Skocz do zawartości

Nikon TC E-2 jako szerokokątna Lornetka 2 x 53 mm


Rekomendowane odpowiedzi

Do 1.30, mimo "mgiełki" i włóczących się pasm innego syf-ilisu pojedynek dwóch japończyków:

moja nowa lornetka Nikon ATM 2x53 vs. Vixen 2,1x42.

 

Vixen daje mniejsze pole (Wielki Wóz wchodzi od brzegu do brzegu pola a w Nikonie jeszcze z zapasem)

ale w jego centrum obrazu ok. 60 proc gwiazdy są ostrzejsze i wyraźniejsze.

 

Nikon za to wygrywa na milki way, obraz bardziej jednorodny – wspaniała panorama pól gwiezdnych

i ciemnych i jasnych „obłoków” w okolicach Łabędzia (bez nieco przeszkadzającego

efektu przyciemnienia tła w centrum obrazu i pojaśnienia ku jego brzegom jak w Vixenie).

 

Generalnie obraz w Nikonie klarowny praktycznie od brzegu do brzegu.

Wydaje się być jednak bardziej „miękki” i mniej ostry od Vixena (z uwagą jak wyżej).

Byłem zaskoczony, że Nikon mimo większej apertury nie zdeklasował na amen Vixena...

 

Muszę powtórzyć przy lepszym niebie.

zdjęcie7861.jpg

zdjęcie7862.jpg

Edytowane przez robi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem zaskoczony, że Nikon mimo większej apertury nie zdeklasował na amen Vixena...

 

 

 

A ja wręcz przeciwnie. Dla mnie zaskoczeniem jest to, że lornetka renomowanej japońskiej firmy w cenie ok. 1.000 zł, zaprojektowana w tym celu nie zdeklasowała lornetki ATM zrobionej domowym sposobem z dość tanich akcesoriów, których projektant prawdopodobnie nawet nigdy by nie przypuszczał, że mogą mogą być w ten sposób wykorzystane... :icon_wink: Ciekawe jak wypadłoby porównanie ATM z rosyjskim pierwowzorem.

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon też japończyk, ale fakt Vixen nie urywa ... (czegoś) w porównaniu. Moje uwagi dotyczą co oczywiste konkretnych egzemplarzy,

trzeba by jeszcze popytać innych ludzi, którzy mają możliwość porównania obu lornetek.

 

Ideałem była by lornetka z ostrością "centralną" obrazu Vixena i klarownym do brzegu polem Nikona...

 

Mam też ruską BGSZ, ale dla mnie ze względu na mały ER praktycznie nie do użytku.

Oczy (przynajmniej moje) są zbyt zmęczone po obserwacjach. Czuje się nazajutrz zupełnie tak jakbym w nocy patrzył przez rozkolimowaną

lornetkę, chociaż obraz jest w miarę ok.

Edytowane przez robi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem zaskoczony, że Nikon mimo większej apertury nie zdeklasował na amen Vixena...

w układzie optycznym galileusza apertura przekłada się bezpośrednio na pole widzenia, nie na jasność ani rozdzielczość.

 

Dla mnie zaskoczeniem jest to, że lornetka renomowanej japońskiej firmy w cenie ok. 1.000 zł, zaprojektowana w tym celu nie zdeklasowała lornetki ATM zrobionej domowym sposobem z dość tanich akcesoriów

no, nie przesadzajmy, tę "lornetkę" to jednak zrobił nikon...

 

których projektant prawdopodobnie nawet nigdy by nie przypuszczał, że mogą mogą być w ten sposób wykorzystane...

projektantowi to akurat jest wszystko jedno czy przez konwerter będzie patrzyło oko czy aparat (jeżeli już to dla oka jest łatwiej z powodu mniejszej źrenicy), ale tak czy inaczej wygląda na to, że ten konwerter "przypadkowo" wyszedł im za dobry! :D

 

kompakty nikona, do których jest przeznaczony miały wtedy jakieś 2 megapiksele czyli rozdzielczość o wiele za małą żeby dostrzec wady konwertera.

co ciekawe, zgodnie z instrukcją pole widzenia to 10°-20° zależnie od aparatu, ale raczej wynika z dużych przednich soczewek tych kompaktów z zoomem, źrenica oka jest mniejsza dlatego przez "lornetkę" widzimy więcej pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu te telekonwertery już z założenia MUSIAŁY mieć super jakość optyczną, ponieważ podpięte do kompaktu, którego optyka była daleka od ideału, musiały jakby być niewidoczne, tak żeby obraz wynikowy nadawał się do użytku.

Gdyby TC był taki sobie, to pomyśl co by wyszło gdyby jego wady optyczne połączyły się z wadami obiektywu w małpce? ;-)

Co do miękkości obrazu, to ja też miałem miękki obraz, dopóki nie nauczyłem się ustawiać ostrości oczami :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu te telekonwertery już z założenia MUSIAŁY mieć super jakość optyczną, ponieważ podpięte do kompaktu, którego optyka była daleka od ideału, musiały jakby być niewidoczne, tak żeby obraz wynikowy nadawał się do użytku.

 

ale jeżeli kompakt był daleki od ideału to przecież znaczy że konwerter miał łatwiej a nie trudniej, na wady tylko trochę mniejsze niż wady kompaktu można było sobie pozwolić skoro i tak wychodziła wada większa.

 

właściwie to nawet można porównać liczbowo:

- 2000 pikseli na 11°: około 3 piksele na minutę kątową

- jako lornetka: rozdzielczość 0,5 minuty kątowej (powiększenie 2x i normalna rozdzielczość oka 1')

czyli wyszło że wymagania dla lornetki i konwertera są bardzo podobne. jeżeli mamy nie zobaczyć wad przy użyciu jako lornetka to będa one też pomijalne przy współpracy z kompaktem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale jeżeli kompakt był daleki od ideału to przecież znaczy że konwerter miał łatwiej a nie trudniej, na wady tylko trochę mniejsze niż wady kompaktu można było sobie pozwolić skoro i tak wychodziła wada większa.

 

właściwie to nawet można porównać liczbowo:

- 2000 pikseli na 11°: około 3 piksele na minutę kątową

- jako lornetka: rozdzielczość 0,5 minuty kątowej (powiększenie 2x i normalna rozdzielczość oka 1')

czyli wyszło że wymagania dla lornetki i konwertera są bardzo podobne. jeżeli mamy nie zobaczyć wad przy użyciu jako lornetka to będa one też pomijalne przy współpracy z kompaktem.

 

Szuu szanuje Twoje zdanie, ale dyskusja zaczyna mi przypominać kawał o bąku i radzieckich uczonych ;)

Ja się nie chcę kłócic, ja czekam na urlop żebym mógł się odstresować i powgapiać na Drogę Mleczną i wszystko co ładne dla oka :)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się z grubsza ogarnąć wydruk z gumy i wydrukować całkiem użyteczne muszle, blokujące boczne światło.

Guma jest miękka, ale jednak przy niskiej stronie jakaś super miękka nie jest. Druga, wysoka strona jest mięciutka, ale przy nosie jednak mogłoby być nieco bardziej komfortowo. Trzeba będzie coś wykombinować...

 

P1000933s.jpg

P1000934s.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zdecyduję się chyba na użycie muszli od Hyperionów, w okularach używam klasycznych muszli więc te drugie"listkowe" zalegają w kuferku. Tyle że one mają większą średnicę więc potrzebna jest odpowiednia redukcja nasuwana na konwerter. Próby są zachęcające więc czekam aż InPost wykona swoją pracę i dostarczy przesyłkę od kolegi grzybu by móc dokładnie dopasować wymiary...

SAM_3712.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptery do muszli okularowych od Hyperionów już dorobione. Boczne światło jest idealnie odcinane, łatwo też ustawić lornetkę w osi, brzegi muszli opierają się o oczodół i wygodnie prowadzi się obserwacje. Poza tym dodałem cienkie podkładki na osi łączącej tubusy lornetki aby nie trzeba było mocno skręcać śruby centralnej. Dodatkowo dokręciłem uchwyty do paska (pozostałość po TENTO 7x35), pasek od starej lornetki Bresser miałem w szufladzie, teraz się przydał.

SAM_3723.JPG

 

Po odchyleniu muszli w dół można założyć na okulary dekielki od Hyperionów.

SAM_3753.JPG

 

Pierwsze wrażenia- jest naprawdę super 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Tak niewielkie powiększenie daje zupełnie inne spojrzenie na niebo, uczucie zanurzenia w mrowiu gwiazd jest bardzo fajne, to zupełnie co innego niż obserwacje przez teleskop czy nawet "zwykłą" lornetkę. Na pewno przy każdej okazji spędzę trochę czasu na takich właśnie obserwacjach..

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnie, czysto estetyczne zmiany w projekcie. Śrubkę łączącą obie połówki lornetki wymieniłem na oksydowaną na czarno śrubę z łbem podkładkowym a nakrętkę po stronie przeciwnej zamaskowałem czarną zaślepką kołpakową. Do przechowywania i przenoszenia lornetki znalazłem w szufladzie nieużywany futerał od noktowizora Pulsar. Mógłby być trochę mniejszy ale skoro nie chcę specjalnie kupować wymiarowego to ten nada się całkiem dobrze.

 

3.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wrzuciłem ostatnio na thingiverse dodatkowo plik z muszlą oczną.

To już chyba byłoby na razie na tyle jeżeli chodzi o ten projekt.

http://www.thingiverse.com/thing:1560347

Nowe muszle oczne wydrukowane z gumy sprawują się bardzo dobrze i całkiem dobrze osłaniają przed bocznym światłem, chociaż na samych muszlach widać artefakty drukowania. Jednak miękka guma ma swoje kaprysy.

Jakby co to mam dwa komplety oprawek z muszlami jakby ktoś był chętny. Cena za komplet 40zł, ale wysyłka dopiero w przyszłym tygodniu. Tym razem pocztą, bo inPost się nie sprawdził z listami.

 

P1010144s.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

Jakiś czas temu zrobiłem małe poprawki do oryginalnego projektu.

Przesunąłem i wzmocniłem mocowanie na paski, tak aby były równe po złożeniu lornetki. Powinno to dać lepsze wyważenie całości.

Kolejna zmiana to lekkie wycięcie na nos, dla tych ze słusznych rozmiarów organem ;)

Zmiana nie jest wielka, ale ja osobiście czuję różnicę.

Nowe pliki są dodane do istniejącego projektu: http://www.thingiverse.com/thing:1560347

post-56031-0-28954900-1481022330.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Wątek jakoś przycichł… Zastanawiam się nad wykonaniem i użytkowaniem mocowania tej lornetki „do głowy” opisanym w ostatnim poście z 2017r. Zakupiłem opaskę z uchwytem GoPro, płaskownik to drobiazg, chyba najtrudniej będzie z tulejką…

Chciałbym zdążyć z wykonaniem na 28 maja, kiedy to wylatuje na swoją II wyprawę na Teneryfę. Rok temu miałem ze soną Nikona ATM podczas kilku sesji na Mirador de Chio, astromiejscówce pod teneryfskim wulkanem. Nikon ATM pod ciemnym niebem pokazał swoją klasę i możliwości. Jego pole około 26 stopni pozwalało m.in. uchwycić ogromną połać Wielkiej Szczeliny w centrum obrazu, Kompleks Laguny, Mały i Wielki Obłok Strzelca z charakterystyczną kreską B 289 oraz Fajką czyli fragmentem kompleksu mgławic zwanych "Wielkim Ciemnym Koniem".

 

Jakie doznania przyniosłaby mi ta lornetka na uchwycie GoPro? Jestem ciekaw wrażeń  ewentualnych użytkowników opisanego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozmawiałem właśnie z kolegą Grzybu ale niestety już nie produkuje obudów do Nikona TC E2, a właśnie idą do mnie dwa konwertery na lornetkę.

Pytanie o pomoc:

Wiecie kto mógłby podjąć się (oczywiście odpłatnie) za wydrukowanie obudowy i muszli jak na fotkach powyżej ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.