Skocz do zawartości

Wymagający amator - coś do 3kPLN czy lepiej do 6-8kPLN?


Undziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów,

jestem nową osobą na tym forum i w związku z funcją jakie forum pełni chciałbym zasięgnąć Waszych opinii.
Słowem wstępu: w dzieciństwie (14-20 lat) interesowałem się astronomią, ba nawet chciałem ją studiować. Byłem zafascynowwany tą dziedziną do tego stopnia, że prowadziłem zajęcia na lekcji fizyki w technikum.
Moim pierwszym teleskopem była rosyjska luneta 20x50 z obrazem prostym. Po dwóch latach nabyłem refraktor polskiej produckji z Żywca o aperturze 65mm (o ile pamiętam). Jednak po roku czasu sprzedałem go, bo jednak chętniej używałem rosyjskiego sprzętu.
No ale jak to życiu bywa, miałem równolegle inne zainteresowania i jedno z nich z praktycznych wzgledów przeważyło i zacząłem się kształcić w zakresie silników spalinowych. Karierę kontynuuję w tym obszarze.
Jednak w ostatnich miesiącach, może za sprawą nostalgii, może pojawiających się filmów wraca do mnie chęc spojrzenia w niebo. Większość wiedzy się ulotniła ale uzupełnienie jej nastąpi łatwo i szybko.
Tak czy inaczej muszę kupić rozsądny sprzęt. Jestem osobą wymagającą ale i rozsądną. Po ponad mojej 20-letniej przerwie zapewne sporo się zmieniło w technologii (jakość vs. koszty) wytwarzania optyki.
Mieszkam w Monachium, więc obserwację będę musiał prowadzić poza miastem (najlepiej w górach). Jestem wygodny, więc nie chcę skomplikowanego sprzętu, potrzebującego wielu godzin schładzania itp. Biorę sprzęt do auta (limuzyna), wyjeżdżam i po rozstawieniu i adaptacji wzroku powinno działać.
Jestem nastawiony bardziej na jakość obrazu (punktowe gwiazdy, małe/pomijalne wady optyki mogę zaakceptować) niż duże średnice kosztem słabego kontrastu. Jako, że nie mam praktycznego porównania sprzętu, moje wywody są teoretyczne, oparte na forumowych opiniach.
Koszty - to w sumie główne i jedyne ograniczenie. Nie wiem na ile będę używał sprzętu, czy to tylko moja chwilowa zachcianka czy jednak pasja na dłużej. Ale jak mam wydać powiedzmy 2000 PLN za słabą jakość to wolę wydać 5000 za zadowalającą. Kwotę mogę nieznacznie podwyższyć ale bez szaleństw (w życiu są jeszcze inne zainteresowania:)
Co do sprzętu: zaufanie miałem i mam do starych konstrukcji ZSRR czy NRD no i Japonia oczywiście. Teraz chyba Chiny są w natarciu. Czy to jest jeszcze rozsądne?
Chciałbym w sumie wszystko obserwować (wiem, że odpowiecie, że tak się nie da:)). Mam dwie opcje:
1) tańszy sprzęt, który mnie zadowoli do sporadycznych obserwacji - jeśli Waszym zdaniem obecne tanie sprzęty są wystarczająco dobre jakościowo,
2) lub droższy sprzęt, kupowany trochę partiami aby móc się bardziej cieszyć jakością obrazu - ta wersja w przypadku kiedy przewaga będzie bardzo znacząca dla takiego amatora jak ja

 

No i co kupić?
A) W sporej części dobre opinie są o refraktorach, chciałbym coś ok 120mm lub 152mm ale krótszej ogniskowej (max 700mm ze względu na mobilność). Czy coś z tańszych firm jest godne uwagi i warte zakupu? Czy wady achromatu są aż tak widoczne dla amatora? Czy lepiej dołożyć do Apochromatu Dubletu czy nawet Tripletu - ale wtedy nie chcę przesadzić z ceną zakupu i musiałbym zaakceptować mniejszy obiektyw ale min. 100 mm.
B) czy może jakiś Newton? jak widziałem bywają o ogniskowej typu 800mm. Ponoć są modele w obudowie z włókien, podwójne ścianki itp.... Czy kontrast sporo gorszy niż refrakor? Kolimacja to sprawa prosta rozumiem. Jak z chłodzeniem? Bo nie chciałbym czekać na mrozie 3h. Pół godziny to dla mnie rozsądny czas.
C) są też opinie, że MAK lub SC są poręczne i dość uniwersalne ale to długie chłodzenie mnie zniechęca. Ponoć są modele z otworami wentylacyjnymi? Dochodzi jeszcze parowanie więc trzeba podgrzewać lustro (?). Proszę mnie skorygować jeśli źle doczytałem.

Tak czy inaczej, chciałbym sprzęt łatwy do szybkich obserwacji. No i mam chęć na jakieś proste fotki. Wolę sprzęt z możliwością potencjalnej rozbudowy do prostej astrofotografii. Obserwacje wzrokowe będą Prio 1, fotki tak dla zabawy.
Mam prostego Olympusa OMD EM5mkII, format mikro 4/3. Może jest możliwość prostej zabawy? Może w przyszłości jak mi się spodoba to kupię dedykowaną kamerę.

Statyw to trochę pytanie na później. Musze więdzieć jaki teleskop wybrać.
Pytanie dodatkowe, czy te systemy GoTO są coś wartę? Czy to raczej bajer dla szkół? Śledzenie oczywiście będzie mi potrzebne do zdjęć ale to chyba coś innego niż GoTo?

Dużo napisałem, może nie wszyscy się zniechęcą. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

Pozdrawiam
Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, chciałbym sprzęt łatwy do szybkich obserwacji.

 

 

Proponuję lornetkę. W tych kategoriach nic nie przebije dobrej lornetki, może na żurawiu? Fujinon 16x70 można czasem za 3k znaleźć:)

 

Ewentualnie doradziłbym rozsuwaną syntę 8" + GOTO + jakieś dobre okulary (ES-y?), jeśli ważna jest elastyczność powiększeń i wygoda. Zmieści się na tylnym siedzeniu. Nie demonizowałbym tego czasu na schłodzenie lustra - to nie jest tak, że z "ciepłym" lustrem nic nie zobaczysz! Z całym szacunkiem, ale osoba niedoświadczona i jednocześnie wymagająca to dziwne połączenie.

 

Do początków astrofoto odradzałbym strzelanie z teleskopu czy montażu, moim zdaniem wystarczy na początek ciemne miejsce, jasny obiektyw i statyw. Jeśli nie zniechęcisz się taką najprostszą formą, to będziesz wiedział, na co dalej wydawać pieniądze ;) Sprzęt tutaj to nie wszystko, ważna jest też obróbka, a tego trzeba się nauczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym pasuje lustro innym soczewka i tak kazdy bedzie mówił po swojemu. Sam bys sie musial przekonac na jakims zlocie moze.

Piszesz o "szybkich obserwacjach" refraktory bardziej takim sprzyjają.

 

Ja bym kupil na poczatke krotki achromat 120/600 lub 102/500 (ten SkyWatchera bez peltzvala), do tego maczka lub sct 5-6'' i powiesil to obok siebie na montazu typu hdaz

np http://www.spacegazer.com/index.asp?pageid=110101

 

Jesli te przedmioty kupisz na gieldzie uzywane a sie nie spodobają - odsprzedasz bez wiekszej straty ;)

 

taki zestaw bedzie Ci juz sluzyl dlugie miesiace, bo duzo da sie poobserwowac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko (aberracja nie jest tragedią - nie przesadzajmy) brałbym ten:

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bk1501200-ota-refraktor,d1368.html

 

a raczej ten egzemplarz (bo taniej):

 

http://fotozakupy.pl/product-pol-10251-Sky-Watcher-BK150-1200-OTAW-Refraktor.html

 

(coś tam kupowałem i nie narzekam)

 

 

oczywiście na sensownym montażu (nie byle jakim)

 

Pozdrawiam

p.s.

Bardzo ciekawy post inicjujący dałeś - widać sporą orientację w tematyce.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje cię jakość, mobilność, szybkość chłodzenia i bezobsługowość (zakres ceny 3-8 tysięcy zł) - to wyboru dużego nie ma - 100ED lub 120 ED - ogniskowa 900mm, ale można dorwać teleskop (np. Equinox) z wysuwanym odrośnikiem - wtedy cały teleskop będzie niewiele przekraczał te 70cm długości.

BTW - do bagażnika większości samochodów zmieści sie w poprzek teleskop o długości 90 cm. Jak masz sedana to nawet i 120cm.

 

Napisz jeszcze co cię interesuje na nocnym niebie...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze sugestie. Chciałbym nadmienić, że przeglądałem forum zanim napisałem post, dlatego jakieś informacje w moim poście były zawarte. Rzecz w tym, że nie miałem możliwości praktycznego porównania różnych konstrukcji (chodzi o jakość obrazu, kontrast i różne wady optyki). Mimo, że brzmi dziwnie to jestem amatorem (ze stażem paru lat w prostych obserwacjach), który jednak chciałby zrobić duży krok do przodu aniżeli kilka małych. Poza tym, dużo się w ostatnich 20 latach zmieniło więc pytam Was co radzicie. Czy tańsze zestawy (2-3 kPLN) są rozsądne i np. w takim zwyklym refraktorze achromatycznym nie będę dokuczać jego wady? Bo nie wiem po prostu czy jest sens dopłacać sporo kasy (np. wspomnianie 6-8kPLN) aby wyeliminować drobiazgi, które mogą być nieistotne dla wymagającego amatora. Stąd ta rozpiętość cenowa.

To tak jak z aparatami: nie chiałem kupować lustrzanki pełnoformatowej to kupiłęm 4/3 ale z profesjonalnym obiektywem. Mniejsze a fotki super ostre.

Auto mam niestey mało praktyczne i wzdłuż auta będzie ciężko coś grubszego położyć (statyw przejdzie ale gruba tuba będzie ciężko). Najlepiej gdyby tuba była poniżej 100cm długości...

Co chcę obserwować - wszystko:) Ale chyba bardziej głęboki kosmos, planety Prio 2. Chciałbym "w miarę uniwersalny" sprzęt. Kiedyś małą lunetą 20x50 wszystko obserwowałem.

Refrakory są chyba najmniej wymagające. Obiektyw 120mm da tyle światła co 150 w Newtonie lub innych (?) - tak wnioskuję z wzpowiedzi no i logika tak podpowiada. Czy dużo zyskam kupując APO?

Chyba, że można Newtona, MAKa lub SC bez wad typu długie chłodzenia i jakieś dodatkowe oprzyżądowanie? Nie myślę o dwóch teleskopach, nie jestem póki co aż tak zakręcony:) Może kiedyś ;)

 

Edytowane przez Undziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze można Maka i Newtona i SCT... ;)

Wybór teleskopu to bardzo indywidualna sprawa i chyba najlepiej samemu dojść do tego co najlepiej będzie nam odpowiadać.

Z twojego opisu wynika jednak, ze chyaba najlepszy będzie jednak refraktor ED. Achromaty o małej światłosile, raczej są dedykowane do małych powiększeń, ale niektórzy z powodzeniem używaja ich takze do duzych. Jednym aberracje przeszkadzaja, innym nie. Trudno powiedzieć, czy tobie akurat będą bardzo przeszkadzać. Mnie akurat przeszkadzają...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz bardziej patrzeć na DS-y to może SCT ? Do DS-ów nie potrzeba długie chłodzenia, starczy te pół godziny. Na 8" spokojnie starczy kasy (a może nawet używany 9). Albo wersje 8" EdgeHD (lepszy obraz). Tuba mała, zgrabna, pokaże już ładnie DS-y a i planety też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki SCT> http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6045_Aktion--Celestron-Advanced-VX-EdgeHD-800-GoTo-Teleskop---203-2000mm.html

zapewni mi dobrą ostrość, porównywalną z APO (myślę też o centrum pola widzenia) i nada się w przysłości do prostej astrofotografii? Planety, mgławice, galaktyki?

Czy ten napęd GoTo zapewnia już śledzenie obiektu?

A jak z obsługą, serwisowaniem? Kolimacja? Potrzebne podgrzewanie lustra? Parowanie? Niektórzy wspominają o bujających się lustrach.

Przzepraszam, jeśli moje pytania brzmią nieco dziecinnie, ale mam bardzo praktyczne podejście do czegoś co chcę kupić. Nie chcę się zniechęcić pewnymi wadami i niedoskonałościami.

Zapewne będę musiał przejść się do sklepu i samemu pooglądać, być może uda się gdzieś dokonać jakiś obserwacji. Zapewne i tak zakup teraz na lato to średni pomysł. Nie chcę kupować pochopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o zwykłym achromacie ale niby lepszym: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_TS-152mm-f-5-9-Gro-feld-Refraktor-mit-3--Crayford-Auszug.html

Czy jest to lepsze od achromatów Bressera czy Sky-Watcher czy lepiej faktycznie APO?

 

to fajny refraktor ale z kątówką i okularem bedzie ważył z 13 kg. EQ5 nie da rady albo ledwo da rade. Wpakujesz sie w 30kg setup z montazem. Zestawik bedzie srednio mobilny, choc sporo pokaze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apm-telescopes i teleskop-spezialisten

Pojedź, porozmawiaj, pooglądaj.

Dobrze Ci radzę bo widzę że pędem w maliny się pakujesz :)

Refraktor 4-5" z jak najmniejszą ilością szkła i jak najlepszą korekcją aberracji na twoim miejscu bym nabył ale czy tobie będzie odpowiadał to już trudno powiedzieć :)

Niestety tak to wygląda - obserwacje astro to bardzo subiektywna sprawa i wybór sprzętu najlepszy jest na bazie własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że sam muszę podjąc decyzje ale z Waszą pomocą dowiem się jakie są wady konkretnych rozwiązań i ograniczenia. Choćby przykład z tym refraktorem TS 152 - 900mm, który ze swoją wagą może być kłopotliwy... nie widziałem o tym.

 

Kolego MrOD - czy są w takim razie dobre refraktory z małą ilością szkieł (domniemam achromaty) z dobrą korekcją aberracji? W końcu co bym nie kupił to i tak będzie duży skok w stosunku do tego co miałem (lunetki 20x50).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilnośc i refraktor 152 nie idą w parze choć w tej srednicy polecam przyjrzenie się: Bressier Messier 152/760 w układzie petzvala lub jego klony pod innymi markami. Do tego dobre szerokie okulary i w budżecie 6k świetny sprzęt.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1858&lunety=Teleskop_Messier_AR-152S_152/760_HEX_EXOS_EQ-5

 

Poczytaj o nim.

 

Jeśli przebolejesz brak refraktora to za takie pieniądze możesz zlecić wykonanie newtona w wersji ultra-light. To da Ci duże lustro, mobilność...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że sam muszę podjąc decyzje ale z Waszą pomocą dowiem się jakie są wady konkretnych rozwiązań i ograniczenia. Choćby przykład z tym refraktorem TS 152 - 900mm, który ze swoją wagą może być kłopotliwy... nie widziałem o tym.

 

Kolego MrOD - czy są w takim razie dobre refraktory z małą ilością szkieł (domniemam achromaty) z dobrą korekcją aberracji? W końcu co bym nie kupił to i tak będzie duży skok w stosunku do tego co miałem (lunetki 20x50).

 

 

Przeczytaj proszę ten watek - znajdziesz tam odpowiedź :)http://astropolis.pl/topic/53323-dylematy-po-prezencie-zony-;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu polecasz ten wątek, a nie inny.

W innym wątku (nie umiem znaleźć) niedawno poleciłem zaskakująco tani kompletny teleskop z montażem i statywem ED 100mm/900mm bodajże Messeir lub Bresser (coś ponad 3 tyś zł)

i pochwaliłeś (tubus wiele nie ważył - bodajże 3kg?).

 

Klasyczne APO trójsoczewkowe jest ale przeca ED ze specjalnego szkła też daje dobre obrazy.

 

Ponoć SC są nie najlepsze do DS-ów (za ciemne?), a kolega ma zamiar jeździć w góry pod ciemne niebo ... o ile w Niemczech istnieje ;)

 

ED 120mm/900 to by już było super IMHO

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to coś Bressier Messier 152/760 , to mobilnym można by nazwać, jakbyś samochodem dojechał bezpośrednio w miejsce obserwacji , łatwo się rozkłada , nie kolimujesz niczego ,dość przyjemnie się przez to patrzy ( nie trzeba sie jakoś gimnastykować ), ale jakbym miał łazić z tym po polach , tachać to ze sobą, to mobilność jest słaba, czy jest dobre optycznie to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam petzvala BM - lepszego teleskopu do 200mm do DS w swoich rękach nie miałem (do tzw kłaczków jest naturalnie za mały). Na słońcu z klinem i SC jest po prostu pogrom. Co nie zmienia faktu że do planet dobrze jest mieć inny.

Ponadto wszystko powyżej 5" jest podatne na seeing także do tych 5" jest bezpiecznie na większość warunków. Wiem że brzmi to podejrzanie ale to po prostu trzeba samemu zobaczyć - doświadczenie.

Jest TSED102f7 i TSED110f7 na szkłach ED - jak dla mnie obiecująco wyglądają. Wiem co potrafi zwykły achromat 100f6 - f7 na szkle ED musi być bdb.

Dorzucisz 100 eur do ceny z prośbą o pomiary strehl, jeśli wynik będzie powyżej 0,92 to masz piękne widoki w garści.

Możesz też spróbować takich pomiarów i korekt na dowolnym reflektorze lub katadioptryku ale ostrzegam że sumaryczny koszt tych operacji może podwoić lub potroić wartość teleskopu.

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu polecasz ten wątek, a nie inny.

W innym wątku (nie umiem znaleźć) niedawno poleciłem zaskakująco tani kompletny teleskop z montażem i statywem ED 100mm/900mm bodajże Messeir lub Bresser (coś ponad 3 tyś zł)

i pochwaliłeś (tubus wiele nie ważył - bodajże 3kg?).

 

Klasyczne APO trójsoczewkowe jest ale przeca ED ze specjalnego szkła też daje dobre obrazy.

 

Ponoć SC są nie najlepsze do DS-ów (za ciemne?), a kolega ma zamiar jeździć w góry pod ciemne niebo ... o ile w Niemczech istnieje ;)

 

ED 120mm/900 to by już było super IMHO

 

Pozdrawiam

 

Polecałem tamten wątek - bo był o krótkich achromatach - aby sobie poczytał "co i jak", skoro rozważa taki zakup. Nie miałem złych zamiarów ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ I tak i nie...

Najlepiej jednak samemu przetestować i to nie tylko optykę, ale i inne parametry, mobilnośc, obsługę, rozkładanie, czas chłodzenia, zależnośc od seeingu... To wszystko trudno jednak uchwycic podczas zlotu.

 

W ogóle uważam za błąd silenie się na pierwszy i od razu docelowy teleskop. Owszem - zdarza się, ze ktoś akurat trafi, ale nawet jeśli trafi, to nie będzie za wiele wiedział o innych konstrukcjach, które być moze okazałyby się jeszcze bardziej trafne.

 

Rozumiem, że szkoda ciężko zarobionych pieniązków na zmiany teleskopów, ale gdy się kupi uzywany to straty takiej dużej nie ma. A jak już się będzie wiedziało co nam naprawdę pasuje to kupi się "nówkę" o nieco lepszych parametrach.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem różne teleskopy, ale najbardziej uniwersalny okazał się SCT 8". Swoje kosztuje (można na giełdzie taniej kupić), ale jak ma się na to środki to warto. To lekki, zwarty (ważne!) teleskop, który na pewno da dużo satysfakcji również na obiektach DS. Pamiętaj, że nie kupujesz jednego na całe życie. Jak Ci się znudzi, to zmienisz za jakiś czas na inny, a może kupisz drugi :) Od czegoś jednak trzeba zacząć. SCT Cię nie zawiedzie. Długie, ciężkie refraktory odradzam na początek. Łatwo się zrazić, gdy nie ma się doświadczenia.

Aha, z tym długim czasem chłodzenia to uogólnienie, które do 8" nie ma jeszcze zastosowania.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Arek_P polecam SCT 8". Teleskop jest zwarty w miarę lekki i już o pokaźnej aperturze. Z odpowiednio dobranym zestawem okularów nadaje się do obserwacji obiektów US jak i do DS. Nie jest wymagający dla okularów, przez co nie trzeba wydawać na nie ciężkich pieniędzy. Jeśli nie jesteś purystą możesz wybrać tańszą zwykłą wersję SCT, nie ACF np. http://www.astroshop.de/celestron-schmidt-cassegrain-teleskop-sc-203-2032-advanced-vx-8-avx-goto/p,32997#tab_bar_1_select

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, lata temu był tu chyba watek o dobrym (nie tanim) okularze 42mm kupionym do SCT 8'', który się podobał w użyciu właścicielowi.

Niemniej zwróce uwagę, że ogniskowa 2000mm to już naprawdę stawia wymgania przy polowaniach na mgiełki/kłaki itp. Źrenica wyjściowa 5mm wymagałaby bodjże 50mm :)

No można go uzupełnić ... LORNETKĄ :) ? ! !

 

no i cena jednak ... :(

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.