąć, całkowicie schowany na czas transportu, focuser by móc przykręcić kamerę z całym osprzętem. Wyłączam wszystko by nie marnować prądu i zestaw chłodząc się czeka na noc astronomiczną. Po włączeniu zestawu sterownik widzi pozycję 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie o to chodzi. Obecnie bez zapamiętywania ostatniej pozycji używanie focusera na przemian manualnie i spod maxima jest super niewygodne. Załóżmy taką sytuację: wyciągam teleskop ze skrzyni transportowej. Następnie zakładam na montaż i chcę wysunąć, całkowicie schowany na czas transportu, focuser by móc przykręcić kamerę z całym osprzętem. Wyłączam wszystko by nie marnować prądu i zestaw chłodząc się czeka na noc astronomiczną. Po włączeniu zestawu sterownik widzi pozycję 0.

Ja wszystkie krzywe w FM robiłem z wyciagu ustawionego na 0 poprzez manualne ustawienie pokrętłem i wyzerowanie pozycji w pilocie DF.

 

Teraz kazdorazowo przy potrzebie wykrecenia kamery ręcznie (wyłączone zasilanie) wyjeżdżam drawtube gdzie trzeba, a potem chowam ja na 0 i wszystko gra bez problemu.

Oczywiście wymaga to przy focusowaniu na bycie przez setupie.

 

Edit.

Warto podpiac ten temat do DF

http://astropolis.pl/topic/53685-focusmax-v38-poczatek/

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie nie działa :) Podejrzewam, że problem leży w braku sekcji DefaultInstall, której nie posiadają podpisane sterowniki (a taki mam). Ale nie wiem, czy powinienem po prostu uruchomić z podaniem innej sekcji, czy w ogóle w inny sposób. Tu jest sterownik, o który mi chodzi: https://drive.google.com/file/d/0B-RoEs6iYHu2dnk4QXZxYlVjd2M/view?usp=sharing

 

To ma działać na każdym systemie z przedziału XP - 10. A testuję obecnie na Win10 64 bit. Niestety, to rozwiązanie odpada, bo nie wspiera XP. A do tego nawet na Win10 nie chce pójść - nie wiedzieć czemu, system nie widzi tego pnputil (nawet, jak chcę go odpalić z katalogu, w którym się znajduje exe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi. Obecnie bez zapamiętywania ostatniej pozycji używanie focusera na przemian manualnie i spod maxima jest super niewygodne. Załóżmy taką sytuację: wyciągam teleskop ze skrzyni transportowej. Następnie zakładam na montaż i chcę wysunąć, całkowicie schowany na czas transportu, focuser by móc przykręcić kamerę z całym osprzętem. Wyłączam wszystko by nie marnować prądu i zestaw chłodząc się czeka na noc astronomiczną. Po włączeniu zestawu sterownik widzi pozycję 0.

Hmm, trochę dziwnie go używasz :) Po pierwsze, pobór prądu w czasie spoczynku to ok 0,1A, czyli raczej mało. No ale jak chcesz go koniecznie wyłączyć, to wystarczy przed tym go zaparkować. Tak samo, jak się robi z montażem. Czyli odpalasz w pozycji zero, wysuwasz, mocujesz kamerę, parkujesz, wyłączasz i po włączeniu jest dobra pozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku z pierwszego posta pojawiła się zaległa już instrukcja obsługi do oprogramowania v3.0.

Warto sobie ją chociaż przeglądnąć, bo dopisałem i uporządkowałem kilka spraw. Przede wszystkim jest dokładny opis instalacji sterowników USB, zarówno tych zwykłych, jak i potrzebnych do aktualizacji firmware. Teraz nie powinno to już nikomu sprawiać problemów. Opisałem też nowe funkcje, jak tryb krokowy i sposób działania inteligentnych silników (które przechowują spersonalizowane ustawienia). Pojawiły się wskazówki do mocowania silników. Uporządkowałem też hierarchię dokumentu i dodałem spis treści.

 

Lada moment pojawi się również długo wyczekiwane, nowe oprogramowanie. Jeszcze chwila...

 

Pytanie do Admina: Dlaczego straciłem możliwość edycji pierwszego posta? Bardzo by mi się przydała...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest! Długo wyczekiwana aktualizacja.

 

UWAGA! Nowa wersja firmware V3.1 oraz ASCOM driver V6.0.3.1 są dostępne do pobrania.

https://drive.google.com/folderview?id=0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8&usp=sharing

 

Co się zmieniło? Przede wszystkim usunąłem kilka usterek, które mi zgłaszaliście, bądź sam wykryłem. Stworzyłem też nową, prostą i przyjemną w użyciu metodę aktualizacji firmware, która nie wymaga obecności przy sprzęcie (idealne rozwiązanie dla zdalnego obserwatorium). Mam nadzieję, że teraz nawet niepewni i strachliwi zdecydują się na upgrade :) Nawiązałem również współpracę z twórcą programu APT, co owocuje możliwością odczytu wilgotności i punktu rosy z poziomu tego programu (prawdopodobnie trzeba jeszcze poczekać na wypuszczenie nowej wersji APT).

 

Lista zmian w firmware:

  • poprawiono błąd przy wprowadzaniu limitu o dużej wartości
  • poprawiono błędy przy edycji nazwy silnika
  • znacznie ulepszono status połączenia z PC wyświetlany na ekranie głównym
  • dodano możliwość zdalnego aktywowania bootloadera (wykorzystywana w nowej metodzie aktualizacji firmware)
  • usunięto kilka mniejszych błędów

Lista zmian w ASCOM driver:

  • dodano możliwość aktualizacji firmware z poziomu sterownika ASCOM
  • poprawiono błędne odczytywanie limitu (co skutkowało brakiem jego uwzględniania w aplikacjach nadrzędnych)
  • poprawiono złe wyświetlanie okna konfiguracji z programu APT (brak automatycznego odczytania ustawień)
  • dodano wsparcie dla programu APT do odczytu wilgotności i punktu rosy
  • dodano wyliczanie i wyświetlanie w panelu kontrolnym punktu rosy
  • usunięto kilka mniejszych błędów

Jeśli chodzi o aktualizację, to polecam najpierw zainstalować nowy ASCOM driver i uaktualnić firmware już za pomocą nowej, prostszej metody (wszystko jest opisane w instrukcji, która również znajduje się pod tym samym linkiem).

Osoby, które kupowały niedawno DreamFocuser mają zainstalowaną wersję firmware 3.1b. Proszę się nie zmylić tym, że w oknie konfiguracji nie widać literki "b" i również zaktualizować oprogramowanie do pełnego 3.1. Tamta wersja beta ma poprawione tylko kilka najistotniejszych błędów.
Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla naszych "deweloperów" :) Odczyt wilgotności i punktu rosy ze sterownika ASCOM możliwy jest za pomocą standardowej metody CommandString z parametrem odpowiednio "h" i "dp". Zwracany wynik jest w postaci tekstowo przedstawionej liczby zmiennoprzecinkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zabrakło mi silników, a na nowe dopiero czekam. Także przez jakiś czas proszę się wstrzymać z zamawianiem. Dam znać, jak będą gotowe nowe silniki.

 

A jak tam aktualizowanie? Komuś się udało? :) Ktoś ma problemy? Zachęcam, bo warto! To na prawdę prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pewnie dzisiaj apgrejd zrobię, APT mam, tylko za cholerę tego "posprawdzać" ...

 

 

i mam jeszcze jedno pytanie - do TS podpiąłem przez mikrofocuser - ale się ślizga cholernik, nie wiesz czy ten uchwyt pasuje też od strony gdzie jest tylko przekładnia ? tak teraz mnie naszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam aktualizowanie? Komuś się udało? :) Ktoś ma problemy? Zachęcam, bo warto! To na prawdę prosta sprawa.

 

Dla mnie to nie jest prosta sprawa...

 

..."4. Wywołaj okno konfiguracji i upewnij się, że podany port COM jest właściwy."...

 

Gdzie, skąd mam wywołać to okno konfiguracji?

 

Również problem mam tu:

 

..."Uruchom Menedżer urządzeń, znajdź „DFU ATXMEGA128A4U”, kliknij prawym przyciskiem i wybierz „Aktualizuj oprogramowanie sterownika…”.

 

U mnie nie znalazłem nigdzie w Menadżerze "DFU ATXMEGA128A4U"

:uhm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie to nie jest prosta sprawa...

 

..."4. Wywołaj okno konfiguracji i upewnij się, że podany port COM jest właściwy."...

 

Gdzie, skąd mam wywołać to okno konfiguracji?

 

Również problem mam tu:

 

..."Uruchom Menedżer urządzeń, znajdź „DFU ATXMEGA128A4U”, kliknij prawym przyciskiem i wybierz „Aktualizuj oprogramowanie sterownika…”.

 

U mnie nie znalazłem nigdzie w Menadżerze "DFU ATXMEGA128A4U"

:uhm:

 

Okno konfiguracji wywołujesz w zależności od tego, w jakim sofcie korzystasz z DreamFocusera. Trzeba znaleźć jakiś przycisk "setup". Chodzi o to okienko z wszelkimi ustawieniami, na pewno je uruchamiałeś kiedyś :)

Co do drugiego problemu, to w obecnym przypadku masz soft starszy, niż 3.1, a więc musisz zastosować się do uwagi z początku paragrafu, czyli uruchomić urządzenie trzymając dolny przycisk. Wówczas w menedżerze pojawi się DFU ATXMEGA128A4U. Po normalnym włączeniu, bez trzymania przycisku tego nie będzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno konfiguracji wywołujesz w zależności od tego, w jakim sofcie korzystasz z DreamFocusera. Trzeba znaleźć jakiś przycisk "setup". Chodzi o to okienko z wszelkimi ustawieniami, na pewno je uruchamiałeś kiedyś :)

Co do drugiego problemu, to w obecnym przypadku masz soft starszy, niż 3.1, a więc musisz zastosować się do uwagi z początku paragrafu, czyli uruchomić urządzenie trzymając dolny przycisk. Wówczas w menedżerze pojawi się DFU ATXMEGA128A4U. Po normalnym włączeniu, bez trzymania przycisku tego nie będzie.

 

Matusz, dziękuję za wskazówki. Oprogramowanie zaktualizowane pomyślnie, choć przyznam, że aktualizacja oprogramowania wewnętrznego DreamFokusera zadziałała dopiero metodą alternatywną. Wszystko OK działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Matusz, dziękuję za wskazówki. Oprogramowanie zaktualizowane pomyślnie, choć przyznam, że aktualizacja oprogramowania wewnętrznego DreamFokusera zadziałała dopiero metodą alternatywną. Wszystko OK działa.

 

Hmm, jaka była treść komunikatu o błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.