Skocz do zawartości

Wyciąg i mikroruchy


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę się Was poradzić. Ponieważ w moim wyciągu nie ma pokrętła z 1:10 obrotów i nawet po zamontowaniu napędu od SW i włączeniu najmniejszych obrotów, nadal jest to za szybko. Trudno mi trafić w odpowiednim momencie w odpowiedni punkt. Zakup nowego wyciągu odpada. Czy istnieje jakiś tani sposób, żeby sobie z tym poradzić? Trzeba zastosować jakieś przekładnie, koła z paskiem, itp? A może to nie da się i tak nic zrobić, bez tego 1:10?

Proszę o wskazówki, ponieważ to jest dość uciążliwe i chcę coś na to poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej - jakaś małe koło zębate na silnik - np. coś takiego http://www.ebmia.pl/kolo-zebate-t25141f-p-1461.html (można zamówić z gotowym otworem na wałek silnika) i do tego pasek zębaty o odpowiedniej długości (coś z tego) Pasek może chodzić po pokrętle wyciągu i nie powinien się ślizgać. Jeśli chcesz mieć super-profesjonalnie to możesz również wymienić gałkę wyciągu na koło do pasa zębatego (o odpowiednio większej liczbie zębów dla uzyskania potrzebnego przełożenia).

Edytowane przez kuba_527
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, a jaki masz wyciąg, bo jeśli GSO lub SW, to może lepiej zamiast pasków zębatych doposażyć go w mikro ruchy np. http://www.astrokrak.pl/721-mikrofokuser-gso-110-.html Swego czasu w podobnej cenie 170 zł był upgrade do wyciągów SW, bo teraz http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/mikrofokuser-lacerta-do-teleskopow-newtona-sw,d2222.html , to już lepiej opłaca się kupić nowy wyciąg.

Na pewno pasek i koła pasowe wyjdą najtaniej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam, za kolejne pomocne wskazówki. Mój wyciąg to oryginalny patent OO UK, więc nic tak łatwo się nie dokupi. Na elektronice się nie znam, więc nic nie przerobię. Najtaniej wyjdzie zrobić kółka z paskiem zębatym. Dzisiaj dzwonię do producenta z zapytaniem o cenę i czy zrobią tak jak chcę. O wynikach poinformuję tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wojtku stosuję właśnie te paski i koła z ebmia. Tylko co konkretnie zamówiłeś? Jeśli to podlinkowane koło 40 zębów, to raczej bez sensu. Na silnik potrzebujesz małego kółka w stylu 14 zębów a może mniejsze, a na wyciąg jakieś duże, może być nawet takie jak to 40 (albo faktycznie dać pasek bezpośrednio na gałkę, jeśli ma dobry kształt). No i kwestia szerokości. To koło ma 9 mm, a 6 spokojnie by starczyło. Mam nadzieję, że pasek zamówiłeś też 9 mm w takim razie. Mniejszy nie zaszkodzi, ale powinien być jednak tego samego typu.

Wojtek - koła i pasek! Jak zestawisz ze sobą takie dwa koła bez paska (jedno napędza bezpośrednio drugie) to moim zdaniem masz duże szanse na luz w układzie.

Sam stosuję takie rozwiązanie, mam Crayforda bez mikroruchów.

Niestety nawet dwa koła i pasek nie usuwają luzów. Sam się o tym przekonałem. Pasek zawsze musi się naprężyć przy zmianie kierunku i nie ważne, jak mocno go naciągniesz, to zawsze nieco pseudo luzu powstanie. No ale ten luz będzie mniejszy, niż przy zębatkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W końcu dzisiaj, za trzecim razem, otrzymałem towar i wszystko jest ok. Dwa razy były niedomówienia co do długości paska zębatego a raz nie wszystko miałem zrobione jak trzeba przy kołach zębatych. Więc sprawa przeciągała się o dwa tygodnie. Teraz pozostało już tylko zrobienie odpowiedniego mocowania. Ale to sprowadza się do znalezienia odpowiedniego kątownika, przycięcia go na odpowiednią długość, wywiercenia otworków i przykręcenia do wyciągu. W załączniku pokazałem jak to będzie. Jak będzie gotowe, to pokarzę również filmik jak to działa.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

pn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres jest bardzo duży tylko dałem dla przykładu dwa skrajne. Jedyna uwaga do tego napędu, to najmniejsza prędkość mogła by być wolniejsza. Co do śrubek, jak się znajdą jakieś ładne to wymienię. Ale w nocy to i tak nie widać co tam jest ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres jest bardzo duży tylko dałem dla przykładu dwa skrajne. Jedyna uwaga do tego napędu, to najmniejsza prędkość mogła by być wolniejsza. Co do śrubek, jak się znajdą jakieś ładne to wymienię. Ale w nocy to i tak nie widać co tam jest ;).

No ale skoro pokazałeś skrajne prędkości, to właśnie widać, że ta rozpiętość prędkości nie jest duża. Min powinno być mniejsze, a max większe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie po wpisie zorientowałem się, że jednak zakres za mały. Ale mnie do ideału brakuje tylko troszkę wolniejszych obrotów w tym silniczku. Ale po tym paskowaniu to już mi nie przeszkadza.

 

 

Dzisiaj, pod wieczór się przejaśniło i mogłem sprawdzić modyfikację przy ostrzeniu Jowisza. Działa super :)! Już mi punkt ostrości nie ucieka.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zrobiłem małą modyfikację napędu. Założyłem coś na wzór napinacza paska. To jest śruba przykręcona do uchwytu napędu. Na śrubę nałożyłem rurkę z tworzywa, żeby nie było dużego tarcia między paskiem a napinaczem. I wymieniłem śrubki, te pod wyciągiem, na bardziej gustowne ;). Poniżej fotki ukazują, jak było wcześniej a jak jest teraz.

 

 

PS. Z samego ostrzenia jestem bardzo zadowolony. Liczę na to, że ten napinacz trochę jeszcze poprawi ostrzenie.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.